Jump to content


Photo
- - - - -

Špijunski i politički trileri i drame


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#16 altobelli

altobelli
  • Members
  • 2,003 posts

Posted 09 February 2009 - 16:01

martin ritt, richard burton

Attached File  the_spy_who_came_in_from_the_cold_criterion_dvd_richard_burton.jpg   167.46KB   36 downloads

#17 Abacab

Abacab
  • Members
  • 240 posts

Posted 09 February 2009 - 18:21

martin ritt, richard burton

Attached File  the_spy_who_came_in_from_the_cold_criterion_dvd_richard_burton.jpg   167.46KB   36 downloads


Jedan od primera, pravog, nadasve dobrog, špijunskog filma....

#18 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 10 February 2009 - 07:26

Od novijih Syriana nije los, a mislim da niko nije pomenuo.

Saglasan za
Posted Image
odličan film, preporuka.



Hunger(2008)
Posted Image
Moćan film, preporuka svima sa jačim želucem.
Mučna zatvorska istorija perfektno kombinovana sa scenom dijaloga sa sveštenikom (90% iz jednog kadra), flešbekovima iz detinjstva tokom agonije, pričom koja prati policajca koji rutinski zaviruje pod automobil prilikom odlaska na posao i izvodima iz licemernih govora Margaret Tačer.

Edited by joakimvitriol, 10 February 2009 - 07:35.


#19 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 10 February 2009 - 10:16

Posted Image

#20 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 13 February 2009 - 13:12

Misterio Galíndez, El (2003)
Posted Image
Dobar film, u skladu sa nazivom misterja ostaje prilično nerazrešena što po meni ne predstavlja manu već prednost jer zadržava akcenat na osnovnoj ideji o svrsishodnosti raznoraznih DB-ova.
Spoiler! --Click here to view--

Edited by joakimvitriol, 13 February 2009 - 13:14.


#21 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 02 March 2009 - 14:16

Nothing But The Truth (2008)
Posted Image

Vrlo solidan politicki triler/drama inspirisan istinitim dogadjajima. Obzirom da je ovo niskobudzetni film ima zacudjujuce dobru kameru, scenario je prilicno solidan (mada mi se ne svidja give away nekih pola sata pre kraja, s tim sto je i taj give away misleading - tj. da ti podatak odakle je dosla classified informacija, ali ti ne da info kako se to tacno desilo do samog kraja), gluma vrlo ubedljiva (ako se izuzmu neki karakteri nevezani za celu pricu) i uspeva da odrzi paznju svih, bez malo, 2 sata koliko traje. Sam film je prilicno tezak, mozda na momente preachy, i dramski elementi gotovo u potpunosti maskiraju triler deo. Sve u svemu, preporuka - makes you think about a thing or two. 7/10

ja bih mu dala 9/10
inache nisam fan politichkih zavrzlama, shpijunskih filmova itd, prvenstveno zbog toga shto su dosadni, jer imaju jako mnogo priche u sebi, sa dokumentaristichkim iznoshenjem imena, mesta, dogadjaja da na kraju apsolutno vishe ne znam o chemu se radi.
sve tri zene su odlichno iznele uloge, pogotovo Bekinsejl i Vera Farmiga.
jedino shto me interesuje je da li se zna koji dogadjaj je uzet kao inspiracija za film i da li u USA zaista postoji zakon da morash da isposhtujesh matters of national security na shtetu svog izvora. onda stvarno cela pricha o poverljivosti izvora pada u vodu.

dopada mi se tvist na kraju i celoj prichi daje potpuno drugachiju perspektivu.

film traje skoro dva sata bez da ijednom izgubi moc da ti zadrzavi paznju. shteta shto se Holivudu sve redje omaknu ovako dobro skrojeni filmovi.

Od mene 7.5/10 - film je dobro skrojen, zanatski bez greške, ima glumce, dijaloge, lokacije, dosta dobro uparenu ličnu i profesionalnu dramu glavne akterke. Međutim, za moj ukus radnja je nekako suviše pravolinijska i može da stane u jednu jedinu rečenicu: "neću da ti kažem, crkni!". U konačnoj oceni filmu sam dodao +0.5 za onaj slatki mali twist na kraju.

U svakom slučaju, lep film za jedno lepo veče.

Odličan je film. Što se tiče kraja (izazvao je interesantnu polemiku na imbd-u ) odlučio sam
Spoiler! --Click here to view--


#22 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 29 March 2009 - 14:34

martin ritt, richard burton

Jedan od primera, pravog, nadasve dobrog, špijunskog filma....

Pa što ne pričate za ovo remek-delo špijunske kinematografije.
Spoiler! --Click here to view--
Kažu da se le Kare žalio na Bartona ali mi stvarno nije jasno ko može bolje od njega da "glumi" alkoholičara
Spoiler! --Click here to view--
:
Peters: Tired?
Alec Leamas: Aren't you?
Peters: No, I didn't have any drink with my supper.
Alec Leamas: I didn't have any supper with my drink.

hehe

Dve završne scene su moćne, i dijalog sa bibliotekarkom u kolima(asocirala me na The Third Man) i poslednja.

#23 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 29 March 2009 - 14:39

Dva filma sa mojim omiljenim glumcem... :)

Posted Image

i (ne znam dal' ovaj drugi potpada pod ovu kategoriju jer je po istinitom događaju :ph34r:)

Posted Image

#24 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 13 April 2009 - 17:42

The Russia House (1990)
Posted Image
Očekivao sam mnogo više. Špijunski triler je ugušen melodramom, razglednicom iz Rusije i filozofiranjem o hladnom ratu. Praktično nema niti jednog preokreta ili da kažemo da postoji jedan u neuspelom pokušaju. The Spy Who Came in from the Cold je neuporedivo jači film.

Edited by joakimvitriol, 13 April 2009 - 17:44.


#25 lud

lud
  • Members
  • 867 posts

Posted 04 May 2009 - 14:38

Donnie Brasco
Posted Image

No Way Out
Posted Image

#26 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 15 July 2009 - 01:21

Posted Image

Duplicity (2009)

Još jedna solidna interpretacija žanra od strane Tony Gilroy-a, po meni ništa slabija od Soderbergove blokbaster trilogije iako je budžet verovatno bio mnogo manji. Čovek je potvrdio da sem što ume da piše sasvim solidno i režira, ovoga puta za razliku od Michael Clayton-a klasičan popkorn film bez političke angažovanosti.

#27 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 16 July 2009 - 19:38

Još jedna solidna interpretacija žanra od strane Tony Gilroy-a, po meni ništa slabija od Soderbergove blokbaster trilogije iako je budžet verovatno bio mnogo manji. Čovek je potvrdio da sem što ume da piše sasvim solidno i režira, ovoga puta za razliku od Michael Clayton-a klasičan popkorn film bez političke angažovanosti.

dobar je Duplicity. trebalo mi je malo vremena da se ubacim u celu prichu i da pohvatam ko tu koga shpijunira, al kasnije ide prilichno glatko. ne bih ga previshe poredila sa trilogijom jer ovde ipak ima i pokoje iznenadjenje i sve se svodi na dobar insajderski posao sa dosta blefiranja a bez uplitanja ne znam kakve svemirske tehnike.

#28 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 17 July 2009 - 20:44

dobar je Duplicity. trebalo mi je malo vremena da se ubacim u celu prichu i da pohvatam ko tu koga shpijunira, al kasnije ide prilichno glatko. ne bih ga previshe poredila sa trilogijom jer ovde ipak ima i pokoje iznenadjenje i sve se svodi na dobar insajderski posao sa dosta blefiranja a bez uplitanja ne znam kakve svemirske tehnike.

Pa da, žanrovski su slični ali nedostatak svemirske tehnike akcenat stavlja isključivo na priču što je odlično. Vidim da se mnogi žale na kraj koji je po meni uticao da se film ne utopi u gomilu što je opet dobro. Na imdb-u Ima dosta primedbi na rupe u scenariju od čega je meni samo jedna logična:
Spoiler! --Click here to view--




E sad nešto malo drugačije:
Posted Image
Il divo (2008)
Za moj ukus scenario je trebalo da u mnogo većoj meri razradi događaje iz prošlosti i da mnogo preciznije objasni funkcionisanje veza između Andreotija i mafije u kom slučaju bi bio apsolutno remek-delo, ovako je samo odličan. Audio-vizuelno (fotografija, montaža, scenografija, muzika) film je perfektan, Toni Servillo treba da dobije sve moguće nagrade za glavnu ulogu (kad sam pročitao da je on jedan od glavnih glumaca u Gomori nije mi bilo jasno o kome se radi sve dok nisam pronašao na imdb-u), jednostavno čovek majstorski radi svoj posao. Isti je slučaj i sa Paolo Sorrentino-om za režiju. Naravno kod ovakvih filmova uvek postoji problem poklapanja sa istorijskim činjenicama kao i jakog političkog naboja kod ljudi o čijoj se zemlji radi (kažu da je film izašao nekoliko nedelja pred izbore hehe). Sa druge strane ljudi koji nisu Italijani uglavnom zameraju nemogućnost praćenja jer ne poznaju italijansku modernu istoriju a opet ako se film gleda bez ovih opterećenja kao univerzalna drama o vlasti ostaće sasvim solidan utisak.

#29 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 17 July 2009 - 22:34

Pa da, žanrovski su slični ali nedostatak svemirske tehnike akcenat stavlja isključivo na priču što je odlično. Vidim da se mnogi žale na kraj koji je po meni uticao da se film ne utopi u gomilu što je opet dobro. Na imdb-u Ima dosta primedbi na rupe u scenariju od čega je meni samo jedna logična:

Spoiler! --Click here to view--

:ph34r:
Spoiler! --Click here to view--
i meni je kraj bio odlichan.

#30 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 20 July 2009 - 13:09

Može ovde i

The Manchurian Candidate (2004)

Posted Image

http://www.imdb.com/title/tt0368008/

In the midst of the Gulf War, soldiers are kidnapped and brainwashed for sinister purposes


Inače je to obrada starijeg, istoimenog filma, koji inače za neprijatelja ima komunizam

The Manchurian Candidate (1962)

A former Korean War POW is brainwashed by Communists into becoming a political assassin. But another former prisoner may know how to save him.


pa imate izbor i ovi, što vole novije glumce i oni, koji se (još) pale na stare majstore zanata.. :ph34r:

Edited by Gogy, 20 July 2009 - 13:11.