Jump to content


Photo
- - - - -

Špijunski i politički trileri i drame


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#1 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 01 January 2009 - 19:05

Posted Image
Najbolji koji sam gledao u poslednje vreme. Zanatski perfektno odrađen ali i ideološki ispravan (naravno ovo nije kriterijum za objektivnu procenu umetničke vrednosti ali jeste za subjektivnu). Uvek interesantna ideja krtice(Doni Brasko,No Way Out (1987)) karakteristična za žanr.

Ovaj rangiram kao no.2, samo je omanuo na ideološkoj razini:Five Fingers (2006)

no.3,Vantage Point (2008), uvek zanimljiv postupak pričanja priče iz različitih uglova, Saïd iz Kasoviceve Mržnje se specijalizovao za filmove sa terorističkom tematikom, glumi u sva 3.

deli treće mesto:Breach (2007)

Body of Lies (2008), već sam rekao da je neuspešan pokušaj da bolje od brata snimi Spy Game (2001).

Quantum of Solace (2008) sam nekako jedva uspeo da odgledam.

Edited by joakimvitriol, 02 January 2009 - 04:03.


#2 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 01 January 2009 - 20:55

Dakle, planirao sam da se topik odnosi na sve filmove iz žanra, npr. i na već pominjane majstorski urađene:
No Way Out (1987)
Posted Image
i Donnie Brasco (1997).

Tu je i Enemy of the State Tonija Skota.
Posted Image

+ remek-dela- JFK (1991)
Posted Image
i All the President's Men (1976)
Posted Image.

A nije loš ni In the Line of Fire (1993), Malkovič vs. Istvud.

U neku ruku i Taxi Driver (1976) bi mogao da se uvrsti.

Edited by MaRkOMaN, 02 January 2009 - 18:51.


#3 Vince_Carter

Vince_Carter
  • Members
  • 601 posts

Posted 02 January 2009 - 02:09

Najbolji koji sam gledao u poslednje vreme. Zanatski perfektno odrađen ali i ideološki ispravan (naravno ovo nije kriterijum za objektivnu procenu umetničke vrednosti ali jeste za subjektivnu). Uvek interesantna ideja krtice(Doni Brasko,No Way Out (1987)) karakteristična za žanr.


Pošto ti se dopao TRAITOR, obavezno odgledaj seriju SLEEPER CELL ako već nisi. Prikazivala se na B92 pre godinu i po. Bavi se istom temom, islamski terorizam u USA i opet postoji krtica, američki musliman. TRAITOR je praktično adaptacija te serije za bioskop.


Le Professionnel je malo mator, ali nije loš.

Posted Image


lt took you French three revolutions and five republics to achieve some semblance of democracy, and you want me to achieve it in one day!



#4 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 02 January 2009 - 04:31

1.

Pošto ti se dopao TRAITOR, obavezno odgledaj seriju SLEEPER CELL ako već nisi. Prikazivala se na B92 pre godinu i po. Bavi se istom temom, islamski terorizam u USA i opet postoji krtica, američki musliman. TRAITOR je praktično adaptacija te serije za bioskop.

Uhvatio sam neke epizode ali generalno nemam živaca da gledam serije. A što se Traitor-a tiče
Spoiler! --Click here to view--


Le Professionnel je malo mator, ali nije loš.

Davno sam ga gledao ali opšti utisak mi je pozitivan.


2. U skladu sa proširenjem naslova topika da ubacim i ovu odličnu dramu Battle in Seattle (2007) :
Posted Image
Bitka se nastavlja i trajaće još dugo.

Edited by joakimvitriol, 02 January 2009 - 04:32.


#5 zecov

zecov
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 02 January 2009 - 17:12

2. U skladu sa proširenjem naslova topika da ubacim i ovu odličnu dramu Battle in Seattle (2007) :
Posted Image
Bitka se nastavlja i trajaće još dugo.



problem sa ovim filmov je to što počinje kao film i izgleda obećavajuće,a onda do kraja postane agit-prop,i nema veze da li se sa porukom slažem ili ne,već je to,onako malo ful,i baš malo korporacijski,nevuče me na glumce i priču,i trajler koji izgleda kao gus van sant na kvadrat a onda na kraju filma mi gura antiglobalizam pred nos u filmu koji su šarliz teron,vudi i liota uradili da bi malo nabudžili svoje karijere....

#6 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 03 January 2009 - 04:39

problem sa ovim filmov je to što počinje kao film i izgleda obećavajuće,a onda do kraja postane agit-prop,i nema veze da li se sa porukom slažem ili ne,već je to,onako malo ful,i baš malo korporacijski,nevuče me na glumce i priču,i trajler koji izgleda kao gus van sant na kvadrat a onda na kraju filma mi gura antiglobalizam pred nos u filmu koji su šarliz teron,vudi i liota uradili da bi malo nabudžili svoje karijere....

Ih, pa šta fali angažovanoj umetnosti. Pa ne bi Rade glumio u nekim trulim filmovima. Odlična je scena kad viče na trgovce lekovima koji počnu da napuštaju salu u trenutku kad u govoru dotakne ključni problem - profit ili ljudski životi. Jeste delimično i politički pamflet ali je bar usmeren na širenje potisnute i zaboravljene normalnosti za razliku od većine režimskih holivudskih filmova kojima je upravo profit vrhunsko božanstvo. Moram da pogledam Markovićev Kordon pa da uporedim. Trebalo je samo zbog realnosti da dodaju scenu kad Koni Nilsen dobije otkaz na RTS-u.

Edited by joakimvitriol, 03 January 2009 - 04:40.


#7 zecov

zecov
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 03 January 2009 - 04:46

Ih, pa šta fali angažovanoj umetnosti. Pa ne bi Rade glumio u nekim trulim filmovima. Odlična je scena kad viče na trgovce lekovima koji počnu da napuštaju salu u trenutku kad u govoru dotakne ključni problem - profit ili ljudski životi. Jeste delimično i politički pamflet ali je bar usmeren na širenje potisnute i zaboravljene normalnosti za razliku od većine režimskih holivudskih filmova kojima je upravo profit vrhunsko božanstvo. Moram da pogledam Markovićev Kordon pa da uporedim. Trebalo je samo zbog realnosti da dodaju scenu kad Koni Nilsen dobije otkaz na RTS-u.



nisam rekao da bilo šta fali...problem je samo što on nije guran kao takav film,nego kao nešto drugo...trejler je bio sudbine ljudi koji su bili na tom protestu,sa obe strane,a ne kako je taj protest uticao na svet...ja bih ga pogledao i da je reklamiran kao pamflet,ovako sam se osetio malo prevarenim...ništa više...film je skroz u redu,inače...za takvu vrstu filmova...

#8 mravolav

mravolav
  • Members
  • 129 posts

Posted 03 January 2009 - 16:59

Costa-Gavras, Missing.
Zao mi je sto nisam video vise njegovih filmova. Stara skola.

#9 odmor

odmor
  • Members
  • 543 posts

Posted 03 January 2009 - 17:46

Kopolin "Prisluskivanje"


Posted Image

#10 Sobchak

Sobchak
  • Members
  • 1,754 posts

Posted 03 January 2009 - 19:35

Četvrti protokol

Posted Image

Brosnan se uigravao za Bonda.

#11 stex

stex
  • Members
  • 995 posts

Posted 03 January 2009 - 19:53

3 DAYS OF CONDOR
Tinker, Tailor, Soldier, Spy

#12 MaRkOMaN

MaRkOMaN
  • Members
  • 2,021 posts

Posted 04 January 2009 - 14:57

od novijih, a da su drame, moze se, jie, il jos veca drama - lives of others

(breach mi je totalni debakl) dok pomenuti conversation kida, pa i dlakavog boldvina/konerija (hunt for red october)
uz kopolu jedino moz da stoji tata, bilo s 39 stepenica, sabotazom, covekom koji je znao previse, pa i sever-severozapadom

#13 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 04 January 2009 - 22:56

Juce pogledao ponovo "Maratonca" u nadi da ce mi se dopasti kao nekad. Nije to vise - to.
Time destroys everything.

#14 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 09 February 2009 - 08:14

Četvrti protokol
Brosnan se uigravao za Bonda.

Kako ih je izradio veliki relativno zli genije general Karpov svaka mu čast, čak i najvećeg cara u engleskom db-u John Preston-a(Michael Caine-a) hehe.
A beskrupulozna ruska mašina za ubijanje, Valeri Petrofsky(Brosnan), me više asocira na Jackal-a(Bruce Willis-a) nego na Bonda.


A Prayer for the Dying (1987)
Posted Image
Bilo je tu materijala za dobar film ali generalno mislim da je uglavnom nespretna režija učinila svoje mada postoje delovi u kojima je i scenario odmogao. Kao da nisu znali hoće li da prave ozbiljan film ili popkorn akciju. U jednom trenutku imam utisak da je Martin Fallon(Mickey Rourke) Hamlet a u sledećem da je neki od likove koje je imao čast da tumači Steven Seagal.
Spoiler! --Click here to view--

Edited by joakimvitriol, 09 February 2009 - 08:35.


#15 Looney Tunes

Looney Tunes
  • Members
  • 631 posts

Posted 09 February 2009 - 15:41

Ne znam da li se iko sjeca jedne odlicne komedije sa Walter Matthau-om u glavnoj ulozi. Hopscotch se zove. Zlatno doba hladnoratovskih spijunskih igara, izuzetno dobro odabrana muzika Mozartovih manje poznatih djela, i solidan spijunski klisej film. Moja topla preporuka.

Od novijih Syriana nije los, a mislim da niko nije pomenuo.

Edited by LonleyGunman, 09 February 2009 - 15:43.