Jump to content


Photo

Unutrasnja pitanja na Kosovu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
541 replies to this topic

#31 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 17 December 2008 - 15:08

Ministarstvo Obrazovanja je zabranilo ovim ustanovama da sebe zovu Univerzitetom. kao razlog: detaljno istrazivanje Agencije za Akreditaciju i Britanske Agencije za Akreditaciju. u njihovom finalnom dokumentu predatom vladi, eksplicitno je rekomandovano da nijedan od ovih 'Univerziteta' ne treba koristiti to ime, izuzev AUK (koji to moze koristiti, ali mora proci i kroz re-akreditaciju).

cudim se da je interakcija i nastava u Iliriji bolja kad kazes da 90% istih profesora predavaju i tamo i u UP. no, oni mogu aplicirati za akreditaciju i videcemo koliko su dobri.


AUK jeste kvalitetan ali i neki drugi su kvalitetniji. Ako ne verujes mozes proveriti ali kazem da u ekonomski fakultet u Iliriji predavaju mozda i vise nego 90% profesora UP-a. Jedan izuzetak moze biti jedan od njih, profesor Dragusha koji je doktorirao u Austriji. Ostali sve redom su predavaci u UP. A interakcija u Iliriji je svakako mnogo bolja nego u UP jer u Iliriji nema velikih sala za ucenje nego malih sala s najvise 40 studenata a retko kada ima vise od 20 studenata tako da profesori i asistenti poznaju skoro svakog studenta po imenu i koliko znaju i bez ispita. To nije svakako slucaj u ekonomski fakultet u UP gde ponekad profesori predaju ispred 400 studenata. Pa ja verujem da ce univerzitet Ilirija dobice akreditaciju s obzirom na kvalitet studiranja koji je daleko bolji od onoga u UP.

#32 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 17 December 2008 - 15:33

Drugo zapazhanje:

Tradicionalna kultura kososvske porodice je otishla u pm.
Blic emancipacija kosovske(albanske) zhene po strogim zakonima Eu i najrazvijenih zapadnih zemalja je dovelo do prave kataklizme u albanskoj ali i srpskoj porodici.
Najstrashniji ceh jedne takve rush emancipacije placaju nashi stari.
U potpunom nedostatku drushtvenih institucija koji bi vodili brigu o starim ljudima i prepushteni sami sebi stariji ljudi(nashi roditelji) danas na Kosovu prezhivljavaju takvu tragicnu sudbinu koju istorija ne pamti.
Poslednji slucaj dvoje staraca(muzh i zhena) koji su pronadjeni mrtvi u svojoj kuci(sto godina samoce) u okolini Kamenice je najbolja slika koja pokazuje kako danas Kosovari ( i Srbi i Albanci) vode brigu o svojim roditeljima.

Edited by PRESHEVARI, 17 December 2008 - 15:35.


#33 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 17 December 2008 - 17:12

Ovo je naravno tezak problem i na zapadu. Stariji ljudi ostaju prepusteni sami sebi i cesto su usamljeni umesto da provode vreme sa unucima kojih ili nema zbog karijere ili su negde daleko - opet zbog karijere ili uopste potrage za poslom.

#34 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 17 December 2008 - 17:28

Ovo je naravno tezak problem i na zapadu. Stariji ljudi ostaju prepusteni sami sebi i cesto su usamljeni umesto da provode vreme sa unucima kojih ili nema zbog karijere ili su negde daleko - opet zbog karijere ili uopste potrage za poslom.


Naravno, ali barem ne umiru zbog banalnih razloga..zato shto niko nije bio blizu da pruzhi cashu vode, da potpali vatru da se ne bi smrzli ...stariji ljudi na zapadu kako i sam znash imaju izbora..nashi nemaju..

#35 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 December 2008 - 17:38

Moram da priznam da sam iznenadjen sa ovim sto cujem ali sa druge strane to je problem u svim zemljama u tranziciji.
Kakvo je stanje sa medijima na Kosovu.Da li ima medija koji imaju web stranice na engleskom ili srpskom?

#36 Abacab

Abacab
  • Members
  • 240 posts

Posted 17 December 2008 - 19:32

Drugo zapazhanje:

Tradicionalna kultura kososvske porodice je otishla u pm.
Blic emancipacija kosovske(albanske) zhene po strogim zakonima Eu i najrazvijenih zapadnih zemalja je dovelo do prave kataklizme u albanskoj ali i srpskoj porodici.
Najstrashniji ceh jedne takve rush emancipacije placaju nashi stari.
U potpunom nedostatku drushtvenih institucija koji bi vodili brigu o starim ljudima i prepushteni sami sebi stariji ljudi(nashi roditelji) danas na Kosovu prezhivljavaju takvu tragicnu sudbinu koju istorija ne pamti.
Poslednji slucaj dvoje staraca(muzh i zhena) koji su pronadjeni mrtvi u svojoj kuci(sto godina samoce) u okolini Kamenice je najbolja slika koja pokazuje kako danas Kosovari ( i Srbi i Albanci) vode brigu o svojim roditeljima.


Ovo je, na žalost, izgleda, tačno.
Ono što nazivaš "tradicionalnom kulturom kosovske porodice" smatrao sam jednim od osnovnih stubova života Albanaca, pa i Srba, na Kosovu.

#37 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 17 December 2008 - 19:59

Naravno, ali barem ne umiru zbog banalnih razloga..zato shto niko nije bio blizu da pruzhi cashu vode, da potpali vatru da se ne bi smrzli ...stariji ljudi na zapadu kako i sam znash imaju izbora..nashi nemaju..

Mislim da se jednom penzioneru iz Kragujevca to desilo pre par dana, pronadjen je u stanju kao logorasi iz Ausvica, i kasnije preminuo

#38 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 17 December 2008 - 20:54

Moram da priznam da sam iznenadjen sa ovim sto cujem ali sa druge strane to je problem u svim zemljama u tranziciji.
Kakvo je stanje sa medijima na Kosovu.Da li ima medija koji imaju web stranice na engleskom ili srpskom?


Ima svakako na vise jezika poput RTK: www.rtklive.com ili Kosovapress: www.kosovapress.com

#39 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 20 December 2008 - 15:04

U kakvom je trenutno stanju bivsa Rugovina partija? Cuo sam da se podelila. Kako bi ste ideoloski uopste podelili stranacku scenu na Kosovu?

Edited by Anduril, 20 December 2008 - 15:04.


#40 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 20 December 2008 - 15:10

Procitao sam ovo :
http://www.naslovi.net/rd/964073
Ima li istine u tome ?

#41 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 20 December 2008 - 15:26

U kakvom je trenutno stanju bivsa Rugovina partija? Cuo sam da se podelila. Kako bi ste ideoloski uopste podelili stranacku scenu na Kosovu?

Nije u nikakvom stanju.Trenutno se vodi borba za prevlast.Nemaju ni izbliza procenat biraca kao na predproslim izborima kada su mogli da biraju koalicionog partnera(tada su bili sa AAK Ramusha Haradinaja)i da maltene sve sami odlucuju.Sa PDK su ipak u tzv. velikoj koaliciji.A sta velika koalicija donosi zna se.
Nehxat Daci se odvojio i osnovao svoju LDD i preoteo im oko 11% glasaca
Eee, da slucajno gledas sednice kosovskog parlamenta :ph34r:
Rasturaju se isto ka i u skupstini Srbije

#42 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 20 December 2008 - 18:55

neverovatno je koliko je biraca LDK izgubila u poslednjim (2007) izborima. negde oko 200,000+ sto, za kosovske prilike, znaci mnogo. toliko je, na primer, osvojila PDK celokupno kao stranka koja je izasla kao 'pobednik' na izborima iako je osvojila gotovo isti broj biraca kao i na izborima 2004 (negde oko 197,000).

#43 sorb

sorb
  • Members
  • 388 posts

Posted 20 December 2008 - 19:34

Kosovski Univerziteti su onakvi kakva je zemlja. U svakom slucaju potrebna im je sansa. Bolje da dece uce i nepotrebno, nego da ne uce. Nemojte dirati u entuzijazam mladih, nemate pravo na to.
Eh da, entuzijazam mladih na Kosovu je veci nego kod studenata u Evropi (moja procena).
Procitao sam negde i o velikom broju voluntera na Kosovu. Bez obzira sto se mozda radi o zloupotrebi njihovog nadanja da ce jednog dana raditi za novac, ipak je to odlicna stvar.
Da li je jos neko primetio da je danasnja Mitrovica vazdusnja banja u poredjenju sa Mitrovicom od pre 99.
Kad smo kod pozitivnih promena, spomenucu i veliki broj bazena krcatih u letnje vreme (oni koji su na Kosovu mogu da potvrde, posto je to moj utisak iz auta).

#44 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 20 December 2008 - 20:33

Nije u nikakvom stanju.Trenutno se vodi borba za prevlast.Nemaju ni izbliza procenat biraca kao na predproslim izborima kada su mogli da biraju koalicionog partnera(tada su bili sa AAK Ramusha Haradinaja)i da maltene sve sami odlucuju.Sa PDK su ipak u tzv. velikoj koaliciji.A sta velika koalicija donosi zna se.
Nehxat Daci se odvojio i osnovao svoju LDD i preoteo im oko 11% glasaca
Eee, da slucajno gledas sednice kosovskog parlamenta :ph34r:
Rasturaju se isto ka i u skupstini Srbije


Ko je onda kosovski Velja, Canak, Todorovic, Radeta i tako dalje. Jel ima cirkusa i odugovlacenja kao u srpskoj skupstini gde se vec pola godine diskutuje "po poslovniku"?

#45 kosovari

kosovari
  • Members
  • 161 posts

Posted 20 December 2008 - 23:39

Procitao sam ovo :
http://www.naslovi.net/rd/964073
Ima li istine u tome ?



Da, postoji izvestaj o ~400 ukradenih miliona, ali to se odnosi iskljucivo na UNMIK mirotvorce (strance), sto BLIC naravno ne prenosi.

Poz.