Jump to content


Photo
- - - - -

Ozbiljan problem (van)redovnog studenta!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
33 replies to this topic

#1 tdr911

tdr911
  • Members
  • 1 posts

Posted 06 January 2009 - 02:01

Pre svega ako sam promasio mesto na kome sam trebao pisati, izvinjavam se, problem je neobican... Ne bih pisao da mi STVARNO nije preko potrebna pomoc!!



Da pocnem….



Visu poslovnu skolu u Novom Sadu zavrsio sam davne 2006. godine (upisao 2003.). Posto mi je jos na pocetku studija ideja bila da prvo zavrsim visu skolu a po tom i fakulet tako sam i postupio.

VPS sam zavrsio u novembru 2006. godine i dvoumio se da li da nastavim trecu godinu tu ili da upisem fakultet. I sticajem okolnosti upisao sam Tehnicki fakultet ‘Mihajlo Pupin” u Zrenjaninu smer proizvodni menadzment. Posto je vec bio novembar i nisam nikako mogao da se prikljcim redovnim studentima koji su krenuli u oktobru ponudili su mi da se upisem kao vanredni student tj. nekakvo studiranje uz rad…i ja sam to i prihvatio…..samo da ne bih gubio godinu.



Da skratim pricu, polozio sam 19 diferencijalnih ispita koje sam dobio i problem je nastao sa onim jednim, poslednjim, konacnim ispitom kojim bih resio svoje pitanje obrazovanja i sto pre zaboravio ovaj ukleti fakultet. Od samog pocetka i prvog kontakta sa fakultetom odmah mi je bilo nesto cudno, sumnjivo…. ali o tome kasnije…



Rec je o profesoru nekakvog izmisljenog predmeta zvanog Ekolosko inzenjerstvo. Predmet sam po sebi nije toliko tezak ali je profesor najgori moguci na kog sam mogao naici. Problem je i u zadacima koji su bukvalno neresivi, a ne postoji nikakva zbirka zadataka iz koje bi se mogli ti zadaci vezbati. Profesor ne zeli da drzi nikakva predavanja ni vezbe jer smo mi vanredni studenti - studenti drugog reda… Kada bi ste ga pitali za pomoc on bi vas jednostavno uputio na knjigu koja nikako ne moze pomoci. U knjizi su neki jednostavni zadaci koji se nikada nisu pojavili na ispitu, kao npr. da ucite sabiranje i oduzimanje a na ispitu dobijete integralne jednacine.. Ovaj ispit polazem od oktobra 2007. godine i nisam ga polozio.



Pitanje je: da li postoji neko resenje za bogove znaja, strucnjake nad strucnjacima i nedodirljive profesore kao sto je ovaj, ima li neki zakon na koga bi se mogao pozvati ili bilo sta sto mi moze pomoci da polozim ovaj ispit?? Fakultet se brani time sto kaze da nije u mogucnosti da obezbedi adekvatnog profesora, ukoliko bi smo trazili izuzece.

Ispit ne predstavlja problem samo meni vec i mnogim drugim studentima. Znam za sigurno 10 studenata koji imaju gotov diplomski rad kao i ja i koji cekaju da poloze ovaj ispit.



Posto smo mi vanredni studenti podeljeni po nekakvim centrima (npr. centar Beograd, Novi Sad, Sombor, Vrsac…) nikako se ne mozemo svi skupiti i organizovati nekakav protest ili grupnu posetu dekanu.



Dalje o fakultetu…



Fakultet, kada je rec o vanrednim studentima, funkcionise na sledeci nacin: svaka grupa ima svog koordinatora, koji je neka osoba koja uopste nije zaposlena na fakultetu i ima redovan posao, kod koga prijavljujete ispite, zalite se, savetuje vas, obnavljate apsolventski staz itd. Kao neki referent za studentska pitanja, kao filijala studentske sluzbe ali u necijem stanu ( i kod koga je skuplje prijaviti ispit nego direktno u studentskoj sluzbi)…

Pokusao sam vise puta da pricam o problemu sa ispitom sa koordinatorom ali nikada nisam mogao nista konkretno da organizujem jer nikako nisam mogao saznati pravi broj studenata koji nisu polozili taj ispit i uvek se sve zavrsavalo na praznim obecanjima…

Profesor se brani time sto kaze da je prosecna ocena 8 na njegovom ispitu, ali nikada nece da kaze koja je prolaznost, sta vredi ako od 500 studenata polozi dvoje sa ocenom 8??? I to nikome ne smeta….

Studenti (vanredni) su uglavnom stariji ljudi od 40-50 godina, a ima i dosta starijih, koji se doskolavaju i vec rade negde. Vanrednih studenata je mnogo vise, mozda i duplo vise nego redovnih i ono sto mi je bilo najsumnjivije je to sto masovno dolaze autobusi iz raznih krajeva Vojvodine puni ljudi koji polazu ispite. Fakultet je postao centar za ubrzano dobijanje diploma VII stepena… Samo da napomenem da je vise puta autobus pun vremesnih studenata bio cak iz Novog Pazara…??

Ono sto mi je dalje bilo cudno je to sto meni u indeksu nigde ne pise da sam ja vanredni student, svuda pise da sam redovni sto je jos jedna neregularnost ili neka vrsta prevare.

Jos jedna napomena, ako ste upali kod “dobrog” koordinatora fakultet sa 31-im ispitom mozete zavrsiti za godinu dana????

Sve ovo sam saznao posto sam upisao fakultet i da sam znao ranije nikada ga ne bih upisao jer sam naucio da cenim rad i nisam zeleo da preko noci dobijem neku diplomu koja mi nista nece vredeti.

Sve ovo sam napisao iz razloga sto masa studenata koji su slicni meni ima problema sa ovim ispitom a velika vecina zaposlenih studenata iz raznih delova Srbije i Vojvodine u saradnji sa uigranim koordinatorima ocigledno olako polaze ovaj ispit i bez i malo problema zavrsava fakultet...



Ima jos mnogo toga sto ovaj fakultet cini mestom koje treba zaobilaziti i zeleo bih kada bi se sve to lepo pojavilo u nekim novinama (a i bilo je ranije jer je dekan bio uhapsen :ph34r: ), ako treba spreman sam da pruzim sve informacije koje su potrebne jer je ovo stvarno prevazislo svaku meru!




Pozdrav i unapred hvala!!

#2 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 06 January 2009 - 15:04

u moje vreme si mogao zahtevati polaganje pred komisijom - u situaciji da padas vise od x puta (ne secam se detalja) ili ako smatras da si ostecen... ne secam se ni procedure ali znam coveka koji se osmelio na ovaj korak i upalilo je. mozda ne bi bilo za zgorega da se raspitas o tome, trebalo bi da postoji u statutu a mozes i da pitas nadlezne.

znam, mnogi kod nas polaze od toga da bi komisija radila u korist kolege profesora al' to neces saznati dok ne pokusas. na kraju nemas sta da izgubis... mozda ne bi bilo lose i da se vas nekoliko sa istim problemom organizuje pa da zajedno trazite komisiju, to bi moglo alarmirati nadlezne a i profesora pa biste imali vise sanse za korektno ispitivanje...

sad, ja sam davno studirao (u bg-u) tako da ovo sto sam napisao moze biti netacno al' vidi, raspitaj se... nije mi bas logicno da ne postoji neki mehanizam koji bi izasao u susret studentima ukoliko smatraju da su osteceni.

#3 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 06 January 2009 - 15:16

u moje vreme si mogao zahtevati polaganje pred komisijom - u situaciji da padas vise od x puta (ne secam se detalja) ili ako smatras da si ostecen... ne secam se ni procedure ali znam coveka koji se osmelio na ovaj korak i upalilo je. mozda ne bi bilo za zgorega da se raspitas o tome, trebalo bi da postoji u statutu a mozes i da pitas nadlezne.

znam, mnogi kod nas polaze od toga da bi komisija radila u korist kolege profesora al' to neces saznati dok ne pokusas. na kraju nemas sta da izgubis... mozda ne bi bilo lose i da se vas nekoliko sa istim problemom organizuje pa da zajedno trazite komisiju, to bi moglo alarmirati nadlezne a i profesora pa biste imali vise sanse za korektno ispitivanje...

sad, ja sam davno studirao (u bg-u) tako da ovo sto sam napisao moze biti netacno al' vidi, raspitaj se... nije mi bas logicno da ne postoji neki mehanizam koji bi izasao u susret studentima ukoliko smatraju da su osteceni.


Није нетачно, постоји и даље полагање пред комисијом на захтев студента!

#4 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 06 January 2009 - 15:18

Fakultet se brani time sto kaze da nije u mogucnosti da obezbedi adekvatnog profesora, ukoliko bi smo trazili izuzece.

u moje vreme si mogao zahtevati polaganje pred komisijom

Nisam sigurna da se može tražiti polaganje pred komisijom, a da se izuzme prof. koji predaje taj predmet. Znači mora biti on + 2 profesora, a oni sigurno neće hteti da svoje mišljenje suprotstave koleginom, koji predaje taj predmet.
Doduše i ja sam studirala davno, verujem da će ti se javiti neki student i pomoći, a i da će mene demantovati.
Sve najbolje.
Edit : nisam videla pospankov post, ali pitanje je da li se taj profesor može izuzeti iz komisije ?

Edited by Uma, 06 January 2009 - 15:20.


#5 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 06 January 2009 - 17:00

Nisam sigurna da se može tražiti polaganje pred komisijom, a da se izuzme prof. koji predaje taj predmet. Znači mora biti on + 2 profesora, a oni sigurno neće hteti da svoje mišljenje suprotstave koleginom, koji predaje taj predmet.
Doduše i ja sam studirala davno, verujem da će ti se javiti neki student i pomoći, a i da će mene demantovati.
Sve najbolje.
Edit : nisam videla pospankov post, ali pitanje je da li se taj profesor može izuzeti iz komisije ?


Сад сам тражио одговор у правилнику свог факултета, али га нисам нашао. Једино што сам видео јесте да студент стиче право да захтева комисију после трећег неуспеха на полагању испита.
Чини ми се да сам негде већ чуо да и проблематични професор најчешће, ипак, чини део комисије. Ал` шансе су ваљда ипак нешто веће, него кад те само он испитује...

#6 antiimperijalista

antiimperijalista
  • Members
  • 120 posts

Posted 03 May 2009 - 13:45

motku pa u glavu i eto moraće da nadju drugog profu :ph34r:
mislim da je teško polagati ako se zameriš profi, jer uvek može da ti nadje nešto što ne znaš, ali smatram da nemaš šta izgubiti jer se mučiš od 2007 godine, tako da treba da tražiš polaganje pred komisijom.
kraaajnja opcija ti je da nadješ školu koja priznaje ispite sa tvoje škole i da se prebaciš i tamo završiš, to jest dobiješ diplomu.

Edited by antiimperijalista, 03 May 2009 - 13:45.


#7 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 03 May 2009 - 17:02

Ima jos mnogo toga sto ovaj fakultet cini mestom koje treba zaobilaziti i zeleo bih kada bi se sve to lepo pojavilo u nekim novinama (a i bilo je ranije jer je dekan bio uhapsen :ph34r: ), ako treba spreman sam da pruzim sve informacije koje su potrebne jer je ovo stvarno prevazislo svaku meru!



Jeste, ovaj fakultet je odavno poznat po malverzacijama svih vrsta. Mislim da stvarno treba da se obratiš medijima, ili bar da dekanu fakulteta ozbiljno propretiš medijima. Većina tih stvari koje si opisao su nelagalne. Pokušaj da uputiš pitanje ministarstvu. Po zakonu je profesor obavezan da drži konsultacije, čak se smatra velikim prekršajem ako nema stalni termin za konsultacije u rasporedu. Potegni, na primer, to.

#8 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 06 May 2009 - 00:01

Da li je fakultet akreditovan?

#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 06 May 2009 - 21:58

Rec je o profesoru nekakvog izmisljenog predmeta zvanog Ekolosko inzenjerstvo. Predmet sam po sebi nije toliko tezak ali je profesor najgori moguci na kog sam mogao naici. Problem je i u zadacima koji su bukvalno neresivi, a ne postoji nikakva zbirka zadataka iz koje bi se mogli ti zadaci vezbati. Profesor ne zeli da drzi nikakva predavanja ni vezbe jer smo mi vanredni studenti - studenti drugog reda…


Da li je vam je onemoguceno da slusate predavanja sa redovnim studentima? Ako vam se poklapaju ta predavanja sa radnim vremenom zar je apsolutno nemoguce da dodjete do beleski sa predavanja od nekog od redovnih studenata?

Da li je problem da ovde postavite primer ispitnih zadataka ?


Kada bi ste ga pitali za pomoc on bi vas jednostavno uputio na knjigu koja nikako ne moze pomoci. U knjizi su neki jednostavni zadaci koji se nikada nisu pojavili na ispitu, kao npr. da ucite sabiranje i oduzimanje a na ispitu dobijete integralne jednacine.. Ovaj ispit polazem od oktobra 2007. godine i nisam ga polozio.


Da li je iko drugi polozio taj ispit? Ako jeste da li ste probali da stupite u kontakt sa tim studentom/studentima i da se raspitate sta su koristili za spremanje ispita, da ih zamolite da vam ustupe beleske da ih fotokopirate, da vam ukazu na dopunsku literaturu?


Ono sto mi je dalje bilo cudno je to sto meni u indeksu nigde ne pise da sam ja vanredni student, svuda pise da sam redovni sto je jos jedna neregularnost ili neka vrsta prevare.


"Vanredni studenti" su odavno ukinuti kao kategorija. Svi studenti su "redovni" samo sto su neki "samofinansirajuci" odnosno placaju svoju skolarinu.



Tehnicki fakultet ‘Mihajlo Pupin” u Zrenjaninu je meni poznat upravo kao mesto za 'stancovanje diploma' - i to ne samo VII vec i VIII stepena. Poznajem neke koji su postali doktori nauka "preko noci" na istom fakuletu. I svi, bez obzira na prethodno strucno usmerenje, su postali "doktori menadzmenta" i slicnih disciplina.

Edited by tomas.hokenberi, 06 May 2009 - 21:59.


#10 AkoPostaveNekogVisokog

AkoPostaveNekogVisokog
  • Members
  • 12,197 posts

Posted 14 May 2009 - 13:28

Da li si pokusao da kontaktiras asistenta? Ili nekog ko je polozio taj ispit? Ili nekog ko ima zadatke sa ranijih rokova?

#11 kayser

kayser
  • Members
  • 1,316 posts

Posted 14 May 2009 - 13:30

Ili one fine momke sto se bave uterivajem dugova i sl ?

#12 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 16 May 2009 - 20:57

a da možda nije problem u tome sto oni ocekuju da im ti platis taj ispit ispod zita a ti upro u to da znas materiju....

#13 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 16 May 2009 - 21:18

Što neko reče, prvo kontaktiraj one koji su položili, pitaj kako su spremili. A ako je stvarno bezobrazluk, idi u ministarstvo, valjda ima neka prosvetna inspekcija, izlaze oni na lice mesta ako je pritužba ozbiljna i ponavlja se od više ljudi

Edited by kapetanm, 16 May 2009 - 21:18.


#14 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 16 May 2009 - 21:37

Koliko ja znam, uopste vise ne postoji kategorija vanrednih studenata.
Nije mi jasno kako se to studira a ne dolazi se na nastavu i vezbe?
Pretpostavljam da su vam "ucinili uslugu" da ne morate da pohadjate nastavu
a precutno se nesto zauzvrat podrazumeva, hm?
Tesko je reci, ali ponasanje profesora je sumnjivo i mene navodi na jednu pomisao
koji nema veze sa znanjem ali ima sa ....

#15 AkoPostaveNekogVisokog

AkoPostaveNekogVisokog
  • Members
  • 12,197 posts

Posted 18 May 2009 - 07:10

Takodje, vidi sa studentskom unijom, mozda oni mogu da ti pomognu...