Jump to content


Photo

40 GODINA TAJNOG AGENTA 007


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#16 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 14 December 2002 - 09:46

Mislio sam da je ovo topik za ljubitelje Bonda a ispostavilo se da se ovde javljaju pretezno oni koji su, nedavno, otkrili da je film samo fikcija.
Tacno, glumci ne ginu izistinski.

"D.A.D." spada sigurno u tri najbolja Bonda, ever.

#17 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 14 December 2002 - 12:30

Uf, uf... al' smo pametni mi od 41-og leta. Ma daj molim te pricaj mi o tome kako si ti najveci ljubitelj Bonda u krugu dvojke. (Doduse, sad se setih tvog komentara o Roger Moore-u... cemu se onda cuditi).

U stvari, hajde, napisi ako te ne mrzi sta je to tacno dobro u D.A.D.

[ Izmena poruke: Indy na dan 2002-12-14 13:24 ]

#18 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 14 December 2002 - 13:55

Evo kako su rangirani Bondovi na IMDb od strane korisnika:


Die Another Day (2002) 6.9*/10 (5,231 votes)

The World Is Not Enough (1999) 6.5/10 (13,903 votes)

Tomorrow Never Dies (1997) 6.5/10 (12,521 votes)

GoldenEye (1995) 6.7/10 (14,097 votes)

Licence to Kill (1989) 6.1/10 (5,098 votes)

The Living Daylights (1987) 6.4/10 (4,520 votes)

A View to a Kill (1985) 5.9/10 (5,049 votes)

Octopussy (1983) 6.3/10 (4,994 votes)

Never Say Never Again (1983) 6.1/10 (4,554 votes)

For Your Eyes Only (1981) 6.6/10 (4,900 votes)

Moonraker (1979) 5.9/10 (5,597 votes)

The Spy Who Loved Me (1977) 6.9/10 (4,659 votes)

The Man with the Golden Gun (1974) 6.3/10 (4,212 votes)

Live and Let Die (1973) 6.6/10 (4,682 votes)

Diamonds Are Forever (1971) 6.6/10 (5,057 votes)

On Her Majesty's Secret Service (1969) 6.7/10 (4,276 votes)

You Only Live Twice (1967) 6.8/10 (4,752 votes)

Thunderball (1965) 6.8/10 (4,705 votes)

Goldfinger (1964) 7.7/10 (12,637 votes)

From Russia with Love (1963) 7.3/10 (6,016 votes)

Dr. No (1962) 7.2/10 (6,879 votes)

-----
*) poeni za nove filmove uvek znatno opadnu posle izvesnog vremena (npr. Fellowship of the Ring je po pustanju 2001. imao 9.8 poena a sada je na 8.9)

#19 Delester

Delester
  • Members
  • 7,263 posts

Posted 14 December 2002 - 13:56

Ma film je totalna propast sa svih mogucih i nemogucih aspekata, mozda bi se kavalifikovao kao zabava za predskolsku decicu,da vide sta sve cika moze :smile:

#20 dnalegaur strkur

dnalegaur strkur
  • Members
  • 14 posts

Posted 14 December 2002 - 22:59

Jee, novi bond!
...moram ga pogledati, to sam odlucio posle scene kad obrne auto, koji je na krovu!!! Jeej!

#21 Lun

Lun
  • Banned
  • 3,921 posts

Posted 15 December 2002 - 13:11

Indy,
Pa malce me mrzi. Tim pre jer je pitanje ukusa a ono nece odvesti daleko.

Ako tebe ne mrzi, moze i obrnuto:

- sta se to tacno tebi ne dopada u "D.A.D. " ? :smile:

#22 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 15 December 2002 - 13:41

Lun:
Indy,
Pa malce me mrzi. Tim pre jer je pitanje ukusa a ono nece odvesti daleko.

Ako tebe ne mrzi, moze i obrnuto:

- sta se to tacno tebi ne dopada u "D.A.D. "  ? :smile:

Pa dobro, mrzi i mene :wink: Ovaj - rekao sam vec ponesto sta mi se ne dopada.

- Brosnanu (koji je inace odlican Bond) se oduzima prostor na konto Hali*. Danas jedan naslov u Australiji kaze: "Bond je nasao nekog sebi ravnog" (tu ide slika oskudno odevene Hali sa Brosnanom). E pa za mene je to isto kao da kaze "Bond je mrtav". U staro dobro vreme Bondu niko nije bio ravan.

- *Hali je nezna, krhka i zenstvena zenska, ni traga od Ursule Anders (koju treba da oponasa u uvodnoj sceni). Po meni je trebalo da uzmu Petu Wilson, australijanku "La Femme Nikitu". E to je zenska za koju mogu da poverujem da nekog moze da nokautira. Kao i da ocara. :smile: Posted Image

- Akcija je previse brza, zestoka i nasilna za film o Bondu. Ratna dejstva u Koreji su suvise realna, Bond ne bi trebalo da je toliko realan :smile:

- nema "comic reliefa" tj. recimo Bond nekog utepa i - nista, samo ode dalje. Ranije bi 007 uvek izvalio nesto duhovito po uklanjanju nekog negativca :wink:
...

Preterao sam kad sam rekao "apsolutna katastrofa" - daleko je od toga. To je bio samo lelek jednog razocaranog Bond-fana :smile:


PS. Ne znam da li ste culi da je S. Koreja danas zvanicno trazila da se film povuce zato sto vredja severnokorejance i promovise nasilje?

#23 Delester

Delester
  • Members
  • 7,263 posts

Posted 15 December 2002 - 20:23

Dobro bre Indy,gde nalazis sve te zanimljive slicice,stvarno me interesuje,u pravu si za Petu,fantasticna je :smile:
Mozda bi to mogao da bude sledeci topic: Le Femme Nikita
a sto se tice Bonda,ipak je katastrofa!!!

#24 ronin83

ronin83
  • Members
  • 114 posts

Posted 16 December 2002 - 03:49

- *Hali je nezna, krhka i zenstvena zenska, ni traga od Ursule Anders (koju treba da oponasa u uvodnoj sceni).

Slazem se Indy da HB nije bas najbolji izbor Bond devojke. Cela ta stvar oko HB je tako napuhana da je to strasno, kao ona je ozbiljna,ona je inteligentna,ovo,ono,svi ti superlativi(sto se filma tice),i naravno ne dajte da zaboravim ona je dobila Oscara, pa jel' njoj treba neka ozbiljna uloga. Ma daj! Ja nisam neki ljubitelj Bonda ali jedna stvar koja me asocira na Bond filmove jeste ta da oni nikako nisu ozbiljni i zasto davati takve komentare. Bond i ozbiljnost that is a dangerous combination. Od poznatih Hollywoodskih zvezda pa koga oni mogu izabrati za Bond devojku? Sve su tako bez veze, ne pada mi na pamet ni jedna koja je totalna riba i koja poseduje neku unutrasnju snagu.

#25 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 16 December 2002 - 04:52

Jim Schembri, The Age (Australia), December 2002
-------------------------------------------
Much of Die Another Day falls flat. It's as though the anxiety of maintaining the franchise overrode the fact that Bond films are supposed to be action films. After the usual pyrotechnic kick-off, Bond becomes entwined in a dull plot that resembles 50 metres of uncoiled razor wire.

There's almost a solid hour of very little action, and when it does kick in, it's lacklustre and suspiciously like a game of catch-up. The evidence is there in almost every frame of Die Another Day that not only has Bond lost the ability to surprise, the creators don't even appear to care. Bond isn't so much a secret agent in Die Another Day as a glorified products tester. In scene upon scene he does more subliminal product placement - the eczema of modern film - than we saw in Wayne's World and Fierce Creatures combined.

He's even losing his sense of humour. Either he starts channelling the spirit of Benny Hill or he'd better hire Drew Carey to knock up some decent double entendres for him. As for Bond Girl No.20 Halle Berry, a lot has been said in praise of her presence here. Beautiful. Smouldering. Seductive. All true, but unfortunately the most apt word is "miscast". All her beauty can't make up for the fact Berry is simply an unconvincing action figure. She looks awkward with a gun and scared when she fights. She looks great with almost no clothes on, but is no match for Beyonce Knowles in Goldmember.

Die Another Day is a lot of things: big, loud, very expensive and so careful not to put a foot wrong that it often does. The one thing this James Bond adventure is not is fun. Fun has been a hallmark of the better Bonds. We'll forgive any outlandish scheme or ludicrous plot device as long as our heroes look as if they're enjoying themselves. Here, regrettably, they look as though their necks have stiffened from too many endorsement deals and too few fresh ideas. Their valuable faces may be in it, but their hearts are not.
----

#26 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 16 December 2002 - 21:50

Indy:
Pored komike, ono sto je svojstveno ranijim Bondovima, bio je "smekerizam", tj i Roger, a pogotovo Sean su bili smekeri svetske klase. Sad, mozda je Brosnan privatno smeker (ne znam), ali u ovom filmu Die Another Day, sigurno nije. Film uopste nema duha, cak ni pojava John Cleese-a kao Q-a ne pomaze. Judi Dench je isto promasen izbor. A "zlikovci" nikad smesniji nisu bili (dijamanti u faci? jao...). Gde je stari dobri General Gogolj...

Pominjanje Pussy je interesantno (jos je smesnije, zvala se Pussy Galore, riba iz Goldfingera). Pokusaj da Bond postane PC i jeste jedan od razloga propasti. Sad smo dobili neku vrstu "Charlie's Angels" koji u neubedljivosti svoje "girl-power" silazi do nivoa Ally McBeal. Sto je najgore sad ce to biti spin-off (sa ovom pateticno-jadnom Hali).



Slazem se sa svim sto si ovde naveo, izuzev komentara o Cleesu. On ili Micheal Pallen su jedini mogli da zamene Q-a. :wink:


Takodje je dobar komentar koji sam negde procitao da je Bond gotov zato sto je Britanac. Zna se ko danas kroji kapu, nije samo da preuzima zena (Hali) nego i Amerikanka! I xXx agent je ne samo moderna, vec (again) americka verzija Bonda. Isto tako onaj Bourne (Matt Damon). Englezi jednostavno vise nisu cool.



Najpre sto mi pada na pamet, Hali nije predstavnik americkog imperijalizma kakav cini mi se ti spominjes, nego upravo onaj PC pokret protiv evrocentrizma, ka i communitarianismu. Hali, je primajuci oskara svoj stvaralacki, profesionalni i umetnicki rad prikazala upravo u tom svetlu, kao borbu za priznanje njenog etno-socijalnog staleza (za razliku od Danzela koji nije na tome insistirao). Ja njene dalje uloge, pogotovo u ovakvim filmovima vidim kao produzetak takve "kadrovske politike". To je jos jedan razlog, zasto je meni D.A.D. opor.

A bas kao sto si rekao, 007 fenomen se hranio bas na toj interesantnoj kombinaciji irreverentnosti ili smekerizma, akcije i komicnosti.

Judy Dench je po mom misljenju uspesno reinkarnirala tu formulu. Broznan, mada ne potpuno svom krivicom, nije. Da ga ne dave toliko reklamama, ili PC-carlie angel Bond girls kojima on zapravo nije potreban, mozda bi imao sanse da bude u liniji sa Rogerom Moorom.

(PS. Sad mi na pamet pade, Broznan je Irac! Nije li to sam krah MI5-007 fame? :smile: )


Zanimljivo bi bilo jos uporediti spijunsko-akcione heroje iz Britanskog i Americkog opusa.

Spomenuo si Matt Damona kao Boumana; taj seljak ce morati jos mnogo godina da vezba zanat, da bi svoju sirovinu izgladio u nesto vredno poredjenja sa Doctorom No, Bondom ili John Steedom iz Avengera.'

Medjutim, Harrison Ford je u svojim ulogama daleko ispred i Bonda i ostalih. Sean Connery i on su mera za savremenog heroja-spijuna. Pravi akcioni junaci koji ne uzimaju sebe preozbiljno, a opet rade posao kao pravi "smooth operators". Bas zato je i Zadnja Kruzada Indijane Dzonsa bila tako dobra, zabavna i zanimljiva za gledanje.

[ Izmena poruke: Tromotorac na dan 2002-12-16 22:00 ]

#27 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 17 December 2002 - 02:14

Indy:
PS. Ne znam da li ste culi da je S. Koreja danas zvanicno trazila da se film povuce zato sto vredja severnokorejance i promovise nasilje?

Evo im se i braca s juga pridruzuju:

"KOREJANCI NE VOLE BONDA - Iako film "Umri drugi put" jos nije poceo da se prikazuje u Juznoj Koreji, niti ce se to deseti tokom nekolikor narednih nedelja, vec su usledile zestoke kritike na podeljenom poluostrvu. Korejska Federacija saveta studentskih univerziteta je prva povela "krstaski rat" protiv jubilarnog 20. ostvarenja o Dzejmsu Bondu i zatrazila njegovu zabranu. Kontroverze oko filma su pocele kada je jedan od vodecih glumaca ove zemlje Ca In-pjo odbio ulogu u filmu, a sada je kod mladjih generacija pravi heroj zbog toga. Izgleda da su za mnoge stanovnike Juzne Koreje najproblematicnije tri scene u kojima se Severna Koreja opisuje kao deo "osovine zla", kao i delovi filma koji su smesteni u Juznoj Koreji, gde se prikazuje kako seljak vodi kravu, a to je u suprotnosti sa imidzem zemlje koja je izuzetno modernizovana.

"Tu je i scena u kojoj Bond vodi ljubav sa jednom zenom u budistickom hramu, sto je veliki tabu u lokalnoj kulturi. Juzna Koreja je, inace, deseta zemlja po prihodu koji ostvaruju americki filmovi u inostranstvu. U njoj vlada veliko anti-americko raspolozenje, pogotovo posle nedavne saobracajne nesrece u kojoj su dva americka vojnika ubili dve srednjoskolke. (V.T.)" (Danas)

---
Eto, Bond007 je uspeo da u necemu ujedini podeljenu Koreju. :wink:

#28 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 22 December 2002 - 01:49

Ja ipak volim da odgledam Dzemsa Bonda!

Cela ta Flemingova dzejmsbonderija, kako to Francuzi lepo zovu, labudova je pesma nevinosti Šezdesetih. Crv sumnje već je tu: nekako baš kada je Jan Fleming prestajao da piše, njegova sušta suprotnost Džon Le Kare započinjao je svoj poveliki opus koji će ispričati gorku istinu tog istog posla u službi Njenog veličanstva. Le Kare zna sve što je Fleming odbijao da zna, čak i da pita, jer mu nije trebalo: o oružju, o obaveštajnom radu, o lojalnosti i mukama s njom, o gorčini gubitka, o ljudskoj prirodi, o očaju služenja pristojnosti – svemu uprkos. Bondova najsuštija suprotnost Džorõ Smajli samo jednom uzima u ruke službeni britanski "Browning HP" (na kraju romana "Soldier, Sailor...":wink:, s kojim ionako ne zna šta bi, jer je obaveštajni rad stvar pameti, a ne pištolja; Džejms Bond svoj pištolj ne ispušta iz ruku nikad, a psihoanalitičkim uglovima te pojave neka se bavi ko hoće.
_________________
One Ring to rule them all, One Ring to find them.

One Ring to bring them all and in the darkness bind them.

Posted Image

[ Izmena poruke: Gandalf na dan 2002-12-22 01:51 ]