Jump to content


Photo

BU


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
98 replies to this topic

#61 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 19 November 2002 - 05:15

Sioran:
sve u svemu, ja nisam protiv studentskog ocenjivanja, nisam ni protiv kontrole nastave, ali mislim da ona ne postize mnogo, a ima i svoju cenu (vreme, to jest novac).

Da ne bude zabune, ne mislim ni ja da se postize ne znam koliko... ali, pritisak postoji i to je nesto sto se jednostavno ZAHTEVA i nema mrdanja. Ovde su uspostavili federalnu organizaciju koja ce da "upada" na univerzitete i proverava kako radimo kontrolu kvaliteta nastave. Dakle, sve moramo da imamo dokumentovano, inace ne valja.

Sioran:
ono sto mislim da postize mnogo to je zahtev da profesor redovno objavljuje u vrhunskim casopisima. kada nasi profesori to budu radili, oni ce i predavati stvari koje su korisne i nove. same ocene koje studenti daju kursevima meni ne znace mnogo iz sledeceg razloga: najgore organizovan kurs u americi mi je bio mnogo bolji nego najbolji kurs u srbiji.

Slazem se, tj. pretpostavljam da se slazem, posto nisam imao prilike da slusam kurseve u Americi (ali verujem da je to sve slicno sa Australijom, jer ovi se ubise imitirajuci ih i svaki cas nam dovode neke Amere da nam kazu kako da radimo).

U vezi objavljivanja. Opet, to je deo istrazivackog portfolia. Imas one koji objavljuju znacajne stvari, a uopste ne ucestvuju u nastavi. Nedavno je moj drugar odavde otisao za Washington State Uni gde je dobio profesuru sa 0% nastave a 100% istrazivanja. To su sve vise i vise odvojene stvari.

To sto ja pisem ovo uopste ne znaci da mislim da je to dobro. Cesto ne mislim da je mnogo dobro, ali to su neki trendovi.

Ovde kod mene je nedavno uvedeno da ili ces da budes "napredni" istrazivac (uslovi vrlo strogi - puno objavljivanja stvari sa "tezinom"), ili ces da budes "napredni" predavac (moraju da se dobijaju nagrade za nastavu, da se zavrsavaju poslediplomski stepeni u oblasti edukacije i slicno), ili mozes i u oba da budes napredan (super za tebe).

A ako si u oba "nazadan" onda nema avanzovanja, a ako ikad dodje do "prestrukturiranja" prvi si da dobijes "paket".

Ponavljam, diskutabilno je koliko je sve ovo korisno i uopste bitno za studente, ali to je ono sto se danas trazi od nastavnika. Ponesto od toga sigurno da bi valjalo i za BU, ali nije u tome sustina, koliko u tome da ce BU jednostavno MORATI da primeni neke slicne mehanizme, prosto zato da bi bio priznat, akreditovan, u okviru EU i uopste zapadnog sveta.

Sve ovo ima indirektne reperkusije na nase buduce diplomce i to sta ce oni moci (ili nece moci) da urade kada se u svet upute sa diplomom BU.

#62 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 19 November 2002 - 08:53

>U vezi objavljivanja. Opet, to je deo istrazivackog portfolia. Imas one koji objavljuju znacajne stvari, a uopste ne ucestvuju u nastavi. Nedavno je moj drugar odavde otisao za Washington State Uni gde je dobio profesuru sa 0% nastave a 100% istrazivanja. To su sve vise i vise odvojene stvari.

u sustini ne mogu da govorim u univerzitetima generalno - ono sto stvarno znam su samo tri univerziteta na kojima jesam studirala/studiram. ne mogu da se zakunem da nigde ne postoji niko ko je research faculty (znaci neko tenure-track, ili tenured, postoje naravno postdocovi, research associates etc), a ko nema nikakve obaveze da predaje, makar povremeno, ali ja ne znam nijednog takvog. znam i da sam na vise mesta citala uputstva za, loosely speaking, uspeh u akademiji i poenta je uvek bila nesto tipa: teaching je pitanje praga (znaci fantastican je isto sto i odlican), a istrazivanje nije (fantastican je bolje nego odlican). doduse, postoje ovde liberal arts colleges, na kojima je skoro sav faculty teaching-oriented. i postoje institucije tipa los alamos, koje daju akademska zvanja a u kojima mislim da nema studenata ili oni nisu vazna preokupacija institucije. ni jedno ni drugo ne bih preporucila kao model za BU.

>To sto ja pisem ovo uopste ne znaci da mislim da je to dobro. Cesto ne mislim da je mnogo dobro, ali to su neki trendovi.

sve u svemu, mislim da se mi uglavnom slazemo (pazi to!).

ja u neku ruku mislim da su samo dobri istrazivaci dobri profesori. naravno, to logicki ne mora tako da bude i sigurno nije tako u 100% slucajeva, niti znaci da je svaki dobar istrazivac dobar profesor, ali mislim da ima veze sa tim koja vrsta ljudi se bavi istrazivanjem, i specificnom perspektivnom na tvoju oblast koja se razvija pokusavanjem da resis neki njen problem. ubedljivo najveci uticaj na mene su ostavili bas ljudi koji su opsednuti nekim problemom sto cini da na celu disciplinu gledaju na odredjen, i u nekom smislu iskrivljen nacin. ali bas u toj specijalnoj interpretaciji se nalazi neki izazov i draz, i da je razumes, da je osporis, ako moze, da joj se posvetis, ako moze itd.

[ Izmena poruke: Sioran na dan 2002-11-19 09:11 ]

#63 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 19 November 2002 - 17:15

Indy:
Ako se studenti u procesu nastave/ocenjivanja pozale na bilo sta, to se uzima krajnje ozbiljno i cela stvar se "pretresa" i uporedjuje sa onim sto je proklamovano u materijalima koji su podeljeni/prodati studentima. Svakom studentu se potom odgovara pismom od direktora odelenja gde se u detalje objasnjava zasto im je npr bila otkazana neka vezba, ili zasto im je naknadno dodat jedan seminarski rad i tome slicne stvari. Sustina je da se svaki student, bez obzira da li je I godina ili PhD student, tretira kao musterija (koja nije bas uvek u pravu - ali, skoro da je tako)."
Ne bih rekla da je sustina ovih assessment procedura da se neko tretira kao musterija. Sustina price je da nema nedodirljivih i da svi moraju da se pridrzavaju odredjenih pravila ponasanja. Sustina freedom and democracy je da se preko odredjenih mehanizama spreci stvaranje otudjenih i mocnih grupa ljudi koji ce delovati po nekom sopstvenom pogresnom impulsu. To se desilo na BU (ne svugde), nema mehanizama koji teraju ljude da rade, da se stalno usavrsavaju, da budu korektni i profesionalni. I onda se stvaraju lanci lenjih, oklembesenih, neprofesionalnih ljudi koji sire zarazu i naravno da su alergicni na "nesavitljivost", "posebnost", "preterano isticanje", "preteranu ambiciju" itd. Zato ja te kontrole shvatam kao Superego-cast i savest bez kojih nista pametno i ne moze da se postigne.

"Morao sam mnogo knedli da progutam dok se nisam navikao da student u e-mailu moze 'ladno da se istrese na mene bez razloga, a ja moram da mu odgovorim najuctivije i najprofesionalnije... Ali, sve to ide u rok sluzbe. I sad, draga natasha, nikako se vise ne bih vracao na "postovani profesore" i slicne fraze. Studenti koji samo upadnu u moj ofis i oslove me (normalno) imenom (recimo "Indy", ha ha) ili, sto je ovde najcesce slucaj, "mate" su mi sasvim OK, "cak stavise".
Uvek se nadju studenti zakerala i nevaspitani. Ali, ako se podje od cinjenice da se u vecini slucajeva radi o zrelim i lepo vaspitanim ljudima, onda ovaj friendly odnos ima smisla jer se stvara pozitivna atmosfera. Mozete da mislite mog zaprepascenja (pozitivnog!) kada sam dosla iz Beograda i za par dana univerzitetski maskenbal. Prvo sam pomislila, ma to je samo sala kakvi da stavim ludacku periku i da se pojavim na balu. Kad je tamo, a ono-glavni profesor Rod Stjuart, a njegova zena stavila zecije usi i dve gombice na glavu. Moj supervisor spider-man, koleginica Merilin Monro, a jedan drugi frend vestac. Ne izmisljam, stvarno je tako. Onda je krenula pijanka i festa do zore.
Kako mi je smesno i besmislemo posle ovog iskustva delovao Bg Uni sa vasa ekselencijo, prof. Dr. Poruka sa tog bala mi je - ma kakve titule, kakvi bakraci. I zbog toga ih mnogo vise postujem.
Cek, cek profesore kada te oslovim sa hej ti Indijanac negde na topicu Srbija. :lol:
Salim se, naravno, dragi profesore, ne treba preterivati, "cak stavise" :smile:

[ Izmena poruke: natasha na dan 2002-11-19 17:37 ]

#64 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 21 November 2002 - 14:16

da li su mozda te razlike koje su evidentne izmedju domacih i stranih univerziteta produkt uchenja po modelu; nadrkani profesori, neraspolozeni za saranju, naduvani, uobrazeni, koji se svoje stolice drze kao pijan plota, mozda je to ono shto su od svojih prethodnika nauchili.

da ne pominjem "bodove" koji se ovde dodeljuju za razne nauchne radove, tipa, treba da popunih kvotu da bi ti se napunila kotarica sa bodovima, pri chemu eventualno na nivou jednog fakulteta postoji samo nekoliko dobrih nauchnih radova, sve ostalo je shkart, ponavljanje vec vidjenog.

jashta, nashi univerziteti su odlichni za uzgajanje mediokriteta.
ja sam iz NS, te mogu da pricham samo o tom univerzitetu mada sumnjam da, osim u nijansama, postoje razlike u odnosu na BU.
ovde je pravilo da shto je "humanija" nauka, to su profesori gori.
psihologija, filosofija,jezici, medicina.

kako to?

a ono shto najvishe porazava nije individualna nezainteresovanost samog profana za materiju kojom se bavi, vec to shto svoja predavanja prezentuje u suvoparnoj formi, bez ikakve zelje da studentima priblizi gradivo, mnogi lepi predmeti su upropashceni jer je profesor losh kao predavach.

sioran:
>>ja u neku ruku mislim da su samo dobri istrazivaci dobri profesori. naravno, to logicki ne mora tako da bude i sigurno nije tako u 100% slucajeva, niti znaci da je svaki dobar istrazivac dobar profesor, ali mislim da ima veze sa tim koja vrsta ljudi se bavi istrazivanjem, i specificnom perspektivnom na tvoju oblast koja se razvija pokusavanjem da resis neki njen problem. ubedljivo najveci uticaj na mene su ostavili bas ljudi koji su opsednuti nekim problemom sto cini da na celu disciplinu gledaju na odredjen, i u nekom smislu iskrivljen nacin. ali bas u toj specijalnoj interpretaciji se nalazi neki izazov i draz, i da je razumes, da je osporis, ako moze, da joj se posvetis, ako moze itd.<<

shto ne mora obavezno da bude sluchaj.
ako se neko bavi fazama rasta kod bakterija, ne mora obavezno biti fasciniran svakom drugom oblashcu iz mikrobiologije.

isto tako, nema ama bash nikakvog pravila da ce dobar istrazivach biti i dobar predavach.
znati znanje i umeti ga preneti su dve potpuno drugachije stvari.

Indy, kako je to lepo kad studenti mogu da ti se obrate sa "mate" :smile:
ovde bi nas verovatno izbacili sa faxa:smile:
termini za konsultacije jednom nedeljno, skripte raspad sistema (ne secam se kad sam poslednji put uchila iz prave knjige).

trenutno uchim molekularnu genetiku gde je skripta kucana na obichnoj pisacoj mashini, sa svim mogucim i nemogucim pravopisnim i gramatichkim greshkama (toliko o pismenosti), crtezi su uradjeni u kroki stilu, ruchno, sa fusnotama napisanim rukopisom koji eventualno apotekar moze da prochita, ochajno objashnjeno sve iole komplikovanije.

chemer i jad, eto kakvi su nam iniverziteti i kadrovi u njima.

#65 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 21 November 2002 - 19:56

>shto ne mora obavezno da bude sluchaj.
ako se neko bavi fazama rasta kod bakterija, ne mora obavezno biti fasciniran svakom drugom oblashcu iz mikrobiologije.

ne mora, ali ako je u toj oblasti strucnjak cesto zbog toga ima specifican pogled na celu disciplinu. osim toga, vecina ljudi i predaje ono cime se bavi. ne samo tu konkretnu temu, naravno, ali tu oblast.

>isto tako, nema ama bash nikakvog pravila da ce dobar istrazivach biti i dobar predavach.

ja verujem da ima. problem mnogih losih predavaca nije tehnika predavanja nego znanje.

>znati znanje i umeti ga preneti su dve potpuno drugachije stvari.

konceptualno gledano da. s druge strane, najbolji profesori koje sam imala su bili i najbolji istrazivaci.

#66 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 21 November 2002 - 20:53

Ja takodje mogu da potvrdim iz svog iskustva da su najbolji istrazivaci ujedno i najbolji profesori. Najbolji istrazivaci su opet oni koji su skoncentrisani na resenje nekog specificnog problema, tj. idu u dubinu, ne u sirinu.
Ono sto sam primetila je da postoje izvesni akademski krugovi koji vole da sto vise komplikuju, da ono sto predaju ili istrazuju izgleda nedostupno i tesko razumljivo. Cini mi se da top autoriteti imaju neverovatnu jednostavnost i jasnocu komunikacije sa auditorijumom. Bas sam se pitala zasto je to tako.
Citam juce uvodnu rec mog omiljenog profesora u jednom casopisu, inace veliki autoritet u svojoj oblasti, gde kaze da neki bespotrebno komplikuju stvari da bi dali sebi na tezini, jer kada nesto izgleda nedostupno i zamrseno, ljudi pomisle gledaj ove genijalce.Taj covek ima patente od ko zna koliko miliona dolara, revolucionar u svojoj oblasti, i kaze: sve velike stvari su nepodnosljivo jednostavne. Odusevio me.

[ Izmena poruke: natasha na dan 2002-11-21 20:55 ]

#67 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 22 November 2002 - 00:46

Samo jos jedan kuriozitet. Procitala sam negde da je bila anketa medju vrhunskim fizicarima. Pitali su ih za ostala interesovanja mimo oblasti kojom se bave. Neko je odgovorio atomska fizika, neko religija, neko umetnost, ali je 90% odgovorilo-kafa. :smile:
What an answer-to se zove dubina.

[ Izmena poruke: natasha na dan 2002-11-22 00:47 ]

#68 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 23 November 2002 - 02:31

ali ako ovo znaci da ces prestati da trazis podatke o mom identitetu, onda pozdravljam tvoj komentar.


Paranoiku jedan, nigdje nisam nisam trazio podatke ko si nego da pokazes malo tih referenci sa kojih pljujes po diplomama I takmicenjima koje su drugi osvojili.

Inace dok si mislila da si ti ta koja ima cime da se hvali evo sto si izjavljivala

ne, za mene nije postojao prijemni za matematicku, znas desava se i to ako imas adekvatne diplome sa takmicenja. mislim shvatam ja da ti to nisi iskusio

Jel treba da vjerujem da si dican predstavnik useri-se-u-gace faks-a dok ne mozes da se sjetis sto si pisala juce?

>da, vise nego ostatak vase generacije koji se uopste takmicio. a ko na tim takmicenjima uopste i ucestvuje osim par likova iz matematicke koji su umislili da su takmicenja najvaznija stvar na svetu, posto im se tamo time ispira mozak? a i


Moja baba je bila idealna za predsjednika jugoslavije. Ma garant. Jedino ju je mrzjelo da se kandiduje.
Puna mi je Podgorica tipova koji su bolje igrali fudbal od Deja i Mijata u petlicima buducnosti samo sto su to oni igrali “sporta radi” .
Jedino mi je cudno sto te price cujem od tipova koji zu zaglavili ka konobari u nekom kaficu.

zanimljivo mi je ovo za veliku jugoslaviju. posto "velika" je prestala da postoji u vreme kad sam ja matematicku zavrsavala.


Znaci nisi toliko matora koliko se po tvojim postovima moze zakljuciti… Sorry mora da ti je bio tezak zivot pa si prerano ostarila


1) iq ljudi sa etf-a je visi od iq ljudi sa pmf-a 2) ljudi koji nisu mogli da upisu etf su se upisivali na pmf, nikad obrnuto.


Sad si ti postala strucnjak za IQ? Odlicno… Bas mi je drago sto me prosvetljujete. Normalno da cu da vam vjerujem na rijec. Ove papirice koje smo dobijali postom cu da zapalim.

Pmf su uvijek upisivali 10-ak ljudi koji su ukapirali da su u njoj pronasli sebe I da im zanati ne padaju na pamet. Onda slijedi jos 20-ak curica koje oce da budu profesorke I to je to.
Ostatak broja (ne sjecam se da je nekad ispunjena kvota) su upisivali ljudi koji su ga vidjeli kao faks na kome uvijek ima slobodnih mjesta za upis.

Ono o cemu pricam su tih prvih desetak od kojih treba napraviti nasu buducnost. To su oni koji su sposobni za nekakav naucni doprinos.

Inace ispada da je tvoja generacija Goran Gogic? I on ti se uklapa u pricu zar ne?


mogu, zato sto za razliku od tebe umem logicki da razmisljam


Odlicno… Bas ne napadas sagovornika…

koga bre interesuje uspeh na takmicenjima?


npr tebe dok si ga imala.

poznajem devojku koja je bila prva na saveznom i nikad nije zavrsila fakultet; olimpijca koji vozi kamion, trostrukog olimpijca koji jedva prezivljava


I mi se ovdje divimo nasem obrazovnom sistemu koji je uspio takve luzere da odbaci?

(to jest, ne pricaju da im je srednja skola bila najbolji period zivota).


Ovo zlonamjerno izvlacis iz konteksta.
Srednja skola I eventualno prve godine faksa su vrijeme kad je/bi trebao da bude najsrecniji bilo ko. Nema to veze sa matematickom ili masinskom ili kuvarskom, ima veze sa ZIVOTOM. Neke stvari radis na vrijeme ili ih propustis zauvijek.
Mogu jedino da iskazem moje zaljenje sto to ocigledno nisi dozivljela.
Razmisli gdje su pogrijesili tvoji roditelji I nemoj da dopustis tvojoj djeci da se isto desi.

drugo, u meri u kojoj ljudi iz matematicke jesu uspesni, pitanje je koji je uzrok toga - da li to sto tamo idu pametni, a pametni ljudi su uspesni, ili taj idiotski program nastave koji je tamo na snazi.

Idiotski je jedini program nastave koji se mijenja kad treba a ne 20 godina posto zastari I koji kreiraju isti ti pametni ljudi koji su je zavrsili I posle se vratili u nju.

I koji su I dan danas dovoljno hrabri da vjeruju u to I da npr ne postuju direktno naredjenje ministarstva prosvete o tome kako treba drzati nastavu iz informatike.

Mislim da srednja skola koja je toliko bijedna da glavne predmete u njoj drze univerzitetski profesori stvarno zasluzuje prezir.

>P.P.S. Da li na Beogradski ETF u bilo kojoj oblasti zauzima vodece mjesto na svijetu?

ne, naravno, jos manje crnogorski pmf. ali to je za mene naravno potpuno nebitno, posto imam diplome sa univerziteta od cijeg bi se imena ukakio u gace.


Vidisl lutko, pricali smo o BU PMF-u koji JESTE prvi u svijetu bar po pitanju Kompleksne Analize I BU ETF-u koji toliko branis.
Inace I podgoricki PMF (istina fizika na njemu) ima neki cosak nauke u kome je prvi na svijetu.

A sto se tice tvog univerziteta namo ga pominjati ne toliko zbog mojih gaca nego zbog svojih profesora.
O tome I pricam ovdje… jednog dana pogledas I vidis kome si bre dao diplomu…

>Sa osnovnom matematikom dobijas ~350 ljudi sto je vise nego sav matematicki nastavni I istrazivacki kadar.

to je zato sto ima premalo univerziteta, to jest zato sto premalo ljudi studira.


Nastavi da racunas I doci ces do toga da je to dovoljo za zemlju u kojoj bi 15% (~800.000) stanovnistva imalo diplome tehnickih fakulteta.

Evo obecavam da cu da pogledam autokorekt ako se ti potrudis da ukljucis kalkulator prije nego sto lupis sledeci put. Vazi?

ne, nisi. posto to ocigledno nije nikakvo zvanicno takmicenje, nego nekakav duel koji su smislile dve skole koje su umislile da su nesto specijalno

Zamisli al u vrijeme kad sam se ja takmicio su bile neke… kako se ono zvahu… sankcije …. Jes bogomi… Pa se nekim klincima iz jugoslavije mos mislit nije davalo da ucestvuju na te Olimpijade.

A cisto podsjecanja radi zadnji put kad nam je dozvoljeno da se takmicimo na olimpijadama je neki Ranko Lazic bio PRVI (ne prva nagrada nego prvo mjesto) na Olimpijadi iz programiranja.

Sve I da sporis mene kao validnog predstavnika Jugoslavije/Srbije (a sto ti nebi palo na pamet da recimo bacis pogled na rezultate sa Republickog I Saveznog te godine) Kolmogorov je reprezentacija Rusije na svim takmicenjima.
Oni se ne razbacuju sa talentima ka mi ovdje.
Istina ne bih volio da sam u njihovoj kozi.

da, zivis da bi sluzio, posto u suprotnom ostali te nece placati. i to, ako se zajednica dogovori da eventualno placa za tvoje ezoterije, to je opet zato sto ce to mozda nama da posluzi.


Posto je u pitanju nauka kojoj hvala bogu trebaju samo papyri, olovke I kante za otpatke, nije problem pronaci finansijera za to malo jada.
Posto je takodje nauka koju skoro niko od istih I ne pokusava razumjeti tesko da te mogu usmjeravati sta ces tu da radis kao sto je slucaj sa vecinom ostalih.
Sve u svemu dozvoljeno ti je da zivis za nju ne sluzeci nikome a ako se neko sjeti da to sto sim izmadjiao iskoristi super.

Sta mislis Da li bi cula da je Ajnstajn postojao da nije bilo Boljaja I Lobacevskog?

E da… Zaboravih… Popmenu li neko Superiornu Inteligenciju pored papira I olovke?

…imam dovoljno uspeha u svom zivotu pa ne moram da uzdizem matematicku.

znam dovoljno tih nabedjenih velicina iz matematicke koje kako stare shvataju da i nisu toliko uspesni koliko su ih u matematickoj ubedjivali. pa se onda javljaju razne racionalizacije, tipa matematika je najvaznija, oni koji studiraju etf (i bilo sta drugo)



Visok sam, crn, zgodan,
Inteligentan, obrazovan,
Imam finu kolekciju pecata u pasosu koju redovno dopunjavam,
Imam dobar posao, postovanje ljudi iz struke.
Pet-sest prijatelja,
Od dobre famelje sam.
Nista mi ne treba samo se hvalim

daj bre poseti tools i autocorrect u windowsu.


Necu BRE.

pa naravno, ne moze da ti vrati iluziju da si poseban, shvatam ja tebe. samo ja nemam taj problem, iako ne mogu da kupim kola koja hocu.


Nista ti ne brini, dobijam taman toliko tapsanja po ramnima da mi se kicma ne osusi (E. Bern).
Mada… znam da mi nikakva posebnost nece pomoci da ne ostarim I priznajem toga se plasim.

primanje stipendije za talentovane?

Zamisli nisam je dobio. Vjerovatno bih se I time pohvalio.

wow, ovo je sad kao dokaz da matematicari nisu servis drugima. pa za nasha ne bi ni znao da nema primenu u ekonomiji, to jest u
resavanju pravih, zanimljivih problema.


Dok je problem resavaju ga matematicari… Serviseri su oni koji to prepakuju I serviraju ostatku svijeta.
Njegov doprinos nauci bi bio isto toliki I da nista od toga nije primenjivo u ovoj realnosti.

a inace nadam se da ce da se snimi film o nekom ko nece imati prljave nokte, i uopste, biti tako zanimljiv kao nash u tom filmu.


Sigurno je I Anstajn nepodoban za snimanje filma o njemu jer nije umio da upari ciste carape?

budalastina. u americi ionako svi prodju.


Cak I na fakultetima od kojih se useresugace… to vjerujem.. mislim ako ti je vjerovat na rijec…


A sad o necemu u cemu se zlazemo


problem mnogih losih predavaca nije tehnika predavanja nego znanje.

najbolji profesori koje sam imala su bili i najbolji istrazivaci.


Sta predlazes da treba uciniti da se na dugi rok postigne da u profesorskim redovima imamo najbolje?

Tu moram da odam priznanje ETF-u u principu da dijete Nekoga sa ETF-a ne moze dobiti nikakav posao na njemu koji je sprijecio da se pojavljuju klonirane generacije kao na Medicini.


_________________
Svako od nas jeste jedinka, ali ako si resio (nije bitno da li si zeleo ili morao) da zivis u odredjenom kolektivu, drzavi, to znaci da moras i sam da preuzmes deo sledovanja, i onda kada se placa i onda kada se naplacuje. Ne razumem sta je tu sporno?!

[ Izmena poruke: Jr na dan 2002-11-23 02:38 ]

#69 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 23 November 2002 - 03:34

>Paranoiku jedan, nigdje nisam nisam trazio podatke ko si nego da pokazes malo tih reference sa kojih pljujes po diplomama I takmicenjima koje su drugi osvojili.

cek, cek. znaci ja moram da se divim svemu sto je neko drugi uradio? eto vidis kako nije dobro kad je skola orjentisana na matematiku, pa onda njene perjanice svako po zelji vezuje u cvor, na temu po izboru.

>Inace dok si mislila da si t ta koja ima cime da se hvali evo sto si izjavljivala

to izjavila jesam, ali kojim povodom - jer si ti utvrdio da zato, sto sam ja rekla da je "jaka stvar" zavrsitu matematicku, mora biti da sam se ja upisala u "jednu od numerisanih". sto dalje potvrdjuje tvoje sulude kriterijume i pretpostavke (tipa svako ko nije u matematickoj nije tamo zato sto nije polozio prijemni, ne zato sto ga to nije zanimalo), i dalje, svako ko kritikuje matematicku je kritikuje iz zavisti, ne zato sto za to postoje razlozi.

>Puna mi je Podgorica tipova koji su bolje igrali fudbal od Deja i Mijata u petlicima buducnosti samo sto su to oni igrali “sporta radi” .

rad je presudan za uspeh u bilo cemu. mnogi bi i mogli da budu vrhunski fudbaleri da su dovoljno radili, kao sto bi i druge skole proizvodile dobre takmicare kada bi druge skole interesovalo da to proizvode.

>Znaci nisi toliko matora koliko se po tvojim postovima moze zakljuciti…

'73 sam godiste.

>Sorry mora da ti je bio tezak zivot pa si prerano ostarila

a kopka te moj zivot, a? mislim ja sam na to navikla, pa ces se i ti navici na to da o njemu nista ne znas, samo polako.

>Sad si ti postala strucnjak za IQ? Odlicno…

pa ja i jesam strucnjak - ne bas specijalista, ali za tebe i to i to u jedno deset razlicitih oblasti.

>Bas mi je drago sto me prosvetljujete.

nema na cemu. tvrdjenje se bazira na rezultatima testova inteligencije koji su bili deo stipendije za talentovane.

>Ove papirice koje smo dobijali postom cu da zapalim.

opet mensa, a? ti kao imas uvid i sta su svi drugi dobili, poznate su ti raspodele za pmf i etf.

>Ono o cemu pricam su tih prvih desetak od kojih treba napraviti nasu buducnost. To su oni koji su sposobni za nekakav naucni doprinos.

ovo je budalastina koja je rezultat tvoje provincijalnosti. nije tacno da su samo deset najboljih sposobni za naucni doprinos, mnogi ljudi su sposobni za naucni dopronis i pravom sistemu ga i prave. niti je nuzno da se tih deset prepoznaje u srednjoj skoli niti po proseku na fakultetu.

>Inace ispada da je tvoja generacija Goran Gogic? I on ti se uklapa u pricu zar ne?

ne znam ko je goran gogic. nije moja generacija.

>Imam finu kolekciju pecata u pasosu koju redovno dopunjavam,

wow! pecati u pasosu! pohvali mi se jos da imas starke i swatch.

>Nista mi ne treba samo se hvalim

to ti mislis. efekat koji proizvodis je sazaljenje, ne zavist.

>npr tebe dok si ga imala.

ili sam ga mozda imala dok me interesovao. ili sam ga mozda imala i posto je prestao da me interesuje. ali u svemu tome ja nisam ni bitna - ono sto je bitno je da beznacajno mali broj ljudi ucestvuje u takmicenjima.

>Ovo zlonamjerno izvlacis iz konteksta.
Srednja skola I eventualno prve godine faksa su vrijeme kad je/bi trebao da bude najsrecniji bilo ko.

ma nemoj! ovo po nekom zakonu koji si ti propisao?

>Neke stvari radis na vrijeme ili ih propustis zauvijek.

uvek se neke stvari propuste zauvek, posto se ne moze sve raditi. ja sam generalno zadovoljna stvarima koje sam propustila i koje nisam propustila.

>Razmisli gdje su pogrijesili tvoji roditelji I nemoj da dopustis tvojoj djeci da se isto desi.

zanimljiv ti je ovaj komentar, deluje kao da mislis da sam ja radila ono sto sam radila zato sto su mi roditelji tako naredili. mislim shvatam ja da je to mozda tvoj slucaj (pa ko bi se normalan i posvetio takmicenjima), ali nije i moj.

>Idiotski je jedini program nastave koji se mijenja kad treba a ne 20 godina posto zastari I koji kreiraju isti ti pametni ljudi koji su je zavrsili I posle se vratili u nju.

pametni ljudi koji se vracaju u matematicku? kao, predavati u nekakvoj gimnaziji je pametno? ili uopste uspesno?

>Mislim da srednja skola koja je toliko bijedna da glavne predmete u njoj drze univerzitetski profesori stvarno zasluzuje prezir.

ne prezir vec zgrazavanje. potpuno nepotrebno, cilj krajnje problematican (beskonacna pripremanja ekipa za takmicenja na kojima niko osim njih ne ucestvuje).

>Vidisl lutko, pricali smo o BU PMF-u koji JESTE prvi u svijetu bar po pitanju Kompleksne Analize

ahahahahahahaha. kao sto je i etf prvi u elektromagnetici. koje su ti to price, vidim ja da tebi fali jedan vazan pecat u tom pasosu.

>Inace I podgoricki PMF (istina fizika na njemu) ima neki cosak nauke u kome je prvi na svijetu.

da, da, kako da ne. ljubisa stankovic je takodje prvi na svetu u svojoj oblasti, zato i jeste jedan od sto associate editor-a.

>A sto se tice tvog univerziteta namo ga pominjati ne toliko zbog mojih gaca nego zbog svojih profesora.

necu da ga pominjem iz drugih razloga - zato sto bi to znacilo da se ja hvalim gde sam diplomirala/magistrirala. crpljenje samopostovanja iz institucija koje su ti dale diplomu prepusticu tebi.

>Nastavi da racunas I doci ces do toga da je to dovoljo za zemlju u kojoj bi 15% stanovnistva imalo diplome tehnickih fakulteta.

koja je to zemlja? posto srbija to definitivno nije.

>Zamisli al u vrijeme kad sam se ja takmicio su bile neke… kako se ono zvahu… sankcije …. Jes bogomi… Pa se nekim klincima iz jugoslavije mos mislit nije davalo da ucestvuju na te Olimpijade.

too bad. ali to i dalje ne znaci da tvoj uspeh na nekom levom duelu dve skole moze da se tretira kao da si pobedio na olimpijadi. posto jednostavno nisi, zivi sa tim.

>A cisto podsjecanja radi zadnji put kad nam je dozvoljeno da se takmicimo na olimpijadama je neki Ranko Lazic bio PRVI (ne prva nagrada nego prvo mjesto) na Olimpijadi iz programiranja.

sto pokazuje - sta? da je vrlo selektivna skola koja radi po specijalnim programima sposobna da proizvede ucenika koji ce da uradi - sta? pobedi na nekakvom takmicenju? jaka stvar. ili mozda da bi i ti to postigao samo da nije bilo sankcija?

>Posto je u pitanju nauka kojoj hvala bogu trebaju samo papyri, olovke I kante za otpatke, nije problem pronaci finansijera za to malo jada.

vidis kako je to strasno kad te zaglupi matematicka pa ne razumes osnovne stvari, tipa zakon ponude i potraznje. trosak tvog rada nije samo olovka i papir, vec i to sto jedes, spavas, vozis auto i tako dalje. to sve imas zato sto drugi zele tvoj rad, a zele ga zato sto je potencijalno koristan.

>Posto je takodje nauka koju skoro niko od istih I ne pokusava razumjeti tesko d ate mogu usmjeravati sta ces tu da radis kao sto je slucaj sa vecinom ostalih.

budalastina, mada razumljliva sa obzirom iz kojih si krajeva. u razvijenom svetu ljudi u vecini disciplina imaju solidno znanje matematike. naravno, to nije znanje koje bi im omogucilo da objavljuju u matematickim casopisima, ali to nikog od njih i ne zanima, posto je za vecinu nas matematika sredstvo a ne cilj.

>Sta mislis Da li bi cula da je Ajnstajn postojao da nije bilo Boljaja I Lobacevskog?

sta bi ovo trebalo da dokaze, bas me zanima.

>Nista ti ne brini, dobijam taman toliko tapsanja po ramnima da mi se kicma ne osusi (E. Bern).

a ovo si pokupio od uzelca ili sta? ne bi bilo lose da nam malo izadjes iz puberteta, a, sta mislis? osecam da ti je na nocnom stocicu galeb dzonatan livingston.

>Zamisli nisam je dobio. Vjerovatno bih se I time pohvalio.

pa ne sumnjam da bi. verovatno si zabrljao na testovima inteligencije.

>Dok je problem resavaju ga matematicari… Serviseri su oni koji to prepakuju I serviraju ostatku svijeta.
Njegov doprinos nauci bi bio isto toliki I da nista od toga nije primenjivo u ovoj realnosti.

covece, koji si ti ignoramus, pa ovo je prosto zabavno. steta samo sto ja nemam zivaca da te sad ovde poducavam.

>Sigurno je I Anstajn nepodoban za snimanje filma o njemu jer nije umio da upari ciste carape?

koje fraze, koji stereotipi. i to me sad svi kao treba da se divimo ili sta?

>Sta predlazes da treba uciniti da se na dugi rok postigne da u profesorskim redovima imamo najbolje?

ukinuti poziciju asistenta, ucini konkurse za docente otvorenim (znaci svako moze u principu da bude primljen) i na njima kao jedini kriterijum postaviti kvalitet i broj objavljenih radova i potencijal istrazivackog programa.

#70 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 23 November 2002 - 03:53

2 Sioran:

Vratis se, citiras kako treba ono na sto odgovaras i dodas onda svoj komentar.
Ovako kako ti radis nije razlog na koji zelim da razgovaram sa tobom.
Moje misljenje moze da bude glupo ili superpametno mozes da ga podrzis ili poljujes ali raspravljaj o onome sto sam ja rekao a ne o Cut&Paste onoga sto bi ti htjela da vidis.

#71 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 23 November 2002 - 04:15

>Vratis se, citiras kako treba ono na sto odgovaras i dodas onda svoj komentar.

vidis pile, diskusije nisu matematicki dokazi. u diskusiji je sasvim normalno da cu ja da odgovaram na ono sto mi najvise odgovara, sto smatram zanimljivim, gde su logicki propusti najocigledniji itd, kao i da citiram ono sto mi odgovara, sto potkrepljuje moja tvrdjenja itd, a ne da odgovaram na i da citiram apsolutno sve sto si ti ikad igde rekao.

no ja ti vec rekoh da je za uspeh u svemu, pa i polemici, presudna vezba, s tim da u vezbi postoji optimalan raspored lekcija. posto vidim da si oran za vezbu (petsto postova za mesec dana) prosetaj lepo do diskusije o eurokremu, pocni onako protagorski da tvrdis da je bolji cipiripi, i tako, vremenom ces najdamo se zvucati manje glupo na malo zahtevnijim temama.

#72 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 23 November 2002 - 04:41

Sioran:
...vidis pile…


Dobro Maco :grin:

, diskusije nisu matematicki dokazi. u diskusiji je sasvim normalno da cu ja da odgovaram na ono sto mi najvise odgovara,

Nije (maker mislim_ dozvoljeno ono sto si I ovaj put preskocila da izvuces iz konteksta dio moje recenice I onda repliciras na sopstveno izvrnuto znacenje toga.

Tu se (da se vratimo na zaboravljeni naslov) krije I glavni problem pismenih jer u vecini njih mozes da kruzis kao kisa oko kragujevca sipajuci gomilu stvari koje su skroz tacne I skroz irelevantne.

…prosetaj lepo do diskusije o eurokremu…  


U kojoj takodje mozes vidjeti moj doprinos…

Zanimljivo je da neko ko visi kao ti na ovom forumu (fino priznaj, da ne vadim statisticke dokaze sve sa raspodjelama) ima misljenje o DVIJE teme od oko TRISTA aktivnih u zadnjih mjesec dana…

#73 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 23 November 2002 - 04:58

Jr,
Vec sam ti jednom rekla, ali moram da ponovim. Svaki topic si blokirao porodicnim stablom,cojstvom, junastvom i totalno neinteresantnim (da ne kazem bljutavim) samohvalospevima. Ili idi na Eurocream topic ili otvori poseban JR topic pod razno pa tamo postiraj i neka ti se javljaju zainteresovani za debate.
Podavices nas, imaj milosti.
A sto se tice tvog i Sioraninog doprinosa diskusijama, ne budi smesan. Nije moguce da si bas toliko narcisoidan da ne mozes da vidis tako jednostavnu i ociglednu istinu.

[ Izmena poruke: natasha na dan 2002-11-23 05:01 ]

#74 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 23 November 2002 - 05:02

natasha:
Jr,
. Ili idi na Eurocream topic  ili otvori poseban JR topic pod razno pa tamo postiraj i neka ti se javljaju zainteresovani za debate.  
Podavices nas, imaj milosti.


Pogrijesila si topic Gospodjo/ice Pasic...
Ovaj tvoj post je trebao da ide ovdje

#75 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 23 November 2002 - 05:12

>Nije (maker mislim_ dozvoljeno ono sto si I ovaj put preskocila da izvuces iz konteksta dio moje recenice I onda repliciras na sopstveno izvrnuto znacenje toga.

iskreno, nemam pojma o cemu konkretno govoris. pausalne ocene generalno nemaju efekta, osim eventualno ako su duhovite, sto nije tvoj slucaj.

>Tu se (da se vratimo na zaboravljeni naslov) krije I glavni problem pismenih jer u vecini njih mozes da kruzis kao kisa oko kragujevca sipajuci gomilu stvari koje su skroz tacne I skroz irelevantne.

mozes, i za to ces dobiti nula bodova, odnosno to ce imati isti efekat na tvoju ocenu kao i ako to radis na usmenom. prva stvar koju ja kao TA kazem svojim studentima povodom ispita i domacih je da me ne zanima sta sve znaju, i da se ne ocenjuje kolicina teksta, vec da li je odgovor na postavljeno pitanje postojeci i tacan. i ovo nije neki moj originalan stav, nego se tako ocenjivalo svuda gde sam ja studirala, ukljucujuci cak i etf, o kojem, suprotno onome sto ti izgleda mislis, imam vrlo lose misljenje.

>U kojoj takodje mozes vidjeti moj doprinos…

ponosis se njime? sutra ces i time da mi se pohvalis ("najproduktivniji sam autor na b92 forumu u cijelu crnu goru":wink:.

>Zanimljivo je da neko ko visi kao ti na ovom forumu (fino priznaj, da ne vadim statisticke dokaze sve sa raspodjelama) ima misljenje o DVIJE teme od oko TRISTA aktivnih u zadnjih mjesec dana…

ne bih rekla da sam ukupno ucestvovala na dve teme (iz cega svakako ne sledi da samo o dve teme imam misljenje) ali neka to bude i tacno. ja generalno ucestvujem u temama u kojima ispravan odgovor nije potpuno ocigledan, zato sto me takve teme inspirusu da artikulisem svoju poziciju, popravim njene slabosti i eventualno cujem nove argumente. takav pristup i tebi preporucujem, vidis da ovo sto sad radis ne vodi nicemu.