Jump to content

Photo
- - - - -

Konflikt u pojasu Gaze

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4475 replies to this topic

#16 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 27 December 2008 - 23:39

Hajde da sad neko lepo skloni ovaj rasizam iz prethodnog posta. Odavde.

Ovde ne govorimo o Jevrejima. A ni o Arapima.

Vec o drzavama.

Hvala.

Pa sta tu ima da se kaze. Ovo sto je Izrael danas pokazao ne znaci nista drugo osim da je Izrael fasisticka drzava.

#17 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 27 December 2008 - 23:45

Evo odgovora. U par prethodnih postova.

I zna se gde ovakve diskusije vode.

Nije isto Izraelski i jevrejski lobi. Pominjanje ovog drugog odmah strasno zaudara na antisemitizam. Izraelski lobi je nesto drugo: legitiman lobi drzave koja brani svoje interese.

Izjava da jevrejski lobi upravlja Amerikom je - skandalozna i ja jos uvek mislim da je treba brisati.

A sto se tice ovakvih akcija one su - drzavni terorizam. I mislim da Izraelu nisu trebale. Ali - to je vec moje misljenje.

Tema topika je vojna akcija DRZAVE protiv svega samo ne protiv terorista. Teroristi se ne jure i ne unistavaju - avionima. A bice da svi znamo da je medju do sada izbrojanim zrtvama - terorista ponajmanje.

I - Izrael nije fasisticka drzava. Utoliko gore po Izrael. I po ono za sta se izrael zalaze.

#18 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 28 December 2008 - 00:16

Tema topika je vojna akcija DRZAVE protiv svega samo ne protiv terorista. Teroristi se ne jure i ne unistavaju - avionima. A bice da svi znamo da je medju do sada izbrojanim zrtvama - terorista ponajmanje.

Čemu to insistiranje na formalnostima - imamo mrtve civile a kako stvari stoje bit će ih još.
Što njima (tim ubijenim civilima) znači to što ih je ubila država ?
U ovakvoj situaciji meni osobno teško je ne razumjeti bilo kakvu kontra akciju.

#19 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 28 December 2008 - 00:24

Čemu to insistiranje na formalnostima - imamo mrtve civile a kako stvari stoje bit će ih još.
Što njima (tim ubijenim civilima) znači to što ih je ubila država ?
U ovakvoj situaciji meni osobno teško je ne razumjeti bilo kakvu kontra akciju.

Samo na tome sam i insistirao: akciju je izvela drzava Izrael. O svemu ostalom moze da se razgovara. A ja sam rekao sta mislim o politici koja masovnim udarima iz vazduha po civilnim ciljevima pokusava da resi problem terorizma.

#20 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 28 December 2008 - 00:45

Evo odgovora. U par prethodnih postova.

I zna se gde ovakve diskusije vode.

Nije isto Izraelski i jevrejski lobi. Pominjanje ovog drugog odmah strasno zaudara na antisemitizam. Izraelski lobi je nesto drugo: legitiman lobi drzave koja brani svoje interese.

Izjava da jevrejski lobi upravlja Amerikom je - skandalozna i ja jos uvek mislim da je treba brisati.

Treba je brisati, ali je treba prvo pronaci. Je ne vidoh da je neko to napisao.

A sto se tice ovakvih akcija one su - drzavni terorizam. I mislim da Izraelu nisu trebale. Ali - to je vec moje misljenje.

Nisu drzavni terorizam vec borba protiv terorizma. A da su trebale bilo kome, nisu. Ovakvom politikom je Izrael i doveo do pojave i radikalizacije terorizma. Medjutim pitanje je sta se time uopste zeli postici: plasi me ideja da situacija potpunog haosa i radikalizacije palestiske borbe zapravo odgovara onom delu izraelskog drustva koje bi da po svaku cenu izbegne stvaranje palestinske drzave i gubitak jednog dela kolonija.

I - Izrael nije fasisticka drzava. Utoliko gore po Izrael. I po ono za sta se izrael zalaze.

"Most of those killed were policemen in the Hamas militant movement, which controls Gaza, but women and children also died, Gaza officials said", prenosi BBC. Ni Al Jazeera ne tvrdi da su gadjani drugi ciljevi osim Hamasovih. Ako se u napadima nije vodilo racuna da se maksimalno izbegnu civilne zrtve, onda se radi o ratnom zlocinu, to ne sporim. Ali nije za ocekivati da u masovnim vazdusnim udarima bude nula civilnih zrtava.

#21 Vince_Carter

Vince_Carter
  • Members
  • 601 posts

Posted 28 December 2008 - 00:56

Ovaj napad je izveden u predizborne svrhe, pošto se uskoro u Izraelu održavaju izbori. Sledeća faza je verovatno kopnena invazija, većeg ili manjeg obima, ko zna.

Broj mrtvih se povećava iz sata u sat, poslednji izveštaj je da je poginulo 228 ljudi. A po starom običaju, Amerika i Britanija ćute.

Edited by Vince_Carter, 28 December 2008 - 00:56.

#22 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 28 December 2008 - 00:58

"Most of those killed were policemen in the Hamas militant movement, which controls Gaza, but women and children also died, Gaza officials said", prenosi BBC. Ni Al Jazeera ne tvrdi da su gadjani drugi ciljevi osim Hamasovih. Ako se u napadima nije vodilo racuna da se maksimalno izbegnu civilne zrtve, onda se radi o ratnom zlocinu, to ne sporim. Ali nije za ocekivati da u masovnim vazdusnim udarima bude nula civilnih zrtava.

Pa tu smo negde... Samo, em mene podseca na neke blize lokacije i izgovore u borbi protiv terorizma, em nije tema, em zbog ma i jedne civilne zrtve...

Za ostalo nas i onako niko nista ne pita, Izraelu nece da bude prvi put da sa tim istim teroristima sedne da pregovara, o terorizmu smo ovde nasiroko i nadugacko...

#23 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 28 December 2008 - 01:01

Ovaj napad je izveden u predizborne svrhe, pošto se uskoro u Izraelu održavaju izbori. Sledeća faza je verovatno kopnena invazija, većeg ili manjeg obima, ko zna.

Broj mrtvih se povećava iz sata u sat, poslednji izveštaj je da je poginulo 228 ljudi. A po starom običaju, Amerika i Britanija ćute.

BBC kaze da je Amerika - optuzila Hamas:

U Vašingtonu, američki Stejt department optužio je Hamas i druge naoružane palestinske frakcije za iniciranje nasilja koje je rezultiralo izraelskim vazdušnim napadima. 

Amerikanci kažu da je Izrael oklevao da pokrene ovu operaciju i da je to učinio tek pošto mu nije bila ostabvljena nikakva druga opcija da zaštiti svoje građane. 

Vašington dodaje da očekuje od Izraela da učini sve što može da zaštiti sve nedužne građane u Gazi. 

http://www.bbc.co.uk....-attack.shtml 

#24 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 28 December 2008 - 01:01

Alo!!! 205 mrtvih (za sad) samo u jednom danu!? Ima li ikakvog logičkog opravdanja za ovoliko prolivanje krvi...

naravno da ima. rat je uvek produzetak politike, ovo je samo korak dalje u davljenju Gaze.

tek da budemo nacisto - Hamas je bio taj koji postovao primirje, dok ga Izraelci nisu prekrsili pocetkom novembra. otada traje povremena razmena vatre.

tako da je cela prica o "borbi protiv terorizma" obicna budalastina. Izraelci su zeleli eskalaciju.

#25 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 28 December 2008 - 01:31

:ph34r: :) :D :D :D :D :D :lol: :)

Baš mi znamo iz vijesti ko tu ko j...be. Ovi se kolju za državu dok nam starci još nisu bili u planu, da budemo nazzisto nešto su mi draži jadni palestinci kad nemaju potporu neke sile i sve šta žele je djelić svoje zemlje. A niko tu nije bez grijeha...kao ni svugdje di je rat.

#26 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 December 2008 - 01:51

tek da budemo nacisto - Hamas je bio taj koji postovao primirje

Kako, kad su ispaljivali rakete u Izrael? Neki dan su cak dvojica Palestinaca poginula od sopstvene rakete. (EDIT, ispravka, dve devojcice!)

Edited by Indy, 28 December 2008 - 01:53.

#27 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 28 December 2008 - 02:01

Kako, kad su ispaljivali rakete u Izrael? Neki dan su cak dvojica Palestinaca poginula od sopstvene rakete.

procitaj ponovo sta sam napisao.

upravo proverio datum kada je primirje prekrseno. Hamas i Izrael su postovali primirje do 4-tog novembra, kada je Izrael izvrsio napad u kome je ubijeno sest Palestinaca.

na sta je Hamas odgovorio raketnim napadom. otada traje carkanje - Izrael granatira, Hamas granatira, Izrael granatira, Islamski Dzihad granatira... sto je postepeno eskaliralo.

(odlican su Izraelci datum izabrali. napad izveden 4-tog novembra nije zadobio ama bas nikakvu medijsku paznju.)

#28 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 December 2008 - 02:17

OK, nisam uocio datum. Uglavnom, vidim obostranu zelju za obracunom, pre nego bilo ciju zelju za mirom.

#29 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 28 December 2008 - 02:27

OK, nisam uocio datum. Uglavnom, vidim obostranu zelju za obracunom, pre nego bilo ciju zelju za mirom.

rekao bih da i jedni i drugi zele mir, ali pod svojim uslovima:

Palestinci zele sve okupirane teritorije, uz minimalne korekcije. Izraelci zele da zadrze sto vise okupiranih teritorija.

#30 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 28 December 2008 - 02:28

Svih 40 ciljeva prvog napada je pogodjeno u rasponu od izmedju 3 i 5 minuta. Kako prenosi Haaretz, za to je bilo potrebno 6 meseci priprema. Kao, cekali su da vide kako ce se Hamas ponasati posle isteka primirja.