Jump to content


Photo

Zivot bez sexa


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
260 replies to this topic

#1 psiho_d

psiho_d
  • Members
  • 226 posts

Posted 24 January 2009 - 20:07

Mnogo me muči ovo pitanje. Pa me interesuje misljenje većine, jer većina definiše normalnost. Ne zanimaju me citati filozofa i psihijatara i kliničkih psihologa.
Znači, je li moguće život živeti bez sexa u 21. veku (onako kako su to radili monasi u 11 i 12 veku). Potpuni celibat i uzdržavanje ili bi danas pod pritiskom javnosti običan čovek morao da poludi ili popusti?
Takođe me zanima, da li društvo danas poštuje ljude koji žive u celibatu? Da li se mora biti pripadnik katoličkog sveštenstva ili neke lude sekte ili to može biti izbor pojedinca. MOže li danas pojedinac imati snage da taj izbor i sprovede?
Treće, da li se nevinost još uvek visoko kotira (pre ulaska u brak, recimo) i zašto da a zašto ne?
Četvrto, zašto važe različiti standardi za muškarce i žene? Zašto muškarcima nije preporučljivo da budu nevini sa 20-25, dok se od žena to očekivalo sve do 50. godina 20. veka?
I poslednje, da li je danas moguće da nekog ne interesuje sex uopšte, pa čak ni zbog razmnožavanja?
:) :ph34r:

#2 Nemke

Nemke
  • Banned
  • 379 posts

Posted 25 January 2009 - 04:46

Ja licno mislim da jeste, a imao sam nekih iskustava sa neyebicom na pocetku studija (i nikad vishe :ph34r: ). dakle, napalio sam se na matematiku i da zakrkam desetke sve pogresno poucen raznim knjigama. nije mi sex niukom obliku padao napamet sa 20 godina u citaonici punoj preznojenih studentkinja jedno 6 meseci. ali treba ti neka opasna ideologija, tipa religije ili nekog drugog sektasenja (meni je recimo bila ideja vodilja neka knjiga o astralnoj projekciji, jebem li ga zaboravio sam :D)

u svakom slucaju uopste nemam negativna iskustva u vezi sa tom epizodom svoga zivota, nema zadovoljstva, ali nema ni patnje. samo da nije normalno - nije. recimo kad me nedavno ostavila jedna riba i iscepala mi srce mislio sam da vise zensko necu pogledati u zivotu, ali ne lezi vraze...

inace, ja ne mogu da zamislim pojedinca koji se danas svesno odrice sexa, jednostavno je postao previse dostupan i svakodnevan, lako je bilo odricati se pre 200 godina kad je bila jedna dobra riba i hiljadu nedepiliranih, neokupanih i zapustenih zena. a izadji ti brale u diskoteque i oseti miris 25godisnjakinje koja ide na akvabik pa joj je guza savrseno oblikovana i neka ti se samo nasmeje. nema tog principa koji ce te zadrzati da joj se ne podas :)

#3 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 25 January 2009 - 10:03

@ psiho_d

Je l' u potpuni celibat svrstavaš i uzdržavanje od samozadovoljavanja?

#4 psiho_d

psiho_d
  • Members
  • 226 posts

Posted 25 January 2009 - 14:30

@ psiho_d

Je l' u potpuni celibat svrstavaš i uzdržavanje od samozadovoljavanja?


Po teoriji i to spada u potpuni celibat. Ali teorija i biologija ne idu ruku pod ruku, tako da mora se ili pribeći masturbaciji ili izmisliti neki drugi način za oslobađanje viška semene tečnosti.
Ajde pretpostastavimo, pošto još nema takve mašine, da masturbacija ne spada u celibat, ali samo pod uslovom da ne postoji nikakvo zadovoljstvo za korisnika.

Pade mi na pamet još jedno pitanje? Kako taj problem rešavaju katolički kardinali, papa i raznorazni sektaši koji veruju da je sve što ima veze sa sexom najcrnji i najgori greh? Kako su taj problem rešavali katari? :ph34r:

#5 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 26 January 2009 - 00:03

Mnogo me muči ovo pitanje. Pa me interesuje misljenje većine, jer većina definiše normalnost. Ne zanimaju me citati filozofa i psihijatara i kliničkih psihologa.
Znači, je li moguće život živeti bez sexa u 21. veku (onako kako su to radili monasi u 11 i 12 veku). Potpuni celibat i uzdržavanje ili bi danas pod pritiskom javnosti običan čovek morao da poludi ili popusti?
Takođe me zanima, da li društvo danas poštuje ljude koji žive u celibatu? Da li se mora biti pripadnik katoličkog sveštenstva ili neke lude sekte ili to može biti izbor pojedinca. MOže li danas pojedinac imati snage da taj izbor i sprovede?
Treće, da li se nevinost još uvek visoko kotira (pre ulaska u brak, recimo) i zašto da a zašto ne?
Četvrto, zašto važe različiti standardi za muškarce i žene? Zašto muškarcima nije preporučljivo da budu nevini sa 20-25, dok se od žena to očekivalo sve do 50. godina 20. veka?
I poslednje, da li je danas moguće da nekog ne interesuje sex uopšte, pa čak ni zbog razmnožavanja?
:D :)


:D :ph34r:

- ne znam, ali pritisak javnosti nije za zayebancjiu
- ne postuje nista vise niti manje nego da nisu u celibatu
- moze i samoinicijativno
- (trece) da, visoko se kotira kod bolesnih kompleksasa
- (cetvrto) zbog primitivizma
- (i poslednje) moguce je, ali verovatno uzrokovano psihickim problemima - razmnozavanje nema veze sa tim.

... ne mogu da verujem!

Edited by jelisaveta, 26 January 2009 - 00:05.


#6 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 26 January 2009 - 15:35

Pretpostavljam da ljudi koji zive u celibatu, su daleko negde od ovakvog materijalnog sveta i duhovno a narocito fizicki. Prosto nikako ne mogu da zamislim nekog coveka koji se zarekao na celibat a svakodnevno prolazi pored gomile golotinje na nasim ulicama. Pored zenske lepote prolazi imun. Meni je neshvatljivo, nisam srela takve. U manastirima, negde duhovno i fizicki dalje od splavova, kafica, klubova i beogradskih ulica leti :ph34r: verujem da je moguce nemati zelju za sexom, ili bar pokusavati tu zelju da suzbijes. A vremenom covek dodje to tog nivoa da mu vise i to nije potrebno. Al to je vec religija, pa nije ni tema.
Nevinost se ne kotira toliko visoko kao pre ali i dalje mislim da imamo poprilicno patrijahalan stav o tome. Mi kao drustvo.
Ali i danas najmoderniji i najurbani frajer, ''nimalo'' patrijahalnog kova ce cicu koja je promenila 10 frajera do 25 a neka i vise, nazvati pogrdnim imenom, znamo kojim, dok je on faca jer je j..... duplo vise cica. Tako da do god se to ne promeni, takav stav i tih novih generacija, nevinost ce mozda i biti na ceni.
Valjda se od muskarca ocekivalo da bude glava porodice, da vodi, pa i dan danas je vecinom tako iako zene preuzimaju pomalo tu ulogu. I onda se podrazumevalo da je muskarac iskusan iliti iskusniji od zene i kad je sex u pitanju. Opet patrijarhat.
Pa moguce je da nekog ne interesuje sex. Imam primer u svojoj daljoj okolini. Ne razumem, ali vidjeno.

#7 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 26 January 2009 - 15:46

Pade mi na pamet još jedno pitanje? Kako taj problem rešavaju katolički kardinali, papa i raznorazni sektaši koji veruju da je sve što ima veze sa sexom najcrnji i najgori greh? Kako su taj problem rešavali katari? :ph34r:


Pade mi na pamet da su neki od tih bozjih sluga resili taj problem veoma licemerno. Culi smo za neke svestenike koji su svoju sexualnu frustriranost pokusali da ublaze vrbujuci decake.

Dalje, citalo se i o tome kako dosta njih koji su heteroseksualci u zatvoru pocnu a imaju homoseksualne odnose.

Hormoni rade svoje pa kako se kome zalomi to sa eventualnom hormonskom poslusnoscu.

#8 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 26 January 2009 - 17:24

Kako su taj problem rešavali katari? :)


:ph34r: Loaded question, jer su jedini izvori po pitanju seksualnog života katara njihovi denuncijanti iz mainstream hrišćanske crkve.

On topic, stvarno ne vidim kako neko može da imputira objektivnu vrednost celibatu. Uzdržavanje od seksa može da bude opravdano samo unutar nekog postojećeg regulativnog sistema, zato bi bilo zgodno navesti iz koje se perspektive priča, hrišćanske, budističke, diskordijanske, štagod...

Ideja da "društvo" kao takvo pridaje neki kvalitet asketskom načinu života, nezavisno od religijskih doktrina, je po meni prično neosnovana.

Edited by The Ugliest Weenie, 26 January 2009 - 17:25.


#9 psiho_d

psiho_d
  • Members
  • 226 posts

Posted 26 January 2009 - 17:32

Ideja da "društvo" kao takvo pridaje neki kvalitet asketskom načinu života, nezavisno od religijskih doktrina, je po meni prično neosnovana.


Zašto onda u svakom društvu do dana današnjeg postoje ljudi koji to praktikuju, ljudi koji ih podržavaju, ljudi koji im se dive i ljudi koji sve to finansiraju? Na svim kontinentima u svim epohama. Sveštenici (hrišćanski, budistički), šamani, vračevi... Ne znam kako muslimani i jevreji gledaju na to, premda, Jevreji su prilično cenili čistoću i Marija majka Isusova je baš cenjena zato što je rodila boga kao devica. Marija je bila jevrejka, koliko znam.
Posebno se u Indiji ceni asketizam. Zašto?

#10 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 26 January 2009 - 17:47

Ajde pretpostastavimo, pošto još nema takve mašine, da masturbacija ne spada u celibat, ali samo pod uslovom da ne postoji nikakvo zadovoljstvo za korisnika.


Cilj masturbacije je zadovoljstvo, prema tome ne znam cemu sluze tvoje pretpostavke.

Pade mi na pamet još jedno pitanje? Kako taj problem rešavaju katolički kardinali, papa i raznorazni sektaši


Tako sto masturbiraju. Ili imaju ljubavnice.

#11 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 26 January 2009 - 17:52

Zašto onda u svakom društvu do dana današnjeg postoje ljudi koji to praktikuju, ljudi koji ih podržavaju, ljudi koji im se dive i ljudi koji sve to finansiraju? Na svim kontinentima u svim epohama. Sveštenici (hrišćanski, budistički), šamani, vračevi... Ne znam kako muslimani i jevreji gledaju na to, premda, Jevreji su prilično cenili čistoću i Marija majka Isusova je baš cenjena zato što je rodila boga kao devica. Marija je bila jevrejka, koliko znam.


Kao što rekoh, to ništa nije objektivno. Sve što navodiš je ili religijska misao, ili direktna posledica iste. Naravno, moguće je izvesti neku vezu sa činjenicom da se u primitivnim društvima devica cenila više od "iskusne" žene, nezavisno od religije, ali tu su razlozi IMHO vrlo praktične prirode, nimalo metafizički - nije bolesna, nije nerotkinja, veće su šanse da rodi moje nego dete kolege mužjaka, itd. To nema veze sa nekom apstraktnom vrednošću koju pridaješ celibatu.

Što se religijskog pogleda na stvar tiče, možeš da svrstaš Judaizam, Hrišćanstvo, i Islam u isti sektor, jer su naravno derivativi u pitanju. Koncept greha je centralan u tim religijama, mehanizam kojim se vernici drže pod kontrolom. Uzdržavanju od greha se tako veštački dodeljuje neka vrednost, a pošto naravno niko nije sposoban da se te prakse pridržava, uvedu se smešni pomoćni mehanizmi kao što je ispovest, tj. oprost grehova.

Istočnjačke religije je teže generalizovati, ali for the sake of argument uzmi Budizam kao najpopularniji. Tu imaš koncept distanciranja od ovosvetskog, pa tako i od telesnih želja, kao način da se izbegne patnja. To ne propisuje tako striktno pravila ponašanja po pitanju seksa, i zato ne implicira "lošu karmu" vezanu za seks, niti "dobru karmu" vezani za apstinenciju. Bar ne više nego što to radi sa npr. jedenjem mesa. Asketski život se posmatra kao neki udaljeni ideal, ali ne kao praksa koje svako treba (ili može) da se pridržava.

Posebno se u Indiji ceni asketizam. Zašto?


Bah. U Indiji se (tradicionalno) ceni asketizam otprilike kolliko se ceni i karnalno uživanje (što jeste mnogo). Važi Vede, Upanišade, i sve to, ali imaš bar podjednako toliko onih "pupak joj je lotos u cvatu" pesama. Reljefi po hramovima su neretko takvi da bi se i Afrikanci postideli. Devina... yoni i Šivin... lingam se i danas obožavaju praktično animistički. Hoću da kažem, nemoj olako da lupaš "asketizam" etiketu na milijarde ljudi.

Edited by The Ugliest Weenie, 26 January 2009 - 17:54.


#12 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 26 January 2009 - 18:44

Mnogo me muči ovo pitanje. Pa me interesuje misljenje većine, jer većina definiše normalnost. Ne zanimaju me citati filozofa i psihijatara i kliničkih psihologa.


Kad bi vecina definisala normalnost onda bi obozavanje masovnih ubica i lincovanje pedera bile sasvim normalne stvari. Sreca pa nisu.

Znači, je li moguće život živeti bez sexa u 21. veku (onako kako su to radili monasi u 11 i 12 veku). Potpuni celibat i uzdržavanje ili bi danas pod pritiskom javnosti običan čovek morao da poludi ili popusti?

Ko kaze da monasi sada ili bilo kada zive u celibatu? Primer prvi - Sveta gora, zabranjen pristup zenama (ajde de - iskusenje puti) i zenkama zivotinja (jos jedno iskusenje? onda su stvarno zagoreli... :D ). Sto znaci da je nekada bilo klasicnog i zoo-sexa, pa se onda k'o bajagi pojavila bogorodica i trnde mrnde. Drugi primer - pedofilija, nema nikakve veze sa seksualnim frustracijama vec su popovi pedofili k'o i civilni pedofili bolesni ljudi. A od kad je crkve od tad je i popova pedofila, poslednji slucaj iguman ilarion, tako je bilo i u 11-12 veku, pogotovo sto su tada primali decu za monahe.... samo se nije pricalo o tome dalje od manastirskih zidina. Mnoge vladike koriste usluge prostitutki, oni gay orjentisani se nekako snalaze s monasima :) ... Inace uobicajena je pojava da monasi idu kod monahinja - da igraju fudbal verovatno :D a pre nekog vremena uhapsise i dilera-monaha koji se krio u zenskom manastiru.. Zasto su ga primile i cime im je placao - kesom 'il u naturi je vec druga prica.

Takođe me zanima, da li društvo danas poštuje ljude koji žive u celibatu? Da li se mora biti pripadnik katoličkog sveštenstva ili neke lude sekte ili to može biti izbor pojedinca. MOže li danas pojedinac imati snage da taj izbor i sprovede?

Mozes i da se kastriras. To ti je najsigurnije. Uvek sam se pitao zasto se monasi i ini ljubitelji celibata ne kastriraju i tako sacuvaju od iskusenja. Jer ko jos zeli da ima aparat koji ne koristi.
Ne vidim sta je vredno postovanja u nezadovoljavanju prirodnih potreba.

Treće, da li se nevinost još uvek visoko kotira (pre ulaska u brak, recimo) i zašto da a zašto ne?

Izuzetno se ceni u "patrijahalnim" sredinama i to obicno od strane muskaraca koji su jebali sve zivo. Zasto je tako? Zato sto te sivonje zenu posmatraju kao robu - pa nece da kupuju "polovnu" ili "ostecenu" . A tu je i faktor "majka moje dece" - mora da bude ala devica marija. E sad, sto je muzic slicniji Raspucinu nego Josifu to nema veze.

Četvrto, zašto važe različiti standardi za muškarce i žene? Zašto muškarcima nije preporučljivo da budu nevini sa 20-25, dok se od žena to očekivalo sve do 50. godina 20. veka?

Mozes da budes nevin i sa 40, k'o ti brani? niko ti ne moze zabraniti niti te naterati.

I poslednje, da li je danas moguće da nekog ne interesuje sex uopšte, pa čak ni zbog razmnožavanja?
:D :ph34r:

otkud znam. Imas svakojakih ludaka....

#13 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 26 January 2009 - 19:05

Život bez seksa? Može, ali to onda nije život! :ph34r:

#14 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 26 January 2009 - 19:15

A tu je i faktor "majka moje dece" - mora da bude ala devica marija. E sad, sto je muzic slicniji Raspucinu nego Josifu to nema veze.


To! Larger than life, baby!

Posted Image

The Ginormous Weenie :ph34r:

Posted Image

Ne znam kakav je u tom pogledu patkometrije bio Josif, ali i to sigurno piše u Novom Zavetu. Možda se javi Analiza da nas prosvetli po tom pitanju?

Edited by The Ugliest Weenie, 26 January 2009 - 19:18.


#15 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 26 January 2009 - 19:46

Mozes i da se kastriras. To ti je najsigurnije. Uvek sam se pitao zasto se monasi i ini ljubitelji celibata ne kastriraju i tako sacuvaju od iskusenja. Jer ko jos zeli da ima aparat koji ne koristi.
Ne vidim sta je vredno postovanja u nezadovoljavanju prirodnih potreba.



Zato što je suština askeze u uzdržavanju.

Zapravo, na visoke crkvene funkcije ne smeju da se biraju kastrati, to se čak i proverava.

Zpravo, hrišćanski celibat se ne zasniva na ideji da je seks prljav i grešan, već na ideji da se prevaziđe robovanje ovozemaljskim vrednostima (slično kao i post) i da se čovek posveti duhovnom životu. U tome se poklapa sa razlozima askeze u istočnim religijama.

Ne preporučuje se svakome, ni u jednoj religiji, a to se, u slučaju hrišćanstva, može pročitati i u poslanici Sv Pavla Korinćanima. Kaže da je on lično zadovoljan i srećan svojim načinom života, u celibatu, ali je svestan da takav dar nije svakom dat i da ne može svako to sa lakoćom da postigne. Zato savetuje vernicima da se žene i da se udaju, da supružnici jedni drugima ne uskraćuju telesnu ljubav osim kada poste i da telo muža nije samo njegovo već i ženino i da telo žene nije samo njeno već i muževo...

Edited by yossarian, 26 January 2009 - 20:04.