Jump to content

Photo
- - - - -

The Beatles

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
565 replies to this topic

Poll: Najbolji album? (80 member(s) have cast votes)

da, opet

1. Please Please Me (2 votes [3.03%])

Percentage of vote: 3.03%

2. With The Beatles (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

3. A Hard Day's Night (4 votes [6.06%])

Percentage of vote: 6.06%

4. Beatles For Sale (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

5. Help ! (2 votes [3.03%])

Percentage of vote: 3.03%

6. Rubber Soul (3 votes [4.55%])

Percentage of vote: 4.55%

7. Revolver (13 votes [19.70%])

Percentage of vote: 19.70%

8. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (6 votes [9.09%])

Percentage of vote: 9.09%

9. The White Album (16 votes [24.24%])

Percentage of vote: 24.24%

10. Abbey Road (17 votes [25.76%])

Percentage of vote: 25.76%

11. Let It Be (3 votes [4.55%])

Percentage of vote: 4.55%

Vote Guests cannot vote

#16 zabic

zabic
  • Members
  • 1,096 posts

Posted 15 February 2005 - 01:18

QUOTE(zhabotinsky @ 14 Feb 2005, 23:00)
Lennon nije imao ideju, pa se McCartney dosjetio kicaste kvazi-klasicne melodije na klavir-cembalu.

Inace, Paul mi je barem jednako drag autor kao i Lennon.

Ja sam napravio remix u kojem je fuzirani bas umjesto ubrzanog klavira. Taj klavir je zaista grozan, a svirao ga je George Martin.

Koje sam materijalne greske napravio, molim da se ispravi. I ja bih se slozio u vezi ovoga sa Paulom i Lennonom. Obojica su izvanredni, jedino neke od Paulovih balada nisu bas na mjestu.

#17 zabic

zabic
  • Members
  • 1,096 posts

Posted 15 February 2005 - 01:23

nisam lennonovac, pogledaj malo bolje i vidices da sam harisonovac smile.gif)

#18 Phil

Phil
  • Members
  • 1,629 posts

Posted 15 February 2005 - 01:53

Mislim da je ovo prvi put da sam u većini na nekom pollu. Revolver.

#19 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 15 February 2005 - 07:45

QUOTE(zabic @ 15 Feb 2005, 02:18)
Koje sam materijalne greske napravio, molim da se ispravi.

"2. With The Beatles
Donekle slabiji nastavak Please Please Me sa vise autorskih pjesama."

Na Please Please Me i With The Beatles je jednak broj autorskih pesama. Osam na svakom albumu. wink.gif

#20 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 15 February 2005 - 12:08

1. Please Please Me

Prvenac koji je oznacio pocetak Mersey beat-a. Osam originala i sest obrada. Ploca snimljena za manje od dva dana kojom je definitvno zapoceto novo poglavlje u istoriji popularne muzike. Predivna There's A Place je definitivno vrhunac albuma, a furiozna obrada Twist And Shout koju je Lennon otpevao "iz prve" ( i to prehladjen wink.gif ) je cista esencija R'n'R. Pazljivo odabrane obrade, sa izuzetkom Taste Of Honey, i par sjajnih autorskih pesama u kojima se vec prepoznaje genijalnost liverpulske cetvorke. Ogoljeni aranzmani uz tek par studijskih intervencija u vidu nasnimavanja.

Omiljene pesme : There's A Place (prva introspektivna pop numera), Misery, Baby It's You (predivna obrada koja daleko nadmasuje originalnu izvedbu Shirelles) i Do You Want To Know A Secret ( Lennon je ideju za melodiju ove pesme dobio prisecajuci se uspavanke koju mu je majka pevala u detinjstvu).

#21 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 15 February 2005 - 12:23

2. With The Beatles

Daleko bolje ostvarenje od prvenca i prvi veliki Beatles album. Formula je ista : osam originala i sest obrada, sa tim da se kao autor pvi put pojavljuje Harrison u sjajnoj i potcenjenoj Don't Bother Me. Pesmom All My Loving McCartney je zapoceo seriju evergrin pesama koja ce se nastaviti sve do poslednjeg albuma Let It Be. I Wanna Be Your Man je prvobitno napisana za Stones-e koji su je i objavili kao A stranu singla, a u Beatles verziji je za vokal zaduzen niko drugi do Ringo, sto samo po sebi govori o besmislenom pitanju ko je bolji, Beatles ili Stones tongue.gif . Iako jos uvek prilicno ogoljena, u produkciji se naslucuju tragovi sofisticiranosti i koriscenja studija kao "instrumenta". Sve ovo je upakovano u revolucionaran omot.

Omiljene pesme : Not A Second Time (genijalni parnjak pesme There's A Place u kojoj su kriticari culi tzv :"eolske kadence"), All I've Got To Do (biser koji su Djavoli kasnije plagirali u Pricaj Mi O Ljubavi), It Won't be Long, All My Loving i dve sjajne obrade : You Really Got a Hold On Me i Please Mr. Postman (obe takodje nadmasuju originalne izvedbe).

Edited by zagor, 15 February 2005 - 12:27.

#22 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 15 February 2005 - 12:45

3. A Hard Day's Night

Beatlemania na vrhuncu i jedna od mojih omiljenih Beatles ploca. Prototip savrsenog pop albuma i da parafraziram narodnjacki EPP : 13 pesama, 13 hitova. smile.gif Za razliku od prva dva albuma, nema obrada i kao autori svih pesama se pojavljuju Lennon i Mccartney, mada je za vecinu numera zasluzan John. Ocigledno je da se mnogo ozbiljnije prislo aranzmanima i produkciji, a George Martin polako postaje "peti Beatles". Prvi put se oseca uticaj country muzike (I'll Cry Instead), a Can't Buy Me Love je bio njihov najbolji singl do tada (obavezno cuti ranu verziju ove pesme na Anthology 1).

Omiljene pesme : Sve, ali da ipak izdvojim neke smile.gif If I Fell (jedan od vrhunaca ranog perioda), Tell Me Why, Things We Said Today (ideal savrsene pop pesme), You Can't Do That i razoruzavajuca I'll Be Back.

#23 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 15 February 2005 - 13:16

4. Beatles For Sale

Ne racunajuci Yellow Submarine koji i nije album u pravom smislu te reci, ovo je definitivno najslabije izdanje Beatles-a. Istine radi, mora se reci da je to, pre svega, zaslugom neubedljivih i lose odabranih obrada (ponovo je odnos 8 originala plus sest covera). Katastrofalna Mr. Moonlight, bledunjave Rock And Roll Music, Kansas City i Words Of Love, kao i par Carl Perkins pesama su daleko ispod nivoa sjajnih Lennon-Mccartney originala. U "Eight Days Of Week" se prvi put u istoriji pop muzike koristi tzv "fade-in", u pesmi Baby's In Black experimentisu sa waltz ritmom, a pesma I'm A Loser otkriva uticaj Dylana . Inace album je ocigledno pravljen za USA trziste i predstavlja njihov "najcountry" album.

Omiljene pesme : No Reply, I'll Follow The Sun (jos jedan Macca klasik koji je napisan kada je autor imao 16 godina) i What You're Doing (vrhunac albuma).

#24 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 15 February 2005 - 13:48

5. Help !

Klasik onoga sto ce se kasnije zvati brit-pop. Sve pesme, osim odlicne obrade Larry Williams-a Dizzy Miss Lizzy, su delo clanova benda, a Harrison se prvi put pojavljuje sa dve kompozicije : izvanredna I Need You sa sve wah wah efektom i prosecna You Like Me Too Much. Sjajna naslovna hit numera predstavlja korak napred u odnosu na klasicne ljubavne pesme koje su krasile njihove prethodne albume, a nastavak Dylan uticaja se oseca u You've Got To Hide Your Love Away. Iako se mora priznati da je nevidjenom eksploatacijom pesma Yesterday postala omrazena kod mnogih, genijalnost joj se ne moze osporiti tongue.gif Mrlju na ovom albumu predstavlja jadnjikava country obrada Act Naturally u Ringovoj izvedbi. Sto se mene tice, bolje da su umesto nje ostavili Lennon-McCartney original If You've Got Troubles koji je prvobitno bio namenjen kao Ringov vokalni doprinos ovom albumu (cuti je na Anthology 2).

Omiljene pesme : You're Gonna Lose That Girl (jos jedan primer savrsene pop pesme), Ticket To Ride (sjajni bubnjevi i gitare su Paul-ova ideja, a Lennon i brojni kriticari ovu pesmu smatraju pretecom HM wink.gif ), It's Only Love, kao i dva Mccatney dragulja, I've Just Seen A Face i Tell Me What You See (poslusati obradu Teenage Fanclub).

#25 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 15 February 2005 - 14:41

6. Rubber Soul

Remek delo i prekretnica kojom Beatles zapocinju novu fazu u svom stvaralastvu. Sigurno jedan od najznacajnijih i najboljih albuma svih vtremena. Kao i u slucaju A Hard Days Night, slobodno se moze reci da nema, ne samo lose, nego cak ni prosecne pesme. Uticaj droga, istocnjacke i klasicne muzike i Dylana je vise nego ocigledan. Drive My Car je savrsen pocetak savrsenog albuma. U Norwegian Wood se prvi put cuje sitar, a pesma The Word je otvorena aluzija na droge. Predivne Michelle i Girl (sa sve pratecim vokalima koji ponavljaju tit-tit-tit biggrin.gif ) su postali evergrin odmah po objavljivanju, ali je vrhunac albuma bozanstvena In My Life (inace jedna od omiljenih pesama autora ovog teksta) gde do izrazaja dolazi savrsenstvo zajednickog rada Lennon-Mccartney (Paul-muzika, John-text). Genijalna ideja da se ubrza klavir u instrumentalnom delu ove pesme kojom se dobio efekat cembala je jedan od muzickih vrhunaca celokupne karijere liverpulske cetvorke. Numera If I Needed Someone je bez svake sumnje najbolja Harrison-ova pesma, ukljucujuci i njegove solo radove. Cak i manje poznate pesme sa ovog albuma, kao sto su You Won't See Me, Run For Your Life, Wait i I'm Looking Through You predstavljaju klasike.

Da ne zaboravim, takodje, jos jedan revolucionaran omot.

Omiljene pesme : Sve, sve, sve !!! biggrin.gif

#26 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 15 February 2005 - 14:45

7. Revolver

Da ne duzim pricu. Najbolji i najznacajniji album svih vremena i remek delo, ne samo popularne muzike, vec celokupne popularne kulture XX veka... a i sire. Tacka.

#27 blue girl

blue girl
  • Members
  • 44 posts

Posted 15 February 2005 - 22:26

Nisam glasala iz prostog razloga što ne mogu da se odlučim. Sada sam tek shvatila da o njihovoj muzici nisam nikada ozbiljno razmišljala kao o albumima, nego nekako više kao o pesmama, pošto sam sve počela da slušam zajedno, u vreme kad još nisam tako "studiozno" pristupala muzici pa da me interesuje još i šta je sa kog albuma. Međutim, da je poll o omiljenoj pesmi opet ne bih znala za koju da glasam. unsure.gif.

Ako bih baš morala da odlučim verovatno bi glasala za neki od prvih albuma jer su mi njihovi počeci nekako draži od kasnijih radova. Možda ovih dana i smislim za koji da glasam, a ako ne za par dana ću verovatno glasati za onaj koji ima najmanje glasova (ili ne daj bože nema nijedan ohmy.gif )
kako je ovo neozbiljno od mene

whistling.gif whistling.gif whistling.gif whistling.gif

#28 rock action

rock action
  • Members
  • 73 posts

Posted 15 February 2005 - 23:00

QUOTE(zagor @ 15 Feb 2005, 13:23)
You Really Got a Hold On Me i Please Mr. Postman (obe takodje nadmasuju originalne izvedbe).

Uf,uf,uf, i ja jako volim Beatles verzije ovih stvari,al' necemo bas tako wink.gif

#29 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 15 February 2005 - 23:27

8. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

Pete Townshewnd je jednom prilikom rekao da ko nije ziveo u sezdesetima ne moze da shvati velicinu Beatles-a. Oci kolega su bile uprte u njih i svi su ocekivali sta ce novo izmisliti i ponuditi.
I "dogodio se" Narednik Pepper smile.gif Nastao kao odgovor na legendarni Pet Sounds Beach Boys-a, dugo je nosio epitet najboljeg i najznacajnijeg albuma svih vremena, da bi zatim bio osporavan i smatran “precenjenim”, Sgt Pepper zauzima posebno mesto u rock historiji i dakako vrhunac psihodelije. Prestankom “zivih” nastupa Beatles su konacno bili u situaciji da se u potpunosti posvete studijskom radu, pisanju pesama, experimentisanju…Ovom plocom Macca definitivno preuzima vodecu ulogu u bendu, a ceo koncept je rodjen u njegovoj glavi. Lennon participira sa svega 3 i po pesme : cuvenom Lucy In The Sky With Diamonds, Being Benefit or Mr. Kite, neopravdano potcenjemom Good Morning, Good Morning i zastrasujucom A Day In The Life kao prikazom Sudnjeg Dana (srednji deo u ovoj pesmi je napisao Paul tj. rec je o najobicnijem spajanju dve potpuno razlicite numere koje su on i John odvojeno napisali.). Mccartney je ponudio pregrst sjajnih pesama, a pre svih se izdvajaju naslovna, zatim velicanstvena She’s Leaving Home (jedna od najvecih pesama svih vremana), Fixing A Hole, Getting Better i poklon Ringu, With A Little Help From Mty Friend koju cak ni Joe Cocker nije uspeo da upropasti. When I’m Sixty Four je duhovita vodvilj parodija, a i Harrison svojim indu-cinci-linci filozofiranjem u Within You Without You ne kvari utisak. Posle ovog albuma, nista vise nije bilo isto.

Omot je posebna prica i zasuzuje zaseban topic. smile.gif

Omiljene pesme : She’s Leaving Home, A Day In The Life, With A Little Help From My friends, Fixing A Hole, Getting Better, Good Morning, Good Morning, etc, etc smile.gif

#30 zabic

zabic
  • Members
  • 1,096 posts

Posted 15 February 2005 - 23:40

QUOTE(zagor @ 15 Feb 2005, 06:45)
Na Please Please Me i With The Beatles je jednak broj autorskih pesama. Osam na svakom albumu. wink.gif

u ja reko da sam nesto opasno zabrljao. Izvinjavam se, nisam brojao nit drzao albume pored sebe, nego sam pisao po sjecanju, a osjecaj me zavarao.