Jump to content


Photo
- - - - -

Cernobilj - zivot u zoni smrti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

#16 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 12 December 2008 - 16:02

ne vidim shta je tu za smejanje.


Ma ni ja ne videh ovaj sitno seckan crni luk pa mi zato omanulo da zaplacem.

O´s ti kazem sta je smesno? Mada, razlozi su mi tinejdzerski. Bas taj dan mi najlepsi decko na svetu zakazao dejt. A tata preti kod kuce. Ne zbog dejta nego zbog kise. Nikada necu zaboraviti taj april.

#17 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 12 December 2008 - 20:42

......


Hvala ti vesko sto te nije mrzelo da nadjes podatke. Nisam sumnjala da je tadasnje rukovodstvo pokusavalo da prikaze posledice sto manjim, ali sam opet sokirana slanjem tako nezasticenih ljudi u sanaciju.


Radioaktivna kisa :ph34r:



secam se snimaka gde idu po nashim pijacama i prinose gajgerov brojach zelenoj salati i kazaljci koja poskakuje.


Da, pa sva ona uputstva kojima su nas obasipali kako da peremo i ispiramo sveze voce i povrce, ne bi li skinuli povrsinski radioaktivni sloj. Pa onda kako smo pratili ruze vetrova da vidimo na koju stranu od mesta katastrofe duva i raznosi radioaktivnost. Bogami smo se svi bili propisno uprpili, a najgore je to sto su svi ti pokusaji "zastite" bili vise da se "nesto preduzme", a svi smo znali da je "to" svuda oko nas i da bekstva nema.

sve u svemu, lepo je videti da ekosistem moze da posle tako kratkog perioda inkorporira radijaciju u svoj ekvilibrijum i ostane stabilan, a vala, uteshno je znati da ce priroda postojati long after we're gone.


da, dobro je kad se pokaze da je priroda mnogo tvrdji orah nego sto se pretpostavljlo. Za ovo drugo ja imam sasvim suprotna osecanja, meni to nije nikakva uteha.

#18 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 December 2008 - 12:23

Hvala ti vesko sto te nije mrzelo da nadjes podatke. Nisam sumnjala da je tadasnje rukovodstvo pokusavalo da prikaze posledice sto manjim, ali sam opet sokirana slanjem tako nezasticenih ljudi u sanaciju.


gde bre shokirana. ne znam je l ko gledao film K19: The Widowmaker, sa Harisonom Fordom i Lijamom Nisonom. film je pun factual errors, ali mi je skrenuo paznju na pravi dogadjaj.
anyway, doshlo je do pada pritiska u rashladnom sistemu reaktora, a rezervni nije bio instaliran iako je kapetan trazio.
kaze Vikipedija:

As a cooling back-up system had not been installed, Zateyev (kapetan) made a drastic decision: a team of seven engineering officers and crew worked for extended periods in high-radiation areas to implement a new coolant system, by cutting off an air vent valve and welding a water-supplying pipe into it.


i poseban biser:

Since the ship carried chemical suits, instead of radiation suits, they were certain to be lethally contaminated. But the repair team was not aware of that, believing the suits they wore would protect them from contamination.


i predvidljivo odbijanje pomoci :ph34r:

American warships nearby had also heard the transmission and offered to help, a rare event during the Cold War, but Zateyev, afraid of giving away Soviet military secrets to the West, refused and sailed to meet the S-270. Her crew was evacuated, and the boat was towed to the home base; after landing, the vessel contaminated a zone within 700 metres. The damaged reactors were removed and replaced, a process which took two years. During this time there was further radiation poisoning of the environment and the workers involved.


to odbijanje pomoci je kod Rusa izgleda hronichna bolest.
Kad je Kursk potonuo 2000. godine, Britanci i Norvezani su nudili pomoc i takodje bili odbijeni:

Though a rescue attempt was offered by British and Norwegian teams, all sailors and officers aboard the Kursk perished. Russia declined the initial rescue offers, until it was too late. The Russian admiralty at first suggested that most of the crew had died within minutes of the explosion; however, their motivations for making the claim are considered by outside observers as political.

Captain Lieutenant Dimitry Kolesnikov, one of the survivors of the first explosion, survived in Compartment 9 at the aft of the boat for hours after the blasts. Recovery workers found notes on his body. They showed that 23 sailors (out of 118 aboard) had waited in the dark with him.


kakav horor od nacije. to pretvaranje da je sve cakum-pakum savrsheno, svi nasmejani i srecni. rekla bih da je sa Revolucijom pochelo, a vidimo da i danas postoji u nesmanjenom stepenu.

vec sam negde pisala o tome, al da ponovim. pre n godina sam gledala emisiju o posledicama Chernobila. reportaza je prikazivala jedno selo u zorni Chernobila gde je jako velik procenat oboleo od raka shtitne zlezde koji se smatra jednim od najredjih formi kancera. shta su Sovjeti uradili: under pretenses da je sve super i da se nishta strashno nije desilo, blokirali su isporuku tableta joda i chekali da prodje 1. maj (ne daj boze da se narod stresira za praznike i pomisli da neshto nije u redu), i za to vreme su primili doze radioaktivnog joda koji shtitna zlezda ne bi apsorbovala da je imala rezerve 'normalnog' joda.
posle praznika je snabdevanje tabletama joda bilo beznachajno jer je poluzivot radioaktivnog joda 8 dana.

#19 Persephone

Persephone
  • Members
  • 526 posts

Posted 19 December 2008 - 04:45

http://www.angelfire...e4/kiddofspeed/

devojka sedne na motor i pici po tzv dead zone.
svaki put kad gledam ovaj sajt sam pod utiskom po nekoliko dana.


Elenin sajt i na srpskom (crnogorskom?) jeziku:
AVETINJSKI GRAD

Svaki put kada ovo procitam i ja se podjednako potresem.

#20 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 19 December 2008 - 12:54

joj, ne znam shta nije u redu sa mnom, ali meni ova reportaza nije potresna, barem ne ovaj aftermath kroz koji zena vozi. u svetu gde gotovo da i ne postoji oblast u koju nije krochio chovek, ovo je savrshen refugijum prirode.
nego, prochitah ovde neshto disturbing. pishe da se ispod sarkofaga nalazi 190 tona urana i 1 tona plutonijuma i osvrce se na eventualno propadanje zemlje i prodiranje radioaktivnog materijala u podzemne vode.
kako to nije neshto chime se nisu ozbiljnije pozabavili? tim pre shto pishe da ce sarkovag morati ponovo da se naliva shto znachi dodatno opterecivanje zemljishta.

#21 pcelica

pcelica
  • Members
  • 492 posts

Posted 19 December 2008 - 13:03

nije ni meni njen sajt potresan, ja sam potpuno fascinirana prirodom kao ultimativnom silom.
ovo nam je pokazna vezba koliko smo mi kao vrsta losi za ovu planetu i kako brzo und efikasno ce nas priroda zaboraviti tamo gde joj to i omogucimo (tj. tamo gde je toliko sjebemo da ne mozemo vise da zivimo 'bezbedno').

kako to nije neshto chime se nisu ozbiljnije pozabavili? tim pre shto pishe da ce sarkovag morati ponovo da se naliva shto znachi dodatno opterecivanje zemljishta.


pa postavlja se pitanje ko da se pozabavi kad i dan danas negiraju zrtve?

#22 Persephone

Persephone
  • Members
  • 526 posts

Posted 23 December 2008 - 03:47

Pretpostavljam da ste procitale sve stranice sajta. Mislila sam na sledece:


Koliko je ljudi umrlo od radijacije? Niko ne zna, cak ni približno. Zvanični izvještaji i dalje navode oko 30 žrtava, ali nezvanični izvori postavljaju sliku od 300.000, a ponekad čak 400.000 žrtava.

Konačni bilans vjerovatno nam neće ni biti poznat za života, a možda čak ni našoj djeci.
.
.
.
Vatrogasna vozila se nikad nijesu vratila u svoje garaže. Vatrogasci se nikad nijesu vratili svojim kućama.

Vatrogasci su prvi stigli na mjesto nesreće, i mislili su da je to bio običan požar. Niko ih nije upozorio sa čime imaju posla.
.
.
.
Likvidatori su ljudi koji su bili plaćeni ili primorani da pomognu u sanaciji, “likvidaciji”, posljedica nesreće.

Kao totalitarna, vlada Sovjetskog Saveza je primorala ogroman broj mladih vojnika da pomognu u raščišćavanju mjesta nesreće, očigledno bez odgovarajuće zaštitne odjeće i valjane obuke o opasnosti koja je vrebala.

Prve godine, više od 650.000 likvidatora je čistilo mjesto katastrofe. Mnogi od njih su se razboljeli, a neke procjene govore da je izmedu 8.000 i 10.000 likvidatora umrlo od posljedica zračenja kojem su bili izloženi u černobiljskoj elektrani. U tu grupu spadaju i oni koji su izgradili zaštitni plašt preko uništenog reaktora broj 4, nazvan SARKOFAG.

Na sljedećoj slici su prikazani vojnici koji nakon eksplozije skupljaju smrtonosne komadiće radioaktivnog grafita s krova reaktora broj 3, i bacaju ih u kotao uništenog srca reaktora.

Najprije se pokušalo sa robotima, ali tehnika je otkazivala, bilo zbog radijacije, bilo zbog zaglavljivanja u ruševinama; zato su poslali hiljade vojnika - biorobota.

Posao na krovu bijaše najkraći posao od svih, trajao je samo dva minuta. Vojnicima je bio ponuđen izbor kako da ispune svoju vojničku dužnost. Prva mogućnost je trajala dvije godine pod paklenom kišom metaka, raketa i bombi u Avganistanu, a druga je trajala dva minuta pod tihom, mirnom i nevidljivom kišom gama zraka na krovu reaktora broj 3.


Zatim, kako je do same nesrece doslo, ljudskom greskom i gluposcu...

Istovremeno, na istoj stranici odakle je odlomak gore vidimo kako se fantasticno obnovila flora i fauna, neugrozena uticajem coveka.

Ovaj pakleni inferno je postao svojevrsni raj za divlje životinje - bar na površini. Žive bez ljudi koji bi ih lovili, ali niko ne razumije u potpunosti kako su nuklearni otrovi promijenili njihov genetski sastav, područje njihove migracije ili njihovu interakciju sa okolnim, “bezbjednim” zonama. Prijavljene su groteskne mutacije, ali zoolozi to negiraju.

Populacija vukova i divljih svinja rapidno raste. Oni zauzimaju napuštene kuće i štale. Oni su ovdje radoznalo neagresivni. Možda je to povezano sa hranom, koje ima u izobilju za sve vrste osim za čovjeka, ali je zatrovana. Nije neobično vidjeti vuka, lisicu, divlju svinju ili jelena kako ležerno prelaze put.

Posted Image
Ovo su konji Prževaljskog. Neko je donio jedan par iz Azije prije nekoliko godina, i sad tri horde galopiraju černobiljskom ravnicom. To je snažna vrsta, praistorijskog izgleda, i uvijek su u pokretu. Kad se puste u pun galop, imate osjećaj da ćete iza njih vidjeti hordu drevnih eohipusa.

Zoolozi su u ovo područje donijeli još i i dva američka bizona, ali ideja da se nastane ovdje nije uspjela. Mužjak je pobjegao. Ne znam da li od radijacije ili od ženke, ali zadnji put je viđen u Bjelorusiji, kako grabi prema zapadu. Možda je odlučio da se vrati u Ameriku.


http://chernobyl.use...likvidatori.htm

I za kraj:

Sarkofag će ostati radioaktivan još najmanje 100.000 godina. Trajanje egipatskih piramida je 5.000 do 6.000 godina. Svaka kultura ostavlja nešto čovječanstvu, nešto besmrtno; judejska epoha nam je ostavila Bibliju, grčka kultura filozofiju, Rimljani su doprinijeli zakonu, a mi ostavljamo Sarkofag, konstrukciju koja će nadživjeti sve ostale simbole naše epohe, i može trajati duže od piramida.

Edited by Persephone, 23 December 2008 - 03:48.


#23 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 20 March 2009 - 12:24

Chernobyl: Life in the Dead Zone (part 1)

Youtube Video ->Original Video

je l zna neko mozda ko je pravio ovaj film, tj. koja kompanija?
nashla sam na netu i sa ruskim voice overr-om ali nigde da nadjem ko je producent.