Jump to content


Photo

Da li USA polako postaje diktatura ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
249 replies to this topic

#31 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 27 November 2002 - 05:04

Ne dokazuje nista - samo pokazuje sta ljudi misle o Dzordz Busu. Meni licno se najvise svidja njegova izjava nakon sto se zamalo udavio na perecu: "a lepo mi je mama rekla - zvaci pre nego sto gutas" (inace se uvek slatko nasmejem kad ga vidim na TV).

Share & Enjoy

#32 ikica1

ikica1
  • Banned
  • 864 posts

Posted 27 November 2002 - 08:25

Sioran:
prvo, u grupu o kojoj govoris moze da se udje i bez toga da imas nasledjeno bogatstvo, znaci u principu otvorena je za sve. drugo, cilj demokratije ne mora da bude da svako ima istu verovatnocu da bude predsednik, vec da predsednik bude onaj ko je najbolji, to jest, za kojeg vecina misli da je najbolji. americki politicari se biraju na izborima, znaci bira ih narod, i ne vidi nikakav problem u tome sto nije svako u stanju da se kandiduje - prosto, od tebe se ocekuje odredjena vrsta uspeha (to jest novca) da bi se smatrao vrednim kandidature.


U pravu si. Nasledjeno bogatstvo nije uvek neophodan uslov, kao sto ni otac kralj nije uvek neophodan uslov, ali monarhije, narocito one vece, ponekad ostaju na vlasti sotinama godina. Velike korporacije, dakle one koje kontrolisu vlast, ne menjaju vlasnike ni priblizno onoliko cesto koliko se cesto ovde igraju izbora.

Nije tacno da narod "bira", barem ne u pravom smislu reci "izbor". Narod ovde moze da "bira" izmedju dve ili vise mogucnosti koje se zapravo ne razlikuju. Izbor je "izbor" u istoj meri kao sto je bio "izbor" izmedju kandidata komunisticke partije. "Izabrani predstavnik" je samo sprovodio direktive (Tita, Staljina...)Narodni "izbor" nema nikakvog uticaja na politiku koja ce se voditi -jedino se bira sluzbenik koji ce potpisivati direktive oligarhije. Osnovna premisa demokratije - vladavina naroda - nije ni priblizno ispunjena.

Evo jednog zanimljivog pitanja: Da li su SAD robovlasnicka drzava? Kratak argument u prilog pozitivnom odgovoru:

Uzmimo npr. zemlju X u jugoistocnoj Aziji cija je vlast potpuno pod americkom kontrolom. Tamo ljudi rade za americke korporacije za plate koje su bukvalno stotinama puta manje od plata odgovarajucih radnika u SAD. U SAD je minimalna plata ~$6 na sat, u X (za americke pojmove) ~$0. Poznat je slucaj od pre tri godine kada je "Nike" platio vise novca kosarkasu NBA za jednu reklamu nego celokupnoj radnoj snazi u jugoistocnoj Aziji za celu godinu! Ukoliko "vlasti" u X pokusaju da donesu zakone o zastiti radnika i slicne regulative slede ucene, sankcije, puc, vojna intervencija...

Danasnji americki robovlasnici su mudriji od onih od pre 150 godina:

Ne moraju da kupuju robove svojim novcem, vec (putem "svojih" politicara) za to (podjarmljivanje zemalja treceg sveta) koriste pare od poreza (iz budzeta). UBR korporacije ovde gotovo da i ne placaju porez, vecina poreskih prihoda dolazi od srednje klase. Pre dve godine se dogodio "kuriozitet" da je 200 najvecih korporacija dobilo vise "pomoci" iz budzeta nego sto su platili poreza!

Ne moraju da izdrzavaju robove u SAD (sto bi i u najpovoljnijem slucaju kostalo ~$50 dnevno), vec ih drze u vazalskim drzavama - robovskim kolonijama po ceni nadnice (<$1 dnevno).Robovi iz zemlje X imaju sanse ravne nuli da udju u gospodarevu kucu - SAD imaju imigracione propise koji su drakonski u poredjenju i sa najdesnicarskijom Evropskom zemljom.

Najzad, ukoliko dodje do pobune, ona se gusi uz pomoc americke vojske koja je (gle cuda!) placena iz budzeta, a ne iz njihovih dzepova.
Zanimljivo?

#33 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 27 November 2002 - 10:52

ikica1:
Nije tacno da narod "bira", barem ne u pravom smislu reci "izbor". Narod ovde moze da "bira" izmedju dve ili vise mogucnosti koje se zapravo ne razlikuju. Izbor je "izbor" u istoj meri kao sto je bio "izbor" izmedju kandidata komunisticke partije. "Izabrani predstavnik" je samo sprovodio direktive (Tita, Staljina...)Narodni "izbor" nema nikakvog uticaja na politiku koja ce se voditi -jedino se bira sluzbenik koji ce potpisivati direktive oligarhije. Osnovna premisa demokratije - vladavina naroda - nije ni priblizno ispunjena.

+ Slazem se sa ovim razmisljanjima koja objasnjavaju fenomen americke "demokratije". Vladavina naroda je ideal demokratije i mislim da taj ideal u svetu jos uvek ne postoji. Posto postoji problem u definisanju i semantickom shvatanju demokratije, mislim da je moguce govoriti o "stepenu demokratije" u nekom drustvu. Sigurno da se mnogi ne bi slozili ako se kaze da u Americi nema demokratije vec postoji "vladavina oligarhije ili elite". Mnogi ce postaviti pitanje, koje i ne moze da ima precizan odgovor - ko treba da predstavlja narod ? Da li to treba da bude gradjanin koji je bogat, predstavnik srednje klase, siromasan, inteligentan, skolovan... ? Moze da se pravi kriterijum profila za jednog predstavnika naroda. Za kapitalizam ideal bi bio kad bi postojali profili licnosti koji bi izrazavali teznju svih socijalnih slojeva u drustvu i istinsku teznju naroda. I pored toga, postojanje razlicitih socijalnih statusa gradjana u drustvu, po nekoj logici, je takodje nepravda. Posto je do ideala tesko doci mislim da je ispravno teziti nekom idealu, a zasto da ne, i prema nekakvoj idealnoj demokratiji.

Evo jednog zanimljivog pitanja: Da li su SAD robovlasnicka drzava? Kratak argument u prilog pozitivnom odgovoru:

Uzmimo npr. zemlju X u jugoistocnoj Aziji cija je vlast potpuno pod americkom kontrolom. Tamo ljudi rade za americke korporacije za plate koje su bukvalno stotinama puta manje od plata odgovarajucih radnika u SAD. U SAD je minimalna plata ~$6 na sat, u X (za americke pojmove) ~$0. Poznat je slucaj od pre tri godine kada je "Nike" platio vise novca kosarkasu NBA za jednu reklamu nego celokupnoj radnoj snazi u jugoistocnoj Aziji za celu godinu! Ukoliko "vlasti" u X pokusaju da donesu zakone o zastiti radnika i slicne regulative slede ucene, sankcije, puc, vojna intervencija...

Danasnji americki robovlasnici su mudriji od onih od pre 150 godina:

Ne moraju da kupuju robove svojim novcem, vec (putem "svojih" politicara) za to (podjarmljivanje zemalja treceg sveta) koriste pare od poreza (iz budzeta). UBR korporacije ovde gotovo da i ne placaju porez, vecina poreskih prihoda dolazi od srednje klase. Pre dve godine se dogodio "kuriozitet" da je 200 najvecih korporacija dobilo vise "pomoci" iz budzeta nego sto su platili poreza!

Ne moraju da izdrzavaju robove u SAD (sto bi i u najpovoljnijem slucaju kostalo ~$50 dnevno), vec ih drze u vazalskim drzavama - robovskim kolonijama po ceni nadnice (<$1 dnevno).Robovi iz zemlje X imaju sanse ravne nuli da udju u gospodarevu kucu - SAD imaju imigracione propise koji su drakonski u poredjenju i sa najdesnicarskijom Evropskom zemljom.

Najzad, ukoliko dodje do pobune, ona se gusi uz pomoc americke vojske koja je (gle cuda!) placena iz budzeta, a ne iz njihovih dzepova.
Zanimljivo?

+ Ovo je verovatno istina ali samo ako se stvari gledaju po nekakvoj klasnoj osnovi. Medjutim, treba reci da ni americki sistem, bez obzira koliko je nepravedan, ne moze opstati bez potrosaca. Potrosace ne cine samo predstavnici hiperburzoazije vec pretezno srednja klasa. Treba reci da je YU drustvo u agoniji zato sto ta srednja klasa ne postoji. Mislim da ni hiperburzoazija nema perspektive ni vecni opstanak bez srednje klase. Posto je srednja klasa u americi mnogobrojna, a reklo bi se da i oni imaju nekakav pristojan zivot,to ce sigurno znaciti prihvatanje "nepravednog americkog sistema". Ostatak sveta i nije tako bitan i on ce u buducnosti sigurno sluziti kao potpora za ocuvanje americkog sistema. Naravno, najvecu cenu za to ce platiti zemlje treceg sveta.

#34 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 27 November 2002 - 16:28

to sto su kandidati na izgorima relativno slicni ne znaci da ne postoji izbor. ja, i ne samo ja, i ne zelim da imam izbor izmedju malog deteta, nepismenog coveka, i profesionalnog politicara, vec po mogucstvu izmedju kandidatata koji poseduju odredjenu vrstu znanja i iskustva. i to se ovde i desava. a to znanje i iskustvo je generalno dostupno svakom - svako moze da zavrsi njihove skole, da se ubaci u njihove politicke partije, da zaradi pare, pa guraj, ako te to zanima.

prica da je sad robovlasnicko drustvo je zaista smesna. to sto ljudi rade za smesne pare za njihove firme nije stvar prinude, vec bednog stanja u kojima se njihova drzava nalazi, ne samo zbog postojanja amerike.

#35 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 27 November 2002 - 16:44

Iako je Kinik "osudio" , a priori, ovaj topik i pitanje koje sobom nosi, usudio bih se da kazem da je tema vrlo zanimljiva.

Preciznije receno, postala je zanimljiva nakon zaokreta u zvanicnoj americkoj politici (unutrasnjoj i spoljnoj) posle teroristickog napada od 11. septembra.

Naravno, slazem se da uvodno pitanje treba shvatiti krajnje uslovno, bez obezvredjivanja nekih temeljnih demokratskih instituta zacetih bas u SAD i bez zanemarivanja nekih cinjenica koje ne govore bas najbolje o rasnim pitanjima u SAD.

Ono sto je evidentno jeste da se americko, kao i svako drustvo na pragu krize, radikalizuje. Sto bi rek'o Balkanski kasapin : "homogenizuje se" .
Kriza o kojoj je rec je: objektivne prirode - ekonomska i subjektivne prirode - kriza americke spoljne politike.

Lek za obe situacije je upravo ovo sto danas cine SAD na celu sa legendarnim Bushom.
To je, naravno, uvek praceno krsenjem nekih ljudskih prava, moralno diskutabilnom propagandom, pravnim nasiljem i, napokon, fizickim nasiljem.
Pre bi se moglo konstatovati da SAD vrse nekakvu spoljnopoliticku diktaturu mada ni na unutrasnjem planu ne cvetaju ruze. :wink:

Lakrdija sa Medjunarodnim krivicnim sudom je dobar primer za ovo sto pisem.
Sve to, praceno fantasticnom podrskom medju puchanstvom, ne vodi nicem dobrom.

I povrh svega, drknuli smo ih u basketu, jedinoj vestini u kojoj su bili nedodirljivi. :grin:

#36 the sushi club

the sushi club
  • Members
  • 1,960 posts

Posted 27 November 2002 - 17:51

Najbolji primer za demokratiju na zapadu su protesti kojima se izrazi social outrage :wink:

Ti takozvani spontani protesti slobodnih gradjana - su ponajcesce organizovane kampanje nekoga :wink: recimo 5 oktobra kod nas - dogadjaj koji je na zapadu bio opisan kao vrhunac spontanog uprising gradjana - a svi znamo koliko je to bilo zaista spontano :wink:

Najjednostavniji nacin da se dostigne demokratija je putem "imitacija" - kako je to Putin odavno uvideo :grin:

Politika je jedan lose reziran film gde je image taj koji je bitan kao i percepcija - ko glumi dobro dobije Oskara ko pocne da menja scenario na svoju ruku pokupi bombice :grin:

2 Lun - da zanimljivo je kako su USA glatko dobile 1 god da budu van jurisdikcije tog internacionalnog suda - hm :grin:

#37 the sushi club

the sushi club
  • Members
  • 1,960 posts

Posted 27 November 2002 - 18:45

Mali trol - sorry:

Zbun, Dino[saurus], Moron i Kret[i]en

Mr. Chrétien declared last week that Mr. Bush "is a friend of mine, he is not a moron at all." But Ms. Ducros's comments did little to improve his cool relationship [citaj arkticki cool] with Mr. Bush. But he is one of the few leaders of a close United States ally [citaj geografski close and cannot be avoided :grin:] yet to be invited to spend time at Mr. Bush's private ranch in Texas.

White House officials privately refer to Mr. Chrétien as "dino," short for dinosaur.

Such affection, mutual admiration and love - ah :grin:

:grin:

#38 ikica1

ikica1
  • Banned
  • 864 posts

Posted 27 November 2002 - 19:26

Sioran:
to sto su kandidati na izgorima relativno slicni ne znaci da ne postoji izbor. ja, i ne samo ja, i ne zelim da imam izbor izmedju malog deteta, nepismenog coveka, i profesionalnog politicara, vec po mogucstvu izmedju kandidatata koji poseduju odredjenu vrstu znanja i iskustva. i to se ovde i desava. a to znanje i iskustvo je generalno dostupno svakom - svako moze da zavrsi njihove skole, da se ubaci u njihove politicke partije, da zaradi pare, pa guraj, ako te to zanima.

prica da je sad robovlasnicko drustvo je zaista smesna. to sto ljudi rade za smesne pare za njihove firme nije stvar prinude, vec bednog stanja u kojima se njihova drzava nalazi, ne samo zbog postojanja amerike.


Ma ne, cini mi se da me nisi dobro razumeo. Kandidati se ovde zaista razlikuju (pogledaj samo Busa i Klintona) ali nalogodavci ostaju isti. Narod nema nikakvog izbora po tom pitanju, Dzeneral Motors, Mekdonald-Daglas i slicni su oni koji zapravo vode politiku, a priliku za uspeh na izborima imaju samo oni koji im pokazuju poslusnost. Potpuno se slazem da upravljanje drzavom (republikom, gradom, opstinom...) ne treba poveravati ljudima koji za to nisu sposobni. Bilo bi jos dobro kad bi ti sposobni ljudi predstavljali narod, a ne korporacijske interese.

Sto se tice skola i partija... Visoke skole su ovde papreno skupe (godina na privatnom univerzitetu kosta ~ $30 000, a na drzavnom "svega" $10 000). Nivo srednjoskolskog obrazovanja (osim u skupim, privatnim skolama) je kriminalno zalostan. U svakom slucaju, skolska sprema ima mnogo manje znacenje od partijske (citaj: korporacijske) poslusnosti. Mogli bi sad ovde da potezemo slucaj pokojnog predsednika Kenedija koji je odbijao americku vojnu intervenciju na Kubi i minimizovao ucesce u Vijetnamu i pored velikog pritiska vojno-industrijskog lobija (citaj: proizvodjaca oruzja i njihovih namesnika u vojsci). Skole mu nista nisu vredele, zavrsio je sa metkom u glavi, a njegov potpredsednik i naslednik Dzonson (iz iste partije!) je po kratkom postupku promenio politiku za 180 stepeni. Mnogi dokumenti iz istrage o atentatu na Kenedija su do danasnjeg dana (a proslo je gotovo 40 godina!) poverljivi i nedostupni javnosti iz razloga "nacionalne bezbednosti".

#39 the sushi club

the sushi club
  • Members
  • 1,960 posts

Posted 27 November 2002 - 20:05

Sioran:
ja zelim da imam izbor izmedju kandidatata koji poseduju odredjenu vrstu znanja i iskustva. i to se ovde i desava. 


ikica1: Potpuno se slazem da upravljanje drzavom (republikom, gradom, opstinom...) ne treba poveravati ljudima koji za to nisu sposobni.


Idealan kandidat je vec tu = Bush :grin:

_________________
Get me inside any boardroom and I'll get any decision I want.

[ Izmena poruke: the sushi club na dan 2002-11-27 20:06 ]

#40 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 27 November 2002 - 22:39

>Ma ne, cini mi se da me nisi dobro razumeo. Kandidati se ovde zaista razlikuju (pogledaj samo Busa i Klintona) ali nalogodavci ostaju isti.

ako ti se ne svidjaju kandidati koji su na raspolaganju, uclani se u neku stranku pa se probijaj ili glasaj za nadera, ne razumem u cemu je problem. meni su americki kandidati generalno daleko bolji nego na primer srpski kandidati. to kako oni vode drzavu meni u mnogim elementima ok, i ne samo meni, vec i mnogima ovde, dakle, vode je onako kako vecina zeli, a ne protivno voljama vecine.

>Narod nema nikakvog izbora po tom pitanju, Dzeneral Motors, Mekdonald-Daglas i slicni su oni koji zapravo vode politiku,

ma daj.

>Sto se tice skola i partija... Visoke skole su ovde papreno skupe (godina na privatnom univerzitetu kosta ~ $30 000, a na drzavnom "svega" $10 000).

na vrunskoj skoli moze da studira svako bez kinte ako je dovoljno dobar. skole su vrlo skupe nominalno, ali su prakticno besplatne efektivno za one koji nemaju para. dakle, prolaz je potpun. uostalom, klinton je iz relativno siromasne porodice.

niko ne tvrdi da je u americi sve idealno - pitanje je da li je idealno uopste moguce. ima toliko drzava u svetu u kojima se rade apsolutno stravicne stvari da kritikovanje amerike vidim najvecim delom kao trazenje dlake u jajetu.

#41 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 November 2002 - 22:57

2 ikica1
.........


"Draga/i nasa/nas ikica1!

Primili smo nekoliko tvojih pisama iz NJ, USA iz kojih vidimo da si dobro, da se secas stvari iz doba Tita. Mi smo to skoro zaboravili, ali vidimo kod vas ima mnogo novina.
Brine nas to sto vise niste demokratija, kako ti kazes, nego postajete diktatura.

Znamo da vam tamo nije lako, da je sve skupo - cak milioni $, za neku "kandidaturu", o skupim skolama da i ne govorimo. No, nadamo se, kad vec dajete pare, da ih ulazete za prave stvari. Niposto nemoj u drzavnu skolu, - samo najbolje privatne! Znas da se njihove diplome najbolje cene i svuda ti je put otvoren.

Pusti vladavinu naroda, mi smo to ovde mnogo platili, otplacujemo i sada, sve sa ovim mizernim primanjima. Ponekad sumnjamo da su i nas predsednik i poslanici narodni predstavnici; suska se da suruju sa nasim bogatim industrijalcima. Neko u te price veruje, neko ne. Demokratija? Ni slucajno. Diktatura narodne oligarhije? Svakako.

Vidimo nisi zabvoravio ni one divne ruske stvari o kojima smo toliko pricali. Ah, kako brzo prolazi vreme!

Lepo je to sto zelis da nam opises stvari kod vas, mi to razumemo, ali razumi i ti nas.
I mi sada imamo Internet, cesto ga koristimo i sami vidimo da o tome sto nam pises ima jako puno razlicitih, pa i potpuno suprotnih misljenja.

Malo si nas zabrinuo. Posebno po pitanju robova. To je mnogo levo. A ono sto pises o korporacijskim ili korporativnim interesima i poslusnosti to je, bre, mnogo desno. Procitali smo tvoja pisma nekim prijateljima komsijama i oni se jako cude.

Ako je tamo kod vas bas toliko lose, mislim ako se plasis da i tamo ne dodje do neke zbrke - uvek se mozes vratiti nama.

Znas sta te ovde ceka."

#42 ikica1

ikica1
  • Banned
  • 864 posts

Posted 28 November 2002 - 11:33

Kinik:
Pusti vladavinu naroda, mi smo to ovde mnogo platili, otplacujemo i sada, sve sa ovim mizernim primanjima. Ponekad sumnjamo da su i nas predsednik i poslanici narodni predstavnici; suska se da suruju sa nasim bogatim industrijalcima. Neko u te price veruje, neko ne. Demokratija? Ni slucajno. Diktatura narodne oligarhije? Svakako.

Vidimo nisi zabvoravio ni one divne ruske stvari o kojima smo toliko pricali. Ah, kako brzo prolazi vreme!

Lepo je to sto zelis da nam opises stvari kod vas, mi to razumemo, ali razumi i ti nas. 
I mi sada imamo Internet, cesto ga koristimo i sami vidimo da o tome sto nam pises ima jako puno razlicitih, pa i potpuno suprotnih misljenja. 

Malo si nas zabrinuo. Posebno po pitanju robova. To je mnogo levo. A ono sto pises o korporacijskim ili korporativnim interesima i poslusnosti to je, bre, mnogo desno. Procitali smo tvoja pisma nekim prijateljima komsijama i oni se jako cude. 

Ako je tamo kod vas bas toliko lose, mislim ako se plasis da i tamo ne dodje do neke zbrke - uvek se mozes vratiti nama. 

Znas sta te ovde ceka."


:smile: Nesto sto ovde svakako nedostaje je taj nas smisao za humor!

Jasta, moje misljnje je u znacajnoj manjini! Da nije tako, davno bi se ovde "digla kuka i motika". :smile: Dele ga neki moji prijatelji (sto Ameri, sto oni koji su dosli iz raznoraznih stranih zemalja). Ti Ameri zele da kad-tad odu za Evropu, stranci takodje. Ne dele ga CNN, MSNBC, ABC, CBS i ostalji mediji, neistomisljenike uopste ne moram da trazim - ima ih na televiziji bez prekida. Moc propagande NIKADA ne treba potcenjivati. (Mali podatak za veoma ubedljivu ilustracju: 13% ispitanika u SAD zna gde je Irak http://nationalgeogr...highlights.html , ali 60% - 70% smatra da ga treba napasti http://abcnews.go.co...oll020927.html) Neverovatno ali istinito.

Dosta mog drustva iz ex-YU se takodje cudom cudi kad im pricam ovakve stvari, delimicno i zato sto ne mogu da veruju u neke cinjenice koje su ovde svakome poznate (i na CNN!), ali su toliko neverovatne da se ljudi opiru. To se posebno odnosi na legalizovano podmicivanje (kupovanje) politicara, koje se ovde umilno zove "campagin contribution".

Zanimljivo je da ljudi koji su ovde dosli iz komunistickih zemalja (Kina, Rusija) i koji, kao ni ja, nisu verovali ni reci iz raznoraznih kurseva komunisticke indoktrinacije ("Marksizam", "ONO i DSZ" :smile:) uvidaju da su ti nasi indoktrinatori mnogo vise istine napisali o "trulom kapitalizmu" nego o lokalnom "socijalizmu". Ali sve to treba videti da bi se poverovalo, a razloga za gledanje ima malo: Plata je dobra, imas kucu, imas kola, radis 10 sati dnevno, jos 2-3 sata vozis na posao i sa posla, odmor je 2 nedelje godisnje ako imas srece... Malo je ovde vremena i motivacije za kriticko razmisljanje, to je za entuzijaste sa primesom mazohizma i rezisere alternativnih filmova. :smile:

Napokon, ima i ljudi koji dele moje misljenje, ali i u potpunosti podrzavaju takav sistem ("bas me briga ko je na vlasti, sve dok posao ide dobro...":wink: Vlast se ponasa na slican nacin, lepo ilustrovano u americkom odbijanju da, iz ekoloskih razloga (iliti odrzanja zivota na planeti) smanje potrosnju energije. Iako SAD cine 5% svetskog stanovnistva i trose neverovatnih 25% energije, Djokica je izjavio da takvo smanjenje ne bi bilo dobro za posao i tacka, pa makar Njujork bio pod vodom za 50 godina. Ludski zivot (narocito ako nije americki), takodje ustupa mesto profitu: Popularna Madlen(ka) Olbrajt je pre oko 3 godine na jednom veoma gledanom TV programu (60 Minutes II) hladnokrvno izjavila da su stotine hiljada dece-zrtava u Iraku "cena koja je vredna placaja" [za sprovodjenje americkih interesa]. To je gledalo 30 000 000 ljudi i niko nije reagovao osudom takvog stava. SAD nisu sistem za svakoga, ali ima mnogo onih kojima se dopada. Zato i zive tu.

Da se vratim na temu. Pitanje je bilo da li SAD postaju diktatura i ja sam o tome vec dosta napisao. Zelim da ukazem na nesto cega si se dotakao u svojoj poruci ("uvek se mozes vratiti nama" i ono o otplacivanju narodne vlasti). Ekonomski polozaj naroda u diktaturi niposto ne mora da bude gori nego u demokratiji. Te dve cinjenice, bar u principu, nisu u uzrocno-posledicnoj vezi. Dobar primer su zapadnoevropske zemlje u kojima bez izuzetaka narod ima mnogo vise vlasti u svojim rukama (Svedska, Svajcarska, Finska... da ne nabrajam dalje) nego sto je to slucaj u SAD, ali sve odreda imaju manja monetarna primanja po glavi stanovnika od zitelja SAD. Diktatura moze da bude veoma profitabilna!

Sad, da kazem i nesto lepo o americkom politickom sistemu... Moji istomisljenici (oni koji nisu na CNN) :smile:imaju, kao i ja, mnogo uvazavanja i postovanja za osnivace SAD i njihovo neverovatno vizionerstvo. Ti momci su pre 200 i kusur godina, kada je apsolutizam bio pravilo, odlucili da ne iskoriste priliku da postanu apsolutisti, vec da pokusaju da naprave sistem u kome ce vlast uistinu poticati iz naroda. Bez obzira na zloupotrebu i izopacenje tog sistema (zar ima necega sto se ne moze zloupotrebiti?), osnovni principi koji su od SAD trebali da naprave demokratiju su i danas aktuelni i mogu da budu vodic za ljude koji demokratiji teze.

Mozda u nekoj od mnogih buducnosti i sa nekim boljim ljudima.

#43 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 28 November 2002 - 14:12

ikica1:


Da se vratim na temu. Pitanje je bilo da li SAD postaju diktatura i ja sam o tome vec dosta napisao. Zelim da ukazem na nesto cega si se dotakao u svojoj poruci ("uvek se mozes vratiti nama" i ono o otplacivanju narodne vlasti). Ekonomski polozaj naroda u diktaturi niposto ne mora da bude gori nego u demokratiji. Te dve cinjenice, bar u principu, nisu u uzrocno-posledicnoj vezi. Dobar primer su zapadnoevropske zemlje u kojima bez izuzetaka narod ima mnogo vise vlasti u svojim rukama (Svedska, Svajcarska, Finska... da ne nabrajam dalje) nego sto je to slucaj u SAD, ali sve odreda imaju manja monetarna primanja po glavi stanovnika od zitelja SAD. Diktatura moze da bude veoma profitabilna!

Sad, da kazem i nesto lepo o americkom politickom sistemu... Moji istomisljenici (oni koji nisu na CNN) :smile:imaju, kao i ja, mnogo uvazavanja i postovanja za osnivace SAD i njihovo neverovatno vizionerstvo. Ti momci su pre 200 i kusur godina, kada je apsolutizam bio pravilo, odlucili da ne iskoriste priliku da postanu apsolutisti, vec da pokusaju da naprave sistem u kome ce vlast uistinu poticati iz naroda. Bez obzira na zloupotrebu i izopacenje tog sistema (zar ima necega sto se ne moze zloupotrebiti?), osnovni principi koji su od SAD trebali da naprave demokratiju su i danas aktuelni i mogu da budu vodic za ljude koji demokratiji teze. 

Mozda u nekoj od mnogih buducnosti i sa nekim boljim ljudima.

Dobro je imati kucu kola i posao ali ako ove dve predhodne stvari ne otplacujes na kredit. Ne daj boze da izgubis posao...

Po meni, sasvim je opravdano kritikovati zapadna drustva, bez obzira sto su ta drustva progresivnija od ostalih u svetu. Covek je po prirodi kompleksan i njegove potrebe idu dalje od potreba prezivljavanja. Covek treba da tezi prema ekonomskoj, politickoj, socijalnoj i svim drugim vidovima sloboda i emancipacija.

Istovremeno, covek treba da ima odgovornost prema drustvu i prirodi. Kad je rec o ekoloskom problemu planete, treba reci da amerikanci po ovom pitanju izrazavaju pravu arogantnost prema ostatku sveta; sto dobro ilustruje njihovu demokratiju u svetskim okvirima. Covek mora biti u harmoniji sa prirodom jer u protivnom ni njegova buducnost nije zagarantovana. Mozda ce amerikanci pobediti iracane, mozda ce nafta pripasti njima a mozda ce Sadam spaliti svu tu naftu. Konacan rezultat, bez obzira na sve moguce dogadjaje, ce biti jos vece zagadjenje planete. Znaci, u svetskim okvirima, to ce biti lose za svet ali dobro za pojedince. Amerikanci sa svojim ekonomskim potencijalima sigurno mogu ponuditi svetu neka alternativna naucna resenja po pitanju energije. U slucaju kad bi se u taj problem ulagalo ali to je samo moguce u demokratskom drustvu gde narod moze da izrazi ovakvu vrstu aspiracije. Medjutim, to im nije prioritet jer je vojni lobi vazniji od narodnih teznji. Bez obzira sto ekonomija nije u nekakvoj korelaciji sa demokratijom, buducnost sigurno jeste. Nepostojanje demokratije moze da ima ogromne negativne posledice na buducnost. U tome je cela stvar, jer samo demokratija moze da pruzi neku viziju buducnosti koja ce biti uskladjena sa narodom a ne sa pojedincima ili ekonomskim grupacijama.

Sto se tice Evrope, bez obzira sto u Evropi ima vise demokratije, Evropa sve vise i vise tezi americkom sistemu. Evropa jos uvek nema ekonomsku i vojnu moc koja ce omoguciti njen nezavisni razvoj i eventualni prosperitet koji ce prevazici americki.

#44 Pobunjenik

Pobunjenik
  • Members
  • 3,359 posts

Posted 30 November 2002 - 16:16

Ko? Evropa i Amerika diktature?! Ma joooooooook, ma kakvi, ne, ne, ne.

#45 max

max
  • Members
  • 579 posts

Posted 30 November 2002 - 20:56

Zalostan dodatak temi je danasnji podatak(povodom prvog medjunarodnog dana za ukidanje smrtne kazne)da je USA na neslavnom 4. mestu po broju izvrsenih egzekucija prosle godine! Ispred nje su samo Kina, Iran i Saud. Arabija! Fino drustvo :grin: Sve go demokrata jedan do drugoga.
Kada se tome jos i doda podatak da je USA takodje u finom drustvu kada je u pitanju zakonska mogucnost da se maloletnik osudi na smrt(jos Sudan i Iran)-onda mislim da postavljeno pitanje topica definitivno ima smisla.