Jump to content


Photo
- - - - -

hirurg plasticar?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
12 replies to this topic

#1 grand_caffe

grand_caffe
  • Members
  • 41 posts

Posted 31 December 2008 - 00:11

kako se u srbiji dolazi do zvanja plasticnog hirurga?
kako tece skolovanje?
i, da li uopste mogu uspeti....?
gde posle faxa...?
tnx....
P.S. Srecna Nova Godina i Bozic!!!

#2 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 02 January 2009 - 21:31

kako se u srbiji dolazi do zvanja plasticnog hirurga?
kako tece skolovanje?
i, da li uopste mogu uspeti....?
gde posle faxa...?
tnx....
P.S. Srecna Nova Godina i Bozic!!!


koliko znam plasticna hirurgija je specijalizacija (otprilike kao i svaka druga). Znaci moras obezbediti sebi mesto za specijalizaciju iz plasticne hirurgije. Ne znam kako to prakticno izgleda (veze i sl.). Bilo bi dobro da izucis zanat radeci uz nekog dobrog hirurga, jer ce tvoj licni uspeh u eventualnoj privatnoj praksi zavisiti od toga koliko si dobar i poznat kao takav medju potencijalnim pacijentima - ovo ja opisujem severnoamericku siutaciju, ali verujem da je svuda isto.

#3 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 02 January 2009 - 23:17

1. Medicinski fakultet
2. 2 godine staža
3. Ustanova koja će te, makar i formalno, poslati na specijalizaciju
4. Odobrenje od ministarstva
5. Specijalizacija iz plastične hirurgije koja je danas odvojena od specijalizacije opšte hirurgije (nekada je, ako se ne varam, plastična bila supspecijalizacija nakon specijalizacije opšte hirurgije)

#4 grand_caffe

grand_caffe
  • Members
  • 41 posts

Posted 03 January 2009 - 15:48

aham... a, od cega zavisi da li cu upasti na specijalizaciju...
i, koliiko je uopste tesko postati plasticar?


p.s. kada se konacno dobija zvanje plasticara, pred penzuju... lol.. salim se...

Edited by grand_caffe, 03 January 2009 - 15:54.


#5 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 03 January 2009 - 15:55

aham... a, od cega zavisi da li cu upasti na staz...
i, koliiko je uopste tesko postati plasticar?

2 godine staža znači da imaš u radnoj knjižici 2 godine rada u struci sa pacijentima i to zavisi jedino od toga da li ćeš naći posao ili ne...

Nakon toga je potrebno da nađeš ustanovu koja će da kaže ministarstvu "on specijalizira za nas" pa makar i fiktivno, u smislu da sam sebi plaćaš specijalizaciju i da ćeš posle sa njom da radiš šta si već zamislio.

A da je teško, meni bi bilo, mada kapiram da je lakše nego opšta hirurgija... :ph34r:

#6 grand_caffe

grand_caffe
  • Members
  • 41 posts

Posted 03 January 2009 - 23:27

posalo sam ti PP...

#7 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 27 January 2009 - 20:07

cool profi zanimanje...steta sto treba velika skola.)))

#8 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 28 January 2009 - 00:36

Obzirom na broj tehničkih nedoumica vezanih za temu, možda nije loše podsetiti da plastična (i rekonstruktivna) hirurgija nije isto što i estetska.

#9 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 28 January 2009 - 07:48

Obzirom na broj tehničkih nedoumica vezanih za temu, možda nije loše podsetiti da plastična (i rekonstruktivna) hirurgija nije isto što i estetska.


nije, ali obicno je estetska hirurgija oblast kojom se bave hirurzi za plasticnu&rekonstruktivnu i u principu niko bolje od njih to ne radi. U nekim kanadskim provincijama je postalo moguce da lekar opste prakse zavrsi neki kurs za estetsku hirurgiju i pocne da operise, ali moj savet (a ja sam u toj industriji) je da uvek treba odabrati pravog hirurga, tj. hirurga plasticara i za najmanju estetsku intervenciju. Kad sam licno bila u takvoj situaciji, za svoju estetsku intervenciju sam razmatrala samo&iskljucivo board certified plasticne hirurge specijalizovane za estetske operacije.

#10 grand_caffe

grand_caffe
  • Members
  • 41 posts

Posted 01 February 2009 - 15:07

razlikujem plasticnu i rekonstruktivnu hirurgiju od estetske... ali, sam kapirao da to sve ide zajedno... xD

kiti, cime se ti bavis?

#11 grand_caffe

grand_caffe
  • Members
  • 41 posts

Posted 01 February 2009 - 18:11

e, samo jedno pitanje...

jell estetska hirurgija subspecijalizacija plasticne hirurgije?

#12 majama

majama
  • Members
  • 396 posts

Posted 09 February 2009 - 10:36

jell estetska hirurgija subspecijalizacija plasticne hirurgije?


To kod nas ne postoji, samo se neki fensi hirurzi samonazivaju estetskim hirurzima, svi su oni plastični hirurzi.

#13 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 09 February 2009 - 21:20

razlikujem plasticnu i rekonstruktivnu hirurgiju od estetske... ali, sam kapirao da to sve ide zajedno... xD

kiti, cime se ti bavis?


ja sam organski sinteticki hemicar koji trenutno radi za medical/pharmaceutical firmu koja prodaje izvesnu medicinsku opremu ukljucujuci opremu za kozmeticke operacije i raznorazne klinicke produkte (commodities) za kozu, bilo za ambulantnu upotrebu ili primenu kod kuce. Odnedavno se bavim i product development-om u ovoj oblasti. Nasi klijenti su uglavnom plasticni hirurzi, dermatolozi i family physicians koji nude kozmeticke usluge, a sada postoje i tzv medi-spas koje su nesto izmedju kozmeticara i lekarske ordinacije, recimo nude Botox, laser resurfacing, chemical peels i slicno.

Izvinjavam se za mesanje jezika, prvo sam sve prevela na srpski pa je malo zvucalo bezveze.