Jump to content


Photo
- - - - -

SF/F


  • Please log in to reply
381 replies to this topic

#61 st4lk3r

st4lk3r
  • Members
  • 1,033 posts

Posted 07 September 2009 - 10:04

BLADE RUNNER tek sesti hm .... Ja bi njega na prvo :ph34r:

  • In 2000, Moviemail voted Blade Runner the 4th best film of all time.
  • Also in 2000, BBC viewers voted it the 2nd best film ever made.
  • In 2001, Empire magazine voted it the 16th best film of all time.
  • In 2002, it was voted the 8th best film of all time in Channel 4's 100 Greatest Films poll.
  • The same year, the Online Film Critics Society voted it the 2nd best science fiction film ever
  • In 2002, Wired magazine voted it the best science fiction movie of all time.
  • Also in 2002, Sight & Sound voted it the 7th best film of the last 25 years.
  • In 2004, in a poll amongst 60 prominent scientists, The Guardian also voted it the best science fiction film ever.
  • In 2007, the American Film Institute (which is notoriously reticent to allow science fiction films into their top 100) listed it as the 97th greatest film of all time
  • Empire magazine voted it the Best Science Fiction Film Ever Made in 2007.
  • Also in 2007, it was named the 2nd most visually influential film of all time by the Visual Effects Society.
  • In 2008, it was voted the 6th best science fiction film ever made as part of the AFI's 10 Top 10 lists.
  • Also in 2008, New Scientist readers voted it the best science fiction film ever made.
  • It is currently ranked the 3rd best film of all time by The Screen Directory and the best science fiction film of all time at Futurist Movies.
(Source: IMDB trivia)

Edited by st4lk3r, 07 September 2009 - 10:12.

  • 0

#62 mravolav

mravolav
  • Members
  • 129 posts

Posted 07 September 2009 - 12:28

odlican! rezija dusan vukotic...crnogorac koji je ziveo i radio u zgu


Ma, ludilo, jugoslovensko-cehoslovacka koprodukcija, radjena oko 1980. Davno je bilo, dosta toga sam zaboravio. Mislim da je glavni junak neki fotograf, sta li. Vodi jednolican zivot u Dubrovniku. Jednog dana se, medjutim pojavi zgodna vanzemaljka Targo sa cerkom Ulu. Obe nose neke srebrnaste trikoe i imaju one zmijaste SF-face (valjda su tada u Cehoslovackoj mogle da se nadju takve glumice, kod nas nije bilo). Onda se fotograf, kao, sprijatelji sa njima, mislim cak da se u mamu i zaljubio ... I sve bude lepo dok jednog dana ne pozove neke prijatelje na rucak. U jednom trenutku ih za trpezom iznenadi vanzemaljac - ovoga puta ne Targo ili Ulu, nego neki gmaz od poliestera, kojeg jedva uspevaju da savladaju (ili je mozda bilo obratno: on ih sve prozdere pa pobegne). Targo i Ulu se u medjuvremenu sakriju u nekoj pecini na Lokrumu, a posto se stvar vec procula, masa ljudi se da u potragu za njima. I tu, pred ulazom u pecinu, znajuci da su vanzemaljke blizu, neka jurodiva baba odrzi govor o tome kako sa gostima iz galaksije valja graditi mostove prijateljstva i nagovori sve one ljude iz potere da se skinu goli - u protivnom, veli, vanzemaljci nece imati poverenja u ljudski rod. Oni se stvarno svi poskidaju i nagrnu onako goli golcati u pecinu, u medjuvremenu se pojavi i milicija ... A dve vanzemaljke su vec nestale kao sto su se i pojavile - na krajnje zagonetan nacin.
  • 0

#63 sirmium

sirmium
  • Banned
  • 7,585 posts

Posted 07 September 2009 - 12:58

imas sve to da skines...jel ti trebaju adrese ? ja sam to poskidao odavno ....a secas se filma izbavitelj? hrvatski horor s kraja 70ih?
  • 0

#64 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 07 September 2009 - 14:19

to je samo jedan izbor po meni postoji mnostvo srodnosti izmedju zanrova pa je stvar izbora...

Upravo bih izdvojio epske filmske majstorije.
svakako ovih dana reprizirane nastavke Alien, Aliens,Alien3,Resurection, Alien vs Predator, i sesti deo Requiem.
potpisano od razlicitih reditelja i najboljeg Ridli Skota koji je poceo serijal a napravio i neverovatni Blejd Raner.
pa opet saga Zvezdane staze i naravno saga Star Wars u svih sest nastavaka...

Potke svih filmova su veoma razradjivane i duboko prozete tako da svaki nastavak ima svoju pricu koja se moze citati u razlicitim pravcima, mislim da svakome moze biti interesantno pa makar i na silu gledao.

a zatim kataklizmicki Sf filmovi tipa Armagedon,Independence Day koji su pomalo komicno ironicni itd.

1. Najdosadniji film s mutiranim zecom ikada. Da su ga nazvali Skajvoker u zemllji čuda mogao bi da prođe, ovako ... :ph34r:
2. Armija od jednog čoveka + Joda majmunče + cenzura Anakinovog mini-genocida..Više parodija neg ozbiljan film.
3. "Вејдер пада на насип на ивици лаве; хвата га ватра и задобија скоро смртне опекотине и озбиљну повреду плућа." Ma jok, samo ima puno šlajma.....
4. Remek delo
5. Remek delo
6 Remek delo
  • 0

#65 mravolav

mravolav
  • Members
  • 129 posts

Posted 07 September 2009 - 14:20

Kako da ne, "Gosti iz galaksije" su apsolutni prioritet. :ph34r:
  • 0

#66 Juniperus

Juniperus
  • Members
  • 216 posts

Posted 07 September 2009 - 15:18

1. Najdosadniji film s mutiranim zecom ikada. Da su ga nazvali Skajvoker u zemllji čuda mogao bi da prođe, ovako ... :ph34r:
2. Armija od jednog čoveka + Joda majmunče + cenzura Anakinovog mini-genocida..Više parodija neg ozbiljan film.
3. "Вејдер пада на насип на ивици лаве; хвата га ватра и задобија скоро смртне опекотине и озбиљну повреду плућа." Ma jok, samo ima puno šlajma.....
4. Remek delo
5. Remek delo
6 Remek delo



Eh sad. Mi smo starija generacija pa je možda i logično što volimo stare filmove ali stari delovi nisu remek delo naspram novih. Koncept je isti.

U svih šest delova džedaji filozofiraju o sili. U svih 6 delova imamo borbu svetlosnim sabljama. U svih 6 delova glavni glumac nezna da glumi (prvo je to bio Mark Hamil a posle Hajden Kristensen. Jednostavno po mom mišljenju Lukas nikad nije imao talenta da izabere gl. glumce)

Priča je šuplja u svim delovima i svuda bismo mogli naći zamerke, ali opet taj serijal je jedna velika sf bajka i kao takva ZABAVNA JE.

Ja sam uživala u svim filmovima. :)

Edited by Juniperus, 07 September 2009 - 15:19.

  • 0

#67 DayWalker

DayWalker
  • Members
  • 7,846 posts

Posted 07 September 2009 - 17:53

1. Najdosadniji film s mutiranim zecom ikada. Da su ga nazvali Skajvoker u zemllji čuda mogao bi da prođe, ovako ... :D
2. Armija od jednog čoveka + Joda majmunče + cenzura Anakinovog mini-genocida..Više parodija neg ozbiljan film.
3. "Вејдер пада на насип на ивици лаве; хвата га ватра и задобија скоро смртне опекотине и озбиљну повреду плућа." Ma jok, samo ima puno šlajma.....
4. Remek delo
5. Remek delo
6 Remek delo

4. uvod u farmville u mixu sa vesticama iz istvika... da ne spominjem dijaloge sa erom s onog sveta + pogibija obi wana ne znam kako i ne znam zasto :ph34r:
5. jurnjava u stilu terminatora 3 i kad taman mislis da je svemu kraj shvatis da ih je inhalirala zivotinjka koja ima oci, usta, zube a zivi na ASTEROIDU!!!
6. mislim da bi najprikladniji naziv bio mapet show xxx veka :) dzaba the hat - prajsles :D
  • 0

#68 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 07 September 2009 - 19:31

mozda su SF filmovi sedamdesetih suplji, parodije, minigenocid i sl. ali nikako nisu suplja filozofija ili lutkarsko pozoriste a jos manje su neke sekvence nepodudarne sa danasnjeg stanovista razlog za podsmeh., Naspram vratolomije vizuelnih efekata kakve se danas koriste idejno i autorski zreliji su nego svi promasaji kompjuterski generisanih iluzija... Uostalom ko voli filmske iluzije moze se diviti nedostatku tehnike i kreativnosti prvih pokusaja da se dvodimenzionalna slika ucini pokretnom, sve od Manakija do danas i naci da su i rimejk varijante odlicne samo ako prate idejnu nit(koja je negde itekako kompleksna i tesko uhvatljiva a tim i interesantnija) sto je nije slucaj u svim epskim serijalima ali jeste u slucaju Star Wars, Alien,...elem Star Wars I jeste krntija posebno iz danasnjeg ugla ali je bitan u sazrevanju neke filmske generacije i vredan i dan danas, meni uvek.

a i Muppetsi su bili u svemiru.

Edited by 1jeAhonen, 07 September 2009 - 19:31.

  • 0

#69 mravolav

mravolav
  • Members
  • 129 posts

Posted 07 September 2009 - 20:22

Naspram vratolomije vizuelnih efekata kakve se danas koriste idejno i autorski zreliji su nego svi promasaji kompjuterski generisanih iluzija...


U ovome je poenta. Meni je, recimo, onaj "Titanic" iz dvadeset i neke sa modelom broda i kockicama leda ubedljiviji nego one digitalne iluzije iluzija. A razlog je jednostavan: film je ipak film, a ako se pretera sa koriscenjem komjuterski generisanog materijala, eto Shreka.

P.S. Kafanska scena u prvom delu "Rata zvezda" je neprevazidjena.
  • 0

#70 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 07 September 2009 - 21:05

pa naravno...mada bih ipak ostao u zanrovskom kliseu a ne uopste o specijalnim efektima, jer ipak oni su SF...
(recimo filmski trikovi ne pripadaju samo SF zanru) ali ono sto cini dobar SF film jeste lukavstvo reditelja da provuce ozbiljnu filmsku pricu kroz razlicite nivoe drame docaravsi utisak onostranog kao moguceg, bez obzira da li je to bice,inteligencija, nistavilo ili stagod sto narusava usamljenost i narcisoidnost coveka kao vrste.
  • 0

#71 st4lk3r

st4lk3r
  • Members
  • 1,033 posts

Posted 07 September 2009 - 22:55

1. Najdosadniji film s mutiranim zecom ikada. Da su ga nazvali Skajvoker u zemllji čuda mogao bi da prođe, ovako ... :ph34r:
2. Armija od jednog čoveka + Joda majmunče + cenzura Anakinovog mini-genocida..Više parodija neg ozbiljan film.
3. "Вејдер пада на насип на ивици лаве; хвата га ватра и задобија скоро смртне опекотине и озбиљну повреду плућа." Ma jok, samo ima puno šlajma.....
4. Remek delo
5. Remek delo
6 Remek delo

Slažem se po svim tačkama presude izuzev u trećoj. "Osveta Sita" je , ako ništa drugo, na razuman način zaokružila čitavu priču. Trenutak kada repariranom Anakinu nataknu lonac na glavu i kada se po prvi put začuJe čuveno "ummmm-pahhhhh", za mene je dovoljan razlog da poštujem ovaj film.

Edited by st4lk3r, 07 September 2009 - 22:57.

  • 0

#72 1jeAhonen

1jeAhonen
  • Banned
  • 2,042 posts

Posted 08 September 2009 - 07:28

Reborn of Anakin as Dart Veider, i radjanje princeze Lee i brata joj blizanca Luka nakon smrti Padme, cinjenica kojom zavrsava "predistorija" i pocinje ono sto smo nekad gledali kao Star wars trilogija, koja se sada vidi kao celovita opet ostavlja mogucnosti dalje fantazmagorije (sa ratovima Sita pre ustrojstva dzedaja), ali daje motive u razumevanju drame likova ove price.
  • 0

#73 Juniperus

Juniperus
  • Members
  • 216 posts

Posted 08 September 2009 - 12:58

mozda su SF filmovi sedamdesetih suplji, parodije, minigenocid i sl. ali nikako nisu suplja filozofija ili lutkarsko pozoriste a jos manje su neke sekvence nepodudarne sa danasnjeg stanovista razlog za podsmeh.


Ja se ne smejem starim delovima, ali ih poštujem isto koliko i nove. Nisu u pitanju lutke ili kompjuterska grafika, ja bas smatram da scenario u svih 6 delova ima svolje suplje momente, ali to sam progutala i ..... zabavila se.

+ pogibija obi wana ne znam kako i ne znam zasto :ph34r:


Hehehe. Sa ovim se potpuno slažem. Ali i novi delovi imaju još veće tripove. Padmino umiranje! Ja i dalje ne shvatam od čega je ona umrla. Zaista bi bilo bolje da ju je Anakin slučajno zakačio i da je to na kraju ispalo tako. Ovako......potpuno ludo. :)

Ali da se ovo ne bi pretvorio u topic "Ratova zvezda", kad ste već pomenuli lutke i sf filmove iz 70-tih i ranije, moram da priznam da sam prvi put pre nekoliko dana na HTV-u uhvatila "Planetu majmuna", staru verziju.

Meni se film dopao. Zabavan je. Zbog tematike mislila sam da će biti bezveze (Majmuni vladaju svetom, yeah right) ali vezala me je priča do kraja i meni se film dopao.
Ima tu i malo filozofije, kritike na religiju, Darvina i sl, stvari a na kraju se sve lepo namestilo.
O i moram da priznam da mi se baš dopala ona poslednja scena sa spomenikom koji viri iz zemlje.

Dobar film. I nisu mi smetali kostimi, niti scenografija. Čak mi je izgledalo i realno.
  • 0

#74 DayWalker

DayWalker
  • Members
  • 7,846 posts

Posted 08 September 2009 - 15:00

nije mi bio cilj da omalovazim starije filmove samo sam reagovao na opasku da su stari filmovi remek dela a novi crap... novi filmovi su dosli dobrih 20 i kusur godina posle prve trilogije i po keni su na savrsen nacin zaokruzili pricu... jeste ima suvisnih i dosadnih delova ali po meni je lucas savrseno uklopio svaki detalj sa prvom trilogijom....

druga stvar je to da je uvodjenje digitalizacije i kompijuterske obrade uzdiglo SF na totalno drugi nivo i ne vidim razlog da se nostalgicari bune sto vise nema lutaka, obrnutog cveca i drveca, raketa, "mapetovaca", robota konzervi, itd, itd... sam lukas je rekao da je tehnicki bilo neizvodljivo da se snime druga tri dela (hronoloski prva ) zbog nemogucnosti prikazivanja nekih scena... dzin rodenberi je imao isto problema sa TOS-om pa je tako i nastao teleport :ph34r: ( kao potreba da se smanje troskovi sletanja broda na planetu ).

inace sam veliki ljubitelj SF-a... kako filmova tako i serija i imam prilican staz u toj oblasti :)
  • 0

#75 Juniperus

Juniperus
  • Members
  • 216 posts

Posted 08 September 2009 - 18:46

O, da...zaboravih da pomenem da sam skoro gledala i prvi deo Trona (budući da uskoro treba da izađe nastavak), i film je potpuno glup.

Za ono vreme možda je dobro bio urađen ali priča je totalno glupa i razmisliću da li ću gledati drugi deo.
  • 0