Jump to content


Photo
- - - - -

Sudbina vojvodjanske autonomije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4161 replies to this topic

Poll: Treba li ovakav Statut? (397 member(s) have cast votes)

Šta mislite!

  1. Da, naravno da nam treba (76 votes [22.96%])

    Percentage of vote: 22.96%

  2. Ne, nije nam potreban (114 votes [34.44%])

    Percentage of vote: 34.44%

  3. Da, ustav Vojvodine (110 votes [33.23%])

    Percentage of vote: 33.23%

  4. Naravno da ne znam (31 votes [9.37%])

    Percentage of vote: 9.37%

Vote Guests cannot vote

#76 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 17 January 2009 - 22:41

Kad ne znas sta da kazes...postani sarkastican ili provociraj. Oprobani recept.


Niti sam naivan, niti se tako predstavljam. Ja sam upravo o tome ko je imao koliko koristi i rekao. Istina nije to tema a ni ja nisam rekao direktno....a ti i dalje razmisljaj sta sam napisao.
S boldovanim se slazem sasvim ali najozbiljnije.
Samo nemojte da bude poslije dvostrukih standarda.
Nisam advokat sa strane....samo iznosim svoje misljenje....a, evo neces vjerovati, ja sam covjek koji je porijeklom iz Vojvodine (obicno su u Vojvodini porijeklom odnekud) i danas ima snazne veze s Vojvodinom. Mozda mi to daje truncicu prava da pricam o tome.


Ja ne iznosim misljenje u necije ime, iznosim misljenje kao stanovnik regije u kojoj zivim i ne treba mi kao dokaz crtez porodicnog stabla koje pokazuje da sam poreklom iz Vojvodine da bi me neko ozbiljno shvatio. Iskreno, briga me kog si porekla ali ako zastupas stav da svi treba da se preselimo u Bg ako zelimo da vodimo normalan zivot (nadjemo posao, idemo u pozoriste, bioskop, posecujemo koncerte, sredjujemo dokumenta...) onda definitivno nisi moj zemljak; ne samo ti nego i oni iz Vojvodine koji na prici o povezanosti vojvodjanskog separatizma i kataklizme "srpskog bica" postizu "poslovne uspehe" u prestonici.

#77 Tutankamon

Tutankamon
  • Members
  • 1,746 posts

Posted 17 January 2009 - 22:50

oni iz Vojvodine koji na prici o povezanosti vojvodjanskog separatizma i kataklizme "srpskog bica" postizu "poslovne uspehe" u prestonici.


Ma super si ti meni. Samo bubneš gomilu nedokazivih paušalnih ocena i vrtiš tu priču u nedogled...

#78 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 17 January 2009 - 23:02

Ma super si ti meni. Samo bubneš gomilu nedokazivih paušalnih ocena i vrtiš tu priču u nedogled...


A ko se bolje borio protiv zastitnika vojvodjanske imovine svih ovih godina ako ne sadasnji direktor "Srbija gas"- a? O raznoraznim Bozovicima, Kertesima i slicnima u ono vreme procvata jedinstva srpskog bica da ne pricam.
Evo i u sferi "institucija kulture". Ako hoces da postanes nekakav akademik, postovan i za sve pitan clan SANU i/ili predsednik Matice srpske moras da se dokazes u bespostednoj borbi sa autonomaskom nemani.

Edited by melankolic, 17 January 2009 - 23:06.


#79 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 17 January 2009 - 23:50

Čitam ove postove i pitam se: zašto se neki ljudi ovde toliko boje Vojvodine? Mislim, šta vam je to loše ikad došlo iz Vojvodine? Kako je to Vojvodina ikad oštetila Srbiju? Čime vas je unazadila, unizila, podjarmila, umanjila? Navedite mi bar jedan primer, molim vas, da je Vojvodina ikad radila suprotno interesima Srbije, pa da bar znam odakle taj strah dolazi!
Ili to nije strah? Možda to ima neko mnogo "srpskije" ime: ZAVIST.

Pustite, bre, ljudi, tuđe poslove i gledajte svoje! U Kragujevcu nešto malo počne da se dešava posle godina siromaštva i jada, vi - drvlje i kamenje na "izdajnike" iz Kragujevca! Vojvodina malo pokuša da se konsoliduje i iščupa iz pesnice radikala i ostalih monstruma koji karijeru napraviše na strahu izbeglog naroda, vi - Vojvodina hoće da se otcepi! ALO, BRE!!! Uopšte me ne bi čudilo da se i otcepi, posle tolike vaše mržnje, zavisti i napada! Možda bi bilo bolje da se malo pobrinete o sebi i da svoj vrt obrađujete (izvini, Vladane, opet Volter!).

Rečnik u ruke, narode, pa DOBRO prostudirajte šta znači reč "demokratija". Ili vam ona, možda, ne treba? U redu, i to poštujem, ali onda to recite otvoreno, da svi znamo s kim imamo posla.

Ko može biti protiv toga da se Vojvodina organizuje i da prikupi svoje prihode, svoju imovinu i počne da uređuje život svojih građana? Ili neko ko je jako zainteresovan da ima svoju "šapu" na svemu i svakome (čitaj: diktator), ili neko kome se sviđa da "upravlja" tuđom imovinom (čitaj: lopov). Molim sve koji se ovde tako odlučno suprotstavljaju Statutu Vojvodine da se izjasne u koju kategoriju spadaju! Ili ne spadate ni u jednu? Prosto ste neinfomisani, izmanipulisani i nespremni da vam se bilo šta nabolje pomeri u životu? Je li u tome problem? Bojite se šta će biti ako neko dirne u tekovine Miloševićevog banditizma?

Pa, Vojvođani još nisu počeli da ispostavljaju račune Srbiji za sve što im se desilo. To zahvalite njihovom mentalitetu. Ipak, ne bi bilo dobro da ih previše izazivate...

#80 liberalac55

liberalac55
  • Members
  • 881 posts

Posted 18 January 2009 - 00:46

A ono četvrto srce u zaglavlju je za Srbiju, jel da? :ph34r:

Iskuliraj malo, Liberalac. Uzimi duni nešto, one vaše vojvođanke što rastu na stajskom đubrištu i malo zaudaraju na isto su prva liga... O'ma ti se peva "Hej, salaši". :)


I šta sad!
da i ja tebe pljunem!
Ne nisam tako vaspitan.
Ako ti se ne sviđa mole mišljenje ne moraš da vređaš!

#81 liberalac55

liberalac55
  • Members
  • 881 posts

Posted 18 January 2009 - 00:53

Sta ovim hoces da kazes? Ja pricam o Beogradu u sadasnjem trenutku...u odnosu na Vojvodinu i ostatak Srbije. Pa misa mu, zagovornici autonomije (ili vec cega viseg od autonomije) pricaju o ekonomskom aspektu i ja se toga drzim.
A toooo...sto pokusavas da ubacis Beograd u one price koje su sirili kao glavni uzrok raspada bivse nam drzave (koji su mnogo kompleksniji od te pojednostavljene teze a u kojima svakako Srbi, uzevsi ih onako ukupno u obzir, nisu nevini ali nisu ni iskljucivi krivci) u stilu necemo vise da mi finansiramo Bgd je ipak presmijesno. Razmisli malo.


Ako neces da odgovaras na moju konstataciju....nemoj da pokusavas biti pametni provokator. Sta rekoh u postu vezano za tracnice, struju i naftu a da nije tacno?
Ne...pise fino odakle sam. Da.... iz BiH sam ali imam i snazne veze sa NS i okolinom...jos od 1700 i neke.
A ako bas hoces u Avganistanu sam. Trbuhom za kruhom.
PS Nisi u pravu...evo Natasa i Daca kupili stan u mom komsiluku u Bgd-u. :ph34r:

Ma sjajno,ovo postaje sve više međinarodno!
Iz BIH brane mene od mene!
Iz ihhhhhaaaaaaaaaaaajjjjjjjj Avganistana-trbuhom za kruhom-opet brane mene od mene!
Ma čist pogodak tema!
:) :D :D

#82 faust79

faust79
  • Members
  • 247 posts

Posted 18 January 2009 - 01:32

Nego da se vratimo na temu, sta ti strahu mislis o statutu ili ustavu Vojvodine?


Statut i ustav nikako nisu isto.Niko nema ništa protiv statuta ali protiv nekakvog ustava ima itekako.

#83 faust79

faust79
  • Members
  • 247 posts

Posted 18 January 2009 - 01:38

Ko može biti protiv toga da se Vojvodina organizuje i da prikupi svoje prihode, svoju imovinu i počne da uređuje život svojih građana? Ili neko ko je jako zainteresovan da ima svoju "šapu" na svemu i svakome (čitaj: diktator), ili neko kome se sviđa da "upravlja" tuđom imovinom (čitaj: lopov). Molim sve koji se ovde tako odlučno suprotstavljaju Statutu Vojvodine da se izjasne u koju kategoriju spadaju! Ili ne spadate ni u jednu? Prosto ste neinfomisani, izmanipulisani i nespremni da vam se bilo šta nabolje pomeri u životu? Je li u tome problem? Bojite se šta će biti ako neko dirne u tekovine Miloševićevog banditizma?


Nema niko ništa protiv finansijske autonomije Vojvodine.Daleko od toga.Vojvodina treba za dobro svih da se razvija kao i ostatak Srbije.Trba da ima i određenu izvršnu vlast.Ali ne i sudsku i zakonodavnu.Jer to je već državnost a ne autonomija.Problem je u prevelikim ambicijama pojedinih.

#84 Aloha

Aloha
  • Banned
  • 1,355 posts

Posted 18 January 2009 - 01:57

Nema niko ništa protiv finansijske autonomije Vojvodine.Daleko od toga.Vojvodina treba za dobro svih da se razvija kao i ostatak Srbije.Trba da ima i određenu izvršnu vlast.Ali ne i sudsku i zakonodavnu.Jer to je već državnost a ne autonomija.Problem je u prevelikim ambicijama pojedinih.


Déjà vu iz 90-tih, sa jednom malom razlikom. Danas imas 2 MIG-a, i 1 1/2 tenka kao i besnu, gladnu razocaranu gomilu ljudi koji su shvatili vas lopovluk uvijen u celofan nacionalizma.

#85 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 18 January 2009 - 02:18

Čitam ove postove i pitam se: zašto se neki ljudi ovde toliko boje Vojvodine? Mislim, šta vam je to loše ikad došlo iz Vojvodine? Kako je to Vojvodina ikad oštetila Srbiju? Čime vas je unazadila, unizila, podjarmila, umanjila? Navedite mi bar jedan primer, molim vas, da je Vojvodina ikad radila suprotno interesima Srbije, pa da bar znam odakle taj strah dolazi!
Ili to nije strah? Možda to ima neko mnogo "srpskije" ime: ZAVIST.


donela je kulturu, a to divlji covek prezire vise od svega, zato sto nista ne razume pa se samim tim i plasi. to mu je odmah neka zavera i neka namestaljka. recimo kad Velji Ilicu kazes da je sirovina bez obzira sto ima bazen u kuci, to njega zaboli vise nego ista jer zna da je to tacno.

zato Vojvodina mora nekako da se izvuce iz sapa Srbije, samo ja ne znam kako, mislim ako su mogli svi ne vidim zasto je Vojvodina najgora...

Edited by misko1, 18 January 2009 - 02:30.


#86 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 18 January 2009 - 02:28

Statut i ustav nikako nisu isto.Niko nema ništa protiv statuta ali protiv nekakvog ustava ima itekako.


Kad nam vec iz tzv. Republike Srpske delis lekcije do koje mere mi Vojvodjani smemo da ostvarimo svoja prava, evo i nekih interesantnih napomena od mene:

- Ajd' sad ti nama objasni kako to da Republika Srpska ima vise prava na svoju samostalnost od Vojvodine? Od kad to postoji Republika Srpska? Zasto to pitam? Pa zato sto kad se pominju necija prava na samostalnost (Hrvatske, Bosne, Crne Gore, a sve vreme Vojvodine) u bilo kom smisli, srpski patriJoti krecu s pricom o istoriji i tradiciji ali do sada nijedan nije poveo pricu o visevekovnoj tradiciji tvorevine zvane Republika Srpska.

Edited by melankolic, 18 January 2009 - 02:29.


#87 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 18 January 2009 - 02:37

...
zato Vojvodina mora nekako da se izvuce iz sapa Srbije, samo ja ne znam kako, mislim ako su mogli svi ne vidim zasto je Vojvodina najgora...

Pa, zato što ostali nisu prezali, a Vojvodina preza. Opet, da nije drugačija, ni problem ne bi postojao. Krug.

#88 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 18 January 2009 - 02:41

@melankolic:

pa ima prava zbogradi SrBstva, jesi li glup pa ne razumes??

srBstvo, Nemanjici = pravo na samostalnost i pravo da maltretiras sve oko sebe. dovoljno je samo da si srBin.

anyway, ja mislim da bi osamostaljenje Vojvodine i njen prijem u EU zabilo zadnji ekser u kovceg te bolesne ideologije i konacno bi i oni krajnje retardirani (ne mislim ni na koga posebno) shvatili da je ta ideja go k..c i poceli da zive normalno ne maltretirajuci ceo svet svojim srBstvom.

Edited by misko1, 18 January 2009 - 02:50.


#89 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 18 January 2009 - 03:16

Naravno da pišem ijekavicom.Jel to neki problem?Ne branim ja nikakvu centralističku diktaturu.Čak šta više u jednom svom postu sam napisao da niko pametan ne može imati ništa protiv decentralizacije Srbije i šire finansijske autonomije i Vojvodine i ostatka Srbije.Ali jesam protiv davanja obilježja državnosti kako Vojvodini tako i bilo kom drugom dijelu Srbije.Sem toga nije mi jasno kako ne vidite da ovakva autonomija vodi upravo centralizaciji Vojvoidine i slivanju para u Novi Sad.


Nije nikakav problem ijekavica - problem je tvoja elementarna nepismenost. Recimo kod tebe se najocitije primecuje nesavladana lekcija iz drugog razreda osnovne skole - posle znaka interpunkcije ide razmak. Ili da se recca `li` pise odvojeno? A to da vid decentralizacije za koju se tzv. autonomasi zalazu vodi u preseljenje centra iz Beograda u Novi Sad, tu se potpuno slazem, samo sto ti sa takvim stavovima i pokazanim intelektom nemas prava da nekome spocitavas oko toga.

Mnogo je razloga za to.Nije to tema.U Vojvodini je mnogo drugačija situacija.


Hmmm, po cemu je drugacija? Zasto ti kao stanovnik BiH zivis u istoj a pritom istu prezires, a ne dajes za pravo nekome ko zivi u Vojvodini da ne voli Srbiju? Ili zasto sumska, nastala na genocidu, ima pravo na prilicno siroku autonomiju a Vojvodina ne treba da ima isto to pravo?

Čitam ove postove i pitam se: zašto se neki ljudi ovde toliko boje Vojvodine? Mislim, šta vam je to loše ikad došlo iz Vojvodine? Kako je to Vojvodina ikad oštetila Srbiju? Čime vas je unazadila, unizila, podjarmila, umanjila? Navedite mi bar jedan primer, molim vas, da je Vojvodina ikad radila suprotno interesima Srbije, pa da bar znam odakle taj strah dolazi!


Hmmm, Bracika Kertes? Sori, trazio si bar jedan primer :ph34r:

Ili to nije strah? Možda to ima neko mnogo "srpskije" ime: ZAVIST.


Je l' smemo da primenimo doticnu paralelu i onda kad Vojvodjani pricaju protiv Beograda? Sta je Vojvodini doslo lose iz Beograda (napominjem - Milosevic nije iz Beograda, a Beograd je gotovo od pocetka bio vecinski protivu njega)? Mozbiti da je zavist u pitanju :)

U Kragujevcu nešto malo počne da se dešava posle godina siromaštva i jada, vi - drvlje i kamenje na "izdajnike" iz Kragujevca!


Ko je to bacao drvlje i kamenje? Sem ako ne mislis na sasvim opravdanu kritiku o proslavi Cezarove Nove Godine i dovodjenja ispusenog Joksimovica da ih zabavlja za bezobrazne novce a o trosku gradjana samozvane doline gladi? Kritika je opravdana zato sto je ostatak Srbije, ponajvise Beograd i Vojvodina, u doticnu dolinu gladi slila ogromne pare da ne pocrkaju (o drugim posledicama poput nebrojeno mnogo zivota izgubljenih u saobracaju prevashodno zbog zastite posrnulog giganta i da ne govorim) a oni pare trose na senlucenje.

Vojvodina malo pokuša da se konsoliduje i iščupa iz pesnice radikala i ostalih monstruma koji karijeru napraviše na strahu izbeglog naroda, vi - Vojvodina hoće da se otcepi! ALO, BRE!!! Uopšte me ne bi čudilo da se i otcepi, posle tolike vaše mržnje, zavisti i napada! Možda bi bilo bolje da se malo pobrinete o sebi i da svoj vrt obrađujete (izvini, Vladane, opet Volter!).


Ako hoce da se otcepi, kao sto sam vise puta naveo, bio bih prvi na listi da to podrzim. I cak bih presao u istu da zivim (well, geografski ja jesam sada u Vojvodini) ukoliko bi ista bila ustrojena na normalnim vrednostima i shvatila pravi smisao decentralizacije. No, ne bih zeleo da zivim u Vojvodini koja se zalaze za ono za sta se gro samozvanih autonomasa zalaze. E sad, dok ne resi Vojvodina da se ocepi, htela to ili ne, nalazi se u sastavu Srbije pa svaki gradjanin Srbije ima odredjen uticaj na odluke sta ce se sa istom desavati. I, ako planira da ostane u sastavu Srbije, ja ono za sta se zalazu vodeci vojvodjanski autonomasi ne mogu da podrzim zato sto to, a poucen iskustvom vodjenja politike u ovoj zemlji sto ne iskljucuje i Vojvodinu, smatram krajnje nepostenim i nacinom da se jedan centar zameni drugim. Ako cemo pricati o boljitku seljaka u okolini Subotice - njemu je svejedno da l' ce ga pljackati lopovi iz Novog Sada ili lopovi iz Beograda - cela poenta je da ga niko ne pljacka (bar ne preko nivoa koji moze da se tolerise) i da on moze da sto direktnije odlucuje o tome. Autonomija ne adresira taj problem.

Rečnik u ruke, narode, pa DOBRO prostudirajte šta znači reč "demokratija". Ili vam ona, možda, ne treba? U redu, i to poštujem, ali onda to recite otvoreno, da svi znamo s kim imamo posla.


Demokratija je precenjena. U demokratiji dva pedofila, masovni ubica i patoloski lazov imaju vecu jacinu od tri Nobelovca.

Pa, Vojvođani još nisu počeli da ispostavljaju račune Srbiji za sve što im se desilo. To zahvalite njihovom mentalitetu. Ipak, ne bi bilo dobro da ih previše izazivate...


A hoces reci da Vojvodina u svemu tome nije imala ni delic krivice? Treba malko pogledati kako je Sloba prolazio na izborima u Vojvodini, pa onda tvrditi da je ona ni kriva ni duzna opustosena. Kome ja da ispostavim racun? Mom rodnom gradu? Beogradu? Vojvodini? UN-u? Like it or not, Vojvodina je bila deo Srbije kad je Srbija sistematski unistavala samu sebe, i samim tim snosi podjednaku krivicu kao i Cacak, Nis, Leskovac i Vranje. Ako bi nekome ispostavljala racun za sva sranja, morala bi prvo sama sebi da uruci jedan.

donela je kulturu, a to divlji covek prezire vise od svega, zato sto nista ne razume pa se samim tim i plasi. to mu je odmah neka zavera i neka namestaljka. recimo kad Velji Ilicu kazes da je sirovina bez obzira sto ima bazen u kuci, to njega zaboli vise nego ista jer zna da je to tacno.


A jes, Buturovic aka Kan-Kan je onako egzemplar kulture. I nemoj molim te da to pravdas time da je poreklom iz Niksica, ne bi mogao on da vedri i oblaci da mu gro Vojvodjana ne dozvoljava. U svakom narodu, u svakoj regiji, u svakoj drzavi ima kulturnih i nekulturnih, nije Vojvodina nista naprednija po tom pitanju nego su jedno vreme imali malo visu svest o tome prevashodno zbog bolje ekonomske situacije. Nema ni kulture ni demokratije sa 200€ mesecno...

zato Vojvodina mora nekako da se izvuce iz sapa Srbije, samo ja ne znam kako, mislim ako su mogli svi ne vidim zasto je Vojvodina najgora...


Zato sto su Vojvodjani:
a) Picke i kukavice koje ne umeju da se izbore za sopstvene interese
b) Podjednako zatucani kao i ostatak Srbije

Pick one, posto drugog objasnjenja za to tvoje pitanje nema, naravno, ako uzmemo uopste premisu da je Vojvodina u sapama i pod zulumom Srbije i da je ona zapravo okupirana i uzurpirana teritorija te da nema nikakvog uticaja na pravno-birokratski entitet zvan Srbija.

Edited by incognito, 18 January 2009 - 03:22.


#90 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 18 January 2009 - 04:00

Zato sto su Vojvodjani:
a) Picke i kukavice koje ne umeju da se izbore za sopstvene interese
b) Podjednako zatucani kao i ostatak Srbije

Pick one, posto drugog objasnjenja za to tvoje pitanje nema, naravno, ako uzmemo uopste premisu da je Vojvodina u sapama i pod zulumom Srbije i da je ona zapravo okupirana i uzurpirana teritorija te da nema nikakvog uticaja na pravno-birokratski entitet zvan Srbija.


ne razumes, ja mislim da smo mi svi okupirani od strane Srbije, a razlog si lepo otkrio, ja mislim da su oba i a i b, kukavicluk i zatucanost - deadly combination. mislim kako objasniti da nema mirnih demonstracija da se uhapsi RM i odblokira parlament i da nas jednom za svagda stave na belu sengen listu. sad da kazemo nema represije drzave na tzv. "slobodnog gradjanina" sta on koji moj radi pa sedi u kuci i trpi maltretiranje i nazadovanje svoje rodjene zemlje? gleda "Moj rodjak sa sela" or what?

e sad, ako u njegovoj glavi pali okidac da nesto nije u redu ocepljenje nekog dela "njegove otadzbine" onda bolje igrati i tu igru nego se praviti da je sve u redu.