Jump to content

Photo
- - - - -

Inkluzija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 bbb

bbb
  • Members
  • 68 posts

Posted 11 December 2008 - 14:02

U ime svih malisana koji su drugačiji od većine u svom okruženju: drugačije izgledaju, imaju drugačiji pogled na svet, razmišljanje, senzibilitet, smisao života...
U nasoj skoli su upisana dva decaka sa manjim problemom u govoru i disgrafijom. Okolne skole imaju jako malo ili nemaju uopste takvu decu. Njihov intelekt ih nikako ne uklapa sa decicom u specijalnim ustanovama. Sada se pitam gde su svi oni nasi drugari i drugarice, a verujte mi ima ih puno koje smo upoznali u institutima, u raznim kabinetima... Gde se kriju?

Mnogi se roditelji povlace, zbog uticaja sredine stide svojih malisana. To je jako lose, na taj nacin decica od malena sticu komplekse nize vrednosti. Ako se ne krecu u drustvu i ne druze sa svojim vrsnjacima sve sto i nauce nece kvalitetno razviti, ukoliko ne primenjuju u realnom zivotu sa sto vise iskusenja.
Treba ohrabriti njihove roditelje, pruziti im ruku podrske, a tako ce se i decica pre uklopiti.
Prica se o inicijativi da se promeni zakon i da se takvoj decici omoguci skolovanje u vrsnjackoj sredini. Na taj nacin ce i njihova sansa ka ravnopravnijem statusu u zivotu biti veca.

Lepo je ziveti u sredini gde postoji drustvena svest da prisustvo te decice povecava nivo tolerancije u odeljenju, upucuje grupu da zajednicki resavaju svoje probleme, pomazu jedni drugima.

U vreme ratnih razaranja promenili smo svoj lik, otudjili se, priblizili zivotinjskom instiktu ka samoopstanku. Institucije koje znamo, nikada nisu sjajno funkcionisale, zaostaju u svakom pogledu , povecava se nivo korupcije, netolerancije, nasilnistva....

Ova decica bi nas ponovo okrenula jedne drugima, oni su iskrene duse bez licemerja, sujete, zahvalni na i najmanjoj paznji. Deca koja nisu kriva za svoju sudbinu. Oni nisu agresivni, nece nikoga ugroziti, i njihovi roditelji, bake, rodjaci placaju za drzavni budzet i pravo na skolovanje. Kada bi svako od vas znao koliko je truda potrebno za pokret, za korak, za rec, kada imas problem u razvoju. Sve sto je najveca radost i deteta i roditelja, prvi korak, prva rec, dobro zdravlje...njima je tesko. Potrebne su godine mukotrpnog rada, odricanja. Dok se drugi bezbrizno igraju, oni se od najranijeg detinjstva uz veliki, svakodnevni rad bore za svaki i najmanji napredak.

Manje bi deca razmisljala kako da snimaju i prikazuju patnju vrsnjaka, kako da naprave spletku drugu u klupi.

Razmislite, koliko nam mogu pomoci da ponovo nadjemo sebe. Da se kao ljudi pogledamo u ogledalo i kazemo, kako smo danas ucinili nesto lepo za drugoga.

Potrebno je pokrenuti inicijativu za promenu zakona o inkluzivnom skolovanju. Izborimo se za sansu da postanemo humano drustvo, pocinje se uvek od obrazovanja.

Edited by bbb, 11 December 2008 - 15:16.

#2 bbb

bbb
  • Members
  • 68 posts

Posted 12 December 2008 - 07:51

STA JE INKLUZIJA?
''Nije lako biti drugačiji od većine u svom okruženju: drugačije izgledati, imati drugačiji pogled na svet, razmišljanje, senzibilitet, smisao života... Uobičajeno je da se karakteristike većine uzimaju kao norme, da većina odlučuje ko je i šta je „normalno”, da se odbacuje, ismeva, diskriminiše ono što je drugačije. Jednom identifikovana kao drugačija od strane okruženja, osoba je upozorena da se drži sopstvene pozicije s jasno definisanim mestom u društvu, s parolom „ne vrediš koliko i mi”! U nekim društvima postoji tolerancija prema različitima. Kada nekome daš na znanje da ga tolerišeš, sugerišeš mu da je drugačiji, da je „teret” koji si povremeno spreman da zanemariš. Tu se skriva opasnost da se tvoje raspoloženje može svakog trenutka promeniti! Viši stepen od tolerancije jeste inkluzija – prihvatanje drugog kao sebi ravnog, to je kada nekog „prigrliš” jednom i zauvek. ''

#3 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 26 July 2009 - 04:07

koliko znam Mojsije je mucao, pa je Aron govorio umesto njega, nije ga to omelo da bude Prorok Boziji ...nego je svet ovaj nakaradan, ljudi lece komplekse porazavajuci druge, ali gle, samo u domenima koje oni odaberu... sta je meni stalo da se takmicim u disciplini u kojoj sam ionako bolji, hocu li uznapredovati, usavrsiti se nedostojnim protivnikom? ili, po kom kriterijumu biram, u kom domenu rasudjujem, ako uopste i mogu da izadjem iz domena osude? nego smo izopacili hriscanstvo, a to sto je nama, ljudimo visoko, Bogu je nisko, i obrnuto, sto mi unizujemo Bog uzvisuje, a mi ni da se zapitamo zasto izopacujemo Boziju nauku.

#4 visnja filipovic

visnja filipovic
  • Members
  • 11 posts

Posted 11 November 2009 - 18:57

Kod u Srbiji je problem nabaviti defektologa koji bi radio posebno sa detetom u redovnoj skoli.
Skole jesu obavezne po zakonu da prime takvu decu,ai uz izmisljanje raznih razloga,najcesce ne mozemo
da nabavimo defektologa,jednostavno,jako je tesko upisati dete sa posebnim potrebama na redovno skolovanje.

#5 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 20 January 2014 - 17:19

Inkluzija i tolerancija i drustvena svest u (nekim?) srpskim skolama ...

Međutim, za njega je detinjstvo završeno u petom razredu, kada su drugari iz razreda počeli da ga maltretiraju zbog gluvoće. 

"Zadirkivali su ga, rugali, gurkali. Najviše su pokazivali agresiju na časovima fizičkog, gde su obično bili bez nadzora…. Danilo tada nije čuo - skidao je spoljnu jedinicu kohlearnog implanta da je ne bi oštetio jer je jako skupa. Oni su se tada bukvalno iživljavali. Gurali su ga toliko da bi padao, gađali su ga s tribina košarkaškom loptom dok bi on trčao po terenu. Jednom su ga bukvalno išutirali. Gde god bi okačio jaknu, rančić, njima je to smetalo. Bacali su stvari na pod, gazili, sakrivali patike, vršili malu nuždu u njima, šišali ga", priča Danilova majka Slađana

http://www.b92.net/z...8&nav_id=801662

#6 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 20 January 2014 - 18:24

Ima ona knjiga koju smo u par navrata pominjali na pdf Literatura - Goldingov "Gospodar muva". Radnja se (formalno) ne desava u Srbiji - ali kao god i da se desava...

#7 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 January 2014 - 19:29

Iz mog iskustva iz Srbije, javno mnjenje ne tolerise nikakve razlike. Skola je samo reflekzija zaraze drustva i tu se jedino moze raditi na mentalnoj snazi zrtve.

Na zalost.

#8 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 20 January 2014 - 21:05

Eto sta se desava kada neko ko samo ne cuje upadne u 'drustvo' onih koji su ne samo bez sluha i vida nego i, za veliku razliku od Helen Keler, bez mozga.

Imao sam slepu profesorku logike i filozofije. Najmanje pokusaja nepostenog odgovaranja bilo je bas na njenim casovima.

I ne mogu da ne pomenem onaj apsolutno velicanstveni primer zaljubljivanja cetvorogodisnjeg (ili petogodisnjeg) Karla Popera u slepu devojcicu...

Odveli su me u deciji vrtic i tamo je bila jedna prekrasna slepa devojcica. Moje srce bese raskomadano sharmom njezinog osmeha i tragedijom njezinog slepila. Bila je to ljubav na prvi pogled. Nikada je nisam zaboravio, mada sam je video samo jednom, a i to samo na sat-dva. Nisu me vise vodili u deciji vrtic; mozda je moja majka bila uocila koliko sam tamo bio potisten.

#9 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 21 January 2014 - 09:37

Iz mog iskustva iz Srbije, javno mnjenje ne tolerise nikakve razlike. Skola je samo reflekzija zaraze drustva i tu se jedino moze raditi na mentalnoj snazi zrtve.

Na zalost.

Iz mog iskustva (već čujem proteste prosvetnih radnika kako nisu svi takvi, ali zapravo jesu, a i oni koji u početku nisu bili na kraju postanu takvi, ali hajde da zamislimo da ipak u svakoj školi ima po 1-2 entuzijasta) prosvetne radnike boli uvo, otaljavaju svoj posao, idu linijom manjeg otpora i prave se da ne primećuju probleme, čekaju 13. platu, raspuste i zlatni lančić za 8. mart.

Samo jedan primer (unapred se izvinjavam ako sam neki detalj preskočio, ali suština je ista): dečak maltretira drugare, gura, udara, baca torbe... Roditelji se žale, ali reakcije nema. Onda na savetu roditelja neko pokrene to pitanje i pita direktora kakva je procedura - dečak bi trebalo da razgovara sa psihologom i pozivaju se roditelji. Da li ste ih pozvali - jesmo. Da li su došli - nisu. Šta se radi dalje - poziva se socijalni radnik. Da li ste ga pozvali - pa nećemo valjda da ljudima pravimo probleme...

Edited by namcor, 21 January 2014 - 09:38.

#10 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 21 January 2014 - 13:33

Roditelji se žale, ali reakcije nema. Onda na savetu roditelja neko pokrene to pitanje i pita direktora kakva je procedura - dečak bi trebalo da razgovara sa psihologom i pozivaju se roditelji. Da li ste ih pozvali - jesmo. Da li su došli - nisu. Šta se radi dalje - poziva se socijalni radnik. Da li ste ga pozvali - pa nećemo valjda da ljudima pravimo probleme...

Upravo to je zastrasujuce, takav approach odraslih, onih koji bi trebali da reaguju. To je slika jednog vrlo nehumanog drustva.
Ja citam onaj clanak pa ne mogu da verujem da ista stvar moze da se godinama desava na istom mestu i da to tako prodje bez da iko nadlezan ista preduzme.

Ima ona knjiga koju smo u par navrata pominjali na pdf Literatura - Goldingov "Gospodar muva". Radnja se (formalno) ne desava u Srbiji - ali kao god i da se desava...

Ta knjiga treba da bude deo obavezne lektire u skolama. Samo, mislim da tako nesto ne bi odgovaralo onim propagandistima bezumlja.

#11 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 22 January 2014 - 12:24

Ta knjiga treba da bude deo obavezne lektire u skolama. Samo, mislim da tako nesto ne bi odgovaralo onim propagandistima bezumlja.

ta kniga bi prethodno trebala biti obavezna literatura za nastavnike, pa za one koji prave nastavne planove, pa za...i sve tako, zavrsno sa ovim koji je ovih dana, gotovo istovremeno, otkrio i seika bin zajeda i maksa vebera...

Edited by muras, 22 January 2014 - 12:24.

#12 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 22 January 2014 - 15:45

Skolski sistem u Srbiji nije prilagodjen inkluzivnom obrazovanju i nije u stanju da resi probleme koji se javljaju.   

#13 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 January 2014 - 17:16

Skolski sistem u Srbiji nije prilagodjen inkluzivnom obrazovanju i nije u stanju da resi probleme koji se javljaju.   

Drustvo koje nema razvijenu svest o i nije prilagodjeno nekim stvarima ne moze ni imati skolski sistem prilagodjen inkluzovnom obrazovanju.

#14 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 22 January 2014 - 19:23

Drustvo koje nema razvijenu svest o i nije prilagodjeno nekim stvarima ne moze ni imati skolski sistem prilagodjen inkluzovnom obrazovanju.

Inkluzija moze da bude prilican korak napred u vaspitavanju i prihvatanju drugacijeg ali zahteva mnogo veci angazman i podrsku institucija. To za sada izostaje i razlikuje se od skole do skole.