Jump to content


Photo

Unutrasnja pitanja na Kosovu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
541 replies to this topic

#1 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 13 December 2008 - 20:59

Problem sa kojim se ponekad susrecem je nedostupnost informacija iz kosovske perspektive. Mada postoje neki sajtovi na engleskom jeziku to sigurno nije dovoljno, a na srpskom takodje nema nekih posebnih informacija. Ovo je jedan od razloga otvaranja ove teme gde bi diskutovali pre svega forumasi koji su upoznati sa najnovijim vestima i zbivanjima na Kosovu. Zamolio bih vas da se na ovoj temi ne diskutuje o medjunacionalnim odnosima posto se o tome diskutuje sasvim dovoljno na ostalim topicima. Ovde bi smo mogli i da postavljamo pitanja oko aktuelnih desavanja koja ne dodiruju previse spoljnu politiku i odnose prema Srbiji.

#2 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 15 December 2008 - 19:08

Problem sa kojim se ponekad susrecem je nedostupnost informacija iz kosovske perspektive. Mada postoje neki sajtovi na engleskom jeziku to sigurno nije dovoljno, a na srpskom takodje nema nekih posebnih informacija. Ovo je jedan od razloga otvaranja ove teme gde bi diskutovali pre svega forumasi koji su upoznati sa najnovijim vestima i zbivanjima na Kosovu. Zamolio bih vas da se na ovoj temi ne diskutuje o medjunacionalnim odnosima posto se o tome diskutuje sasvim dovoljno na ostalim topicima. Ovde bi smo mogli i da postavljamo pitanja oko aktuelnih desavanja koja ne dodiruju previse spoljnu politiku i odnose prema Srbiji.


Andurile, vidim da niko nije zainteresovan da neshto napishe u ovom topiku..
E pa ja cu .
Prvo zapazhanje:

Otudjenje.

Neverovatan je takav preobrazhaj stanovnishtva za nepunih 9 godina, ljude koje smo godinama poznavali kao da su postali neki drugi ljudi. Svi trce gore-dole i gledaju samo svoja posla..nema vishe poziva na caj ili kavu ili ako te vec pozivaju pripremi se unapred ..trazhice pozajmicu ili neki drugu uslugu. Promenu vidim svake godine kada tamo odlazim..kapitalizam, uskogrudost i sebicnost kao da su osvojili svaku poru kosovskog drushtva.
Zhalosno!

#3 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 15 December 2008 - 19:49

Ono sto meni najvise smeta u Pristini je totalni nedostatak prostora, osecaj gusenja, ujednaceno ponavljanje (ne)sadrzaja, i osecaj tapkanja na mestu. Slab obrazovni sistem, ocajno stanje javnih sluzbi i usluga, i kontrasti. U zemlji gde nema struje za normalno funkcionisanje, postoji uzasno brz internet, koji je takodje vezan za (pretpostvljam) rekorda vrednog postotka stupidnog koriscenja istog.
IPKO (glavni provajder interneta i takodje vlasnik mobilne telefonije koju koristi 36% ukupnog broja korisnika) je pravio neku anketu, po kojoj ispada da 49% ljudi na Kosovu koristi internet stalno ili povremeno. E sada, uzimajuci u obzir za koliko je ljudi internet zapravo sinonim za mesindzer, moze se zamisliti o cemu se radi.

Proces privatizacije ima mizerne rezulttate, verovatno je sveukupni novac prikupljen svih ovih godina manji od vrednosti prodaje DIN-a.

Korupcija je po svim pokazateljima enormna, a nema odgovora na pitanja u vezi sa tim problemom.

Osecaj u Pristini u vezi sa prostornom organizacijom je takav kao da u gradu ne postoji skola Arhitekture (a tu je, vec 30 godina).

Javni saobracaj je veoma diskutabilan, dok su taxi sluzbe mnogobrojne i vecinom veoma kvalitetne.

Visak trgovackih centara, velika kolicina bofl robe, i nemogucnost davanja nekog odredjenog smisla situaciji, potrosackog mentaliteta u najsiromasnijoj zemlji u Evropi.

Veoma dobra alternativna umetnicka scena, ali i opasnost da se sama ugusi u disonanciji izmedju onoga sta ona predstavlja za drustvo, i drustva koje bi (kao) trebalo da konzumira tu umetnost.

Malo do nimalo rock'n'rolla- uvek doza vise nekog mlakog kvazi hip- hopa....

...I cuvena recenica, koja se koristi i u sali kao i u najvecoj ozbiljosti: "Bohet Mire" sto znaci "Bice dobro"...

bibi

#4 sorb

sorb
  • Members
  • 388 posts

Posted 16 December 2008 - 19:30

Pozitivno:
Okrecene i ofarbane zgrade. Saobracajna kultura na visem nivou nego u bgd-u. Moze se naleteti i na odlicnog nekorumpiranog doktora - entuzijastu. Parkovi uredjeniji u odnosu na period pre 99. Ukupno, eticki nivo populacije je na vecem nivou. Manje obrazovne prepotentnosti (tj. socioloska razlika je manja kod grupa ljudi sa razlicitim obrazovanjem). Crkve i Dzamije lepse. Filmovi na TV dobri. Jeftino meso iz Brazila.

#5 sorb

sorb
  • Members
  • 388 posts

Posted 16 December 2008 - 19:48

Veoma dobra alternativna umetnicka scena, ali i opasnost da se sama ugusi u disonanciji izmedju onoga sta ona predstavlja za drustvo, i drustva koje bi (kao) trebalo da konzumira tu umetnost.


Lepo receno

#6 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 16 December 2008 - 22:23

Kakva je situacija na univerzitetu? Kakav je nivo nastave u poredjenju sa predratnim nivoom?

#7 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 17 December 2008 - 00:06

Kakva je situacija na univerzitetu? Kakav je nivo nastave u poredjenju sa predratnim nivoom?


Ja sam napustio univerzitet definitivno u prolece 2005. godine. Nisam vise mogao- prestar da se akademski usavrsavam, preumoran da se borim sa krivim drinama i preslab da uticem na sirenje smisla Bolonjske deklaracije; u nadi da ce novi klinci uspeti u tome.

Predratni nivo ima nekoliko faza- pre 1981., od 1981 do 1990, i posle 1990. godine. Prva faza je bila puna entuzijazma, druga faza je bila puna nekog "mixed feelings" ali recimo skola arhitekture je bila veoma jaka, sa Z. Jankovicem, Acom Radojevicem, Konstantinovskim iz Skoplja, super teskasima sa Sarajevskog Arhitektonskog fakulteta, sjajnim profesorima sa beogradskog arhitektonskog+ Ranko Radovic krajem osamdesetih (i naravno Bashkim Fehmiu i jos sijaset odlicnih profesora sa Kosova).

Od 1990, godine je bilo cupavo. Igra zmurke sa policijom i pokusaj da se kako tako odrzi neki nivo- nastavom u apsolutno nemogucim uslovima.

Ja sam licno bio prezadovoljan motivacijom studenata, dda sam ja bio na njihovom mestu, nisam siguran da bih izdrzao sav taj pritisak.

OVih poslednjih godina ima pomaka, naravno sa "ups and downs", ali eto, Letnji Univerzitet se odrzava u zivotu, sa svim svojim koloritom i razlicitoscu, a neki novi klinci koji zavrsavaju te studije uspesno nastavljaju negde napolju. Sve u svemu, kakva su vremena, moglo je biti i gore...

bibi

#8 Oya

Oya
  • Members
  • 778 posts

Posted 17 December 2008 - 00:23

Pozdrav svima!

Rođena sam na Kosovu ali živim u Sarajevu već 17 godina. Svakom se mogućom prilikom koristim da posjetim svoju najbližu rodbinu u Mitrovici. Poslije svake posjete mi treba par dana da dođem sebi.

Mitrovica je šizofren grad. Koliko mi je milo što vidim drage ljude, toliko mi je tužno zbog svega. Ljudi su depresivni, nasmijano lice na ulici je, takorekuć', eksces. Mnogo je nezaposlenih, a i oni što rade ne mogu se pohvaliti svojim primanjima. Restrikcije struje (bez obzira na zone!) i vode su takve da im je najbolje da zaborave na 21. vijek te počnu kopati bunar u dvorištu i naprave veeeelike zalihe petroleja i svijeća. Najpopularniji su oni starinski telefoni koji rade i kad nema struje... Zimi se ljudi smrzavaju jer im mizerne plate i ono što im se šalje iz inostranstva nije dovoljno da zagriju sve prostorije u stanu/kući. Za gosta, opstipacija je najblaža neželjena posljedica posjete toaletima sa prirodnom ventilacijom; situacija u kupatilima je već mnogo bolja - para iz kazana sa vrelom vodom čuda čini već nakon 5 minuta... Domaći su se već očeličili :ph34r: .

Grad se i izgledom promijenio. Mnogi kvartovi sa južne strane su 1999. porušeni a nove zgrade koje su mjesto njih nikle su u tolikoj mjeri izmijenile te dijelove grada da mi treba "lokalni vodič" ako nešto tražim.

Iako znam iz prve ruke sve što je potrebno znati o praktičnom životu u Mitrovici, ne mogu se pomiriti sa činjenicom da ne mogu slobodno, u po' dana- u po' noći prijeći most i otići "preko Ibra", na sjevernu stranu. Prvo su mi to branili Francuzi (KFOR) jer nemam prebivalište "na onoj strani", pa onda Indonežani, Malezijci, Tajvanci i ostala dalekoistočna braća (međunarodna policija, valjda). Pravoslavna i katolička crkva i groblja su na ovoj, bolnice, sud i muslimansko groblje su na onoj strani... budibogsnama!

Mnogo što-šta je budibogsnama u Mitrovici. Spremala sam se za izlazak sa gimnazijskim drugovima u ljeto 2007., baš kad je nestalo struje. Bio je polumrak ali se zato jasno čuo muški glas sa razglasa. To je imam iz naše mahalske džamije držao propovijed. Da svi čuju. Bez obzira što nema struje. (Ne mogu da se naviknem na ovu novu džamiju koja ima prozore u prizemlju, tako da ko god tuda prođe može vidjeti ljude u džamiji, niti da prežalim staru koja je zapaljena 1999. u koju je svjetlost dolazila ispod svoda i koja je imala svoju intimu) Dok sam slušala što nikad bilo nije, pogledala sam naprijed, na sjevernu stranu koja je takođe bila u mraku. Sem jedne, reflektorima jarko osvijetljene tačke na brdu Kukavica: nove pravoslavne crkve, što takođe nikad bilo nije. Nadrealni trenutak: gledam reflektorima osvijetljenu crkvu dok slušam propovijed iz džamije, u gradu u kojem nema struje! Koliko bi kuća imalo makar rasvjetu od tih silnih agregata!

Sutradan sam, valjda za kaznu zbog bogohulnih misli, nezgodno pala i slomila nogu. Beep! Wrong! To vam se ne smije desiti na južnom dijelu Mitrovice ako nije srijeda! Jer jedino srijedom ordinira ortoped u preostaloj ambulanti na jugu. Hirurg neće da mi stavi gips, kaže: "Volja ti idi u Prištinu (38 KM, moja opaska), volja ti idi kod privatnika, samo, nijedan ti danas nije u gradu." ?????!!!! U bolnicu u kojoj sam se rodila ne mogu, to je previše avanturistički: trebam takva šepava naći hrabrog taksistu koji će me odvesti do sjevera, pa da tamo nađem taksistu koji će me odvesti u bolnicu! No, thanks!

Ovog ljeta se desilo nešto strašno za sve žitelje Mitrovice: u gradu je ostao zaglavljen tovar sa nepoznatom, moguće veoma toksičnom materijom (dok ne naučim kako se postavlja link: http://www.b92.net/i...;nav_id=311935). Vjetar je nanosio neki odvratni smrad koji je izazivao pečenje u grlu i nozdrvama. Taman sam pomislila da će zajednička nesreća zbližiti zavađene susjede, stvarnost me je demantovala. Dok se na jugu gotovo svakodnevno protestvovalo, na sjevernoj Radio Mitrovici (imena se, na žalost, ne sjećam) tip 'ladno reče kako nisu nimalo zabrinuti jer vjetar nije dovoljno jak da otrov nanese i na sjevernu stranu... Pa makar bi mi, rođeni Mitrovčani, koji zbog Trepčine topionice od rođenja imamo povišeno olovo u krvi (koje nam se sad taloži u kostima) i koji služimo jedino da pravimo gužve na metal-detektorskim vratima na aerodromima, trebalo da budemo solidarni!

#9 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 17 December 2008 - 00:27

Pozdrav svima!

Rođena sam na Kosovu ali živim u Sarajevu već 17 godina. Svakom se mogućom prilikom koristim da posjetim svoju najbližu rodbinu u Mitrovici. Poslije svake posjete mi treba par dana da dođem sebi.

Mitrovica je šizofren grad. Koliko mi je milo što vidim drage ljude, toliko mi je tužno zbog svega. Ljudi su depresivni, nasmijano lice na ulici je, takorekuć', eksces. Mnogo je nezaposlenih, a i oni što rade ne mogu se pohvaliti svojim primanjima. Restrikcije struje (bez obzira na zone!) i vode su takve da im je najbolje da zaborave na 21. vijek te počnu kopati bunar u dvorištu i naprave veeeelike zalihe petroleja i svijeća. Najpopularniji su oni starinski telefoni koji rade i kad nema struje... Zimi se ljudi smrzavaju jer im mizerne plate i ono što im se šalje iz inostranstva nije dovoljno da zagriju sve prostorije u stanu/kući. Za gosta, opstipacija je najblaža neželjena posljedica posjete toaletima sa prirodnom ventilacijom; situacija u kupatilima je već mnogo bolja - para iz kazana sa vrelom vodom čuda čini već nakon 5 minuta... Domaći su se već očeličili :ph34r: .

Grad se i izgledom promijenio. Mnogi kvartovi sa južne strane su 1999. porušeni a nove zgrade koje su mjesto njih nikle su u tolikoj mjeri izmijenile te dijelove grada da mi treba "lokalni vodič" ako nešto tražim.

Iako znam iz prve ruke sve što je potrebno znati o praktičnom životu u Mitrovici, ne mogu se pomiriti sa činjenicom da ne mogu slobodno, u po' dana- u po' noći prijeći most i otići "preko Ibra", na sjevernu stranu. Prvo su mi to branili Francuzi (KFOR) jer nemam prebivalište "na onoj strani", pa onda Indonežani, Malezijci, Tajvanci i ostala dalekoistočna braća (međunarodna policija, valjda). Pravoslavna i katolička crkva i groblja su na ovoj, bolnice, sud i muslimansko groblje su na onoj strani... budibogsnama!

Mnogo što-šta je budibogsnama u Mitrovici. Spremala sam se za izlazak sa gimnazijskim drugovima u ljeto 2007., baš kad je nestalo struje. Bio je polumrak ali se zato jasno čuo muški glas sa razglasa. To je imam iz naše mahalske džamije držao propovijed. Da svi čuju. Bez obzira što nema struje. (Ne mogu da se naviknem na ovu novu džamiju koja ima prozore u prizemlju, tako da ko god tuda prođe može vidjeti ljude u džamiji, niti da prežalim staru koja je zapaljena 1999. u koju je svjetlost dolazila ispod svoda i koja je imala svoju intimu) Dok sam slušala što nikad bilo nije, pogledala sam naprijed, na sjevernu stranu koja je takođe bila u mraku. Sem jedne, reflektorima jarko osvijetljene tačke na brdu Kukavica: nove pravoslavne crkve, što takođe nikad bilo nije. Nadrealni trenutak: gledam reflektorima osvijetljenu crkvu dok slušam propovijed iz džamije, u gradu u kojem nema struje! Koliko bi kuća imalo makar rasvjetu od tih silnih agregata!

Sutradan sam, valjda za kaznu zbog bogohulnih misli, nezgodno pala i slomila nogu. Beep! Wrong! To vam se ne smije desiti na južnom dijelu Mitrovice ako nije srijeda! Jer jedino srijedom ordinira ortoped u preostaloj ambulanti na jugu. Hirurg neće da mi stavi gips, kaže: "Volja ti idi u Prištinu (38 KM, moja opaska), volja ti idi kod privatnika, samo, nijedan ti danas nije u gradu." ?????!!!! U bolnicu u kojoj sam se rodila ne mogu, to je previše avanturistički: trebam takva šepava naći hrabrog taksistu koji će me odvesti do sjevera, pa da tamo nađem taksistu koji će me odvesti u bolnicu! No, thanks!

Ovog ljeta se desilo nešto strašno za sve žitelje Mitrovice: u gradu je ostao zaglavljen tovar sa nepoznatom, moguće veoma toksičnom materijom (dok ne naučim kako se postavlja link: http://www.b92.net/i...;nav_id=311935). Vjetar je nanosio neki odvratni smrad koji je izazivao pečenje u grlu i nozdrvama. Taman sam pomislila da će zajednička nesreća zbližiti zavađene susjede, stvarnost me je demantovala. Dok se na jugu gotovo svakodnevno protestvovalo, na sjevernoj Radio Mitrovici (imena se, na žalost, ne sjećam) tip 'ladno reče kako nisu nimalo zabrinuti jer vjetar nije dovoljno jak da otrov nanese i na sjevernu stranu... Pa makar bi mi, rođeni Mitrovčani, koji zbog Trepčine topionice od rođenja imamo povišeno olovo u krvi (koje nam se sad taloži u kostima) i koji služimo jedino da pravimo gužve na metal-detektorskim vratima na aerodromima, trebalo da budemo solidarni!



Oya, srce, ovo je za Pulicera, for real!

bibi

#10 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 17 December 2008 - 00:38

Ovog ljeta se desilo nešto strašno za sve žitelje Mitrovice: u gradu je ostao zaglavljen tovar sa nepoznatom, moguće veoma toksičnom materijom (dok ne naučim kako se postavlja link: http://www.b92.net/i...;nav_id=311935). Vjetar je nanosio neki odvratni smrad koji je izazivao pečenje u grlu i nozdrvama. Taman sam pomislila da će zajednička nesreća zbližiti zavađene susjede, stvarnost me je demantovala. Dok se na jugu gotovo svakodnevno protestvovalo, na sjevernoj Radio Mitrovici (imena se, na žalost, ne sjećam) tip 'ladno reče kako nisu nimalo zabrinuti jer vjetar nije dovoljno jak da otrov nanese i na sjevernu stranu... Pa makar bi mi, rođeni Mitrovčani, koji zbog Trepčine topionice od rođenja imamo povišeno olovo u krvi (koje nam se sad taloži u kostima) i koji služimo jedino da pravimo gužve na metal-detektorskim vratima na aerodromima, trebalo da budemo solidarni!


to je nesto najruznije sto se moglo desiti ovom gradu a i u kosovu. ti protesti su bili jedina stvar koja je sprecila vlasti da te kamione drze tu godinama - toliko ih je to sve zanimalo. posle nekoliko dana vlada dala otkaz direktoru carina zato sto je pusio kamione da udju na kosovu i nije ih vratio unazap u makedoniju odakle su i usli. posle dan-dva, UNMIK je rekao njemu da on moze nastaviti rad jer "UNMIK nije konsultovan." tu su se mesale i velike ribe iz ambasada i covek i dan-danas radi posao iako je carinu preslo vozilo s veoma toksicnom materijom dok je on bio direktor.

inace ironicno je bilo da makedonija nije htela da primi tovar nazad iako je tovar dosao iz makedonija i tako usao u internacionalnu zonu izmedju dveju carinskih prelaza. tako ostavili nas da disemo toksicni vazduh i da mi platimo za otarasenje te materije. tovar je dosao iz irana i bio je namenjen zapadnoj evropi.

dobrodosla!

#11 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 17 December 2008 - 00:38

I, ko kaze da ovaj pdf ne valja :-)

#12 Oya

Oya
  • Members
  • 778 posts

Posted 17 December 2008 - 00:41

Hvala na dobrodošlici, ali da je dabogd'o i sadržaj posta za Pulicera, gdje bi mi bio kraj!

#13 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 17 December 2008 - 00:50

Kakva je situacija na univerzitetu? Kakav je nivo nastave u poredjenju sa predratnim nivoom?


na javnom univerzitetu situacija je daleko bolja nego pre 1999. postoje bolji uslovi, bolje plate profesora (iako nedovoljne) i studenti uglavnom ocekuju bolju nastavu jer niko vise nema izgovor da "cekamo oslobodjenje prostorija." medjutim, situacija je daleko od idealne i postoje realni problemi. studenata ima previse i univerzitet nema kapacitet da ih absorbuje. univerzitet je jedini javni na albanskom (drugi je onaj u mitrovici, na srpskom) tako da neko ko hoce da studira u njemu i zivi u, na primer, djakovici mora ili da putuje cesto ili da zivi u prishtini. to ne bi bilo problem da ima dovoljno mesta za sve "strane" studente da zive u konviktu. nema. ove godine je vlada finansirala izgradnju Konvikta Broj 5 koji ce povecati kapacitet za nekih 1,100 studenata i to ce pomoci. pre neki dan Thaci postavio kamen temelj novog Fakulteta za Edukaciju koji nije imao adekvatne prostorije, i najavio je da ce vlada investirati i na izgradnju nove zgrade za Pravni fakultet i za prostorije Albanoloskog fakulteta. najavio je i povecanja plata i primanja profesora (link). inace, fiskalna godina 2009 bice prva godina fiskalne autonomnosti Prishtinskog Univerziteta jer je Skupstina donela zakon koji garantuje tu fiskalnu autonomnost. vlada nece vise direktno platiti profesore i finansirati rad Univerziteta; to ce se raditi na jednom transparentnom nacinu kroz skupstinsku agenciju za obrazovanje.

pored javnog, na kosovu postoje i mnogobrojni privatni 'univerziteti.' ova vlada, i posebno njen energicni ministar obrazovanja Enver Hoxhaj (ne zaboraviti j :ph34r:) doneli su odluku da nijedan od tih privatnih 'univerziteta' ne moze registrovati studente za 2008/2009 godinu pre nego sto prodju akreditaciju kroz Kosovsku Agenciju za Akreditaciju. jedini univerzitet koji ce moci koristiti to ime i registrovati studente je Americki Univerzitet Kosova (AUK) kojem je dozvoljen da radi ali koji takodje mora ici kroz re-akreditaciju. AUK vazi za jedan od boljih univerziteta u regionu.

za onaj u mitrovici nemam gotovo nikakve informacije.

Edited by Unbeliever, 17 December 2008 - 00:53.


#14 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 17 December 2008 - 01:11

...


...


mogu samo da potpisem ovo...



2presh

ovo sto se desilo sa ljudima posle '99 je jednostavno neobjasnjivo, odjednom svi se promenise...otislo sve u pm



na javnom univerzitetu situacija je daleko bolja nego pre 1999...



'daleko bolja' :ph34r:

jebem ti univerzitet gde 1 ramush haradinaj moze da diplomira, u bilokom normalnom univerzitetu takvi ne bi mogli da diplomiraju ni za zilion godina

#15 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 17 December 2008 - 01:26

'daleko bolja' :ph34r:
jebem ti univerzitet gde 1 ramush haradinaj moze da diplomira, u bilokom normalnom univerzitetu takvi ne bi mogli da diplomiraju ni za zilion godina


i sta hoces reci, ramush diplomirao od takvog univerziteta pa on mora da je isti kao i 1999? imas li ti pojma kako se odvijala nastava devedesetih? da se profesori nisu placali mesecima? da medicinski fakultet nije imao ni dostojni laborator? da se u jednoj obicnoj kucnoj sobi naslo preko 30 studenata? da se pisalo po ledjima drugih studenata jer nije bilo banki?

hoces jos?