Jump to content


Photo
- - - - -

Oruzje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
169 replies to this topic

#1 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 07 December 2008 - 00:00

Malo kontraverzna tema ali barem da pokusamo.Tokom zadnjih 2000 godina ili vise oruzje je imalo ogroman uticaj na nasu civilizaciju i ne retko je odlucivalo tokove razvoja iste.
Za pocetak Brown Bess Musket koja je misljenju mnogih istoricara "osvojila svet".Preko 100 godina bila je u naoruzanju britanske vojske i mnogi smatraju da je isto oruzje bilo jedan od razloga britanske dominacije tokom 18tog i 19tog veka.Naravno da je ovo samo pocetak teme jer je recimo i danas AK47 sinonim za Rusiju a Mauser K98 za Nemacku.
Dakle da pocnemo.Naoruzanje koje je ostavilo trajni uticaj na nasu civilizaciju

Edited by MAGRIPA65, 07 December 2008 - 01:04.


#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 07 December 2008 - 00:53

Did you mean: Oruzje

PS. Nije losa tema, al' iz iskustva znam da je pacifisti jako tesko vare.

#3 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 07 December 2008 - 01:04

Did you mean: Oruzje

PS. Nije losa tema, al' iz iskustva znam da je pacifisti jako tesko vare.

Na to sam mislio ali sam usrao i popravio

#4 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 07 December 2008 - 07:55

Posted Image

Koplje, luk i strela.
Da covek nije naucio da lovi, pitanje da li bi nasa vrsta uopste opstala ?
Danas treba da se nadjem sa drugaricom koja je arheolog, pa ako se setim pitacu je sta njena nauka misli o tome.
Tako da cemo imati i stucan odgovor iz prve ruke :ph34r: .

#5 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 07 December 2008 - 08:01

Naravno.Moja namera i nije bila da se raspravlja iskljucivo o danasnjem naoruzanju vec i o kopljima ili strelama.Rimski gladius ili engleski long bow su ostavili podjednak trag u istoriji kao i AK47

#6 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 07 December 2008 - 14:51

Tako da cemo imati i stucan odgovor iz prve ruke :ph34r: .

Odgovor : barut

#7 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 07 December 2008 - 15:39

Odgovor : barut

Svako novo oružje ostavlja veliki trag u našoj civilizaciji, iz prostog razloga što za izvesno vreme donosi manju ili veću premoć svom vlasniku, koji pokušava da tu premoć što bolje iskoristi (čitaj: masakrira što više tuđih uz što manje gubitka svojih). Ta premoć traje sve dok i ostali ne naprave update svog oružja i uspostavi se nova ravnoteža. A zatim kreće nov krug inovacija. Stvari tako funkcionušu od doba kamenih strela i sekira, pa sve do atomske bombe.

#8 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 07 December 2008 - 17:53



The German MP44 assault rifle with curved barrel attachment
The attachment was the fruit of experiments, carried out in Germany during the early 1940s, with the object of providing a device which would enable troops to shoot from behind cover, without exposing themselves to enemy fire. Various deflecting troughs and curved barrels were tried with a number of infantry weapons, before the combination which we have on display was arrived at. The relatively short bullet fired by the MP44 made it particularly suitable for this rôle. The attachment deflects the flight of the bullet through 30 degrees and, with the aid of the prismatic sight which is fitted, a reasonable degree of accuracy can be attained. A further version of the device was developed which deflected the bullet through 90 degrees. This was intended for use as a close-defence weapon by armoured vehicle crews; however it was found that bullets fired through it generally fragmented due to the stresses involved.
LINK

Edited by BlackDog, 07 December 2008 - 17:54.


#9 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 07 December 2008 - 18:07

Nesumnjivo je najveci uticaj nuklearnog oruzja, posto je ono prvo ikada koje omogucuje civilizaciji da se potpuno unisti (sto je i dalje otvorena varijanta, kojoj ne bi trebalo davati manje od 50% verovatnoce). Naravno, vrlo brzo ce ga prevazici biotehnoloska oruzja za masovno unistenje... :ph34r:

#10 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 07 December 2008 - 18:07

Postoji teorija da su se oružja revolucionirala iz prostog razloga što ljudi nisu mogli podnositi (a što je u gencode opstanka zapisano) da vide kako umire pripadnik iste vrste. Zato je, navodno, samo 2% vojnika sposobno ubiti "in cold blood", oči u oči. Sumnjam da je koplje izumljeno jer pračovjek nije mogao u oči gledati umirućeg mamuta, ili je luk i strijela bilo što drugo osim odgovora na brzinu antilope.
Pravu revoluciju u ratnoj tehnici predstavlja strojna puška, mašinka , izumitelj koje je g. Hiram Maxim. Užas koje je to oružje proizvelo (i ušlo u narodne poslovice - "mlati ko maxim po diviziji") u psihološkom smislu je nezapamćen. Osim stvarnog, fizičkog pokolja koji je mitraljez proizveo na Sommi 1916., upotreba strojnog oružja proizvela je, po prvi put fenomen PTSP-a.

Attached File  300px_Vickers_machine_gun_crew_with_gas_masks.jpg   21.4KB   48 downloads

#11 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 07 December 2008 - 18:35

Postoji teorija da su se oružja revolucionirala iz prostog razloga što ljudi nisu mogli podnositi (a što je u gencode opstanka zapisano) da vide kako umire pripadnik iste vrste. Zato je, navodno, samo 2% vojnika sposobno ubiti "in cold blood", oči u oči. Sumnjam da je koplje izumljeno jer pračovjek nije mogao u oči gledati umirućeg mamuta, ili je luk i strijela bilo što drugo osim odgovora na brzinu antilope.


I ja sumnjam. Vjerovatno je i to nesto sto se mijenjalo. Na Balkanu je sve do 20. vijeka odsijecanje glava protivniku bio ratni obicaj. Sumnjam da su predaci imali puno psiholoskih problema da nekog sabljom, nozem ili kopljem ubiju, tim prije sto za drugu "dalekometnu" (osim strelom) vrstu ubijanja nisu ni znali.
Danas je drugacije i gledajujuci na tu teoriju danasnjim ocima, ona ima smisla. Licno, na primjer, ne bih imao prevelikih problema da u slucaju potrebe odstrelim neku zivotinju, ali da zakoljem kokosku (da ne govorim o drugim zivotinjama) mislim da ne bih nikako mogao.

#12 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 07 December 2008 - 19:31

I ja sumnjam. Vjerovatno je i to nesto sto se mijenjalo. Na Balkanu je sve do 20. vijeka odsijecanje glava protivniku bio ratni obicaj. Sumnjam da su predaci imali puno psiholoskih problema da nekog sabljom, nozem ili kopljem ubiju, tim prije sto za drugu "dalekometnu" (osim strelom) vrstu ubijanja nisu ni znali.
Danas je drugacije i gledajujuci na tu teoriju danasnjim ocima, ona ima smisla. Licno, na primjer, ne bih imao prevelikih problema da u slucaju potrebe odstrelim neku zivotinju, ali da zakoljem kokosku (da ne govorim o drugim zivotinjama) mislim da ne bih nikako mogao.

Pustimo Balkan i glave i kokoške. Ne trolaj!
Kad je brzometno oružje konačno uzeto zdravo za gotovo, a avioni su postali glavni, konačno se moglo preći na carpet bombing. Novu revoluciju je predstavljao prelaz sa potencijalno opasnih (i avanturističkih) izleta letećih B-17 tvrđava, na strateške operacije B-52.
Attached File  250px_Bombing_in_Vietnam.jpg   11.18KB   48 downloads
Što nije ovo bilo bolje?

#13 psiho_d

psiho_d
  • Members
  • 226 posts

Posted 07 December 2008 - 20:06

Novo super oružije: nanotehnologija. Bolje od svega što je do sada izmišljeno, osim H-bomb, jer isključuje ljude iz procesa ubijanja, a za razliku od hemijskog i biološkog može da napravi diskriminaciju. Naravno još je u fazi usavršavanja.
Inače ja sam po ubeđenju pacifista, pa cu se truditi da na svaki post koji promoviše oružje lupim kontra post protiv oružja.
Priča o sumanutom plemenu.
Bilo jednom jedno sumanuto pleme. I ono je prvo porobilo svoje podanike i oduzelo im slobodu i pretvorilo ih u robove. To pleme je imalo i susede. Kad je dovoljno ojačalo, sumanuto pleme je krenulo u osvajanje. Prvi na udaru se bili susedi koji se nisu htali boriti i bili su pobijeni i porobljeni. Sledeće na udaru bilo je pleme koje je videlo šta se desilo predhodnom. Na plemenskom savetu, doneli su odluku da se dobrovoljno priključe sumanutom plemenu i na taj način izbegnu uništenje.
Treće pleme na listi osvajača je rešilo da se ne bori, ali ni da ne dozvoli da potpadnu pod uticaj sumanutog plemena. Zato su oni spakovali kofere i pobegli u pustinju.
Na drugom kraju sveta je bilo pleme koje je putem špijuna videlo šta se dešava u svetu i rešilo je da deluje. Oni su bili slobodoljubiv narod, ponosni i hrabri. Nisu hteli da budu uništeni ni da se predaju. Takođe, nisu hteli ni da beže. Zato su napravili duža koplja i strele sa većim dometom.
Sumanuto pleme je napalo i bilo odbijeno. Generali su rešili da poboljšaju svoje oružje i izumeli su mač. I tako je krenula trka u naoruđanju koja je dovela do konačnog uništenja oba plemena.
Izvor ove priče je knjiga Davida Zindela - Nikadija. (parafrazirano, ne citirano).

#14 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 08 December 2008 - 04:21

Pustimo Balkan i glave i kokoške. Ne trolaj!

Ti nesto spomenu, a ja se nadovezah. Izvinjam se, mnogo se izvinjavam.

Otrovni gasovi, jedno od otkrica Prvog svjetskog rata. Zyklon B i milioni mrtvih u Drugom svjetskom ratu.

#15 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 08 December 2008 - 05:22

Ti nesto spomenu, a ja se nadovezah. Izvinjam se, mnogo se izvinjavam.

Otrovni gasovi, jedno od otkrica Prvog svjetskog rata. Zyklon B i milioni mrtvih u Drugom svjetskom ratu.

Ne bih se slozio da su bojni otrovi ili B52 ostavili neki trajni utisak na nasu civilizaciju.Pre bih rekao da je recimo K98 .Ne samo da je vecina pusaka u WWI i WWII bila kopija iste nego je i danas jedna od najpopularnijih lovackih pusaka.