Jump to content


Photo
- - - - -

vršnjačko maltretiranje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
69 replies to this topic

#1 HaMa3aHa

HaMa3aHa
  • Members
  • 43 posts

Posted 02 December 2008 - 22:44

Molim za savet, malo sam izgubila kompas, i nisam više pametna šta mi, nam je činiti.
Klinac je u trećem razredu OŠ i ima jednog drugara, koji ga jednostavno maltretira.
To je počelo još u prvom razredu, ali nismo reagovali, smatrajući da svako mora da se
izbori za svoje msto u društvu...
međutim, prve nedelje ove školske godine počelo je sa cepanjem nove knjige iz matematke,
da bi se nedelja završila sa skidanjem pantalona, pa onda i gaća na sred školskog dvorišta.
Pokušali smo razgovor sa roditeljima, koji su nam inače komšije i imali smo korektan odnos, do tog incidenta.
Roditelji tog dečaka, smatraju da njihovo dete nije uradilo ništa loše,
jer je mali, inače vrlo podao klinac, ispričao verziju gde je moj sin taj koji je njemu skidao pantalone...
znamo da nije bilo tako jer je i učiteljica ispričala istu verziju kao i moje dete..
Stigli smo i do direktora, i mali se primirio na nekih mesec dana.
NO, maltretman je opet počeo. Sada već uredno, na kraju dana prilazi detetu i šamara ga, onako
kao uzgred, sa obe ruke, onako "propusti ga kroz šake" dobacuje mu neke uvrede,
uzgred marketinški je odradio posao da se niko ne druži sa mojim sinom, jer ko se bude družio sa njim, imaće posla sa malim nasilnikom,
reče mi jedna majka....
učiteljica eksplicitno kaže da ne želi da rešava dečije probleme, kojih je puno odeljenje, ima nekoliko problematične dece,
slučaj mog sina nije usamljen...šta da radim?
ponela sam se mišlju da malog sačekam isped škole i da na naplašim. Ali to je potpuno nezrelo i nenormalno,
ali mi se smučilo da moje dete dolazi isprepadano i uplakano.
Ima li neko ko se bavi ovakvim stvarima?
Znate li za neki zakon, ili šta sve škola može u ovakvim slučajevima?
Ne očekujem da moje dete vaspitava škola, ali ne mogu da dozvolim da dete bude konstantno neraspoloženo,
da učiteljicu koja provodi sa decom više vremena od nas roditelja, ne zanima šta se događa..itd itd...
zahvaljujem!

#2 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 02 December 2008 - 22:52

ponela sam se mišlju da malog sačekam isped škole i da na naplašim. Ali to je potpuno nezrelo i nenormalno,

Jedino sto mogu da Vam kazem da znam za skoro identican slucaj gde je roditelj (istina otac) reagovao upravo ovako i resio problem.

#3 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 02 December 2008 - 23:06

Mislim da je Zagor u pravu. (a ti Zagore da zapišeš da sam ovo rekao, datum i vreme)

Od škole ne očekujte više ništa, a vreme da vaše dete samo savlada problem je već dosta dugo, a stvari su sve gore. Očigledno da vaš klinja nije u stanju da savlada problem, što je sasvim ok, postoji puno stvari koje deca ne mogu da reše bez pomoći roditelja. A ovde je trenutak za vašu pomoć. Ako treba da malom razbojniku iščupate uši iza škole, za mene je to ok. Puno sreće, najvažnije vam je vaše dete.

#4 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 02 December 2008 - 23:14

Mislim da je Zagor u pravu. (a ti Zagore da zapišeš da sam ovo rekao, datum i vreme)

:ph34r:
Ne zajebavaj, ako ne racunamo MuziKu uvek smo se lepo slagali na Forumu :)

Od škole ne očekujte više ništa, a vreme da vaše dete samo savlada problem je već dosta dugo, a stvari su sve gore. Očigledno da vaš klinja nije u stanju da savlada problem, što je sasvim ok, postoji puno stvari koje deca ne mogu da reše bez pomoći roditelja. A ovde je trenutak za vašu pomoć. Ako treba da malom razbojniku iščupate uši iza škole, za mene je to ok. Puno sreće, najvažnije vam je vaše dete.

Nalazost, tako je, mada bih ja posavetovao gospodju da jos jednom proba, ali ovaj put ostro i uz upozrenje sta ce biti sledeci korak, da porazgovara sa uciteljicom i direktorom skole, kao i sa roditeljima decaka koji joj maltretira dete.

#5 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 02 December 2008 - 23:17

učiteljica eksplicitno kaže da ne želi da rešava dečije probleme, kojih je puno odeljenje, ima nekoliko problematične dece,
slučaj mog sina nije usamljen...šta da radim?

Ovo ne bi smelo ovako da prodje. Pokushajte da razgovarate ponovo sa direktorom, i da uciteljica bude prisutna u tom razgovoru. Mozete se obratiti skolskom pedagogu i psihologu. Neko mora biti odgovoran za ono sto se desava u skoli.

#6 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 02 December 2008 - 23:17

:)
Ne zajebavaj, ako ne racunamo MuziKu uvek smo se lepo slagali na Forumu :D



moram malo :ph34r:

#7 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 03 December 2008 - 00:41

A jeste vi sigurni da vase dete ne laze? U svakom slucaju kazite vasem detetu da nasamara to drugo i problem ce biti resen. Ako se vi mesate vase dete ce izrasti u, da prostite, pickicu koja je nesposobna da resava probleme sa surovim svetom (a takve situacije kroz koje kazete da prolazi su benigne u odnosu na ono sta ga ceka sa takvim majndsetom a vi necete biti uvek tu da iscupate usi nekome (a nekima necete ni moci))... Evo, ja uopste ne sumnjam da su zagorovi roditelji klincima u skoli lupali cvrge kad su ga zezali :ph34r:

Nego (polu)salu na stranu, koji je razlog zbog cega je vase dete tako pasivno u celoj toj situaciji? Mislim malko mi preterano deluje objasnjenje da je navodni siledzija u nastanku svima zabranio da se druze bas sa vasim detetom? Zasto bi od sve dece doticni odabrao bas vase za sikaniranje? Resenje nije u tome sto cete vi tom klincu da iscupate usi, sta ako sutradan roditelji tog klinca iscupaju usi vasem detetu? Pa se onda predje na samare ili jos gore? Nasiljem (vasim) se u tom slucaju nista ne bi resilo. Bolje vreme utrosite da svom detetu objasnite da treba da se bori za svoj integritet pa makar zavrsio i slomljenog nosa - oni koji kicmu savijaju nad svakom nedacom budu vrlo brzo prepoznati i sikanirani tokom njihovog citavog zivota...

#8 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 03 December 2008 - 00:57

inco, jedino sto mogu da zakljucim iz tvog posta prepunog briljantnih zapazanja i saveta je da su te gadno maltretirali u skoli i da niko nije hteo s tobom da se igra.


Elem, da razjasnimo jednu stvar - naravno da roditelji ne treba da se 100% mesaju u zivot deteta i da moraju da ga puste da ponekad prolazi i kroz gadne situacije kako bi se, sto je moja baka govorila. ocelicio. Medjutim, u odredjenim slucajevima isti ti roditelji jednostavno moraju da reaguju. Meni ovo lici bas na takav slucaj.

#9 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 03 December 2008 - 01:00

Jbg, istina, kad nije imao ko da budalama lupa chvrge umesto mene :) :ph34r:

Nego, roditelji moraju da reaguju, al' ne tako sto napenale tudje dete - neka odu kod roditelja tog deteta pa neka napenale nekoga sebi ravnog. A onda ce ti roditelji valjda da objasne svom detetu osnovne `dos` and `donts`...

Edited by incognito, 03 December 2008 - 01:01.


#10 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 03 December 2008 - 01:11

Nego, roditelji moraju da reaguju, al' ne tako sto napenale tudje dete - neka odu kod roditelja tog deteta pa neka napenale nekoga sebi ravnog. A onda ce ti roditelji valjda da objasne svom detetu osnovne `dos` and `donts`...

Pa rece zena da je pricala sa roditeljima malog kabadahije, ali uzalud...

#11 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 03 December 2008 - 02:04

Nista zakon, nista direktor, nista uciteljica. To ne pije vode. Dok oni nesto urade, djete ce se nakupiti i straha i frustracija i zamrzice skolu. Treba da se potuce s tim klipanom taman da je dvaput jaci. Treba ga osokoliti i reci da nije strasno da dobije malo batina, vazno je da ih sto vise udjeli. Ja imam dva sina i dok im nisam rekao da svaki put vrate kad ih diraju bilo je takvih situacija, uglavnom su se jadali meni i supruzi. Sve je ostalo prdimahovina. I ne bojte se nece zbog toga postati agresivan.

#12 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 03 December 2008 - 10:32

Ma, sve vise sticem utisak da od normalnih roditelja (moje vidjenje normalnog) deca ne mogu da se uklope u ovaj ludacki sistem. Bilo je toga i pre, i kad sam ja isla u skolu, devojcice su se tukle podosta, ne samo decaci. Ali bilo je svega toga manje.
Vi ste gospodjo verovatno na najbolji moguci nacin vaspitali svoje dete i lepo sto je tako. Ali vidite, izgleda potpuno neprakticno. Lepo sto je on vaspitan, kulturan, dobar decko, ali u danasnjim uslovima to ocigledno moze samo da mu odmogne. Mora da se izbori za sebe, mozda i tako sto je taj razgovor sa roditeljima tog decaka trebalo da bude malo agresivniji. Ne mislim da je vas suprug trebalo da se pobije ali znate.........musko kad pocne da prica, ima tu nijansi. Pa i vase dete da vidi, da sa vama nema sale, da se osmeli, pa i o sebi tako da misli. Cak i da je slabiji, nastup cuda stvara. Nisam cak ni sigurna koliko vi mozete da resite tu situaciju ulazeci u konflikt sa tudjim detetom :ph34r:
Ja znam da bih ja poludela, cega bi i to dete i ti roditelji bili odmah svesni.

#13 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 03 December 2008 - 10:49

prepadanje tudjeg deteta? :ph34r:

pa kako biste reagovali da neko vase dete tako isprepada? il mislite da vase dete nikad nikog nije zezalo i nece ni zezati?


ono sto mozete da uradite je da jos jednom ozbiljno porazgovarate sa roditeljima deteta koje pravi probleme. ja bih razgovarala i sa roditeljima druge dece (pa i samom decom) da probam da otkrijem da li i oni imaju problema, i ako nemaju, zasto bas moje dete ima. probala bih da pricam i sa svojim detetom, da ga ohrabrim, da probam da ga naucim kako da reaguje u nekim slicnim situacijama. ne mora uopste da bude fizicki jako, al mora da zna da se odbrani. neka deca se rode sa tim instinktom za samoodbranu, a neku treba malo podstaci, objasniti, inace ce ih stalno neko vuci za nos. i naravno, nikako ne odustati od razgovora sa nastavnicima (probajte sa nekim drugim, ako ovaj nece da se mesa) il direktorom.

u sustini se slazem sa incognitom, mada je on to malo preostro rekao.

#14 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 03 December 2008 - 11:19

Zasto bi od sve dece doticni odabrao bas vase za sikaniranje?


To koga klinci i zašto izaberu za zajebavanje nije baš mnogo racionalno (tipa "sigurno je zato što nosi zeleni džemper", "mora biti zato što sluša tu i tu muziku", ne ide to baš tako).

U svakom slučaju, prepadanje i tučenje tog klinca ne preporučujem nikako.
Ono što preporučujem je da porazgovarate još jednom sa roditeljima bezobraznika kao i sa učiteljima/nastavnicima, pedagozima/psiholozima. Kao i da ne zamerite vašem klincu ako se bude potukao.

#15 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 03 December 2008 - 11:55

U svakom slučaju, prepadanje i tučenje tog klinca ne preporučujem nikako.

Naravno, to nema pravo nijedan roditelj. Tudje dijete udariti, isprepadati, povuci za ushi i slicno ne ide. U zemljama gdje su pedagozi tanko placeni ne mozete ocekivati da ce se on(a) zauzeti za vase dijete kako bi trebalo. Ako to nastavi to zna biti stvarno trauma i za dijete, ni krivo ni duzno i jednako i za roditelja. Samo oprobani recept. A to je da tom klipanu sjevne 2-3 puta pred ocima. Sve ce mu se samo kasti. Samo vi pripremite dijete za okrsaj i vidjet cete kako ce se sve rijesiti.