Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Košarkaška pravila


  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#16 perakojot

perakojot
  • Members
  • 552 posts

Posted 15 December 2008 - 17:52

Skapirao. To znaci da ukoliko je jedna ekipa trebala da zapocne sledecu cetvrtinu, a u medjuvremenu joj pripadne lopta na konto "mrtve lopte", suparnicka ekipa ce dobiti izvodjenje lopte na pocetku te sledece 1/4? :ph34r:

Jeste.
Juce je Cibona izvodila loptu na pocetku trece cetvrtine, zatim je u toku iste cetvrtine bila mrtva lopta koja je pripala Partizanu, a na pocetku cetvrte cetvrtine je zbog toga opet Cibona imala loptu.
Dakle dobro si shvatio.
@djnemanja, u pravu si moze jedna ekipa da ima pocetni napad u svim cevtrinama, zahvaljujuci mrtvim loptama u medjuvremenu.

Edited by perakojot, 15 December 2008 - 17:57.

  • 0

#17 Vincenzo

Vincenzo
  • Members
  • 2,720 posts

Posted 15 December 2008 - 18:47

Cekaj, glup sam, jel to znaci da ako jednoj ekipi pripadne lopta na pocetku 1/4 onda je strelica okrenuta u korist suparnicke ekipe, pa zbog toga ona dobija mrtvu loptu?
  • 0

#18 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 15 December 2008 - 21:54

Cekaj, glup sam, jel to znaci da ako jednoj ekipi pripadne lopta na pocetku 1/4 onda je strelica okrenuta u korist suparnicke ekipe, pa zbog toga ona dobija mrtvu loptu?



da
  • 0

#19 NYGiants

NYGiants
  • Members
  • 543 posts

Posted 16 December 2008 - 00:52

ma sta vam je,doneli ste potpuno pogresan zakljucak!!! moze jedna ekipa da ima loptu na pocetku SVAKE cetrtine zbog mrtvih lopti!


ovo je tacno!
primer: partizan dobije loptu na podbacivanju (vranes skoro svakom moze da skine, evo prkacinu nije uspeo :ph34r: ), u prvoj cetvrtini mrtva lopta, lopta je za cibonu. na pocetku druge cetvrtine opet je lopta za partizan, a ako se desi mrtva (ili 3, 5 mrtvih lopti) u drugoj cetvrtini, partizan ima prvi napad i u trecoj cetvrtini. isto vazi i za cetvrtu i za produzetke. podbacivanja nema osim na samom pocetku utakmice.
  • 0

#20 dee jay

dee jay
  • Members
  • 6,685 posts

Posted 16 December 2008 - 03:35

mislim da je ovde najvaznije da se vecina slozila da sam JA bio u pravu :) :ph34r:
  • 0

#21 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 16 December 2008 - 10:03

mislim da je ovde najvaznije da se vecina slozila da sam JA bio u pravu :) :ph34r:


" Grešiš ovaj , grešiš silno sine! " :D
Najvažnije je da sam ja dobio odgovor koji me je zanimao!
  • 0

#22 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 22 February 2009 - 17:24

Na polufinalnoj utakmici kupa Srbije Partizan-Hemofarm uočio sam jedan detalj ali sam zaboravio ranije da priupitiam :ph34r: !

Igrač Partizan , ne sećam se više ko je to bio je šutirao i promašio trojku. U momentu kada se lopta odbila od obruča sudija je svirao obostrani faul pod košem u borbi za poziciju prilikom skoka Veselom i Krstoviću. Pitanje je na osnovu čega je ta lopta pripala Hemofarmu. Nije se gledala strelica , jer da se gledala strelica , lopta bi u tom momentu pripala Partizanu...
  • 0

#23 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 22 February 2009 - 17:35

Na polufinalnoj utakmici kupa Srbije Partizan-Hemofarm uočio sam jedan detalj ali sam zaboravio ranije da priupitiam :ph34r: !

Igrač Partizan , ne sećam se više ko je to bio je šutirao i promašio trojku. U momentu kada se lopta odbila od obruča sudija je svirao obostrani faul pod košem u borbi za poziciju prilikom skoka Veselom i Krstoviću. Pitanje je na osnovu čega je ta lopta pripala Hemofarmu. Nije se gledala strelica , jer da se gledala strelica , lopta bi u tom momentu pripala Partizanu...


Mislim da kod obostranih faulova, hronološki prvo važi faul u odbrani, a zatim u napadu.
  • 0

#24 Fjodor

Fjodor
  • Members
  • 17 posts

Posted 22 February 2009 - 23:11

Mislim da kod obostranih faulova, hronološki prvo važi faul u odbrani, a zatim u napadu.


Nije tacno.Nakon sto lopta udari u obruc racuna se da lopta tj. napad pripada ekipi koja se do tada branila.To je ista situacija kao i kod faula u napadu.Npr Tripkovic sutira i dok jos nije lopta dodirnula obruc Veseli pravi prekrsaj u napadu i tada Hemofarm ne bi dobio bacanja a u slucaju da se Tripkoviceva lopta odbila od obruca i da je tada Veseli napravio licnu bila bi bacanja za Hemofarm.Tako i u ovom slucaju posto je lopta bila u vazduhu a racuna se da je bila u posedu Hf a sudjena je obostrana licna i tada nema bacanja vec se dodeljuje posed lopte onoj ekipi koja ga je imala i pre. 


Izvinjavam se na duzini posta ali prvi je pa se nadam da mi necete zameriti :ph34r:
  • 0

#25 Fjodor

Fjodor
  • Members
  • 17 posts

Posted 22 February 2009 - 23:14

Mislim da kod obostranih faulova, hronološki prvo važi faul u odbrani, a zatim u napadu.


Nije tacno.Nakon sto lopta udari u obruc racuna se da lopta tj. napad pripada ekipi koja se do tada branila.To je ista situacija kao i kod faula u napadu.Npr Tripkovic sutira i dok jos nije lopta dodirnula obruc Veseli pravi prekrsaj u napadu i tada Hemofarm ne bi dobio bacanja a u slucaju da se Tripkoviceva lopta odbila od obruca i da je tada Veseli napravio licnu bila bi bacanja za Hemofarm.Tako i u ovom slucaju posto je lopta bila u vazduhu a racuna se da je bila u posedu Hf a sudjena je obostrana licna i tada nema bacanja vec se dodeljuje posed lopte onoj ekipi koja ga je imala i pre. Izvinjavam se na duzini posta ali prvi je pa se nadam da mi necete zameriti :ph34r:
  • 0

#26 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 22 February 2009 - 23:44

Nije tacno.Nakon sto lopta udari u obruc racuna se da lopta tj. napad pripada ekipi koja se do tada branila.To je ista situacija kao i kod faula u napadu.Npr Tripkovic sutira i dok jos nije lopta dodirnula obruc Veseli pravi prekrsaj u napadu i tada Hemofarm ne bi dobio bacanja a u slucaju da se Tripkoviceva lopta odbila od obruca i da je tada Veseli napravio licnu bila bi bacanja za Hemofarm.Tako i u ovom slucaju posto je lopta bila u vazduhu a racuna se da je bila u posedu Hf a sudjena je obostrana licna i tada nema bacanja vec se dodeljuje posed lopte onoj ekipi koja ga je imala i pre. Izvinjavam se na duzini posta ali prvi je pa se nadam da mi necete zameriti :)


Ni najmanje. Hvala na detaljnom objašnjenju :ph34r:
  • 0

#27 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 22 February 2009 - 23:48

Ni najmanje. Hvala na detaljnom objašnjenju :ph34r:


Takođe. Ja sam onu verziju lupio, ali ti si objasnio.
  • 0

#28 cool

cool
  • Banned
  • 66 posts

Posted 03 May 2009 - 19:37

baš sam ovih dana razmišljao o tome da li postoji "odvojena" strelica za kretanje na početku četvrtine a odvojena za mrtvu loptu. Naravno da ima jedna strelica, ali činilo mi se da i pored mrtvihg lopti, početci četcrtina kreću pravilno - znači ekipa koja uhvati loptu na podbacivanju ima loptu 1. i 3. četvrtinu.
Po vašem objašnjenju mogla bi se desiti situacija da zbog mrtvih lopti jedna ekipa uvek ima prvi napad...

ALOOOO ima li neki sudija na forumu ??????????????



i ja delim tvoje mišljenje



Da to je to!

Inače , mislim da nije tačno da se ritam prvih napada po četvrtinama ne menja bez obzira na mrtve lopte.
Štaviše , prilično sam siguran!

Dilema zbog koje sam otvorio topic je rešena , ali mislim da tema treba da ostane za slučaj da bude još nekih pitanja oko pravila!



ma sta vam je,doneli ste potpuno pogresan zakljucak!!! moze jedna ekipa da ima loptu na pocetku SVAKE cetrtine zbog mrtvih lopti!



Cekaj, glup sam, jel to znaci da ako jednoj ekipi pripadne lopta na pocetku 1/4 onda je strelica okrenuta u korist suparnicke ekipe, pa zbog toga ona dobija mrtvu loptu?



ovo je tacno!
primer: partizan dobije loptu na podbacivanju (vranes skoro svakom moze da skine, evo prkacinu nije uspeo :ph34r: ), u prvoj cetvrtini mrtva lopta, lopta je za cibonu. na pocetku druge cetvrtine opet je lopta za partizan, a ako se desi mrtva (ili 3, 5 mrtvih lopti) u drugoj cetvrtini, partizan ima prvi napad i u trecoj cetvrtini. isto vazi i za cetvrtu i za produzetke. podbacivanja nema osim na samom pocetku utakmice.


Sve u svemu, strelica se menja sa svakom mrtvom loptom ili pocetkom cetvrtine, to se ne razdvaja.
Znaci jedna ekipa moze da ima ako se namesti loptu u sve cetiri cetvrtine na pocetku (u prvoj zbog skoka, a u drugim ako se tako potrefi). Ne moze da se dobije lopta na pocetku cetvrtine ako si prethodno dobio vec loptu zbog mrtve lopte, ne vezano sto je red na vas (da nema strelice) da imate loptu po redosledu (npr. imali ste u 1, a pocinje 3). Mada mislim da ne ide tako vec da ekipa koja je uhvatila loptu u prvoj, ima loptu pocetkom 4, a ne 3 cetvrtine ali stalno nesto menjaju, priblizavaju NBA-ju, a mislim da je ovako bas u NBA, za Evropu nisam bas siguran (ovo je da npr. nema mrtvih lopti u toku meca).

Edited by cool, 03 May 2009 - 19:44.

  • 0

#29 cool

cool
  • Banned
  • 66 posts

Posted 03 May 2009 - 19:50

Imam drugo pitanje za vas ovde, ako je faul i date kos iz dvokoraka, da li kos vazi samo ako je faul bio na drugom koraku ili vazi i ako je faul bio na prvom koraku.
Danas smo imali raspravu neku na basketu, pa me zanima ko zna ali samo ako je sto posto siguran, oni koji nisu sigurni molim nemojte da lupate pa da pravite jos vecu konfuziju.
Pitam ovo jer ja nisam bas 100% siguran, a ko pita ne skita.

Edited by cool, 03 May 2009 - 19:51.

  • 0

#30 czbg

czbg
  • Members
  • 1,847 posts

Posted 03 May 2009 - 19:51

baš sam ovih dana razmišljao o tome da li postoji "odvojena" strelica za kretanje na početku četvrtine a odvojena za mrtvu loptu. Naravno da ima jedna strelica, ali činilo mi se da i pored mrtvihg lopti, početci četcrtina kreću pravilno - znači ekipa koja uhvati loptu na podbacivanju ima loptu 1. i 3. četvrtinu.
Po vašem objašnjenju mogla bi se desiti situacija da zbog mrtvih lopti jedna ekipa uvek ima prvi napad...

ALOOOO ima li neki sudija na forumu ??????????????

Joj pabio sam ubedjen da znas i mnogo vise od ovoga.
Teoretski je moguce da jedna ista ekipa uvek ima prvi napad, bar sam ubedjen da je tako. Nisam sudija ni blizu.
  • 0