Jump to content


Photo
- - - - -

Palestina&Izrael


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
359 replies to this topic

#31 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 27 January 2009 - 09:29

Ajde ako moze, da ne dizemo tenzije. Cilj topica je da se pokusa neutralno i objektivno sagledati povijesne cinjenice. Mislim da smo to u stanju. :ph34r:


Jeli a koji topic ovde ne dize tenzije :)

U svakom slucaju gde god da postoji ta prica o istorijskom nasledju nastane problem. Covek bi pomislio da smo odmakli civilizacijski od toga gde su ciji grobovi (stari par vekova) i krv ( prolivena iz ko zna kojeg politickog ili nekog nizeg razloga) ali nazalost stalno se ponavlja ta prica.

Po onome sto objektivno vidim nije problem u sporenju prava nego u prakticnim razlozima, Izrael danas ne moze da dopusti da se izbeglice vrate jer su od 750 hiljada po opredeljenju porasli na minimum 7-8 miliona sto znaci da bi Izrael nestao. Na drugoj strani Palestinci hoce drzavu ali da Izrael nestane. Nazalost njihove izjave i politika i postupci to pokazuju, naravno u isto vreme oni bi rado Izraelsku ekonomiju.
A svi okolo imaju neke svoje razloge zasto huskaju jedne ili druge.
A mi se lozimo oko toga a niko od nas stvarno ne razume situaciju (izvinjavam se onima koji su mozda Izraelci ili Palestinci ali mislim da ih bas nema).

Tvoj topic je bio zasto smatraju da imaju prava - verovatno ces naci listu razloga od kojih na kraju krajeva stoji jedan - teritorija i ekonomija. To su danas realno jedini pravi razlozi.

#32 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 27 January 2009 - 13:40

Navedi sukobe lokalnog stanovnistva pre pojave islama?


Navedi ti ako ti treba.

#33 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 27 January 2009 - 13:44

Zasto mislis da ta zemlja pripada Palestincima?

Cek, cek, to se ne racuna? (I nije 5000 godina nego 2000 godina. Nauci istoriju pa dodji da raspravljas o njoj)
Ne racuna se ako je pre 2000 godina tamo ziveo neki narod ali se zato racuna samo tu negde od X [ne zna se kada su nastali Palestinci] pa do oko pre 60-tak godina, jel tako?

I naravno, postoje i Jevreji koji su konstantno ziveli u tom regionu, od tog doba pa do danas, verovao ti ili ne.
A i da ne pominjemo da nije u pitanju "neki kralj" nego neki narod koji je tamo ziveo.


U principu ne odgovaram i izbegavam da chitam tvoje postove ali zbog drugih da ti odgovorim.

Ti ocigledno ne razumes da se ne moze porediti pravno-formalno vlasnistvo nad kucom, zemljom i sl. (u slucaju Palestinaca koji su proterani) i istorijsko-mitsko polaganje prava na odredjenu teritoriju.

Kada ti odgovara ti se pozivas na kralja Solomona a kada ti ne odgovara ti si onda realista sa "hebiga tako je". Resi taj tvoj unutrashnji dualizam pa se vrati da diskutujes ozbiljno.

#34 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 27 January 2009 - 13:45

Tvoj topic je bio zasto smatraju da imaju prava - verovatno ces naci listu razloga od kojih na kraju krajeva stoji jedan - teritorija i ekonomija. To su danas realno jedini pravi razlozi.


Eto da i ti i ja slozimo oko necega.

#35 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 January 2009 - 14:14

Navedi ti ako ti treba.

Meni ne ali tebi treba posto si izneo tvrdnju da sukob nema veze sa religijom.

#36 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 27 January 2009 - 14:55

Meni ne ali tebi treba posto si izneo tvrdnju da sukob nema veze sa religijom.


Ako ti ne treba shto pitash onda. Nisi ti ucitelj pa da propitujesh. To sa nekim drugim razgovaraj tako.

Ako imash neku tvrdnju koju hoces da dokazes/pobijesh onda iznesi chinjenice koje su ti potrebne.

#37 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 27 January 2009 - 15:05

Evo kako je proces evoluirao u proteklih stotinak godina...

Posted Image

#38 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 January 2009 - 15:06

Ako ti ne treba shto pitash onda. Nisi ti ucitelj pa da propitujesh. To sa nekim drugim razgovaraj tako.

Ako imash neku tvrdnju koju hoces da dokazes/pobijesh onda iznesi chinjenice koje su ti potrebne.

Sam si izneo tvrdnju da sukob nema veze sa religijom pa je onda logicno na osnovu te tvrdnje da je sukoba bilo i pre pojave Islama.Zato ti i postavljam pitanje a ti glumis damu kojoj je vetar odneo sesir.
Ako sukob nema veze sa religijom vec se radi o otimanju teritorije onda je vrlo cudno da se recimo Iran ili svojevremeno Libija zalazu za potpuno unistenje Izraela do zadnjeg Jevrejina.
Da je sukob u osnovi religijski najbolje pokazuje cinjenica da palestinska drzava nije postojala na zapadnoj obali u periodu od 48me do 67me.

Edited by MAGRIPA65, 27 January 2009 - 15:07.


#39 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 27 January 2009 - 16:01

Sam si izneo tvrdnju da sukob nema veze sa religijom pa je onda logicno na osnovu te tvrdnje da je sukoba bilo i pre pojave Islama.Zato ti i postavljam pitanje a ti glumis damu kojoj je vetar odneo sesir.
Ako sukob nema veze sa religijom vec se radi o otimanju teritorije onda je vrlo cudno da se recimo Iran ili svojevremeno Libija zalazu za potpuno unistenje Izraela do zadnjeg Jevrejina.
Da je sukob u osnovi religijski najbolje pokazuje cinjenica da palestinska drzava nije postojala na zapadnoj obali u periodu od 48me do 67me.


Moj sheshir je cvetni i prikachen je za moju bujnu plavu kosu te ga vetar ne moze odneti...Ajde leba ti ne prichaj svashta.

Kakva je to logika koja povezuje pojavu islama i palestinsko-izraelski konflikt??? :ph34r: Sukoba na teritoriji Palestine je bilo mnogo i vecina od njih je bila motivisana zeljom za kontrolom nad svetom zemljom za sve tri religije. Pre toga su bili mnooogi drugi zakljucno sa Monti Pajtonom. Ali mi pricamo o aktuelnom sukobu, zar ne?

Bash bih voleo da pojasnish ovo o nepostojanju Palestinske drzave u periodu od 48-67 i religijskoj osnovi sukoba.

Da li ti ozbiljno uzimash u razmatranje izjave M. Gadafija i Iranskog predsednika kao ??

PS Voleo bih link za tu izjavu o unistenju "do zadnjeg jevrejina".

#40 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 27 January 2009 - 16:04

Hvala srdjanu za mape....mislim da nije potreban komentar.

#41 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 January 2009 - 16:30

Kakva je to logika koja povezuje pojavu islama i palestinsko-izraelski konflikt??? :ph34r: Sukoba na teritoriji Palestine je bilo mnogo i vecina od njih je bila motivisana zeljom za kontrolom nad svetom zemljom za sve tri religije. Pre toga su bili mnooogi drugi zakljucno sa Monti Pajtonom. Ali mi pricamo o aktuelnom sukobu, zar ne?

Povezuje je tvoja logika jer tvrdis da sukob nema veze sa religijom.Onda uvodis u pricu Pajtonovce i religiju.Moraces da se odlucis da li je sadasnji sukob kao i oni pre njega povezan sa religijom ili nije.

Bash bih voleo da pojasnish ovo o nepostojanju Palestinske drzave u periodu od 48-67 i religijskoj osnovi sukoba.

Jel mozda zapadna obala u tom periodu bila pod kontrolom Izraela?Kako Palestincima u tom periodu nije palo na pamet da tamo prave drzavu?

Da li ti ozbiljno uzimash u razmatranje izjave M. Gadafija i Iranskog predsednika kao ??

A ti ih ne uzimas ozbiljno?Poznajes ih licno pa su ti oni rekli da se samo zezaju ukljucujuci i zezanje oko nuklearnog programa.

PS Voleo bih link za tu izjavu o unistenju "do zadnjeg jevrejina".

On April 13, Speaker of the Palestinian Legislative Council Sheik Ahmad Bahr from Hamas declared that every Jew and American must be murdered

Video uklonjen zbog pozivanja na nasilje
http://www.hyscience...a_female_tv.php

#42 axe

axe
  • Members
  • 440 posts

Posted 27 January 2009 - 17:27

STA SU GOVORILI IZRAELSKI UGLEDNICI


A.Sharon,bivsi predsjednik Izraela

„Svako mora da se pokrene, požuri i otme što više vrhova brda da poveća naselja, jer sve što uzmemo sada ostaće naše....Sve što ne otmemo otići će njima.“ (Ariel Sharon, tada izraelski ministar vanjskih poslova, na sastanku sa militantima iz ekstremne skupine Tsomet , France Presse,15.novembar 1998.godine)

„Mi moramo učiniti sve da osiguramo da se oni (palestinske izbjeglice) nikada ne vrate.“ ( David Ben Gurion u svom dnevniku, 18.juli 1948, citiran u „Ben Gurion - naoružani prorok“ od Michael Bar Zohara, Prentice-Hall, 1967, str 157.

Image
Ben Gurion, bivski predsjednik Izraela

„Moramo se pripremiti da krenemo u ofanzivu. Naš cilj je da razbijemo Liban, Transjordan i Siriju. Slaba tačka je Liban, zbog toga što je muslimanski režim umjetan i lagan za nas da ga potkopamo. Mi ćemo uspostaviti tamo kršćansku državu, a onda ćemo razbiti arapsku legiju, eliminirati Trans-Jordan; Sirija će pasti u naše ruke. Mi ćemo nastaviti bombardirati i napredovati, te zauzeti Port Said, Aleksandriju i Sinaj.“ „David Ben-Gurion, maj 1948.godine, Glavnom štabu. Iz “Ben Gurion, biografija“ od Michael Ben-Zohara, Delacorte, New York 1978.)

Hodali smo vani, a Ben Gurion nam je pravio društvo. Allon je ponovio svoje pitanje:“ Šta će biti urađeno sa palestinskim stanovništvom?“ Ben Gurion mahnuo je rukom u maniru:“ Istjerajte ih van!“ (Yitzhak Rabin, verzija njegovih memoara koja je „procurila“ u javnost, objavljeno u New York Timesu, 23. oktobar 1979.godine)
Rabinov opis okupiranja Lydda-e, nakon završetka plana Dalet. „ Mi ćemo ograničiti arapsko stanovništvo na zajednicu drvosječa i konobara.“ (Uri Lubrani, specijalni savjetnik premijera Ben Guriona,1960.godine. Preuzeto iz knjige „The Arabs in Israel" od Sabri Jiryasa.

„ Ovdje ima nekih koji vjeruju da bi nežidovsko stanovništvo, čak i u velikom procentu, unutar naših granica bilo efektivnije pod našom prismotrom; ovdje ima o onih koji vjeruju u suprotno tj. da je lakše nadzirati aktivnosti komšija nego onih koji su unutar zemlje. Ja podupirem drugi prijedlog i imam dodatni dokument:... potrebu da se održi karakter države koja će od sad biti židovska...sa nežidovskom populacijom ograničenom na 15%. Ja sam već zauzeo ovaj osnovni stav u 40-tim godinama (XX stoljeća) i to sam uvrstio u svoj dnevnik.“ (Joseph Weitz, šef Jevrejske agencije za kolonizaciju. Iz „From Israel: an Apartheid State“, od Uri Davisa, str. 5)


„Mi moramo koristiti teror, smaknuća, uznemiravanje, konfiskaciju zemlje i presijecanje svih socijalnih usluga da oslobodimo Galileju od njenog arapskog stanovništva.“ (Israel Koenig, "The Koenig Memorandum" )

Image
M.Dajan, bivski general

„Židovska sela su sagrađena na mjestima arapskih sela. Vi čak i ne znate imena ovih arapskih sela, i ja vas ne krivim jer geografske knjige više ne postoje. Ne samo knjige više da ne postoje, nego ne postoje više ni arapska sela. Nahlal je podignut na mjestu Mahlul; Kibbutz Gvat na mjestu Jibte; Kibbutz Sarid na mjestu Huneifisa; Kefar Yehushua na mjestu Tal al-Shumana. Ne postoji niti jedno mjesto izgrađeno u ovoj zemlji da u prošlosti nije imalo arapsku populaciju.“ (Moshe Dayan, obraćanje Technion-u, Haifa, prenešeno u Haaretz-u, 4 april 1969. godine)

-„ Dužnost je izraelskih vođa da objasne javnosti, jasno i hrabro, izvjestan broj činjenica koje su zaboravljene tokom vremena. Prva od njih jeste da ne postoji cionizam, kolonizacija ili židovska država bez protjerivanja Arapa i oduzimanja njihovih posjeda.“ (Yoram Bar Porath, Yediot Aahronot, 14 juli 1972)

-„ (Slomiti)duh siromašnog stanovništva duž granice tako što će im se uskratiti zaposlenje... Oba procesa, oduzimanja posjeda i odstranjivanje siromašnih mora biti izvedeno diskretno i oprezno.“ (Theodore Herzl,osnivač Svjetske cionističke organizacije, govoreći o Arapima u Palestini, Complete Diaries, 12 juni, 1895)

-„ Milion Arapa nije vrijedno židovskog nokta...“ (rabin Yaacov Perrin, 27.februar 1994.godine, N.Y Times, 28.februar 1004.godine str. 1)

-„ Mi Židovi, mi smo razarači i mi ćemo ostati razarači. Ništa ne možeš kada se susretneš sa našim potrebama i željama. Mi ćemo razarati vječno zbog toga što želimo naš vlastiti svijet“ (You Gentiles, od jevrejskog autora Mauricea Samuelsa, str 155)

- „Mi ćemo imati svjetsku vladu svidjelo se to vama ili ne. Jedino pitanje je da li će ta vlada biti postignuta osvajanjem ili pristankom.“ (židovski bankar Paul Warburg, svjedočenje pred američkim Senatom, 17.februara 1950.godine)

-„Mi ćemo se ustoličiti u Palestini svidjelo se to vama ili ne... Možete ubrzati naš dolazak ili ga usporiti. Međutim, bolje je za vas da nam pomognete i da tako izbjegnete da se naša konstruktivna snaga pretvori u destruktivnu koja će srušiti svijet.“ (Chaim Weizmann, objavljeno u "Judische Rundschau", 4.novembra 1920.godine)



mali prilog za ilustraciju pozadine konflikta.

Edited by axe, 27 January 2009 - 17:31.


#43 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 27 January 2009 - 17:48

Povezuje je tvoja logika jer tvrdis da sukob nema veze sa religijom.Onda uvodis u pricu Pajtonovce i religiju.Moraces da se odlucis da li je sadasnji sukob kao i oni pre njega povezan sa religijom ili nije.

Jel mozda zapadna obala u tom periodu bila pod kontrolom Izraela?Kako Palestincima u tom periodu nije palo na pamet da tamo prave drzavu?

A ti ih ne uzimas ozbiljno?Poznajes ih licno pa su ti oni rekli da se samo zezaju ukljucujuci i zezanje oko nuklearnog programa.


Video uklonjen zbog pozivanja na nasilje
http://www.hyscience...a_female_tv.php


Tvoja logika je da je povezuje moja logika.... :)

Jes' bacio pogled na srdjanove mape da vidish sha je bilo 48-67? Nisi a?

To za nuklearni program ti rekao Bush a?

Nema linka a?... :ph34r:

Ako hoces ozbiljnu diskusiju moraces da se potrudish vishe....

#44 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 January 2009 - 17:59

Tvoja logika je da je povezuje moja logika.... :)

Jes' bacio pogled na srdjanove mape da vidish sha je bilo 48-67? Nisi a?

To za nuklearni program ti rekao Bush a?

Nema linka a?... :ph34r:

Ako hoces ozbiljnu diskusiju moraces da se potrudish vishe....

A sta kazu mape?Izrael je kontrolisao Zapadnu obalu 48-67 ili je tu postojala palestinska drzava?
Sto se nuklearnog programa tice cuo sam od tebe da je to samo zezanje
Ako ti link treba trazi ga sam.To je isto tvoj recept za ozbiljnu diskusiju

#45 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 27 January 2009 - 18:18

Za demokrate koji vole Izrael, a mrze Slobino djelanje devedesetih - jel ima ko u arhivi ovo

Trebalo bi napokon preštampati i intervju koji je Ariel Sharon, malo nakon Srebrenice, dao beogradskom Telegrafu, a u kojem general savjetuje srpsku vojsku da bude što brža, efikasnija i odlučnija, jer svijet neće dopustiti da stvar traje predugo. Valjda on danas sanja džehenemske snove, valjda sanja gehenu.


što Miljenko Jergović spominje u svojoj kolumni u Jutarnjem Listu?

Zanimljiv tekst, inače, o tome kako na ukrudbu nacionalnog ponosa djeluje ponašanje Izraela, nisu pošteđeni ni oni koji bi sa Jevrejima "po RatkoM postupku".