Jump to content


Photo

Trend povratka iseljenika u Srbiju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
173 replies to this topic

#46 krios

krios
  • Banned
  • 344 posts

Posted 08 January 2009 - 07:41

Evo mi smo već obezbedili plac i u 2010 selimo se u Srbiju ako bude ove godine sve sredjeno. Keep in mind da i nismo srbi i ne vraćamo se nego se selimo iz Slovenije u Srbiju.
S obzirom na to, da imamo takav posao da nismo vezani na mesto i život u Srbiji je mnogo jeftiniji nego u Sloveniji eto odlučili smo tako pre svega zbog toga što ćemo imati viši standard života. Plac od 1,5ha imamo nekoliko kilometara od većeg grada gde je sva potrebna infrastruktura, škole i ponuda je veća nego u Slo ( ako baš ne živiš u LJ ). Na zemljištu ćemo se verovatno baviti i malom proizvodnjom pored posla koji sada radimo. Gradimo manju montažnu kuću ( ljudi preteruju sa kučama i ovde i u Srbiji ) od 100m2 jer smo ocenili, da nam je to dovoljno za udoban život. Deca tako ili tako posle 20 godine nema šta da rade kući :ph34r:

Možda se nekome ovo čini smešno ali kad staviš sve na papir živećemo oko 40% jeftinije sa istim primanjima. A da, grejaćemo se na drva i za rezervu peć na petrolej :D

Srbijo ! dolazimo :)

Edited by krios, 08 January 2009 - 07:45.


#47 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 08 January 2009 - 07:44

Gledaj samo da plac pazaris negde 'di ce u neposrednoj buducnosti (taman negde do tvoje 80-e) prolaziti imaginarna ruska juzna pipa, moz' ti se posreci pa da ti to parce zemlje otkupe po istoj ceni za koju si pukao pa da imas cime da se vratis cim osetis cari 'viseg standarda zivota'... Friendly advice...

#48 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 08 January 2009 - 07:52

i nenadjebivog srpskog mentaliteta


U mom sluchaju glavni razlog za dozivotno dobrovoljno izgnanstvo.

Well, mozda bar po klimi bije Kanadu, al' ostalo... nebo i zemlja.


Well ...... ne moramo bash o klimi :ph34r:

#49 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 08 January 2009 - 08:15

Cao, mozes li da navedes konkrente cifre i koja struka je u pitanju?

Hvala


1000-1500E + bonusi+ putni troškovi, svaki prekovremeni se plaća, a putuje se dosta... Oracle programeri sa 5-10 godina iskustva, SAP-ovci i još ponešto od specifičnih banakarskih zajebancija...Bankarski sektor, IT odsek je u pitanju...

Rekao sam za srpske uslove, da se razumemo... Ti isti ljudi bi bilogde drugde, na zapadu, imali višestruko veće plate...

Edit: Dodao boldovano....

Edited by Radisa, 08 January 2009 - 08:50.


#50 krios

krios
  • Banned
  • 344 posts

Posted 08 January 2009 - 08:19

1000-1500E + bonusi+ putni troškovi, svaki prekovremeni se plaća, a putuje se dosta... Oracle programeri sa 5-10 godina iskustva, SAP-ovci i još ponešto od specifičnih banakarskih zajebancija...Bankarski sektor je u pitanju...

Rekao sam za srpske uslove, da se razumemo... Ti isti ljudi bi bilogde drugde, na zapadu, imali višestruko veće plate...



U US se za Oracle programere kreću plate od 50-100k ( godišnje ). Zavisi šta radiš...

Inače konkretno u Sloveniji je 1,5k ( mesečno ) pa dalje....

Edited by krios, 08 January 2009 - 08:20.


#51 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 08 January 2009 - 09:03

Well ...... ne moramo bash o klimi :)


Jbg, covek stavio i klimu u klauzulu... Ja kapiram da za svojega vakta u Kanadi ne bejah u zimskim mesecima redovno na potezu Toronto (grad to get the money) - Vankuver (grad to spend the money) moz' bih i nakon isteka ugovora ostao za stalno :ph34r: ... Al' ne volem zimu pa to ti je... Doduse, meni tad i na -20 beshe ugodno da se setam u gacama u apartmanu, a vidim ovde -5 a ljudi digli dreku da se smrzavaju... Sto rece moj ortak odavno: ne postoji lose vreme, postoji samo neprikladna odeca/ogrev. :D

Al' ajd da batalimo Kanadu posto ne ispunjava bas SVE komparativne uslove koje PR MZD-a pod pseudonimom snake navodi, zaista bih voleo da mi se objasni prednost Srbije nad recimo Kalifornijom? Ili ne mora se ici tol'ko daleko, moze i Spanija da se uzme into account...

#52 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 08 January 2009 - 09:31

Sada je vec izvesno da povratak hiljada srpskih gradjana koji su u poslednje dve decenije odlazili iz Srbije nije na individualnom nivou, vec se moze govoriti o trendu i o ozbiljnom broju koji ce imati vidiljive efekte na srpsko drustvo u celini. Sta mislite o tome? Jeste li iznenadjeni? Kakva su licna iskustva? Licno poznajem prilican broj pojedinaca i porodica koji su se u poslednje vreme vratili u Srbiju, a i gomila poznanika i prijatelja govori mi kako to planiraju, zele ili "samo gledaju kako da se vrate".

A ja licno poznajem mnoge koji se nikada ne bi vratili sto sa razloga stanja u otadzbini sto sa razloga sto tamo gde se nalaze imaju sve (redovne plate/penzije, imovinu, porodice decu/unucad...). A ima ih i koji su pokusavali da se vrate pa su ih docekivali lovci na povratnike koji su im na prevaru uzimali velike sume ustedjevine na primer za gradnju kuca u koje bi se vratili a da im te kuce nikada nisu izgradjene ili su dobijali samo gole zidove.
Cak sta vise ja mislim da postoji trend da nasi u emigraciji kupuju nekretnine po drugim zemljama a ne u Srbiji sto ce reci da bas i ne hitre u Srbiju.

#53 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 08 January 2009 - 10:04

Uvek me zacudi kada neko svakoj prici prica o 90-im.
Koga briga za 90-e??? Sada je 21. vek, zivot je jedan, treba se okrenuti sebi i svojoj sadasnjosti i buducnosti i uzivati u zivotu.
Zivot je stvarno lep.


cekaj, zar nisi u uvodnom postu pomenuo povratak onih koji su emigrirali 90-tih? i kako sad 'koga briga za 90-te'? mada, tu pricu da treba zaboraviti 90-te je prosipao i ds kad se spajtasio sa sps-om. hocu reci, mnogo ti je providan nastup pod nickom snake :ph34r: .

Gomila problema koje brinu prosecnog stanovnika zapadne Evrope, Srbin ne zna ni da postoje.
..............................

i obrnuto vazi. problema ima svuda i bla bla. vi's, ja bas nisam od onih koji vole da glorifikuju zivot na zapadu/severu/van srbije, niti da blati zivot u srbiji. ali sve da su u srbiji u medjuvremenu i procvetale ruze /a nisu/, zar nije malo nelogico ocekivati od ljudi koji su otisli pre 10-20 god. da ce se sad vratiti? pa zive oni tamo negde dugo vec. izgradili su i privatni zivot valjda i stoga tesko raskidive veze sa zemljom u kojoj zive. nije valjda da samo rade i stede...
stoga, man'te se tih propagandi o kolonama povratnika. i ostalih propagandi. pa nisu ljudi glupi da veruju takvim glupavostima.

#54 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 08 January 2009 - 11:05

Moja tetka se, iz Nemačke, vratila u Srbiju kao visokoobrazovani medicinski radnik koji je otišao u prevremenu penziju. 2002. godine je sagradila kuću "boli glava". U Nemačku je morala odlaziti jednom godišnje radi kontrolnih pregleda. Penzija joj je iznosila negde oko 2.000 E. I tako...živela ona ovde do početka 2008. godine, a onda se VRATILA, i sada OPET živi u Nemačkoj. Na pitanje zbog čega, njen odgovor je bio "u Srbiji ništa nije normalno" (šta god joj to značilo). Sa 2000 E ovde je mogla živeti kao Mali Bog, no ona samo želi biti "normalan građanin".

#55 snake

snake
  • Members
  • 679 posts

Posted 08 January 2009 - 12:00

Cudo jedno koliko zuci, mrznje i vredjanja. Ljudi, vi koji ste napolju, sta se vi zestite??? Sta se vas tice sto se ljudi vracaju u Srbiju, vi necete, i super. Svi srecni.
Potreba da to kako jako necete, i kako ne znate nikog kome bi takva bogohulna misao pala na pamet, i kako znate one sirote tetkice koje su se vratile pa ih opeljesile i onda ocajne ali srecne ponovo pobegle od djavolske Srbije, itd. je CISTA PATOLOGIJA!
Sta vi radite toliko vreme na temama o Srbiji i srpskom drustvu, ako ste srecni tame gde ste. To malo slobodnog vremena vi trosite na rasprave kako je strasno u Srbiji i posle svega sto gutate tu gde ste, ono malo vremena tracite na citanje i komentarisanje crne hronike ovde. Uzimate najgore od oba drustva, i jos trazite jos! Bolesno.

#56 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 January 2009 - 12:06

Dobro je, samo ti nastavi da mastas, nemoj slucajno neko da te je dirao.

#57 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 08 January 2009 - 12:22

Istina je, ljudi se sve vise vracaju. Ja znam troje koji su se vratili,ljudi koji su vise od 9 godina bili u inostranstvu.

Postavlja se pitanje zasto ucesnici na vom forumu stalno pominju devedesete. Radi se o igri "Da li sam uspeo u zivotu?" Oni se pitaju, ako se neko vratio, da li bi i oni trebali da se vrate. Onda ide prica o devedesetimi ubedjivanje sebe i drugih da su u zivotu doneli tzv pravu odluku. To je tipicna igra nize srednje klase kakva se ovde skuplja.
Oni zive u devedesetim, za njih rat jos traje i Milosevic je ziv. Lakse im je kad misle da je tako.

Istina je i to da je tesko vratiti se. Ovde vas doceka korupcija, veze, opsta pokvarenost, zavist i mrznja. Treba nam hiljadukaraktera o kojima je govorio Krleza. Upravo ce povratnici pokrenuti Srbiju sa mrtve tacke.

#58 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 January 2009 - 12:41

Sta vi radite toliko vreme na temama o Srbiji i srpskom drustvu, ako ste srecni tame gde ste. To malo slobodnog vremena vi trosite na rasprave kako je strasno u Srbiji i posle svega sto gutate tu gde ste, ono malo vremena tracite na citanje i komentarisanje crne hronike ovde. Uzimate najgore od oba drustva, i jos trazite jos! Bolesno.



Zakljucno tome i ti trosis to malo (?) slobodnog vremena na rasprave ovde kako je divno u Srbiji. A sto pa ti tracis svoje vreme? Jel´ ti to ide u rok sluzbe? Ajd´nas si "provalio" - sve golja do golje koji skapava u licnoj nesreci. A kako je sa tobom? Dalo bi se nagovestiti ali necu da spekulisem.

#59 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 January 2009 - 12:44

Upravo ce povratnici pokrenuti Srbiju sa mrtve tacke.


E nije nego! Srbiju iz mrtve tacke nije pokrenula masa stvari kroz vekove a sada ce (molicu lepo!) povratnici da je pokrenu iz mrtve tacke.

Jel´te bre vi nesluceni optimisti, jel vama promaklo to da covek ima samo jedan zivot?

#60 snake

snake
  • Members
  • 679 posts

Posted 08 January 2009 - 13:00

Zakljucno tome i ti trosis to malo (?) slobodnog vremena na rasprave ovde kako je divno u Srbiji. A sto pa ti tracis svoje vreme? Jel´ ti to ide u rok sluzbe? Ajd´nas si "provalio" - sve golja do golje koji skapava u licnoj nesreci. A kako je sa tobom? Dalo bi se nagovestiti ali necu da spekulisem.



Ja sam stanovnik Srbije i na srpskom forumu na podforumu posvecenom drustvu raspravljam o pojavi i njenom uticaju na srpsko drustvo.
Ne mogu da zamislim sta bi me pokrenulo da vreme trosim na, recimo, raspravu na madjarskom forumu o ubistvima u skoli juce, ili na australijskom forumu o problemu lesina mrtvih kengura pored puteva.