Jump to content


Photo
- - - - -

Pravi film i istina o 27. martu 1941.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#76 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 12 December 2008 - 17:26

Banovalo Zivorada. Cili li je on klon bio?

#77 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 12 December 2008 - 17:41

Poenta je da je embargo na informacije iz proslosti bio takav

Da, samo što su razumni ljudi bili u stanju da odvagnu zrno istine od pridane vrijednosti i prije ukidanja informacijskog embarga ( tm ). Kao dijete sam slušao priču jedne srpske učiteljice u uglavnom srpskom društvancetu o lokalnom prvoborcu. Elem evocirao on tako uspomene, pa veli, došli ovaj, onaj i onaj (lokalne ustaše prim. kl) da će sve Srbe poklat, a mi ne damo. Pita ova učiteljica, a ko mi? A prvoborac će, pa mi četnici!
Moje prvo štivo o wwII van komunističkog rama je bio feljton u Startu, memoari njemačkog veleposlanika u NDH, von Horstenaua, ali to su već bile kasne '80e mislim.

#78 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 12 December 2008 - 18:00

Da, samo što su razumni ljudi bili u stanju da odvagnu zrno istine od pridane vrijednosti i prije ukidanja informacijskog embarga ( tm ).


Eh, razumni ljudi... toga je oduvek falilo u Jugoslaviji.

[/i]Moje prvo štivo o wwII van komunističkog rama je bio feljton u Startu, memoari njemačkog veleposlanika u NDH, von Horstenaua, ali to su već bile kasne '80e mislim.


Ah, Start. To se citalo iskljucivo zbog dobrih feljtona i intervjua, jel' tako? :ph34r:

#79 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 12 December 2008 - 18:20

Ah, Start. To se citalo iskljucivo zbog dobrih feljtona i intervjua, jel' tako? :ph34r:

Da, da. U Startu su pisali René Bakalović, Igor Mandić. Tamo sam prvi put naišao na riječ "sofisticirano", čitao osvrte na Baudrillardove textove.

#80 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 12 December 2008 - 18:34

Da, da. U Startu su pisali René Bakalović, Igor Mandić. Tamo sam prvi put naišao na riječ "sofisticirano", čitao osvrte na Baudrillardove textove.


Znam da je Start imao svetlih momenata (intervju sa Jovanom Raskovicem, recimo), ali jedan od tekstova koji mi je ostao u secanju je Emirov (sada se zove Nemanja) intervju po dobijanju Zlatne Palme. Nadobudna novinarka ga propituje sta to on ima protiv zena. Emir zbunjeno trepce, a onda ona taksativno nabraja zenske likove u tih par filmova koje je snimio i sta im je sve radjeno u filmu, na sta joj Emir otprilike kaze "pa sta ti mislis da je Bosna? Svicarska?" :ph34r:

#81 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 12 December 2008 - 19:56

Koja idila. Šteta bi bilo da vas dvojica to ne realizujete? Ovako je ipak samo virtuelno :ph34r:

#82 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 12 December 2008 - 20:43

Koja idila. Šteta bi bilo da vas dvojica to ne realizujete? Ovako je ipak samo virtuelno :ph34r:


Cekamo da ti KPSrbije replicira, pa da komendija bude potpuna.

#83 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 13 December 2008 - 02:40

... Igor Mandić...

Autor preko nam potrebne kovanice mudozofi.

#84 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 13 December 2008 - 03:00

Da, samo što su razumni ljudi bili u stanju da odvagnu zrno istine od pridane vrijednosti i prije ukidanja informacijskog embarga ( tm ).

Bravo King! Kapa dole!

Ko je hteo i koga je zanimalo mogao je. Memoari svih vaznijih nemackih i saveznickih komandanata su prevedeni jos u prvoj polovini pedesetih. Prevela ih je i izdala niko drugi do izdavacka kuca JNA. Imao si po boljim bibliotekama dostupne novine iz rata, sa obe strane, imao si i memoare saveznickih komandanata i politicara. A oni se nisu nikako uvek pohvalno izrazavali o komunistima. Pocev od onog Maklinovog opisa u Pesku Orijenta kako si partizanima bacali iz aviona dehidriranu hranu, pa su je ovi, ne znajuci da treba prvo da je potope u vodu jeli onako suvu... Pa do nimalo laskavih opisa partizanskih rukovodilaca.

Edit: i da prica sa ljudima. A narocito da - slusa.

Edited by fender_bender, 13 December 2008 - 03:06.


#85 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 13 December 2008 - 08:30

Ima li neki video zapis o pljuvanju na njemackog ambasadora?

#86 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 14 December 2008 - 20:34

Necu da otvaram novi topic ali sam pre par dana u ruskim novinama naleteo na delove vrlo interesantne knjige.Ocigledno je da friziranje blize istorije nije bila specijalnost samo komunista.Kad nabavim knjigu dacu dodatne detalje.
Juan March

#87 holding

holding
  • Banned
  • 54 posts

Posted 15 December 2008 - 22:26

Činjenica je da je britanska obaveštajna služba intenzivno radila na sprečavanju približavanja Kraljevine Osovini, te da je imala možda i presudan uticaj u organizaciji puča.

da je puc izveden od strane oficira koji su bili britanski agenti.

Tačno tako!

#88 macvanin

macvanin
  • Members
  • 14 posts

Posted 18 December 2008 - 09:02

Да додам и ја - поједностављено речено,ове задње две реченице представљају објашњење ових догађаја.Улога коју је себи касније дала КПЈ је,баш као и све друго у вези њих.преувеличана ( а све у духу соцреализма ).

#89 monahan

monahan
  • Members
  • 1,898 posts

Posted 08 January 2009 - 21:40

A sta je poenta ovog topica?To "bolje grob nego rob" je valjda bila samo jedna od parola koju je neko nosio .Sta sad?
Mnogo je zanimljivije kako je Fritz Klingenberg zauzeo Beograd sa jednim vodom vojnika na motociklima

A, sa koliko motorcikala je otisao?

#90 nenad_janjic

nenad_janjic
  • Members
  • 6 posts

Posted 16 October 2011 - 08:58

Anti kgb je u potpunosti u pravu.