Jump to content


Photo
- - - - -

SF/F


  • Please log in to reply
381 replies to this topic

#1 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 10 December 2008 - 23:42

gledala pre neko veche
The Man From Earth

film nije SF per se, ali jeste osnovna premisa koja tvrdi da postoji chovek koji je 14 000 godina star (nije spojler, zna se od pochetka).
anyway, film ima IMDb ocenu 8.2 shto je ultra high za tamo neku яыь produkciju, pa sam zato reshila da ga skinem.
pochinje ok, tip se seli posle 10 godina predavanja na nekom midwest koledzu i kolege dolaze da ga iznenade za oproshtaj. tu je i biolog i antropolog i paleontolog i heh, prof. of Christian literature.

oni spominju kako nije ostario ni dan za tih deset godina i tu pochinje pricha. pricha koja bi mnogo bolja bila da je tip davao prikaz i iskustva iz razlichitih epoha, a tako i jeste pochelo, sa nudjenjem mogucih reshenja njegove 'besmrtnosti'.

onda se film dohvatio religije i sve je otishlo u tri pichke materine. od 90 minuta, na prichu o budizmu je otishlo 5, a na prichu o hrishcanstvu 35 minuta.

interesantna premisa i bash bash losha realizacija. zao mi ko i za Jumper-a koji nisam gledala zahvaljujuci blagovremenim upozorenjima.
  • 1

#2 Escalade

Escalade
  • Members
  • 15,598 posts

Posted 11 December 2008 - 02:24

ne znam meni se jako svideo, dokaz da se sa 0 dolara koliko im je tebalo da ga snime moze napraviti odlican film
  • 2

#3 MaRkOMaN

MaRkOMaN
  • Members
  • 2,021 posts

Posted 11 December 2008 - 04:36

poceo, i ne bi strasno do momenta u kom postaje jasno da ce religija kasti sve/nista, no odgledah pa znam da osvezenja nije ni bilo, il istrosen ubitacnim klimaksom kraj nisam doziveo bar ko step (mislim na foru s čičom, 'verujuce' boli uvo, dobiju sokic daleko pre toga); znaci-slazem se, to intelektualno makljanje na temu 'how' je interesantno na momente, koji nestaju onog trenutka kad krene vredjanje inteligencije, 'how, in the name of god'

pored nepostojeceg pozorisnog komada i ovog $200k filma [cin'mi se da postoji bar 1 prepoznatljiva komercijalna faca, bez zamerki na glumu], verujem da je najbolji izbor - knjiga, sto valjda i biva, kad adaptiranom scenariju udenes epitet (kolko-tolko) inteligentnog

- aplauz za dramski izlet unutar es efa ovog puta ide - dzeromu! /kak da ne volim nekog ko je piso zonu tj. da ti [d] da ne voles star trekera?
..jos, vako-

The Man From Earth was written on Bixby's deathbed, by his son


  • 1

#4 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 11 December 2008 - 11:35

sad ispade da je knjigu napisao njegov sin.
nisam je chitala, a posle iskustva sa filmom bih prvo sachekala da chujem utiske od nekog ko je prochitao. ako podjednaka kolichina i tamo otpada na religiju onda ne hvala.
a shto se tiche pisanja, pa nije on bash ne znam kakav impakt ostavio niti na ST niti na Zonu Sumraka, tri epizode tamo, dve-tri vamo...
inache, biolog je glumio doktora u ST Enterprise.

anyway, sinoc uzela da gledam Leviathan al sam bila umorna pa sam stala na pochetku. ne secam se tachno kako ide pricha. znam da mi je bio prilichno ok.
weird, i taj i Abyss, oba iz '89. i oba sa deep sea tematikom.

Edited by Dunadan, 11 December 2008 - 11:37.

  • 1

#5 MaRkOMaN

MaRkOMaN
  • Members
  • 2,021 posts

Posted 11 December 2008 - 16:57

Spoiler! --Click here to view--

  • 1

#6 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 14 December 2008 - 13:58

Enchanted

Posted Image

and Disney delivers :ph34r:
odlichno izbalansirano dechje sa odraslim tako da su posle gledanja svi zadovoljni. jeste da su primarna target publika klinke od nekih 12-13 godina, ali ovo je generalno chick flick, nevezano za uzrast.
duhovitih pasaza ima vishe nego shto je uobichajeno za igrani Diznijev film, a
posebna privlachnost se svakako sastoji u prenoshenju crtanih pravila u realnost igranog filma. tu zapravo i lezi osnova komichnosti. odlichno ukomponovano. zachudo mi ni pevanje nije smetalo.
  • 1

#7 Leonina

Leonina
  • Members
  • 4,471 posts

Posted 14 December 2008 - 17:12

...


Film je stvarno sladak (nemam bolji izraz, ovo ga najbolje opisuje)
Šteta samo što je najbolja fora gurnuta u prvih 5 minuta filma.

Spoiler! --Click here to view--

  • 1

#8 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 14 December 2008 - 17:50

ma meni je ceo onaj prizor sa zivotinjama koje spremaju fenomenalan. bubashvabe koje ulaze kroz odvod kade i chiste je :ph34r:
  • 1

#9 Leonina

Leonina
  • Members
  • 4,471 posts

Posted 15 December 2008 - 02:48

ma meni je ceo onaj prizor sa zivotinjama koje spremaju fenomenalan. bubashvabe koje ulaze kroz odvod kade i chiste je :)


:ph34r: o, da! Ali meni su pacovčići nekako draži (ako se dobro sećam...)
  • 1

#10 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 15 December 2008 - 03:00

da. izgleda da ce pacovi uskoro postati popularniji od delfina.

anyway, dok sam spremala vecheru odgledah jednim okom Leviathan. pojma nemam rashta su pravili neshto tako temeljno idiotsko. izgleda da je SF produkcija iz '89. debelo podbacila sa idejama jer je izasho i onaj Deep Star 6 koji svakako nosi shnjur najmoronskijeg deep sea SF-a. vidim da ima 3.9 ocenu. surovo velikodushno.

i da.
zavrshih filmski vikend maraton s Jurassic Park III. meni se actually dopao. chista akcija, mnogo predatorskih vrsta, ima i lupetanja al barem je izostalo moralisanje, shto je samo po sebi velik plus.
plus glumi Tea Leoni :ph34r:

Edited by Dunadan, 15 December 2008 - 03:07.

  • 1

#11 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 24 December 2008 - 03:27

Posted Image

Nije loš, samo malo dosadan. Najgore što nisam gledao original pa ne mogu da pravim kritičke komparacije. Uglavnom teza je slična kao u poslednjoj priči "Night on earth" sa fincima (nadam se da me niko neće gađati trulim paradajzom): ljudi se unormale tek kad se desi neka velika nesreća.
Izdvojio bih glumicu koja je igrala Hilari Klinton. Izvanredna rola, jako iritantna. Malo me razočaralo što se srebrni letač raspao na nekakve uništavajuće bubice - langolierse, a i nije bio srebrn nego nekako tamno siv. Ne znam zašto me scena kad Kijanu, Dženifer i mali dođu kod Kliza podsetila na scenu kad Tom i Odri dođu kod Jana. Biće da je ekscentrik koji živi u šumici na periferiji prilično stereotipna pojava npr. ima ga i u Children of Men (2006) u interpretaciji Majkl Kejna.

Edited by joakimvitriol, 24 December 2008 - 03:35.

  • 1

#12 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 26 February 2009 - 18:07

Enemy Mine (1985)
Posted Image

Evo još jednog filma koji forsira pacifističke, antidiskriminacijske, multietničke i multikulturalne ideje u SF ambijentu. Zaplet me asocira na film u kome na nekom zabačenom valjda pacifičkom ostrvu ratuju valjda Toširo Mifune i Piter O'Tul ne znajući da je rat završen a ima toga malo i kod Danisa Tanovića.
Interesantne ideje ali nisam previše oduševljen realizacijom.
  • 1

#13 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 26 February 2009 - 19:24

Outlander
Posted Image

Lik se "nasukava" na Zemlju, u vreme i zemlju vikinga, a za njim dolazi i alien koji pochinje da tamani okolno stanovnishtvo i sad on kao, pomaze njima da se izbore sa Predatorom.
shteta shto nije imao bolji budzet jer svakako ima bolju prichu od mnogih drugih SF pokushaja. ovako na nekim mestima bash deluje trashy.
vanzemaljac je odlichan. jedared sam ga okachila na pogodi film pa niko nije ni pokushao da pogodi :ph34r:
bekgraund tudjinca je odlichan, chak toliko da sam na kraju iskreno navijala za njega. ne znam je l tvorcima filma to bio cilj, mislim da nije, jer ja lichno uopshte nisam zadovoljna krajem. u svakom sluchaju, shto se tiche kombinatorike (vikinzi+vanzemaljci), film je daleko od losheg.
  • 1

#14 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 27 February 2009 - 09:01

shteta shto nije imao bolji budzet jer svakako ima bolju prichu od mnogih drugih SF pokushaja. ovako na nekim mestima bash deluje trashy.

Meni najviše razbija ugođaj kvalitet slike koji valjda zavisi od trake/kamere. Imam utisak kao da gledam dokumentarni film, izgubi se atmosfera koja značajnim delom utiče na uverljivost iluzije čak i kada je dobra režija, priča, fotografija. Takođe kao da vlada neki trend enormnog seckanja scena tučnjava i generalno akcionih scena. Izbombarduju te sa nekoliko kadrova u sekundi tako da nemaš pojma o čemu se tu radi, ko je koga i na koji način.

bekgraund tudjinca je odlichan, chak toliko da sam na kraju iskreno navijala za njega. ne znam je l tvorcima filma to bio cilj, mislim da nije, jer ja lichno uopshte nisam zadovoljna krajem.

Pa šta si očekivala, da ga uhvate, poprave svemirski brod i vrate na matičnu planetu gde bi na miru mogao da obnovi sopstvenu vrstu pošto se osvajači posle nadahnutog Kavizelovog ekološkog govora na vrhovnom veću povuku sa iste i počnu da se ponašaju ekološki odgovorno hehe. Neki nesretne morovinge/aliene ubijaju sporta radi(AVP Alien vs. Predator (2004) a drugi da bi dobili zemlju za naseljavanje.

Spoiler! --Click here to view--

  • 1

#15 altobelli

altobelli
  • Members
  • 2,003 posts

Posted 27 February 2009 - 16:07

Zaplet me asocira na film u kome na nekom zabačenom valjda pacifičkom ostrvu ratuju valjda Toširo Mifune i Piter O'Tul ne znajući da je rat završen


hell in pacific, Mifune i Lee Marvin (ti izgleda imaš problem sa tim Marvinom :ph34r: )
  • 1