Jump to content


Photo
- - - - -

kompjuter - STUDIO


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

#46 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 05 January 2009 - 19:27

Znas sta ti jos fali, one kartonske skoljke od jaja, ili kako su to vec zvali kod vas u Beogradu, da oblijepis zidove i onda da izgleda ko pravi studio  :)

Inace super je to hobi, i stvarno za male pare moze se zezat i snimat muzika, zahvaljujuci novoj tehnologiji, da se rade stvari koje su bile nezamislive samo prije desetak godina. Moj prvi snimak u kucnoj radinosti sam napravio davno. Snimio prvo gitaru na kasetofon, i to obicnu akusticnu, marke Melodija Menges  :D a poslije to pustio i sviro uporedo, pa sa pozajmljenim drugim kasetofonom nasmimio jos jednom gitaru, pa onda bi jos jednom uspio da nasmim i bas, poslije toga svaki pokusaj bi se zavrsio teskim mumljanjem :D

Onda kupim jedan Casio sint koji je imao ugradjene ritmove i pratnje, to je bila revolucija  :D

Posted Image

Zao mi sto svi ti snimci propadose u ratu, nije bas nista ostalo, kao ni par rokovnika punih pjesama. 

I vidim ovaj isti sint na Ebay-u, reko moram ga kupit, ko suvenir. I platim nesto oko 70 dolara i naplate mi 30-40 dolara carine, popizdio sam bio, na tako staru stvar. A caka je da kad posiljka ide iz Amerika sa UPS oni automatski pucaju carinu. Sad sa njima se zajebavat zbog 30 dolara i trosit zivce, ne ide, te kao za nauk, cim se nesto salje sa UPS vise ni ne kupujem, znam da ce da oderu sa carinom ili kako to oni elegantno kazu Broker Fee  :ph34r:

#47 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 06 January 2009 - 15:48

mozes naci neki pristojan Dell za $500-600 USD. onaj Vostro ne izgleda lose.

bah.
tema jeste odmakla i ovo vise nije vazno, ali, ako neko i dalje cita od pocetka - nemojte dell vostra da kupujete... mnogo ruzna i jadna plastika unutra... :ph34r:

#48 dawids

dawids
  • Members
  • 4 posts

Posted 06 January 2009 - 19:40

Odem ja juche i kupim E-MU 0404 u Long-McQuade (jedino ga oni imaju svi ostali rasprodali) i puknem grdne pare za monitore i kablove, kupim KRK ROKIT 5 G2 i ostavim za danas da sve na miru instaliram i uzivam ........




Za te pare nisi mogao bolje monitore uzeti. Ja sam tri albuma smiksao na njima i nisam imao nekih vecih problema (malo su "tanji" u donjim frekvencijama ali na to se naviknes posle odredjenog vremena). Prodao sam ih samo zato sto su mi za pristojne pare "uleteli" legendarni yamaha ns10 monitori. Uglavnom sa tim setupom i pristojnim poznavanjem vst instrumenata/plagova mozes jako fine snimke uraditi. 

#49 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 13 January 2009 - 15:49

Medjutim, proverio sam, EMU sada radi na sva tri USB porta bez problema i mnogo mi je drago zbog toga :D . Ja sam pobrisao drajvere i sve prethodne instalacije, a i uradio sam system restore, pre nego sam ga prebacio na drugi USB. mozda to ima neke veze. Prvo sam se zapravo danas preznojio kada sam shvatio da u BIOSu nema opcija da se iskljuchi on board sound, ma kompjuteri .... nije to za mene.

Uglavnom, s obzirom na to da cu koristiti ovu mashinu samo za internet i muziku, nemam nameru da downgrade-ujem na XP. Bolje da tih sat-dva vezbam gitaru. Hvala, u svakom sluchaju. Nadam se da cu i ja za koji mesec postaviti neki demo, cenim da ce biti Stone Temple Pilots, "lezi" mi glas njihovog pevacha. Opaaaaaa ......... nova zvazda je rodjena :) !

Jes probo ista onako da snimis, tek za test. Ne da mi djavo mira, sve pogledujem taj EMU  :ph34r: pa ako je bas dobar, da prodam svoj Edirol, pa da uzmem i ja EMU.  :D Znas sta imo sam kratko jedan Tascam, tako snimi tiho, a ako pojacas onda zvuk ko kanta, da sam ga se ekspresno rijesio, sreca nadje se kupac brzo na Ebay-u. To me bas interesuje onako kako snimi mikrofon, i kako ako ukljucis direktno gitaru u EMU ?


Edirol nije los, ali ovaj EMU je bas nahvaljen, pa reko ovako iz prve ruke  :D

#50 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 January 2009 - 16:28

Jes probo ista onako da snimis, tek za test. Ne da mi djavo mira, sve pogledujem taj EMU :ph34r: pa ako je bas dobar, da prodam svoj Edirol, pa da uzmem i ja EMU. :D Znas sta imo sam kratko jedan Tascam, tako snimi tiho, a ako pojacas onda zvuk ko kanta, da sam ga se ekspresno rijesio, sreca nadje se kupac brzo na Ebay-u. To me bas interesuje onako kako snimi mikrofon, i kako ako ukljucis direktno gitaru u EMU ?



Ma ..... nemam vremena, ne znam kako da ti objasnim, imam dva posla i sve je veoma komplikovano ..... hteo sam da se javim sa prvim utiscima, ali .....

Jesam, probao sam na brzaka, kupio sam Audio Technica 2020 mikrofon i Sennheiser HD280 slushalice (ipak, poshto one druge vishe nisu bile na sale-u). Odushevljen sam, sve sljaka fenomalno i zvuk je da padnesh na dupe. To sam radio kasno nocu, pa mi je mikrofon bio smanjen skroz. Medjutim, sledeci put sam probao u neko normalno vreme i pojachao mikrofon i nisam mogao nishta da uradim da mu smanjim hum, pishti kao damjanov zelenko .... na brzinu sam prochitao shta kazu ljudi, kazu da je neverovatno osetljiv i da kupi zvuk mashine za pranje vesha iz susednog stana i da se mora nekako izolovati, ali kao jebiga, sad treba da pravim studio od stana :)

Gitara zvuchi onako kako stvarno zvuchi, vernost je neverovatna (pazi ovu konstrukciju :D ), sve u svemu prezadovoljan sam, ali, vreme me kara ...... evo pitao bih i Dawidsa da mi objasni o chemu uopshte pricha, mislim za te VTS plagove, nije bash da ne shvatam o chemu se radi ali da preporuchi neki sajt i ostalo ....... zurim, chujemo se ....

Da li neko zna sluchajno za dobar program koji skida vokale sa pesama, koristim Audacity, ali uz vokale syebe i pola muzike, jel' ima neshto bolje?

Edited by down with the sickness, 13 January 2009 - 16:33.


#51 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 13 January 2009 - 16:48

Pa to je dovoljno za test, ako zvuci super na tvojoj ekstra opremi, onda je super. Mislim da cu da i ja predjem na E-MU. 

VTS plagovi su za rad sa MIDI klavijaturama, u stvari semplovi instrumenata, ono gudaci, trube, orgulje itd Jebacina je to teska, moje misljenje je da bolje odmah kupiti neki sint za jedno 800, neki Korg ili Kurzwell, da se ne smaras, da bi ustedio malo para, a potrosio brdo zivaca ...

Ovo za skidanje vokala, ja sam skino sa torenta neki krakovani SONAR :ph34r:  Producer Edition i tu ima efekat da skine glas, stvarno radi fenomenalno.

#52 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 January 2009 - 19:55

Ovo za skidanje vokala, ja sam skino sa torenta neki krakovani SONAR :ph34r: Producer Edition i tu ima efekat da skine glas, stvarno radi fenomenalno.


Sram te bilo, piratu jedan ....... dobro ja cu da ga nadjem i da ga skinem :) , nego shta ti znachi to - radi fenomenalno, znam da to zavisi od pesme do pesme, ali koliko uz vokal skine, odnosno izoblichi i zayebe ostale stvari, a na nekima uopshte i ne moze da skine vokal, vec ga napravi kao neki eho?

#53 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 13 January 2009 - 21:14

Ajd kad stignem uzecu nesto, skinut vokal i staviti ovde ili na xxx, nisam se ja puno sa tim zezo, ali skine vokal. Znam da ovaj moj Edirol moze da radi ko karaoke, ali to nisam nikad probo, ja i pjevanje :ph34r:  

Edit: Ovo xxx je bio r_a_p_i_d_s_h_a_r_e, nisam znao da je to isto ko #### ??

Edited by alek33, 13 January 2009 - 21:16.


#54 dawids

dawids
  • Members
  • 4 posts

Posted 17 January 2009 - 10:33

Ma ..... nemam vremena, ne znam kako da ti objasnim, imam dva posla i sve je veoma komplikovano ..... hteo sam da se javim sa prvim utiscima, ali .....

Jesam, probao sam na brzaka, kupio sam Audio Technica 2020 mikrofon i Sennheiser HD280 slushalice (ipak, poshto one druge vishe nisu bile na sale-u). Odushevljen sam, sve sljaka fenomalno i zvuk je da padnesh na dupe. To sam radio kasno nocu, pa mi je mikrofon bio smanjen skroz. Medjutim, sledeci put sam probao u neko normalno vreme i pojachao mikrofon i nisam mogao nishta da uradim da mu smanjim hum, pishti kao damjanov zelenko .... na brzinu sam prochitao shta kazu ljudi, kazu da je neverovatno osetljiv i da kupi zvuk mashine za pranje vesha iz susednog stana i da se mora nekako izolovati, ali kao jebiga, sad treba da pravim studio od stana :ph34r:

Gitara zvuchi onako kako stvarno zvuchi, vernost je neverovatna (pazi ovu konstrukciju :) ), sve u svemu prezadovoljan sam, ali, vreme me kara ...... evo pitao bih i Dawidsa da mi objasni o chemu uopshte pricha, mislim za te VTS plagove, nije bash da ne shvatam o chemu se radi ali da preporuchi neki sajt i ostalo ....... zurim, chujemo se ....

Da li neko zna sluchajno za dobar program koji skida vokale sa pesama, koristim Audacity, ali uz vokale syebe i pola muzike, jel' ima neshto bolje?


Sto se tice skidanja vokala to tesko da ces 100% uspeti, a posto ti programi funkcionisu na utisavanju ili izbacivanju frekvencija u kojima je obicno glas, onda ti osteti i samu matricu.


Vst plugovi su ti izmedju ostalog i simulacije raznih kompresora, ekvilajzera, reverba i svega onoga sto se koristi u studijima u hardverskom obliku (mada neke soft. simulacije se vec dugo koriste po studijima). Takodje imas i simulacije, distorzija, gitarskih kabineta i pojacala. 

A VSTi ili vst instrumenti su ono sto je rekao alek33 ali i mnogo vise od toga. NPR: 

http://www.toontrack...oduct_demos.asp

A evo i nekih linkova za besplatne vst plugove



Voxengo OldSkoolVerb VST 1.0
Voxengo EssEQ VST 1.2
Voxengo Tempo Delay VST 1.5
Voxengo Stereo Touch VST 1.2
Voxengo Tube Amp VST 1.7
Voxengo Powershaper VST 1.4

http://www.voxengo.com/downloads/

...na dnu stranice



kompresor i eq

http://reaper.fm/files/reaplugs.zip



kompresor

http://teragon.org/products/DualComp/



http://www.modernplugins.in-tw.com/



Tubedriver

http://www.the29a.or...crow/index.html
guitar preamp :

http://www.simulanal...guitarsuite.htm
Kjaerhus Audio Classic Chorus
Kjaerhus Audio Classic Compressor
Kjaerhus Audio Classic Flanger
Kjaerhus Audio Classic Master Limiter
Kjaerhus Audio Classic Reverb
Kjaerhus Audio Classic EQ

http://www.kjaerhusa...ssic-series.php


za gitariste:

http://www.ndzeit.or...dirthead0.6.jpg

http://www.ndzeit.or...r/dirthead.html



eto pa se igrajte malo. Napominjem da su ovo sve besplatni vst plugovi.

#55 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 21 February 2010 - 17:47

Trenutna konfiguracija, mog skromnog kucnog studija

Edirol UA-4FX (srce sistema) i M-Audio AV40 monitori
Attached File  Edirol.JPG   94.48KB   20 downloads

Digitech GNX 3000 gitarski procesor, to sam uzeo jeftino na Kijiji (200) i zamijenio je moj prijasnji RP150

Attached File  GNX3000.JPG   109.66KB   21 downloads

Casio CTK-691 sint, to je onako najslabija karika :ph34r: (oblijecem oko nekih Korg-ova, a svidja mi se i jedan Kurzweil u rangu oko 8 stoja)
Attached File  Casio.JPG   93.35KB   21 downloads

Akusticna Fender i white beauty Strat :D
(ako bude zdravlja i srece, mislim da nabavim novi Stratocaster, Jeff Beck signature, naravno bijeli)

Attached File  Fender.JPG   123.64KB   22 downloads

i Ludwig Vintage bubnjevi, stari 30 godina :)
to moj malac lupa :D

Attached Files


Edited by alek33, 21 February 2010 - 17:49.


#56 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 03 March 2010 - 23:07

zdravo kolege


Ja mu dodjem kao neki polu profesionalac, imam dosta iskustva sa PC studijima i studijima uopshte.Prve korake sam napravio sa Creative Platinum zvuchna kartica, software Logic platimum 4.2 pa 5.1 i na kraju 5.5. Apple kupio Logica a ja ostadoh na PC, sad koristim Cakewalk SONAR 7.2 uskoro 8.5.
Par saveta, Sound On Sound (izlazi jednom mesecno), googlirajte ima mali milion saveta za svakoga.

Kad veq snimate, imajte na umu da frekvencije ne smeju da budu iste za svaki kanal (znachi da oni silni potenciometri koji su na rapolaganju za svaki kanal, narochito oni koji sa za bass,Hi, middle, hi mid itd ne smeju da budu na istim polozhajima/pozicijama za razlichite instrumente) - huh nadam se da sam bio jasan.

Mala caka za bass - kada snimite bass deonicu ma jednom kanalu ne drugom kanalu taj isti bas dignite za oktavu vishe, kad ih pustite zajedno bas qe biti konkretniji.

Josh neshto - kako beshe ona poslovica : - boj ne bije svijetlo oruzhje no srce....
Pozdrav

#57 drmr

drmr
  • Members
  • 667 posts

Posted 10 March 2010 - 10:46

Zanima me da li se sluchajno neko bavi snimanjem svoje muzike i ako moze par saveta, kako bi sve to trebalo da izgleda a da se ne potroshi brdo para. Znachi sve od mikrofona, miksera (miksete, valjda je to isto), preko softvera, do zvuchne kartice.


Ja sam to radio jos u doba 486 kompjutera. Istina tada sam u kompjuter snimao samo midi (klavijature, ritam masina..) i sinhronizaovao sa 8kanalnim trakasem.
Sa Pentium2 sam vec ostavio trakas i vise ga nikad nisam koristio.
Dakle, hocu reci, koji god komp da kupis moci ce da radi posao za tebe.
Sto se kartica tice. Posto si pocetnik, bilo koja ci ti biti dobra veruj mi, znaci i ona koja ti je vec ugradjena. Samo da je full duplex.
Mikrofon, posluzice ti i onaj sto mozes kupiti sa sluskom u komp shopovima za chatovanje. Samo da je kondenzatorski.
Od softwera koristim (tj. koristio sam) uglavnom Sonar, Cubase, Soundforge sve sa pluginima za efekte naravno.

Znaci savet sto se hardwera tice, nemoj bacati pare na ne znam kakvu opremu. Najosnovnija ce ti biti dovoljna za pocetak.
Softwer, napisao sam ti sta sam koristio.

Zadnja i najvaznija stvar po meni - nauci da radis. Nauci sta su kompresori, cemu sluze. Nauci sta je to reverb, delay, chorus itd koji su im parametri i za sta se i kako koriste.
Nauci frekvencije, tj., koje smetaju a koje su dobre za sta i za koje instrumente i vokale, Uci o EQ, raznim vrstama koje postoje i sta mozes i kako snjima raditi.
Uci o mixovanju, o deljenju frekvencija (oslobadjanje prostora za zvukove sto gore rece brass). Nauci da koristis softwer koji imas. Citaj njihove tutoriale i help fajlove i uopsteno citaj citaj citaj... Net je pun dobrog info o ovome.

Dzaba ti i najskuplja oprema sveta ako tri cuke nemas sa zvukom.

Znaci, kreni sa onim hardwerom sto vec imas, nabavi softwer i efekte, uci teoriju iza efekata i zvuka i radi. Vremenom ces nauciti teoriju (koja je veoma bitna) a i u praksi ces poceti mnogo bolje da cujes zvuk, tj., da razdvajas instrumente, da prepoznajes sta smeta, sta treba istaci itd
To je to. Ako si se primio i krene te uvek mozes kupiti bolje i tada se isplati ulagati. Dotle po meni ne.


EDIT. Ne znam kako mi je promaklo 4 strane, procitao prvu i reko gle samo jedna strana pa napisao odgovor... kad ono moj odgovor se ucitao na 4. strani :ph34r:
Pretpostavljam da si dobio dobrih saveta do sad... anyway

Edited by drmr, 10 March 2010 - 11:07.


#58 Bob-Cowboy

Bob-Cowboy
  • Members
  • 2 posts

Posted 17 March 2010 - 19:46

zdravo kolege
... software Logic platimum 4.2 pa 5.1 i na kraju 5.5. Apple kupio Logica a ja ostadoh na PC, sad koristim Cakewalk SONAR 7.2 uskoro 8.5. ...


zdravo kolega :-)

Jos uvek radim s Logicom 5.5.1 na XP-u (32bit) i funkcionira perfektno zajedno sa Waves Plug-ins. ;-)

pozdrav

#59 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 18 March 2010 - 15:51

zdravo kolega :-)

Jos uvek radim s Logicom 5.5.1 na XP-u (32bit) i funkcionira perfektno zajedno sa Waves Plug-ins. ;-)

pozdrav




Svaka chast!