Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Košarkaška pravila


  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#46 nlavrnja

nlavrnja
  • Members
  • 31,992 posts

Posted 24 March 2010 - 20:11

ne,

cini mi se da pomenuto pravilo postoji samo u odbojci

Ne postoji u odbojci, sve kazne koje se ticu jednog tima donose dodatni poen drugom timu
  • 0

#47 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 14 May 2010 - 07:58

29. april 2010. | 14:44 | Izvor: B92, zvanični sajt | AY
KSS: Nova "trojka" na 6,75 metara

Upravni odbor KSS odlučio je da će se propis FIBA o većim dimenzijama terena i pomeranju linije za tri poena na 6,75 metra primenjivati od naredne sezone.

Novo pravilo odnosiće se na sve seniorske lige, kao i na jedinstvenu juniorsku ligu, ali i na završne turnire takmičenja za mlađe kategorije. Na sednici održanoj u četvrtak usvojen je i predlog Komisije za žensku košarku da selektor reprezentacije do 20 godina bude Dragomir Bukvić, dok će ekipe do 18 i do 16 godina voditi Zoran Kovačić.
Upravni odbor je dao i predlog naših kandidata za FIBA Kuću slavnih, koji se podudara sa predlozima iz 2007. godine. To su igrači Dejan Bodiroga, Predrag Danilović, Vlade Divac, Aleksandar Djordjević, Dragan Kićanović, Žarko Paspalj, Zoran Slavnić i Marija Veger i treneri Dušan Ivković, Božidar Maljković, Željko Obradović, Svetislav Pešić i Milan Vasojević.

Sportskom savezu Srbije predloženo je da Majsku nagradu za izuzetne uspehe u 2009. godini u kategoriji sportista u olimpijskom sportu dobije Miloš Teodosić, a u kategoriji sportskih radnika predsednik Košarkaškog kluba Partizan Predrag Danilović.


  • 0

#48 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 14 May 2010 - 08:05

Sto se tice trojki, samo da napomenem da razmislite da li evropskim igracima opada procenat za tri kada odu u NBA. Nece to apsolutno nista promeniti, osim sto ce, naravno "rasiriti" teren, i odbranu. Pa ce moci lakse neko kao recimo Mekeleb da probija odbranu, jer ce ona morati da bude vise postavljena, zbog tih dodatnih pola metra.
  • 0

#49 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 14 May 2010 - 08:09

Veliko je pitanje da li u svim našim halama postoji mogućnost povećanja trojke?
  • 0

#50 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 14 May 2010 - 08:14

Sto se tice trojki, samo da napomenem da razmislite da li evropskim igracima opada procenat za tri kada odu u NBA. Nece to apsolutno nista promeniti, osim sto ce, naravno "rasiriti" teren, i odbranu. Pa ce moci lakse neko kao recimo Mekeleb da probija odbranu, jer ce ona morati da bude vise postavljena, zbog tih dodatnih pola metra.


Pa ne možeš reći da neće promeniti - promeniće baš dosta. Biće više prostora za sve igrače, pa i za centre, lakše će se dolaziti do otvorenog šuta, to će "leći" igračima kao što su Bo i Stefan, ali i oversized igračima kao što su Veseli, kojima treba dosta manevarskog prostora...

Edited by Contractor, 14 May 2010 - 08:17.

  • 0

#51 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 14 May 2010 - 08:16

Pa to sam i ja pomenuo, slazem se. Ali ne mislim da ce opadati overall procenat za tri, to se sigurno nece desiti. A mozda ce isprva i rasti, jer ce cisto psiholoski samo najbolji suteri prvo sutirati za tri, makar mislim, tako da bi bio ocekivan i veliki skok u procentu.
  • 0

#52 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 14 May 2010 - 08:30

Pa to sam i ja pomenuo, slazem se. Ali ne mislim da ce opadati overall procenat za tri, to se sigurno nece desiti. A mozda ce isprva i rasti, jer ce cisto psiholoski samo najbolji suteri prvo sutirati za tri, makar mislim, tako da bi bio ocekivan i veliki skok u procentu.


Opašće i to dobro, po mom mišljenju.
  • 0

#53 MilosRS

MilosRS
  • Members
  • 626 posts

Posted 14 May 2010 - 10:34

Opašće i to dobro, po mom mišljenju.


Ono sto je sigurno da ce broj pokusaja za 3 opasti. Za procenat nisam siguran pogotovo sto, kako neko rece, manje ce sutirati igraci kojima to nije glavno oruzje.
  • 0

#54 statista

statista
  • Members
  • 1,136 posts

Posted 14 May 2010 - 10:48

Ono sto je sigurno da ce broj pokusaja za 3 opasti. Za procenat nisam siguran pogotovo sto, kako neko rece, manje ce sutirati igraci kojima to nije glavno oruzje.


To je apsolutno sigurno jer ovo sada sa šutiranjem 50-60 trojki po utakmici je izgubilo svaki smisao. Procenat ne bi trebalo da drastičnije opadne jer će se, barem u prvo vreme, šutirati iz izrađenijih situacija i to samo pravi šuteri (danas inače prangija ko stigne i nije tretkost da cela postava šutira trojku, odnosno u ekipi obično ima 2 do maksimalno 3 igrača koji NE ŠUTIRAJU trojke)

Edited by statista, 14 May 2010 - 10:48.

  • 0

#55 MilosRS

MilosRS
  • Members
  • 626 posts

Posted 14 May 2010 - 10:58

To je apsolutno sigurno jer ovo sada sa šutiranjem 50-60 trojki po utakmici je izgubilo svaki smisao. Procenat ne bi trebalo da drastičnije opadne jer će se, barem u prvo vreme, šutirati iz izrađenijih situacija i to samo pravi šuteri (danas inače prangija ko stigne i nije tretkost da cela postava šutira trojku, odnosno u ekipi obično ima 2 do maksimalno 3 igrača koji NE ŠUTIRAJU trojke)


Doduse, i ti i ja smo zanemarili jednu bitnu cinjenicu. A to je kosarkasko znanje, autoritet i inteligencija vrhunskih trenera kao sto je Ataman :ph34r:

Bice po koja indijanska ekipa
  • 0

#56 statista

statista
  • Members
  • 1,136 posts

Posted 14 May 2010 - 11:11

ocenjen kao nepraktican i visokorizican u modernoj kosarci (i ovde i u NBA)

ocekivano oslanjanje na visokoprocentni sut iz reketa i poentiranje za 3p


Ako se posmatra cela sezona, odnosno veći broj utakmica ekipe se kreću oko 1/3 uspešnosti za trojku. To praktično znači da iz svakog pokušaja daju jedan poen (odnosno svaku treću trojku). Poludistanca bi samim tim bila podjednako efikasna ukoliko bi se procenat kretao oko 50%. Sa određenim padom procenta i smanjenjem broja pokušaja, zbog pomeranja linije, šut sa poludistance će se sigurno vratiti u modu.

Pošto je to iskreno bilo moje najjače oružje pre 20 i kusur godina mene zapanjuje da više niko ne naskače i ne šutira sa i oko penala, već svi pokušavaju da se zavuku pod sam koš na polaganje ili kucanje, pa čak i bekovi, ali valjda su to neka nova vremena i savremeni trendovi
  • 0

#57 AkoPostaveNekogVisokog

AkoPostaveNekogVisokog
  • Members
  • 12,197 posts

Posted 14 May 2010 - 11:14

Ako se posmatra cela sezona, odnosno veći broj utakmica ekipe se kreću oko 1/3 uspešnosti za trojku. To praktično znači da iz svakog pokušaja daju jedan poen (odnosno svaku treću trojku). Poludistanca bi samim tim bila podjednako efikasna ukoliko bi se procenat kretao oko 50%. Sa određenim padom procenta i smanjenjem broja pokušaja, zbog pomeranja linije, šut sa poludistance će se sigurno vratiti u modu.

Pošto je to iskreno bilo moje najjače oružje pre 20 i kusur godina mene zapanjuje da više niko ne naskače i ne šutira sa i oko penala, već svi pokušavaju da se zavuku pod sam koš na polaganje ili kucanje, pa čak i bekovi, ali valjda su to neka nova vremena i savremeni trendovi


Takodje. Nije mi jasno ko je i zasto taj sut ocenio kao rizican, posto ima igraca (recimo Rakocevic) koji taj sut mogu bez problema da drze na 60-70%. A da ne pricam o nekada klasicnoj prelejmekerskoj fori, da se pri ulazu zabode na penal i digne odatle. Videti pod: Ljuba Vidacic.
  • 0

#58 statista

statista
  • Members
  • 1,136 posts

Posted 14 May 2010 - 11:31

zaboravljas da sut sa poludistance, takodje, ima negativan uticaj na skok u napadu i vracanje u odbranu

ne verujem da ce 6,75m nesto promeniti. uostalom, primer NBA navodi na taj zakljucak


E ovo boldTM ćeš moratiTM da mi podrobnije objasnišTM.

Uzgred Pejo pošto ovde niko ne zna ni ko si ni šta si, reci mi samo da li si ikada igrao košarku ili si samo teoretičar problematikeTM, čisto da znam s kim disukutujem.

Edited by statista, 14 May 2010 - 11:32.

  • 0

#59 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 14 May 2010 - 11:49

Ako se posmatra cela sezona, odnosno veći broj utakmica ekipe se kreću oko 1/3 uspešnosti za trojku. To praktično znači da iz svakog pokušaja daju jedan poen (odnosno svaku treću trojku). Poludistanca bi samim tim bila podjednako efikasna ukoliko bi se procenat kretao oko 50%. Sa određenim padom procenta i smanjenjem broja pokušaja, zbog pomeranja linije, šut sa poludistance će se sigurno vratiti u modu.

Pošto je to iskreno bilo moje najjače oružje pre 20 i kusur godina mene zapanjuje da više niko ne naskače i ne šutira sa i oko penala, već svi pokušavaju da se zavuku pod sam koš na polaganje ili kucanje, pa čak i bekovi, ali valjda su to neka nova vremena i savremeni trendovi



Seti se samo igre Parkera u Makabiju (taj igrač nema veze sa ovim u Cavsima) - samo naskok i šut sa poludistance, sa i oko penala uglavnom.

U 90% slučajeva najjače "tačke" odbrane (1 na 1) su pokrivanje šuta za tri poena i same završnice ulaza, dok je deo između lošije branjen (uglavnom).
  • 0

#60 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 14 May 2010 - 12:11

evo vam shot chart, poslednje utakmice u seriji Cavs vs Bostn i Lakers vs Jazz:

http://espn.go.com/n...ameId=300513002

http://espn.go.com/n...ameId=300510026

U NBA ligi se mnogo vise ceni sut sa distance. Visokorizicno? Glupost!

Evropska kosarka je otisla u krajnost, i vreme je da se to promeni. I srpska kosarka pati od te boljke.

Odlika pravog beka je sut sa distance, uglavnom oko slobodnih bacanja. I to se najteze cuva.

Nedostatak jakih i dominantnih centara, omogucava svakom beku da ide na prodor. Da je preko puta njih jedan Olajuwon, dva puta bi se zakucali, i vec sutra bi poceli da treniraju sut.
  • 0