Jump to content


Photo
- - - - -

Obavezni seminari


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 13 December 2008 - 20:18

Da li zna neko sta se desava u obrazovanju ? Po ministarstvu, prosvetni radnici treba da prodju kroz sijaset nekih obaveznih seminara, da bi dobili neke poene, valjda za licencu. Po drugima, ti seminari su potpuno bespotrebni i odrzavaju se samo radi otimanja para. Direktori uglavnom nece da plate zaposlenima prisustvo na seminarima, ili plate 1 za godinu dana, a obavezni su kao 3 ili 4. Jedan seminar kosta oko 50-60 evra , pa navise. Dakle, prosvetni radnik treba da izvuce od svoje plate toliko za 1 seminar.
Da li tu ima nezakonitog postupanja i o cemu se zapravo radi ? Zasto neke seminare skole hoce da plate, neke ne, i zasto, posle svih godina ucenja i rada , ti moras da platis tih 60 evra, za obavezni/neobavezni seminar i o cemu se zapravo radi ? Da li se zaista radi o otimnanju para ?

#2 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 13 December 2008 - 21:17

KOga ja to da pitam ? :)

Inace , plate nastavnika su oko 450 evra, pa nije malo platiti 60 do 120 evra za seminar...
za koji pise da je obavezan, ali se to sa sigurnoscu ne moze utvrditi da li je zaista obavezan ili nije. Neki pricaju da ce se deliti otkazi ako ne kupis tih 100 poena, neki pricaju da ce se ponovo polagati ispiti...neki kazu da sve to nema blage veze... Neke skole placaju svojim nastavnicima te seminare, neke skole ne placaju...
Boze, koji haos. :ph34r:

Edited by shivaja, 13 December 2008 - 21:49.


#3 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 13 December 2008 - 23:10

Pravilnikom o dozvoli za rad nastavnika i stručnih saradnika jasno je definisano da svaki nastavnik u toku pet godina od polaganja licence (ili od donošenja ovog pravilnika ukoliko je položio strucni ispit pre njegovog donošenja - što je većina slučajeva) mora da sakupi 100 casova stručnog usavršavanja. Svi ti seminari moraju biti akreditovani, tj. moraju se nalaziti u katalogu stručnog usavršavanja koji izdaje Ministarstvo. U tih 100 sati 60 sati moraju da budu tzv. obavezni seminari (kraj naslova svakog seminara stoji da li je obavezan ili izborni - većina su obavezni).
Oni koji nisu položili licencu - normalno - nemaju ni obavezu da istu obnavljaju. To znaci da se seminari koji su položeni pre sticanja licence ne broje za obnavljanje licence jer obnavljanje počinje od onog dana kada je licenca položena. Naravno, to ne znači da pripravnici ne treba da idu na seminare, naprotiv svako iskustvo posebno pripravnicima je dragoceno. A ni nastavnicima usavršavanje sigurno neće da naškodi.
Što se tice plaćanja seminara, malo je komplikovanije. Cene se kreću od 800 dinara (što je, mislim, najpovoljniji seminar i nosi 17 sati) pa do 3 i po hiljade i više. U suštini grad i opština bi trebali da refundiraju pare školama za stručno usavrsavanje... Kako to funkcioniše u praksi, ne znam.

#4 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 13 December 2008 - 23:21

ja sam ti rekla kako funkcionise...pa pitam. kakvo je to funkcionisanje...

ne znam gde si nasla toliko jeftine seminare. 12 000 je bio jedan. mislim, ko ima tolike pare da da za toliko skup seminar i zasto to skole ne bi platile svojim nastavnicima ?

ono napred sto si pisala, nemam pojma o cemu si pisala... :ph34r:

#5 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 13 December 2008 - 23:41

ono napred sto si pisala, nemam pojma o cemu si pisala... :ph34r:


E, tu već ne mogu da ti pomognem :)

Svaka škola ima, ili bi trebala da ima katalog seminara. Škole su u obavezi da plaćaju samo akreditovane seminare, dakle samo seminare koji se nalaze u ovom katalogu a koje svake školske godine izdaje ZUOV - Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. Tako da direktor može da odbije da plati neki seminar koji nije dobio akreditaciju Ministarstva. Ove akredidacije se obnavljaju svake godine i može da se desi da je jedan isti seminar jedne godine u katalogu a druge nije.

Za ovu cenu od 800 dinara pouzdano znam, ali ako ti kažem odakle znam - moraću da te ubijem :D

#6 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 14 December 2008 - 01:50

Prema nekoj logici....

Drzavne skole/drzavni sluzbenici. Drzava hoce da poboljsha standard nastave obrazujuci svoje sluzbenike, drzava treba i da plati.

Ukoliko ne plati vec drzi monopol na seminare i odredjuje im cenu onda to nije u redu.

Iskreno ne znam kako to funkcionishe u inostranstvu.

#7 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 14 December 2008 - 02:09

Prema nekoj logici....

Drzavne skole/drzavni sluzbenici. Drzava hoce da poboljsha standard nastave obrazujuci svoje sluzbenike, drzava treba i da plati.

Ukoliko ne plati vec drzi monopol na seminare i odredjuje im cenu onda to nije u redu.

Iskreno ne znam kako to funkcionishe u inostranstvu.


Cenu seminara određuju priređivači seminara, a to mogu da budu razne institucije pa čak i nevladine organizacije. Država, odnosno Ministarstvo prosvete određuje koje seminare će da akredituje, odnosno koje seminare će da uvrsti u katalog za datu školsku godinu. Škola plaća seminar. Država posle refundira školi ove troškove. To je ono što ja znam.

Nisam još čula* da je škola/država odbila da plati pohađanje akreditovanog seminara. Osim kada se prosvetni radnik/vaspitač odluči radi sopstvenog usavršavanja za neki od seminara koji Ministarstvo nije odobrilo.

edit: * što ne znači da se možda nije desilo :ph34r:, ne čujem ja baš sve

Edited by Rahel, 14 December 2008 - 02:12.


#8 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 14 December 2008 - 18:12

Cenu seminara određuju priređivači seminara, a to mogu da budu razne institucije pa čak i nevladine organizacije. Država, odnosno Ministarstvo prosvete određuje koje seminare će da akredituje, odnosno koje seminare će da uvrsti u katalog za datu školsku godinu. Škola plaća seminar. Država posle refundira školi ove troškove. To je ono što ja znam.

Nisam još čula* da je škola/država odbila da plati pohađanje akreditovanog seminara. Osim kada se prosvetni radnik/vaspitač odluči radi sopstvenog usavršavanja za neki od seminara koji Ministarstvo nije odobrilo.

edit: * što ne znači da se možda nije desilo :ph34r:, ne čujem ja baš sve



za tvoju info, akreditovane seminare od strane ministarsyva, dakle, OBAVEZNE seminare, neke skole placaju svojim nastavnicima, neke NE placaju. Ili se desava ovako- od tri OBAVEZNA seminara , koji su akreditovani od strane ministarstva, dakle, USLOV da dobijes licencu, skola plati jedan seminar, a druga dva NECE, nego nastavnik mora da plati iz svog dzepa. Cena ovog poslednjeg OBAVEZNOG I AKREDITOVANOG seminara je 60 EVRA.
Pa pitam ponovo, ZASTO to mora da plati nastavnik ?
Dakle, jos jednom, NE RADI SE O SEMINARIMA KOJE JE Prosvetni radnik SAM odabrao, vec O SEMINARIMA KOJI SU OBAVEZNI I AKREDITOVANI OD STRANE MINISTARSTVA.

koga je briga uosatalom. ko o tome jos razmislja. o cemu razmisljaju sindikati ? o toplom obroku ? kom bre toplom obroku >?

Jel zna neko koga ja ovo da pitam ?

inace, plata prosvetnog radnika je oko 400- 460 evra, tako da su seminari ogroman namet na budzet nastavnika.

mislim, kako uopste moze biti da neke skole to placaju svojim nastavnicima, a neke NE placaju ? mislim naravno samo na OBAVEZNE I AKREDITOVANE seminare od strane ministarstva.
koja je to anarhija.

za vasu info, neki nastavnici prosto NEMAJU PARA da plate OBAVEZNE i AKREDITOVANE seminare od strane ministarstva. Prica se da ce takvi da dobiju otkaze, da ce ponovo morati da polazu ispit, pa se prica da se ti seminari nista ne racunaju. ..da to nema blage veze ni sa cim. tako da ljudi ne znaju sta da rade.
Da li neko u ovoj tzv. drzavi ZNA sta radi ? sta treba da radi ?

Edited by shivaja, 14 December 2008 - 18:24.


#9 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 17 December 2008 - 22:06

Kolko ja znam niko te ne bije po usima da se petljas po seminarima koje ces sam da placas...Katalog seminara pa predlozi skoli pa ako ona moze da refundira od opstine,nek te salje. Nista nije tako komplikovano kao kad sam komplikujes i zivot i posao. Ja sam u svojoj skoli pohadjao bar tri seminara od kojih je jedan potpuno glup Mudl sa nekom programiranom nastavom , platila skola a korisno u bozju mater al smo dobili 25 sati Onda dva koja su takodje akreditovana radi se o pedagoskom usavrsavanju po 20tak sati, da ne racunam seminare za GV koje sam pohadjao kao i par seminara van skole na koje sam pozvan a bili su placeni sasvim regularno, sa satima, hladetinom za rucak i putnim troskovima. Tolko o tome. A otkazi i sindikalna pitanja i ostale krive drine su tema za koju jos hiljadu godina nece biti pravog resenja.

Edited by 1jeAhonen, 17 December 2008 - 22:10.


#10 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 18 December 2008 - 15:15

ma niko me nije bio po usima ni da otvaram ovaj topic ali eto. niko me nije bio po usima ni da pisem ministarstvu, niti da mi oni odgovore.
niko me nije bio po usima ni da ukljucim tv , malopre i da me trentacno zaboli glava.
mniko me nije bio po usima ni da ostanem u ovoj zemlji , kad je trebalo da odem, kao sav normalan svet.
eto, covek pravi greske u zivotu...
gresna sam, sta cu. :ph34r:

#11 Strummer

Strummer
  • Members
  • 22 posts

Posted 27 January 2009 - 08:28

Meni deluje neverovatno da neko pristaje da sam sebi plaća seminare. Podnesite pismeni zahtev školi (overen i zaveden kod pravnika) i tako ćete imati dokaz da ste želeli da pohađate seminar. I ne samo za te seminare već za svaku stvar koja vam je uskraćena.

#12 Batagita

Batagita
  • Members
  • 6 posts

Posted 29 January 2009 - 00:10

Gde letite ljudi? Kakvi seminari kakvi bakrači? Pa ko će da nam da otkaz kad nas ima 150 000. Ovim putem apelujem na prosvetne radnike iz Beograda da smanje malo odlaske na seminare, a evo i zašto. Vidim koleginica je platila seminar 800.oo din. Verovatno da stanuje preko puta svog fakulteta. Koliko će da košta seminar jednog vranjanca ili nišliju ako pritom mora i da prespava u Beogradu? 50 e teško, bez 150 e nikako. Koja to opština sem par beogradskih i ovih sa cementarama ima budžet da svojim prosvetarima plati seminar? Nijedna. Zato ne talasajte mnogo što bi rekli đaci kad vas niko ne tera. Poslušajmo svi savet Strummera i niko nam ništa ne može.

#13 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 29 January 2009 - 09:41

Seminar moze da i organizuje i maticna skola ukoliko ima para, of course.

#14 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 29 January 2009 - 16:27

Da li zna neko sta se desava u obrazovanju ? Po ministarstvu, prosvetni radnici treba da prodju kroz sijaset nekih obaveznih seminara, da bi dobili neke poene, valjda za licencu. Po drugima, ti seminari su potpuno bespotrebni i odrzavaju se samo radi otimanja para. Direktori uglavnom nece da plate zaposlenima prisustvo na seminarima, ili plate 1 za godinu dana, a obavezni su kao 3 ili 4. Jedan seminar kosta oko 50-60 evra , pa navise. Dakle, prosvetni radnik treba da izvuce od svoje plate toliko za 1 seminar.
Da li tu ima nezakonitog postupanja i o cemu se zapravo radi ? Zasto neke seminare skole hoce da plate, neke ne, i zasto, posle svih godina ucenja i rada , ti moras da platis tih 60 evra, za obavezni/neobavezni seminar i o cemu se zapravo radi ? Da li se zaista radi o otimnanju para ?


Ne mogu da uopštavam, ali neke stvari znam.
Učestvujem u jednom seminaru, pa ću ti otvoreno reći kakva je situacija: seminar je akreditovan i donosi 14 radinh sati (to mu dođe 2 dana rada). Grupe su male, jer je takav tip rada, a cena je 2000 po osobi za kotizaciju. Organizator tu ponudi još neki ručak i idi-mi-dođi-mi, ali, to ne mora svako da uzme, samo ako hoće. Realizatori dobijaju ukupno 15.000 za ta dva dana, a nas ima nekoliko i delimo to, proporcionalno radu. Polaznici sa kojima razgovaram su izuzetno zadovoljni (naravno, dođu oni koje tema zanima), smatraju da je stručni nivo visok i da su mnogo naučili, i rado dođu ponovo (imamo više seminara na ove teme, svaki je specifičan, pa neki pohađaju sve predložene). Moje iskustvo sa polaznicima takođe je sjajno, i ja od njih svašta naučim, i oni se međusobno upoznaju i to im bude od koristi. Do sada sa plaćanjem nije bilo problema: to njima plaćaju škole, a škole refundiraju od opština.

Dakle, država je obavezna da vam ponudi seminare, omogući učešće i plati sve troškove, a onda ima prava da traži da vi ispunite neku normu pohađanja tih seminara. Ove godine prvi put su mi učesnici pričali da neke škole ne mogu da plate i da imaju mnogo problema da dođu do novca. Neki su platili i iz svog džepa (sviđa im se tema!), a škola je obećala da će im refundirati, čim nađe pare. Oni su skeptični, nisu sigurni da će se to desiti.

Inače, uglavnom dolaze ljudi koji ne stanuju jako daleko (oko 50km od mesta održavanja), pa im nije problem noćenje i slično. Seminari se organizuju i u drugim mestima, ne samo tamo gde su prijavljeni, a u nekim gradovima (recimo u Nišu) je to odlično organizovano jer postoji neki centar koji se time bavi i niko ne mora da putuje daleko iz tog kraja. Ako nađu dovoljno zainteresovnaih polaznika, oni organizuju seminar, za učesnike bude besplatno, a oni posle nekako te pare namaknu od lokalnih vlasti.

Što se tiče otimanja para, ja sam ti dala konkretan primer, pa ti vidi da li ćeš to proglasiti otimanjem para! Reći ću ti samo da ja, kad radim, recimo, 7 sati seminar sa mojom grupom, dođem kući MRTVA, a za to dobijem oko 7000 dinara. Ovo, inače, radimo jednom godišnje, sa tri ili četiri grupe, tako da ukupna naša zarada nije mnogo velika, možda još jedna prosečna plata u toku godine.
Ako su negde cene veoma visoke, a grupe jako velike, možda neko i otima pare, ali, kažem, o tome ništa ne znam... Pretpostavljam da ima svačega.

Meni se dešavalo da mi kažu na početku "mi smo ovde samo zbog licence, i otići ćemo možda po podne u grad da prošetamo". Ali, onda ostanu i budu veoma aktivni i na kraju jako zadovoljni. Ja poštujem njihov stav i kažem im da odu ako im je bez veze, da im neću zameriti, ali se zaista trudim da im budem od koristi, i oni to primećuju i "nagrade" me svojim učešćem. Kažem, obično dođu ponovo...

Inače. seminare ne može da organizuje baš bilo ko, mora da ima iza sebe organizaciju koja je registrovana za prosvetnu i obrazovnu delatnost. Oni "obavezni" su u vezi sa nastavnim gradivom, a "izborni" u vezi sa vannastavnim aktivnostima. Mislim da je sve objašnjeno u tom katalogu koji su ti već pomenuli, a to imaš i na netu, na sajtu Zavoda.
Dakle, nije sve baš tako crno!

Edited by Paralela, 29 January 2009 - 16:30.


#15 Strummer

Strummer
  • Members
  • 22 posts

Posted 16 April 2009 - 14:11

Nije mi jasno zar nije jednostavnije i jeftinije da se informacije koje se prezentuju na seminarima stave na internet mrežu (uz to i neki forum za diskuiju). Naravno da postoje seminari gde je neophodno lično prisustvo (npr. strani jezici i sl.), ali veliki broj seminara to ne zahteva.