Jump to content


Photo
- - - - -

PARIZ


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
190 replies to this topic

#1 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 30 December 2008 - 20:25

kako ste se proveli kad ste bili u Parizu? jesu li parizani ljubazni, kakve su cene, hrana i shopping? hvala unapred!

#2 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 31 December 2008 - 13:00

kako ste se proveli kad ste bili u Parizu? jesu li parizani ljubazni, kakve su cene, hrana i shopping? hvala unapred!

Zadnji put sam bio pre jedno 3 godine i skupo je kao djavo.Nije bas mesto za shopping ali ima puno toga da se vidi.Grad je ogroman i treba ti verovatno dve nedelje da bi obisao manji deo.
E sad restorani...Kafa i pepsi u birtiji 10E a vecera ako prodjes ispod 50 po osobi ima da pevas.Verovatno lokalci znaju gde ima jeftinijih mesta ali tamo gde ima masa turista deru.

#3 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 31 December 2008 - 15:00

tako sam nesto vec i cula...ljudi se uglavnom hrane po mcdonaldsu...:ph34r: sta da se radi... e, da, a sa parizanima nisam imala neka posebno lepa iskustva, kad cuju da pricas na engleskom momentalno te ignorisu...barem je tako bilo u Nici i Kanu...

#4 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 02 January 2009 - 16:54

Prelem grad, ali sto rece Magripa, skup "da usi otpadaju".
Parizani isti kao i svi ostali: stanovnici Londona, Madrida, Moskve, Beograda ili Zanzibara; ima lepih i ruznih, pametnih i glupih, dobrih i zlih...

#5 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 03 January 2009 - 17:39

mislila sam na parizane, ugostitelje

#6 Oceanida

Oceanida
  • Members
  • 7 posts

Posted 03 January 2009 - 17:54

mislila sam na parizane, ugostitelje


Gotovo da mi se uopće ne da odgovarati na ovo pitanje jer predrasude prema Parizu kod nekih ljudi, kao što vidim, ostaju čak i kada oni posjete taj grad. Ne znam zašto.

Moja su iskustva prekrasna: ljudi su veoma susretljivi i odgovaraju vam na engleskom (netko ga zna bolje, netko lošije, ali svi se trude), ugostitelji su okej no ima i onih pomalo bezvoljnih (kao i drugdje), cijene su veoma raznovrsne i ne mora se jesti za 50 eura niti u McDonald'su nego se nađe obrok i za 10-13-20 eura (srećom, cijene su ispisane pred restoranima), piće je najbolje piti za šankom a najgore na štekatu (terasi), zbog cijene...

Pariz je jedinstveno iskustvo. :ph34r:

#7 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 03 January 2009 - 19:31

drago mi je da imate tako prijatno iskustvo! nadam se istom

#8 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 03 January 2009 - 20:57

Gotovo da mi se uopće ne da odgovarati na ovo pitanje jer predrasude prema Parizu kod nekih ljudi, kao što vidim, ostaju čak i kada oni posjete taj grad. Ne znam zašto.

Moja su iskustva prekrasna: ljudi su veoma susretljivi i odgovaraju vam na engleskom (netko ga zna bolje, netko lošije, ali svi se trude), ugostitelji su okej no ima i onih pomalo bezvoljnih (kao i drugdje), cijene su veoma raznovrsne i ne mora se jesti za 50 eura niti u McDonald'su nego se nađe obrok i za 10-13-20 eura (srećom, cijene su ispisane pred restoranima), piće je najbolje piti za šankom a najgore na štekatu (terasi), zbog cijene...

Pariz je jedinstveno iskustvo. :ph34r:


Slicna iskustva ovdje, a svakako bolja nego u Spaniji, na koju se ljudi generalno manje zale. Vjerovatno ako covjek ide "u soping", Pariz moze biti krvnicki skup, ali ako ide samo da ga posjeti (hotel, hostel, restorani) proci ce manje vise skupo/jeftino kao i bilo gdje drugo u Evropi.

Najneobicnije iskustvo: "cucavac" u jednom "dobroizgledajucem" restoranu pored katedrale Notre-Dame . :) Ja sam mislio da ih ni kod nas vise nema.

#9 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 06 January 2009 - 00:27

kako ste se proveli kad ste bili u Parizu? jesu li parizani ljubazni, kakve su cene, hrana i shopping? hvala unapred!

divno... bila u martu 2008... vreme im je ludacko - vetar (onako JAK) pa pljusak pa duga pa sunce pa pljusak pa... :ph34r:
hrana je odlicna i nije mi se ucinila preskupa... mi jeli samo po restoranima i nisam primetila da su mnogo skuplji od italije - dakle kompletan rucak za dvoje od 50-70 evra u pristojnom restoranu... imam utisak da je odeca skuplja nego u npr italiji ili nemackoj... doduse, nisam mnogo vremena trosila na kupovinu, samo prozujala po onoj galeriji lafajet da kupim mantil... ljudi su ljubazni uglavnom... metro me malo zbunio (u odnosu na becki ili praski bio mi je nejasan)...

#10 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 January 2009 - 06:17

Gotovo da mi se uopće ne da odgovarati na ovo pitanje jer predrasude prema Parizu kod nekih ljudi, kao što vidim, ostaju čak i kada oni posjete taj grad. Ne znam zašto.

Moja su iskustva prekrasna: ljudi su veoma susretljivi i odgovaraju vam na engleskom (netko ga zna bolje, netko lošije, ali svi se trude), ugostitelji su okej no ima i onih pomalo bezvoljnih (kao i drugdje), cijene su veoma raznovrsne i ne mora se jesti za 50 eura niti u McDonald'su nego se nađe obrok i za 10-13-20 eura (srećom, cijene su ispisane pred restoranima), piće je najbolje piti za šankom a najgore na štekatu (terasi), zbog cijene...

Pariz je jedinstveno iskustvo. :ph34r:

Blago tebi ako ti nije skupo da platis 300E za noc u hotelu tipa Best Western i to sa grupnim popustom.U istom hotelu mozes da dobijes i sandwich za bagatelnih 17E.Sto se ljubaznosti tice tu se slazem jer nikada nisam imao lose iskustvo.
Kod koriscenja engleskog jos prvi put sam ukapirao da covek ima mnogo bolju srecu sa Arapima i crncima nego "original" Francuzima.Nisam nikada imao utisak da nece da govore engleski nego jednostavno ne znaju .

#11 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 06 January 2009 - 14:52

divno... bila u martu 2008... vreme im je ludacko - vetar (onako JAK) pa pljusak pa duga pa sunce pa pljusak pa... :ph34r:
hrana je odlicna i nije mi se ucinila preskupa... mi jeli samo po restoranima i nisam primetila da su mnogo skuplji od italije - dakle kompletan rucak za dvoje od 50-70 evra u pristojnom restoranu... imam utisak da je odeca skuplja nego u npr italiji ili nemackoj... doduse, nisam mnogo vremena trosila na kupovinu, samo prozujala po onoj galeriji lafajet da kupim mantil... ljudi su ljubazni uglavnom... metro me malo zbunio (u odnosu na becki ili praski bio mi je nejasan)...

ok, hvala.. sta mislite koliko bih novca, otprilike, trebala da ponesem..?

#12 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 06 January 2009 - 15:27

ok, hvala.. sta mislite koliko bih novca, otprilike, trebala da ponesem..?

molim te da budemo na ti, osecam se kao duplirana licnost ovako.
ako imas placen hotel (nocenje sa doruckom) i avion, onda za dzeparac recimo oko komotnih 50 evra dnevno.
mada je to sve zavisi od toga sta zelis da radis tamo (ja uglavnom bazam po muzejima :ph34r: i da li zelis da kupujes.
ja bih ponela tu kolicinu novca, plus jednu kreditnu karticu - za svaki slucaj :)

lepo se provedi!

#13 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 06 January 2009 - 16:04

molim te da budemo na ti, osecam se kao duplirana licnost ovako.
ako imas placen hotel (nocenje sa doruckom) i avion, onda za dzeparac recimo oko komotnih 50 evra dnevno.
mada je to sve zavisi od toga sta zelis da radis tamo (ja uglavnom bazam po muzejima :ph34r: i da li zelis da kupujes.
ja bih ponela tu kolicinu novca, plus jednu kreditnu karticu - za svaki slucaj :)

lepo se provedi!

ok, hvala TI :D pa, da, i ja uglavnom volim da trosim na obilaske muzeja, ali se uvek nekako nadjem u shoppingu... :D

#14 S_Kid

S_Kid
  • Members
  • 108 posts

Posted 08 January 2009 - 22:57

Metro je odlično uredjen, kupi mapu na prvoj trafici ili je pokupi na recepciji hotela/hostela, ima ih na svakom ćošku. Ako kupiš 10 karata za vožnju odjednom imaš popust pa te jedna karta izadje 1.10 eura što je stvarno jeftino. Moj savet je da što više pešačiš, a kad se nameriš metroom bićeš na bilo kom mestu za najviše 20ak minuta.

50e je više nego komotno za dnevni trošak. Ako ti doručak nije plaćen, računaj da su peciva oko 2-3e, sendviči 4-7e. Za ručak možeš da izabereš neki od silnih restorana gde je meni oko 15e za varijantu jelo+čaša vina ili slično. Izbegavaj restorane u strogo turističkim zonama, biraj male restorane gde su meniji istaknuti sa sve cenama i gde vidiš da Francuzi dolaze za svoju pauzu za ručak, ima ih kolko oćeš.

Uveče, piva su od 3e za točeno do 6-7-8e za razna flaširana. Ovo važi za pabove, za nekakva fensi mesta pojma nemam.

Karte za muzeje su od 10 do 15 eura, imaš varijante turističkih karata sa popustima, raspitaj se na licu mesta.

Pariz je ogroman, sa puno toga za videti, ali je sve podredjeno turizmu. Pazi se turist trepova, ima ih na svakom koraku.

#15 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 09 January 2009 - 00:55

Metro je odlično uredjen, kupi mapu na prvoj trafici ili je pokupi na recepciji hotela/hostela, ima ih na svakom ćošku. Ako kupiš 10 karata za vožnju odjednom imaš popust pa te jedna karta izadje 1.10 eura što je stvarno jeftino. Moj savet je da što više pešačiš, a kad se nameriš metroom bićeš na bilo kom mestu za najviše 20ak minuta.

50e je više nego komotno za dnevni trošak. Ako ti doručak nije plaćen, računaj da su peciva oko 2-3e, sendviči 4-7e. Za ručak možeš da izabereš neki od silnih restorana gde je meni oko 15e za varijantu jelo+čaša vina ili slično. Izbegavaj restorane u strogo turističkim zonama, biraj male restorane gde su meniji istaknuti sa sve cenama i gde vidiš da Francuzi dolaze za svoju pauzu za ručak, ima ih kolko oćeš.

Uveče, piva su od 3e za točeno do 6-7-8e za razna flaširana. Ovo važi za pabove, za nekakva fensi mesta pojma nemam.

Karte za muzeje su od 10 do 15 eura, imaš varijante turističkih karata sa popustima, raspitaj se na licu mesta.

Pariz je ogroman, sa puno toga za videti, ali je sve podredjeno turizmu. Pazi se turist trepova, ima ih na svakom koraku.

ok, tnx! sad sam malo opustenija kad cujem da i nisu toliko strasne cene.. mislim, kao i u svim metropolama..