Jump to content

Photo
- - - - -

The Beatles

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
565 replies to this topic

Poll: Najbolji album? (80 member(s) have cast votes)

da, opet

1. Please Please Me (2 votes [3.03%])

Percentage of vote: 3.03%

2. With The Beatles (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

3. A Hard Day's Night (4 votes [6.06%])

Percentage of vote: 6.06%

4. Beatles For Sale (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

5. Help ! (2 votes [3.03%])

Percentage of vote: 3.03%

6. Rubber Soul (3 votes [4.55%])

Percentage of vote: 4.55%

7. Revolver (13 votes [19.70%])

Percentage of vote: 19.70%

8. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (6 votes [9.09%])

Percentage of vote: 9.09%

9. The White Album (16 votes [24.24%])

Percentage of vote: 24.24%

10. Abbey Road (17 votes [25.76%])

Percentage of vote: 25.76%

11. Let It Be (3 votes [4.55%])

Percentage of vote: 4.55%

Vote Guests cannot vote

#1 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 14 February 2005 - 00:10

Vec danima se nosim mislju da pokrenem ovaj poll, ali uvek sam (zamalo) odustajao...
Na kraju je presudila moja (jos uvek) decacka radoznalost

Moj izbor je Revolver

Napomena : Magical Mystery Tour i Yellow Submarine nisu uvrsteni. Prvi, zato sto je bio objavljen u formi albuma samo u USA, a drugi zato sto i nije bio album u pravom smislu te reci.

#2 Mogul is Stoned

Mogul is Stoned
  • Members
  • 994 posts

Posted 14 February 2005 - 00:15

Revolver dakako

#3 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 14 February 2005 - 04:25

the beatles for young lovers
passion near fireplace edition

#4 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 14 February 2005 - 08:07

QUOTE(3opge @ 14 Feb 2005, 05:25)
the beatles for young lovers
passion near fireplace edition

Cenim da mislis kako si nevidjeno duhovit. E pa da ti odam tajnu ; nisi.

Al' ajde jos jedan pokusaj, mozda smislis nesto bolje. Samo ne zuri, polako, da opet ne ispadnes smesan.

#5 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 14 February 2005 - 12:47

rojal filharmonik orkestra plejz bitlz.

majku mu, nikako da odsviraju kiling džouk, bauhaus i kleš... sad.gif

nego, ima neko da svira đitru? trebaju mi fatovi za ovo:

Attached Files

Edited by Hella, 14 February 2005 - 12:51.

#6 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 14 February 2005 - 13:02

QUOTE(Hella @ 14 Feb 2005, 13:47)
rojal filharmonik orkestra plejz bitlz.

majku mu, nikako da odsviraju kiling džouk, bauhaus i kleš... sad.gif

nego, ima neko da svira đitru? trebaju mi fatovi za ovo:

Auuuu... bajat stos dry.gif

#7 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 14 February 2005 - 14:53

ajde bre, šasi odma digo dreq.
glasovo za revolver.

#8 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 14 February 2005 - 15:02

beli

#9 Papovac

Papovac
  • Members
  • 998 posts

Posted 14 February 2005 - 17:08

Nisam glasao jer ne mogu da se odlucim izmedju belog i Revolver

#10 zabic

zabic
  • Members
  • 1,096 posts

Posted 14 February 2005 - 18:33

1. Please Please Me
Beatlesi pice Mersey beat zvuk, sa anguarnim gitarama. Dosta pazljivo odabranih brada Arthur Alexander, Carole King, Burt Bacharach, Luther Dixon i Wes Farrell. Izuzetak je Taste of Honey koja zvuci bezveze. Naravno, Lennon razvaljuje grlo na Twist And Shout i to je vrhunac ovog albuma, kao i McCartneyevo emuliranje Chucka Berryja na I Saw Here Standing There. Power pop kao zanr se najavljuje u There's a Place.

2. With The Beatles
Donekle slabiji nastavak Please Please Me sa vise autorskih pjesama. Harrison izlazi u prvi plan sa dva najsvjezija nastupa: Roll Over Beethoven i Don't Bother Me. Till There Was You je ogromna blamaza, ali treba da smo sretni sto nisu stavili Besa Me Mucho! Money zatvara plocu i treba da igra ulogu Twist and Shout sa prethodnog albuma, ali ne uspijevaju da ponove tu energiju. Za razliku od Twist and Shout koji je bolji od originala, sto se tice Money, treba ostati uz original Barretta Stronga.

3. A Hard Day's Night
Prva strana je soundtrack, a druga pjesme koje su trebale da popune prostor, tako da ta ploca ima 2 zasebne strane. Iako su Beatlesi pisali pjesme u velikoj brzini, talentirani su to muzicari, tako da se to ne osjeca. Stavise, ovdje po prvi put nema ni jednog covera. Film je sjajna high-speed burleska kojoj je glavni pecat ostavio sjajni reziser Richard Lester. Beatlesi nisu znali tacno o cemu ce biti film tako da su smo snimali svoje obicne pjesme, a srecom sve se sklopilo u dobru cjelinu. Nema ni jednog loseg momenta niti ljigavstine na ploci, cak ni na B strani - Lennon tamo cak briljira na Any Time At All i When I Get Home, a Paul stavlja tamo Things We Said Today, sjajni beat molske strukture slican hitovima kakve je tih godina pisao sjajni Graham Gouldman. Kad bolje razmislte, ovo je najbolja ploca Beatlesa, bar kad je u pitanju konzistentnost. Mana: Harrison nije nista napisao za ovu plocu, samo pjeva na I'm Happy Just To Dance With You.

4. Beatles For Sale
Umorne face na naslovnoj strani mnogi tumace zamorom cetvorke nakon furiozne 1964, koju su momci progurali uglavnom uz pomoc trave. Medjutim, ovaj album donosi veoma bitan momenat u pjesmama Honey Don't, I'm A Loser i I Don't Want To Spoil The Party - radi se o otvorenom povratku country elemenata u rock muziku, najvise uticajem Elvisa, Perkinsa (cak dva covera njegovih pjesama) i Hollyja. Plocu je garantovano imao na svom gramofonu imao i Gram Parsons. Tu su i tri sjajne power pop pjesme Eight Days A Week, No Reply i moja omiljena Every Little Thing. Ali, bez obzira na sve navedeno, ovo bi bila najgora ploca Beatlesa ako ne racunamo Yellow Submarine soundtrack, jer sadrzi nedopustiv kreativni pad u I'll Follow The Sun i obradi Mr. Moonlight. Steta sto Harrison nije imao nista ni za ovaj album.

5. Help!
Evo jos jednog filma. Ovog puta Beatlesi su znali o cemu je film, ali srecom su svjesno odustali od pracenja fabule jer radi se o jednom od najgorih filmova ikad snimljenih. Dakle, pjesme na ploci nemaju veze sa filmom i nastavljaju se na prosli album po svojim country elementima: Act Natrualy (sjajan cover Bucka Owensa), ili naslovna. Ipak, Lennon je taj koji je obiljezio plocu sa You've Got To Hide Your Love Away (veliki uticaj Dylana), You're Gonna Lose That Girl (pod uticajem Arthura Alexandera), Harrison je tu sa I Need You, Paul zatvara album sa dve sjajne pjesme (Tell Me What You See i I've Just Seen Her Face) i na kraju sve upropascava sa Yesterday koja crna rupa na ovom vinilu. Cak ni Dizzy Miss Lizzy ne dize ovaj album nakon tako bombasticnog pada.

6. Rubber Soul
Ovaj album je grozno isproduciran, lijevi i desni kanal su na kompletnoj ploci potpuno razdvojeni, a Beatlesi se srecom takvim stosovima vise nece vracati. Pjesma koja pojanvise pati od razdvajanja kanala su Nowhere Man i In My Life, instrumentalna podloga je kompletno zagusena i usamljena na svom kanalu. I pored toga sto sadrzi neke od sjajnih pjesama (If I Needed Someone - pod uticajem Byrdsa, Nowhere Man - pod uticajem Dylana i I'm Looking Through You ), A stranu treba ranije okrenuti dok ne krene uzas zvani Michelle. Mnogima je ovo veoma drag album Beatlesa, ali iako nije daleko od Revolvera po autorskoj zrelosti, zvuk koji su postigli sahranjuje ovaj album.

7. Revolver
Koliko vidim, najomiljeniji medj forumashima. Po prvi put kao snimatelj se pojavljuje Geoff Emerick i sada konacno sve stima produkcijski. Beatlesi zvuce revolucionarno na I'm Only Sleeping i prze gitarski powerpop na She Said i And Your Bird Can Sing. Paul pjeva o LSD u soul maniru na Got To Get You Into My Life, a sve se zavrsava sa svojevrsnom underground podmetacinom za ono doba - Tomorrow Neve Knows. Nazalost ploca je daleko od savrsenstva jer tu je nekoliko pjesama koje bodu usi: Eleanor Rigby sa smijesnim gudacima i Yellow Submarine. Ja sam sebi sprzio na jedan cd Rubber Soul u remiksovanoj verziji, bez Michelle i Revolver bez Eleanor Ribgy i Yellow Submarine, a umjesto toga sam dodao singlove Day Tripper, We Can Work It Out, Paperback Writer i Rain, koje se bolje uklapaju u tok tih albuma.

8. Sgt, Pepper's Lonely Hearts Club Band
Posto je na zadnjih nekoliko albuma Lennon kreativno dominirao, red je dosao na Paula. On je, pod uticajem Pet Sounds, zamislio da ovo bude konceptualan album o pleh-bandu i na kraju nije istrajao u tome, nego samo prve dvije pjesme su o tome. Emerick i dalje radi kao snimatelj i sve zvucno stima, ali album tesko da je bolji od vecine onih koji su mu prethodili. Betlesi eksperimentiraju sa zanrovima koje ne poznaju dovoljno When I'm 64 ili Within You Without You - koja nama zapadnjacima na nekom psihodelicnom nivou mozda i prija, ali Indijcima i Pakistancima ne znaci ama bas nista. Zvuce neubjedljivo na Lovely Rita i Fixing A Hole. Za mene je najbolja pjesma Getting Better, mada vecina izdvaja Lucy, Mr. Kite i A Day In The Life zbog svoje kompleksnosti, mozda imaju i pravo.
Albumu je prethodio singl sa Strawberry Fields i Penny Lane, i steta sto ni jedna pjesma sa Peppera ne dostize te dubina.

9. Magical Mystery Tour
Zagor iz nejasnog razloga preskace ovaj album koji je kopljima ispred Sgt. Peppera po svojoj kvaliteti. Prva strana je soundtrack iz istoimenog filma koji je ujedno i najbolji koji su Beatlesi snimili. Film je lizergicno ludilo, jer momci su gutali LSD tih dana. Blue Jay Way i I Am The Walrus su najblistviji prilozi Beatlesa britanskoj psihodeliji. Geoff Emerick dostize svoj vrhunac kao snimatelj. Smarajuci momenti na ploci su Your Mother Should Know koja ipak prolazi u kontekstu filma i Hello Goodbye koja je na B strani i nije u filmu. B strana je inace popunjena singlovima iz tog toba, ukljucujuci i vec pomenuti Strawbery/Penny, a tu je i posveta Brianu Epsteinu Baby You're A Rich Man, koja je bila neobjavljena do tada. All You Need is Love ima svoj sarm, ali bolje da su stavili Revolution umjesto toga.

10. The White Album
Neki misle da je ovo najbolji album Beatlesa, a mozda bi i bio da nije jedne pjesme: Obladioblada. Navodno Beatlesi su htjeli snimiti ska pjesmu, al reggae ritam im nikako nije polazio za rukom tako da je ispalo to ruglo. Bez te pjesme, ostaje velika ploca sa mnostvom sjajnih momenata. Beatlesi su si dali oduska jer na duplom albumu svako od njih je imao taman onoliko prostora koliko mu je trebalo da izrazi sto god je zelio. Jedino je eto Paul zabrljao sa Obladioblada, ali se iskupio na Helter Skelter. Mogu mislit kako je taj kaos od pjesme zvucao nenaviknutoj generaciji mojih roditelja. A i Harrison ga je zasecerio na While My Guitar Gently Wheeps. Moze on i bolje.

11. Yellow Submarine
Zagor je bio toliko siguran da za ovo niko nece glasati da nije ni ponudio. I u pravu je! Film je sjajan, ali Yellow Submarine je grozomorna pjesma i koja steta da se bas ona ponovi sa Revolvera. Osim toga, B strana su grozne orkestracije iste te pjesme koje stimaju u filmu, ali ovako ogoljene od slike na ploci nikako ne funkcioniraju. Na A strani tu su samo tri dobre, cak sjajne pjesme Only A Northern Song (Harrison, slicko Blue Jay Wayju), Hey Bulldog i It's All Too Much (Lennonu je dosta svega!). Steta sto All Together Now nisu ostavili za Anthology, a tu je opet ta All You Need Is Love - zaboga koliko puta ce se ponoviti!?.

12. Abbey Road
Nakon sto je Let It Be projekt obustavljen, krenulo se sa Abbey Road koja je zapravo zadnji album koji su Beatlesi snimili i zavrsili. Oni kojima je desgin ploce bitna stavka, sigurno obozavaju drugi dio Beatles karijere i sigurno im je Abbey Road najomiljenija ploca. No i ona ima svojih mana. Maxwell's Silver Hammer je besmislica, a onaj spanski (italijanski?) dio na Sun King je grozomoran. Furiozan meddley kojim se zatvara ploca je tipican Paul McCartney i on ce se vracati toj dinamici cesto na svojim solo albumima, a pogotovo na albumima Wingsa. Tako da oni koji kazu da im je drugi dio karijere Beatlesa drazi od prvog a da vise vole Lennona od McCartneya - oni pojma nemaju. Paul je dominirao na plocama iz ovog razdoblja, a kad to vise nije mogao (pogledajte Let It Be), Beatlesi su se raspali.

13. Let It Be
Phil Spector sastavlja remek djelo od smeca koje su ostavili za sobom Beatlesi u svojim najcrnjim momentima. Paul ne moze podnijeti zvuk na ploci bez dobrog razloga, a Harrison pametno ostaje vezan za Spectora i s njim kasnije pravi svoja dva najbolja (jedina dobra?) albuma. Cupava situacija u kojoj su se cupavci nalazili je dokumentovana u istoimenom filmu. Ja sam bio u prilici ga cujem i snimke koje je Glyn Johns ostavio nedovrsene i moram reci da je ipak Spector uradio cudo. Let It Be Naked je nepravedan i bezobrazan pokusaj brisanja Spectorovog lika i djela.

To su moji komentari, onako iz glave, a sad vi! smile.gif

Edited by zabic, 14 February 2005 - 18:50.

#11 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 14 February 2005 - 19:15

a sad vi!

šta? da plačemo? mellow.gif

s-vaka čast, majstore. thumbsup.gif

#12 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 14 February 2005 - 20:19

QUOTE(Hella @ 14 Feb 2005, 15:53)
ajde bre, šasi odma digo dreq.
glasovo za revolver.

Izvinjavam se... i svaka cast na izboru smile.gif

#13 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 14 February 2005 - 22:40

QUOTE(zabic @ 14 Feb 2005, 19:33)
9. Magical Mystery Tour
Zagor iz nejasnog razloga preskace ovaj album...

Objasnio sam, ali da ponovim.

MMT u UK nikada nije bio objavljen kao album, vec samo kao dvostruki EP (prva strana USA albuma). Drugu stranu ovog albuma cine singlovi iz 1967. To je osnovni razlog, a ne kvalitet koji, kao i inace kada su Beatles u pitanju, nije sporan. Najveci deo biografa ga ne svrstava u zvanicne albume, vec u kompilacije.

Svaka cast na prikazima albuma, iako se u mnogo cemu ne slazem sa tobom, a postoji i par materijalnih gresaka. wink.gif Takodje, ocigledno je da si vise nego pristrasan (tipican Lennon-ovac) cool.gif

Cim budem imao vremena, dacu svoje vidjenje Beatles diskografije smile.gif

Jos jednom, moje cestitke thumbsup.gif

#14 zhabotinsky

zhabotinsky
  • Members
  • 134 posts

Posted 15 February 2005 - 00:00

A Hard's Day Night -- tesko je reci koji je rani album Beatlesa najbitniji, ali ovaj je zaokruzio pricu od ranog r'n'r'-a do najbolje vokal-gitara (kom. 2)-bas-bubanj pop muzike ikada napisane; sluzbeni pocetak 60-ih, Beatlesi pop zvijezde sa street credom.
Please Please Me -- Twist and Shout je hardcore, a Please Please Me je odlicna kombinacija "primitivizma" i lascivnosti Elvisa i necega sto ce ubrzo biti nazvano "garazom".
Help -- ponovljena konzistencija Hard Day's Night-a, ali i korak dalje (barem zbog Ticket to Ride); meni je i film odlican.
Revolver -- jasno je zasto mnogi smatraju ovaj album najboljim, ali McCartney meandrira od genijalnosti Eleanor Rigby ili For No One i soula u Got to Get You Into my Life, do sentimentalne banalnosti, doduse ekspertno napisane, u Here,There and Everywhere.
Rubber Soul -- kraj "starih", meni najdrazih Beatlesa; i Michelle mi je OK, a najslabiji trenutak ploce mi je prelaz u In My Life; Lennon nije imao ideju, pa se McCartney dosjetio kicaste kvazi-klasicne melodije na klavir-cembalu.

Nakon Revolvera je bilo jos dosta dobrih albuma, ali i cestog "zamora materijala". I da... da je "bijeli" imao 12-ak pjesama, bio bi na listi.

Inace, Paul mi je barem jednako drag autor kao i Lennon.

#15 Mogul is Stoned

Mogul is Stoned
  • Members
  • 994 posts

Posted 15 February 2005 - 00:39

QUOTE(zhabotinsky @ 15 Feb 2005, 01:00)
A Hard's Day Night -- tesko je reci koji je rani album Beatlesa najbitniji, ali ovaj je zaokruzio pricu od ranog r'n'r'-a do najbolje vokal-gitara (kom. 2)-bas-bubanj pop muzike ikada napisane; sluzbeni pocetak 60-ih, Beatlesi pop zvijezde sa street credom.
Please Please Me -- Twist and Shout je hardcore, a Please Please Me je odlicna kombinacija "primitivizma" i lascivnosti Elvisa i necega sto ce ubrzo biti nazvano "garazom".
Help -- ponovljena konzistencija Hard Day's Night-a, ali i korak dalje (barem zbog Ticket to Ride); meni je i film odlican.
Revolver -- jasno je zasto mnogi smatraju ovaj album najboljim, ali McCartney meandrira od genijalnosti Eleanor Rigby ili For No One i soula u Got to Get You Into my Life, do sentimentalne banalnosti, doduse ekspertno napisane, u Here,There and Everywhere.
Rubber Soul -- kraj "starih", meni najdrazih Beatlesa; i Michelle mi je OK, a najslabiji trenutak ploce mi je prelaz u In My Life; Lennon nije imao ideju, pa se McCartney dosjetio kicaste kvazi-klasicne melodije na klavir-cembalu.

Nakon Revolvera je bilo jos dosta dobrih albuma, ali i cestog "zamora materijala". I da... da je "bijeli" imao 12-ak pjesama, bio bi na listi.

Inace, Paul mi je barem jednako drag autor kao i Lennon.

Ovo je COOL thumbsup.gif