Jump to content

Photo
- - - - -

Konflikt u pojasu Gaze

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4475 replies to this topic

#4426 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 23 June 2010 - 15:42

Znamo svi šta je ko ovdje govorio u danima nakon incidenta. Mene zanima šta se danas misli o najavi Izraela da će poslije svega što se izdešavalo ublažiti blokadu.

A sta se misli o odbijanju Hamasa da primi humanitarnu pomoc (onaj deo sa hranom; cement su vrlo radi da preuzmu)? Da ti dam linkove ili ces sam? (vidim, citas Reuters pa ne sumnjam da ces kod njih naci)

Evo za ovo da ti dam link, spisak onoga cime su nasi svedski humanitarci doprineli na Sheep to Gaza (upravo to, sheep). 300 tona cementa a vi narode zapenili o toj hrani. Pa za tu hranu vise marite nego Hamas. Loodilo.

Mozes da ubacis na google translate ali razumeces sta je na listi i bez toga. Hrane na spisku nema. Doduse, ovo je samo svedski humanitarni doprinos. Ali Svedjani su i inicijatori i huskaci koju su sopstveni narod namamili na novinksu patku o tome da salju hranu.

http://www.shiptogaz...m-flottilla-315

Kako to danas može da se napravi razlika i blokada ograniči na oružje i ratni materijal, a ranije nije moglo? Istina je da je sve još samo u najavi, ali od prvog dana incidenta na Marmari jasno je da blokada u dosadašnjem obliku neće opstati.

Ti zaista mislis da ce jedan no_mercy_Izrael da sebi dozvoli da popusti zbog toga sto su se belosvetska srceta zatalasala? Pa to je samo manevar. Kao prvo, i pre nego sto se desio picvajz na turskom brodu pocelo je mic po mic da se propusta vise pomoci (postoje izvestaji o tome, mozes sigurno da nadjes). E sad, Izraelci izveli nakaradnu akciju i moraju malo da spuste loptu (kad vec ne dozvoljavaju medjunardnu istragu slucaja a fakat je da su sami sebi pucali u nogu sa onom akcijom). Ali znas zasto malo popustaju da se vlasi ne sete? To da bismo doziveli deja vu i da bi Izrael opet dobio legitimitet da resava stvari po svom nahodjenju i potrebi. In other words, Hamas ce da nagrne jos vise a onda ce Izraelci da kazu (svetu) "We told you so" pa udri! I onda opet jovo nanovo. A mi svi zblaznuti po milioniti put ... i tako ...

E da, ranije si postavio pitanje kako se sada osecaju oni koji su bili protiv ovog Sheep/shit nacina. Mozda je bolje pitanje kako se osecaju altruisti za zavidnom dozom formalne empatije sada kad Hamas nece da preuzme tu hranu koju su ustreptala humana srceta poslala u Gazu? A?

Edited by cyberwor/L/d, 23 June 2010 - 16:11.

#4427 Mahajana

Mahajana
  • Members
  • 84 posts

Posted 23 June 2010 - 20:16

Drugim riječima, nije trebalo probati onako, nije trebalo probati nikako, jer je priča mnogo šira i kompleksnija, sa dalekosežnim posljedicama po kontinente, geopolitiku i Sunčev sistem. A u Gazi ko se snađe za obrok i po dnevno, čokoladu i čips, snašao se..

Ja ne mislim da je onakva blokada bila prvenstveno političko pitanje, nego humanitarno.

Youtube Video ->Original Video

Edited by Mahajana, 23 June 2010 - 23:16.

#4428 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 23 June 2010 - 20:30

Prema podacima UN koji kazu da su muskarci u pojasu Gaze po gojaznosti na 8. mestu u svetu, a zene na 3., reklo bi se da su veoma snalazljivi za te cokolade & cips... Ili im je taj obrok i po dnevno obilan, ko ce to znati... :ph34r:

Čips sigurno goji, ali.... nisam sigurna kakav bi se zaključak mogao izvoditi iz tih podataka

#4429 Mahajana

Mahajana
  • Members
  • 84 posts

Posted 23 June 2010 - 21:49

Koliko sam na brzinu uspela da vidim, stavila si link za istrazivanja koja se odnose na USA gde je problem gojaznosti vezan za jeftinu, brzu hranu (sto dalje korelira sa odnosom izmedju obesity & poverty). Na linku koji sam postavila se vide rafovi sa raznovrsnom hranom, voce, povrce, zacini kao i slatkisi itd. Osim toga, gojaznost je (koliko sam mogla da zakljucim) veoma prisutna i kod Izraelske populacije koja svakako ne spada u poverty kategoriju. Ne treba zaboraviti da su im tamo svima glavna hrana humus i falafel, koji, ako cemo iskreno, goje vise nego chips :ph34r:

Pazi, ja verujem da stanovnistvo u Gazi pati, i da su uslovi u kojima rastu njihova deca katastrofalni, ali mislim da je trenutno Hamas daleko veci problem za sve njih nego bilo sta vezano za hranu... I mislim da su price o nekoj humanitarnoj katastrofi tamo preterane i da se koriste u propagandnom ratu.

#4430 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 23 June 2010 - 22:18

Prema podacima UN koji kazu da su muskarci u pojasu Gaze po gojaznosti na 8. mestu u svetu, a zene na 3., reklo bi se da su veoma snalazljivi za te cokolade & cips... Ili im je taj obrok i po dnevno obilan, ko ce to znati... :ph34r:

Statistike koje pominješ, bez relevantnog linka, potiču iz izvještaja Svjetske zdravstvene organizacije za period od 1999. do 2003. godine. Od tog izvještaja na netu se na brzinu može naći samo ovaj screenshot sa Ekonomista. Blokada Gaze je uvedena 2007., a danas je 2010. godina. Pročitaj sitna slova prije nego što počneš da se sprdaš sa nečijom nesrećom. Toliko su barem uradili i propagandisti sa linkovanog sajta.

UN od uvođenja blokade zahtijevaju njeno ukidanje. Juče je prvi čovjek UNRWA rekao da je blokada apsurdna, kontraproduktivna i nelegalna. Bizarno je da se u svojoj odbrani postojanja ovakve blokade pozivaš na organizaciju čije su se sve nadležne strukture, na čelu sa generalnim sekretarom, davno izjasnile protiv te mjere i skoro svakodnevno to i dalje čine.

#4431 Mahajana

Mahajana
  • Members
  • 84 posts

Posted 23 June 2010 - 23:15

Statistike koje pominješ, bez relevantnog linka, potiču iz izvještaja Svjetske zdravstvene organizacije za period od 1999. do 2003. godine. Od tog izvještaja na netu se na brzinu može naći samo ovaj screenshot sa Ekonomista. Blokada Gaze je uvedena 2007., a danas je 2010. godina. Pročitaj sitna slova prije nego što počneš da se sprdaš sa nečijom nesrećom. Toliko su barem uradili i propagandisti sa linkovanog sajta.

UN od uvođenja blokade zahtijevaju njeno ukidanje. Juče je prvi čovjek UNRWA rekao da je blokada apsurdna, kontraproduktivna i nelegalna. Bizarno je da se u svojoj odbrani postojanja ovakve blokade pozivaš na organizaciju čije su se sve nadležne strukture, na čelu sa generalnim sekretarom, davno izjasnile protiv te mjere i skoro svakodnevno to i dalje čine.

Prema mom misljenju, ovaj spot je sprdanje sa necijom nesrecom (i zdravim razumom..), i moja poenta je bila da su deca (i odrasli) u Gazi daleko ugrozenija od ovakve vrste propagande nego od neuhranjenosti. Zasto je svet slep za to i jedino vidi humanitarnu katastrofu zaista mi nije jasno. Kad oni ne zale rodjenu decu nego ih uce da je njihova ,,religiozna obaveza`` da umru, ne vidim zasto bi svet ronio suze oko cokolade. Idealno resenje bi bilo skloniti Hamas i podici blokadu, ali u sustini, sa ovakvim naopakim tumacenjima religijskih nacela, fundamentalizmom i korupcijom, uvek ce se formirati neki novi Hamas... Izvinjavam se sto sam u brzini stavila UN umesto Ekonomista editovacu, sto ne znaci da ne ostajem pri misljenju da je glad jedan od manjih problema sa kojima se tamosnje stanovnistvo suocava...

Edited by Mahajana, 24 June 2010 - 00:08.

#4432 Mahajana

Mahajana
  • Members
  • 84 posts

Posted 24 June 2010 - 00:47

Jos samo jedan spotic pravljen za decu Hamasa... Ko bude imao zivaca da gleda do kraja, videce kako lutka-dete ubija lutku Busha i govori kako nema vise Bele kuce, vec se na njenom mestu nalazi velika dzamija.... Najveci neprijatelj naroda Gaze je Hamas, a ne Izrael... Toliko od mene o svemu ovom.

#4433 uroshenko

uroshenko
  • Members
  • 295 posts

Posted 24 June 2010 - 01:18

.... Najveci neprijatelj naroda Gaze je Hamas, a ne Izrael...

A ko je bio najveći neprijatelj naroda Gaze pre osnivanja Hamasa godine gospodnje 1987. i ko je najveći neprijatelj naroda Zapadne Obale ?

#4434 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 24 June 2010 - 12:02

Zastrašujuće i monstruozno.
Kad bih ja bio Bog, prvo bih zabranio da me bilo ko propoveda deci.

Ih, pa da svoje predstavike na terenu ostavis bez prihoda? Zna se da se duse najlakse poecaju dok su mlade. I posle, kad posenile. :ph34r:

Trudio sam se (a to cu i dalje raditi) da ne gnjavim nikoga sa time kako se ja osecam u povodu bilo ceka. Misljenja, to mozemo da razmenjujemo, za to forum sluzi. A moje misljenje se ni za mikron nije pomerilo od pocetka ove price - medju humanitarcima su bili provokatori kojima je na srcu dzihad (ili mrznja prema Izraelu, ako se to uopste razlikuje); a izraelske sluzbe su zestoko omanule u proceni intervencije u jednoj od zilion kontrolnih misija koje imaju za cilj pre svega njihov opstanak na tim prostorima (odakle su velikodusno bili slani u Nemacku i Poljsku od strane one americke Al Helene novinarske legende, a podrzani od strane nekih onih koji se osecaju ovde; za cudo se ne osecaju u nekim drugim situacijama koje koliko vidim na forumu niko ne pominje; mozda zato sto tamo Izrael nije na tapetu, a cak ni USA - koja je onda poenta osecanja?)

Hear, hear.

#4435 heathen

heathen
  • Members
  • 1,442 posts

Posted 27 June 2010 - 01:23

Report: Israel seizes oxygen machines donated to PA

Seven machines donated by Norwegian agency confiscated en route to PA over chance generators attached could be used for purposes other than medical treatment, Ma'an reports.

#4436 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 27 June 2010 - 11:29

A ko je bio najveći neprijatelj naroda Gaze pre osnivanja Hamasa godine gospodnje 1987. i ko je najveći neprijatelj naroda Zapadne Obale ?

Svi oni koji propagiraju džihad, fundamentalizam i želju da se svi Jevreji zajedničkim arapskim snagama pobacaju u more a Izrael konačno uništi, što onda jastrebovima i ludacima u izraelskim redovima u očima običnog sveta daje za pravo kada tvrde da sa Arapima možeš samo čvrsto i odlučno, ako želiš da preživiš i ne dozvoliš novi holokaust.

#4437 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 June 2010 - 11:44

Report: Israel seizes oxygen machines donated to PA

Seven machines donated by Norwegian agency confiscated en route to PA over chance generators attached could be used for purposes other than medical treatment, Ma'an reports.

Sta mislis kolika je lista stvari koje su usle u Gazu a koje Hamas nikad nije upotrebio u svrhe koje su bile namenjene od strane humanitarnih organizacija? Nikud se ne stize izvlacenjem iz rukava sta je ko kad propustio. To nisu nikakvi argumenti vec samo petarde koje praste u diskusiji.

A da malo, osim parcijalnih vesti iz novina, pokusas da sagledas situaciju u kontekstu vecem od solipsizma kojim se, nazalost, mnogi bave (zato ovakve diskusije i jesu uvek traljave, impulsivne i nakaradno kategoricne na jedu ili drugu stranu)? Te volonterske snutifikacije samo raspaljuju strasti, nesporazume i nerazumevanje.

http://avalon.law.ya...nus/mideast.asp

A da i ti malo svratis u rudnik nekih informacija? Malo da vidis ko je sta radio jer, vidim, to te interesuje. Prijateljstvo i neprijateljstvo na ME je jedna prilicno fluidna stvar.

http://avalon.law.ya...nus/mideast.asp

Edited by cyberwor/L/d, 27 June 2010 - 12:19.

#4438 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 June 2010 - 12:09

I naravno da nemam vremena ni volje da na forumu raspravljam o svakom kriznom događaju u svijetu.

A ni da odgovoris na pitanje kako se osecas kada Hamas nece da preuzme chips i cokolade.

#4439 uroshenko

uroshenko
  • Members
  • 295 posts

Posted 27 June 2010 - 13:02

Svi oni koji propagiraju džihad, fundamentalizam i želju da se svi Jevreji zajedničkim arapskim snagama pobacaju u more a Izrael konačno uništi, što onda jastrebovima i ludacima u izraelskim redovima u očima običnog sveta daje za pravo kada tvrde da sa Arapima možeš samo čvrsto i odlučno, ako želiš da preživiš i ne dozvoliš novi holokaust.

Hmmm, da preformulišem pitanje: ko je propagirao fundamentalizam i džihad 1975. na primer? Inače neko zlonameran bi rekao da želja za bacanjem Jevreja u more nije bila tako izražena pre ostvarivanja cionističkog sna.

Možda bi bilo realpolitički mudro (iako etički odvratno) da se smanji hejtovanje Hamasa. Ako je Begin mogao da postane mirotvorac, može da nas jednog dana iznenadi i neki mirovni Nobel za nekog Hamasoida.

Uzgred, ja ću izneti smelu i ničim potkrepljenu tvrdnju da je San O Bacanju U More na duže vreme uništen (more zatrt) 1967. Jom Kipur je bio samo očajnički pokušaj da se sačuva neki bedni minimum obraza.

Edited by uroshenko, 27 June 2010 - 16:56.

#4440 Аня 2006

Аня 2006
  • Members
  • 21 posts

Posted 27 June 2010 - 16:48

Ovo mi je omiljeni thread, isčitavam ga po ko zna koji put :ph34r: