Jump to content


Photo
- - - - -

Istorija Kosova do 2000. godine


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2579 replies to this topic

#1411 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 22 April 2009 - 19:33

Kulturno nasleđe se ne može sagledavati kroz prizmu bilo kakve aktuelne politike. Baština je jedno a trenutni interesi nešto sasvim drugo. Strah od srpskog kulturnog nasleđa na Kosovu je potpuno iracionalan i ta baština zaista ne može i ne sme imati status taoca. Sa time se potpuno slažem sa izjavom gospodina Ministra.

Ali pre svega bilo bi dobro da objasniš kako misliš da je moguće da srednjovekovni manastir služi neokolonijalnim srpskim prohtevima? I kako jedan spomenik iz WWI može biti produžena ruka Srbije na Kosovu?

@L
Nije tačno da svi u Srbiji izjednačavaju naciju i veroispovest. Znam da ima verovatno ljudi koji tako razmišljaju ali se nikako ne sme generalizovati da svi Srbi zastupaju takav stav. To jednostavno nije tačno. Svakako ima i onih koji to čine ali to svakako nije dominantan stav.

Koliko to ima Srba koji nisu pravoslavni?Znam dvojicu, jedan je Nemanja Kusturica,a drugij e onaj kreten od srpskog radikala i poslanika u skupšini Srbije.Imena mu se ne sećam.

#1412 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 22 April 2009 - 20:36

Ipak bi ti trebalo da ne reaguješ tako osetljivbo na sam spomen srpskog kulturnog nasleđa.Uostalom moj povjesničaru mislim da znaš i godinu osnivanja iste.
Moram ti reći i pored svakog dužnog respekta da si ti jedan salonski nacionalista, jer čitajući tvoje postove (naravno povremeno) tom se utisku ne mogu nikako oteti.
Podsećaš me na retoriku 90-ih kada se sa visine govorilo o srpskoj kulturno-državničkoj i nacionalnoj supremaciji na Balkanu.

Opet se baviš trivijalnostima kao što je izmaštavanje mog profila. Osim toga ne razumeš ni pojam nacionalizma u potpunosti. Čovek nije nacionalista ukoliko poštuje pozitivne vrednosti države u kojoj živi niti ako otvoreno govori o ugrožavanju sopstvenog naroda. No određene diskutante je neko zaveo da misle kako je dobar i urabni Srbin smo neko ko neselektivno prosipa gnoj po svom okruženju sa naglaskom na neselektivno.

To što pokušavaš da mi nalepiš razne etikete u nedostatku prave argumentacije je još jedan odraz slabosti tvojih stavova.

Koliko to ima Srba koji nisu pravoslavni?Znam dvojicu, jedan je Nemanja Kusturica,a drugij e onaj kreten od srpskog radikala i poslanika u skupšini Srbije.Imena mu se ne sećam.

Koliko znaš Nemaca pravoslavne veroispovesti? Ili Grka muslimana? Recimo Italijana sunita? Pakistanaca budista? Ili pravoslavnih Albanaca?

Nije to osobina isključivo Srba. Najveći deo Evrope je takav. To što U Albaniji ima 30% katolika pre govori o uspešnosti raznih misija na tom prostoru nego o nekakvoj nacionalnoj svesti ili verskoj toleranciji. U Evropi su se nacije profilisale i po verskoj pripadnosti između ostalog.

Edited by Bebler, 22 April 2009 - 20:43.


#1413 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 22 April 2009 - 21:20

Opet se baviš trivijalnostima kao što je izmaštavanje mog profila. Osim toga ne razumeš ni pojam nacionalizma u potpunosti. Čovek nije nacionalista ukoliko poštuje pozitivne vrednosti države u kojoj živi niti ako otvoreno govori o ugrožavanju sopstvenog naroda. No određene diskutante je neko zaveo da misle kako je dobar i urabni Srbin smo neko ko neselektivno prosipa gnoj po svom okruženju sa naglaskom na neselektivno.

To što pokušavaš da mi nalepiš razne etikete u nedostatku prave argumentacije je još jedan odraz slabosti tvojih stavova.


Koliko znaš Nemaca pravoslavne veroispovesti? Ili Grka muslimana? Recimo Italijana sunita? Pakistanaca budista? Ili pravoslavnih Albanaca?

Nije to osobina isključivo Srba. Najveći deo Evrope je takav. To što U Albaniji ima 30% katolika pre govori o uspešnosti raznih misija na tom prostoru nego o nekakvoj nacionalnoj svesti ili verskoj toleranciji.
U Evropi su se nacije profilisale i po verskoj pripadnosti između ostalog.



Ti bas volis da pricas napamet ponekad, zar ne- kao onomad o zatvaranju Univerziteta u Pristini. Kvazi- fuckin' istoricar! Ovo boldovano ti je BTW jedna od zescih gluposti!
I jos imas obraza da nekome na forumu popujes o nedostatku obrazovanja/ znanja ili whatever!

Eto ti malo osnovnih statistika, pa uci: Religija u Albaniji

bibi

#1414 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 22 April 2009 - 21:47

Ti bas volis da pricas napamet ponekad, zar ne- kao onomad o zatvaranju Univerziteta u Pristini. Kvazi- fuckin' istoricar!

Nemoj da se ljutiš ali je rad univerziteta u Prištini zaista bio suspendovan. Treba da proveriš, postoji bar 20 izvora koji govore o tom periodu. Mene jedino zabrinjava da mnogi koji su ga pohađali nisu primetili razliku između redovnih aktivnosti i zatvorenog univerziteta. Što opet što-šta govori o vremenu, ljudima i obrazovanju.

Ovo boldovano ti je BTW jedna od zescih gluposti!

Inače je osobina nedovršenih karaktera da sve što ne znaju ili ne razumeju proglašavaju glupošću.

I jos imas obraza da nekome na forumu popujes o nedostatku obrazovanja/ znanja ili whatever!
Eto ti malo osnovnih statistika, pa uci: Religija u Albaniji

E statistika ti je baš super i priznajem lapsus, umesto hrišćana generalno napisao sam katolika. S tom ogradom da ti je ova statistika pomalo naćorava bar u tvom tumačenju pa propuštaš da naglasiš da se kada je reč o pravoslavnom stanovništvu u Albaniji možda zapravo radi o jednoj manjini ne o etničkim Albancima.

Pa ti sad vidi ko je ovde nepismen... :ph34r:

Edited by Bebler, 22 April 2009 - 21:57.


#1415 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 22 April 2009 - 22:05

Baviti se Beblerom predstavlja rizik i za sam server!

Edited by Sandman, 22 April 2009 - 22:24.


#1416 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 22 April 2009 - 22:26

Pazi četiri puta ponovljena glupost ne čini da izrečeno deluje pametnije.

Da te podsetim, umešao si se u raspravu oko toga da jedan od prisutnih tvrdi da nema drugih Srba do pravoslavaca. Ja sam rekao da Srbija nije izolovan slučaj i naveo između ostalog primer Albanije u kojoj doduše ima i nešto katolika Albanaca na šta si ti uleteo sa tom statistikom namerno ili iz neznanja previdevši da je tih 20% pravoslavaca Grčka manjina kojoj je čak zabranjeno da u pojedinim sredinama iako čini većinu življa vrši liturgijske obrede.

Baviti se Beblerom predstavlja rizik i za sam server!


Ovo je jedan od najkomičnijih izgovora za to što si 4 puta postovao jednu te istu poruku. Pre će biti da si malko u afektu...

Edited by Bebler, 22 April 2009 - 22:28.


#1417 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 22 April 2009 - 22:41

Nemoj da se ljutiš ali je rad univerziteta u Prištini zaista bio suspendovan. Treba da proveriš, postoji bar 20 izvora koji govore o tom periodu. Mene jedino zabrinjava da mnogi koji su ga pohađali nisu primetili razliku između redovnih aktivnosti i zatvorenog univerziteta. Što opet što-šta govori o vremenu, ljudima i obrazovanju.


Inače je osobina nedovršenih karaktera da sve što ne znaju ili ne razumeju proglašavaju glupošću.


E statistika ti je baš super i priznajem lapsus, umesto hrišćana generalno napisao sam katolika. S tom ogradom da ti je ova statistika pomalo naćorava bar u tvom tumačenju pa propuštaš da naglasiš da se kada je reč o pravoslavnom stanovništvu u Albaniji možda zapravo radi o jednoj manjini ne o etničkim Albancima.

Pa ti sad vidi ko je ovde nepismen... :ph34r:


Nije bio lapsus, vec svesno podmetanje radi "dokazivanja" nekog tvojeg stava koji nema veze sa realnoscu. Ali neka, valjda se nosis po onoj Gebelsovoj o "ponavljanju neistine koja na kraju postaje prihvatljiva..."

Apropo pravoslavnih Grka, i za to postoje statistike, a cinjenica je da postoji albanska autokefalna Pravoslavna Crkva. Da ne raspravljamo dalje o religiji, jer ti je celokupno pisanije iz ong gore posta deplasirano (mozes bar da budes vaspitano dete pa da jednostavno kazes "izvinite, napisao sam sranje", naravno, ako ti u tome dozvoli tvoja sve vidljivija suprematisticka narav).

Elem, ponovo o Univerzitetu. Tvoj stav "Redovne aktivnosti vs. zatvoreni univerzitet" je oksimoron svoje vrste. Sledeci put te definitivno prijavljujem moderaciji za postovanje laznih podataka (jos da sada nadjes izvor koji potvrdjuje to zatvaranje univerziteta 1983. godine, na 15 ili 30 minuta, ili vec koliko). O vezi skole i znanja vec smo razgovarali- zapravo si se ucutao posto si izvrsio nelogicnu genralizaciju koju ponavljas, a koj vise govori o tebi nego o bilo cemu drugom: "Mene jedino zabrinjava da mnogi koji su ga pohađali nisu primetili razliku između redovnih aktivnosti i zatvorenog univerziteta. Što opet što-šta govori o vremenu, ljudima i obrazovanju."

Takodje si naveo ranije podatak o oruzanoj pobuni sa 300 zrtava osamdesetih godina, koji cenim isto tako laznim podatkom, a zivor nisam nasao na AI sajtu- budi ljubazan pa linkuj isti.

Sve u svemu, nacin komunikacije ti je apsolutno neprihvatljiv za neki normalan nekontamisan virtuelni prostor. Manipulacije su efikasne ako dolaze od iskusnih manipulatora, ali si ti u ovome prilicno zelen.

bibi

#1418 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 22 April 2009 - 23:35

Pazi četiri puta ponovljena glupost ne čini da izrečeno deluje pametnije.

Da te podsetim, umešao si se u raspravu oko toga da jedan od prisutnih tvrdi da nema drugih Srba do pravoslavaca. Ja sam rekao da Srbija nije izolovan slučaj i naveo između ostalog primer Albanije u kojoj doduše ima i nešto katolika Albanaca na šta si ti uleteo sa tom statistikom namerno ili iz neznanja previdevši da je tih 20% pravoslavaca Grčka manjina kojoj je čak zabranjeno da u pojedinim sredinama iako čini većinu življa vrši liturgijske obrede.



Ovo je jedan od najkomičnijih izgovora za to što si 4 puta postovao jednu te istu poruku. Pre će biti da si malko u afektu...


Ne, ono sto si ti rekao da je 30% Albanaca katolika proizvod rada raznih misija, a ne dokaz o koegzistenciji religija ili tako nesto. A to je nesto sasvim drugo od puke statistike.

edit:typo

Onda su dosli statisticki podaci, i onda si ti pokusao da se operes mutnom vodom.

Zato ,bibi, Bebler, bibi

Edited by Sandman, 23 April 2009 - 00:09.


#1419 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 22 April 2009 - 23:37

...Server (iliti u afektu, po Bebleru)

Edited by Sandman, 22 April 2009 - 23:43.


#1420 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 22 April 2009 - 23:54

Pazi četiri puta ponovljena glupost ne čini da izrečeno deluje pametnije.

Da te podsetim, umešao si se u raspravu oko toga da jedan od prisutnih tvrdi da nema drugih Srba do pravoslavaca. Ja sam rekao da Srbija nije izolovan slučaj i naveo između ostalog primer Albanije u kojoj doduše ima i nešto katolika Albanaca na šta si ti uleteo sa tom statistikom namerno ili iz neznanja previdevši da je tih 20% pravoslavaca Grčka manjina kojoj je čak zabranjeno da u pojedinim sredinama iako čini većinu življa vrši liturgijske obrede.



Ovo je jedan od najkomičnijih izgovora za to što si 4 puta postovao jednu te istu poruku. Pre će biti da si malko u afektu...


Ne, ono sto si ti rekao da je 30% Albanaca katolika sto "pre govori o uspešnosti raznih misija na tom prostoru nego o nekakvoj nacionalnoj svesti ili verskoj toleranciji", sto je takodje notorna laz, jer time tvrdis neko valjda pokrstavanje inace "originalno islamskog" stanovnistva, a sto je u krajnjoj liniji ili totalno nepoznavanje istorije, ili tendenciozno podmetanje (toliko o intelektualizmu).

Statisticki podaci nisu moji, vec su iz neutralnih izvora, a takvih hvala Bogu ima dosta (pokusaj bilo koju ozbiljnu enciklopediju).

Zato ,bibi, Bebler, bibi

#1421 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 22 April 2009 - 23:57

Koliko to ima Srba koji nisu pravoslavni?Znam dvojicu, jedan je Nemanja Kusturica,a drugij e onaj kreten od srpskog radikala i poslanika u skupšini Srbije.Imena mu se ne sećam.


Zaboravio si da se Vuk Karadzic konvertirao u katolike. A takav je bio i Ivo Andric. Mesa Selimovic Srbin-muslimanske veroispovesti. Itd, itd...

#1422 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 23 April 2009 - 00:20

Da te podsetim,
20% pravoslavaca Grčka manjina kojoj je čak zabranjeno da u pojedinim sredinama iako čini većinu življa vrši liturgijske obrede.


Patrijarh Albanske autekefalne crkve "slucajno" je Grk iz Grcke, Janulatos! Predsednik opstine Himara-Albanija, Vasil Bolano, pripadnik je grcke nacionalne manjine.

Albanci koji su bili primorani napustiti Albaniju nakon smrti Gjegja Kastriota Skenderbega 1468. da ne bi pali u ruke Turaka morali su pobeci u Italiju.
Oni Albanci, sada drzavljani Italije, koji su najuspesnije sacuvali svoj maternji jezik-albanski- su Albanci pravoslavne vere.
Daleko je veci broj Albanaca katolika koji su tada pobegli od straha, turske osvete. Ali vecina se, zbog iste religije, katolicke, asimilirala u Italijane.

Papa Kristo Negovani je bio albanski svestenik, pravoslavne vere. Ubijen od Grka jer je pridike drzao na albanskom.

Anduril rece da se bavis istorijom... Mozda, ali ovakvi "izleti", poput tvojih, nisu svojstveni onima koji se stvarno bave njom!

Edited by Lorenz, 23 April 2009 - 00:25.


#1423 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 23 April 2009 - 00:21

Ne, ono sto si ti rekao da je 20% Albanaca katolika proizvod rada raznih misija, a ne dokaz o koegzistenciji religija ili tako nesto. A to je nesto sasvim drugo od puke statistike.

Daj se uozbilji. Pokušao si da podmetneš priču kako u Albaniji živi 20% pravoslavnih Albanaca a sve pozivajući se na statistiku koja govori o verskoj strukturi ukupnog stanovništva Albanije pritom previđajući činjenicu da je pravoslavno stanovništvo zapravo grčkog porekla.

Dakle budi koncentrisan: 30% albanskih državljana jesu hrišćani ali dve trečine tog broja čini Grčka manjina. Dakle ono što je činjenica jeste da je 80% stanovništva Albanije čini albanska većina koja je većim delom muslimanske veroispovesti. Nisam rekao ništa netačno sem ukoliko ti ne insistiraš da je grčka manjina u Albaniji albanski živalj. Po meni oni su manjina koja se ne može uzimati u obzir kada je reč o verskoj strukturi albanskog etniciteta.

Edited by Bebler, 23 April 2009 - 00:22.


#1424 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 23 April 2009 - 00:34

Patrijarh Albanske autekefalne crkve "slucajno" je Grk iz Grcke, Janulatos!

Što nije neobično jer Patrijarha ne postavlja državna vlast već Sinod uz blagoslov ekumenskog Patrijarha. A ako se ima u vidu da ogromnu većinu verniku čini grčka nacionalna manjina onda nema mnogo mesta senzaciji.

Predsednik opstine Himara-Albanija, Vasil Bolano, pripadnik je grcke nacionalne manjine.

Ako su kao 20% ukupnog stanovništva uspeli da dobiju čak jednog celog predsednika opštine onda je to veliki sevap. Naročito ako se ima u vidu da je samo dvadesetdva pravoslavna sveštenika preživelo vlast Envera Hodže. Stotine ih je streljano, pomrlo po zatvorima i proterano.

Edited by Bebler, 23 April 2009 - 00:34.


#1425 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 23 April 2009 - 00:41

Daj se uozbilji. Pokušao si da podmetneš priču kako u Albaniji živi 20% pravoslavnih Albanaca a sve pozivajući se na statistiku koja govori o verskoj strukturi ukupnog stanovništva Albanije pritom previđajući činjenicu da je pravoslavno stanovništvo zapravo grčkog porekla.


Davno to bese, kada je nekom znanstvenom skupu u Beogradu prisustvovao i Aleks Buda, tada predsednik Akademije nauka Albanije.

"NIN" ga je hvalio zbog njegovih naucnih radova ali je i primetila "Pravoslavac u cijim venama tece grcka krv" Aleks Buda bio je Albanac-ortodoks- u "prevodu" na srpskom, pravoslavac.

Inace sasvim preterujes kada sve albanske pravoslavce mehanicki "prebacujes" u Grke. Pa u Grckoj zivi poveca albanska nacionalna manjina koju demokratska Grcka ne priznaje ni da postoji. Kao i druge manjine, makedonsku, tursku...

U Albaniji zivi i manji broj makedonske nacionalne manjine. I oni su vere pravoslavne. Albanski pisac Sterio Spase, poreklom je Makedonac. Svom sinu nadenuo je ime Ilinden!