Jump to content


Photo

Tetovaže


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
107 replies to this topic

#46 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 02 December 2008 - 22:55

Smatram sebe stabilnom ličnošću (možda neko misli drugačije, ali to je njegovo pravo), tačno znam šta želim i kako želim, s toga nemam problema niti se kajem što sam se "išarala".


Ti sigurno jesi vrlo stabilna, a prije svega odlucna, medjutim ne i zrela; jer zrela licnost ZNA da su razmisljanje, stavovi i zivotna filozofija sa 25 godina, uglavnom u neskladu sa godinama i iskustvom koje je pred tobom. Ima istina, mladih ljudi koji shvate kad im kazes da je znanje i spoznaja, a samim tim i mijenjanje osobe normalan i prirodan proces i da ono sto zelis sa 25, mrzis sa 40. Ali nije tragedija ako nisi stigla do toga; tragedija je ako drugima pokusas uvaliti svoje stavove kao jedine ispravne. Pusti Angelinu Jolie. Ona ima dovoljno novaca da sutra makne (kao sto i jeste), pa ponovo stavi tetovazu zbog filma; i srecom postoje tehnike koje se usavrsavaju, pa su danas lako dostupne privremene tetovaze koje se lako uklanjaju.


Bless Ya


Ja sam se na ovakve izljeve palila sa 15. Ili si ti zaostala, ili sam ja bila suvise napredna.

#47 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 December 2008 - 23:11

Ja sam se na ovakve izljeve palila sa 15. Ili si ti zaostala, ili sam ja bila suvise napredna.


De ba Ziza ne prdi. Ja kad sam mindjusu stavio u uho bilo je mozda jos deset Sarajlija koji su je nosili. I svi su prosipali slicne zvake kao ti. Nekad sam je morao i sakama braniti. I sta, skinuo je, ostala rupica i nikom nista. Sad ima vise frajera koje nose mindjuse nego cura. Malo te mozda vrijeme pregazilo. :ph34r:

#48 Frankie Wilde

Frankie Wilde
  • Members
  • 650 posts

Posted 02 December 2008 - 23:23

Posto je likovna umetnost stara koliko i covecanstvo, mozemo da utvrdimo da su ljudi imali potrebu da ostavljaju pojedine znake, crteze, kako god ih nazvali, na zidovima pecina...Tacnije, to je ono sto je ostalo nama u amanet da istrazujemo i da se divimo toj praistorijskoj umetnosti, a ko zna gde su sve nalazili mesta da crtaju i slikaju...Tetoviranje je verovatno nastalo nesto kasnije, a postoji sijaset dokaza da su neke "primitivne" zajednice itekako bile tetovirane...Cak i danas po raznoraznim primerima u Africi mozemo da vidimo da tetovaza nije produkt nekog nama blizeg vremena, vec da je tehnologija iscrtavanja tela poznatija odavno...Razlozi su bili religijski, obredni, a vrlo cesto i ukrasni...Takodje, na Dalekom Istoku su ljudi odvajkada ukrasavali svoja tela tetovazama koje su vrlo slicne sa samim dalekoistocnim slikarstvom tog doba...
Danas je sve veci broj ljudi iz takozvane zapadne civilizacije koji na taj nacin ukrase svoje telo, dok je ranije to bila "privilegija" iskljucivo ljudi sa "margine" drustva...Razlozi su raznorazni, pa tako imamo cak i reklamne tetovaze, tacnije, neki ljudi ustupe svoje telo nekom brendu koji plati dovoljno da se reklamira na njemu...
Nemam nista protiv tetoviranja, iako nemam nijedan tatoo na sebi, a itekako moze da se podvede pod umetnost u body art smislu...Znam da ima pozera koji se pre ili kasnije pokaju zbog svog "modiranja", ali kapiram da mnogo veci broj dobro promisli pre nego sto ustupi svoje telo nekom crtezu, znaku, inicijalima ili bilo cemu sto im znaci i pretpostavljaju da ce im znaciti citavog zivota...

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#49 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 03 December 2008 - 01:12

Nema mi gore stvari nego vidjeti leptira na nekoj ženskoj, normalno na lopatici...to bi kao bila svaka treća tetovaža u žena.
Ili ja uvik na to naletim ili je to pomodarstvo. Bzvz...isto tako za žene mi je užasno vidit na rukama tattoo ako je mali na ramenu još i može proć al nekakvi križevi, indijske pm na podlaktici odma imam dojam da je u banani...Imam jednu malu tetovažu i sam na nozi...al isto tako imam i predrasude i nekakvu odbojnost prema preistetoviranim ljudima...a to bi bila cila leđa. nazovi me konzervativnim al na plaži mi je lipše vidit gola leđa a ne neku sliku.

#50 tarantulica

tarantulica
  • Members
  • 61 posts

Posted 03 December 2008 - 01:40

Ti sigurno jesi vrlo stabilna, a prije svega odlucna, medjutim ne i zrela; jer zrela licnost ZNA da su razmisljanje, stavovi i zivotna filozofija sa 25 godina, uglavnom u neskladu sa godinama i iskustvom koje je pred tobom. Ima istina, mladih ljudi koji shvate kad im kazes da je znanje i spoznaja, a samim tim i mijenjanje osobe normalan i prirodan proces i da ono sto zelis sa 25, mrzis sa 40. Ali nije tragedija ako nisi stigla do toga; tragedija je ako drugima pokusas uvaliti svoje stavove kao jedine ispravne. Pusti Angelinu Jolie. Ona ima dovoljno novaca da sutra makne (kao sto i jeste), pa ponovo stavi tetovazu zbog filma; i srecom postoje tehnike koje se usavrsavaju, pa su danas lako dostupne privremene tetovaze koje se lako uklanjaju.




Ja sam se na ovakve izljeve palila sa 15. Ili si ti zaostala, ili sam ja bila suvise napredna.




Ne znam koliko godina imaš, ali to nije ni bitno. Čitala sam tvoje ranije postove na drugim temama i dopadao mi se tvoj način razmišljanja, ali sada si me malo razočarala.


Naime, ja nikome ne namećem svoje stavove. Da si malo pažljive pročitala moje postove na ovoj temi, videla bi da sam napisala da nikoga nikad nisam nagovarala na tetoviranje, čak šta više, više sam ih odgovarala. TETOVAŽA NIJE ZA SVAKOGA. 

Naravno da ću se menjati, samo budala ne menja svoje stavove, ali neki osnovni životno postulati ostaju do kraja života. Miš nikada neće biti slon, da se slikovito izrazim.

Što se moje zaostalosti tiče, pa...to je moj pozdrav i na forumima, i na mailovima, čak i na poslovnoj prepisci, i do sada niko, pa čak i ljudi stariji od tebe nisu rekli da je to infantilno i nezrelo. To je deo moje ličnosti. Zašto svi moramo da se uklapamo u kalupe, da budemo deo sive mase? A posle se čudimo što smo depresivni - zato što težimo svim silama da se uklopimo u neki prosek, da ne štrčimo. To se zove strah.

Nije u redu to što si napisala vezano za moju navodnu zaostalost, ali ću ti ovog puta oprostiti.

A što se tetovaža tiče, vidim da imaš "betoniran" stav oko toga, a čini mi se i oko mnogih drugih stvari, i mislim da se bojiš svega što je drugačije.

Opusti se malo, videćeš da će ti biti lepše.

Bless Ya!

#51 tarantulica

tarantulica
  • Members
  • 61 posts

Posted 07 December 2008 - 11:54

upravo to ne razumem... zasto je problem sto su tetovaze postale modni hit? ako cemo pravo - da nisu i da su i dalje samo uspomene iz JNA i s robije, ti se najverovatnije nikad ne bi tetovirala.

ne vidim da bi trebao biti problem ako se neko tetovira iz cistog hira. ako sledece ili bilo koje druge sezone tetovaza bude passe, lako je ukloniti. a oziljak? toliki ljudi imaju oziljke pa zive zdravo i veselo bez obzira na to da li je oziljak od tetovaze il' od vruceg mleka.

a nesto ne vidim ni da treba zrelosti i stabilnosti za stalnu tetovazu. nekima je dovoljno da se napiju i prodju pored radnje. nekima da zaglave robiju. nekima da im se dopadne neki simbol, neki da dokazu da nisu kukavice, neki da utaze neku unutarnju zelju... i svi vole - bas kao i ti.

jos nesto treba naglasiti - niko ko ode da se tetovira ne zeli sezonsku vec trajnu tetovazu. oni koji zele sezonsku farbaju se kanom. dobro, neki se posle predomisle a neki ne. ko tebi garantuje da se neces predomisliti u buducnosti? niko.

na kraju, ti sama kritikujes ljude koji se tetoviraju (kao, ne rade to iz pravih razloga) a bunis se kad si meta kritike. ako imas neke interesantne tetovaze za pokazati, kaci slike. pricaj o tome sta volis, razvijaj temu ka kreativnosti... kad ti vec smeta sto tetovaza nije prihvacena na pravi nacin, potrudi se da je priblizis ljudima. to je daleko bolje nego kritikovati one koji ne dele tvoje misljenje.

Naime, ima pomalo istine u vašim pređašnjim postovima. I tetovaže prate "modne trendove", ali je to daleko od mode na koju obično pomislimo kada izgovorimo tu reč.


U poslednjih par godina u "trendu" su tribali, kineski simboli, budističke molitve sumnjive autotentičnosti, religijski motivi (krstovi, ikone :ph34r: ), zatim imena supruga/supruge, portreti dragih osoba. Ali, tačno se zna ko takve tetke radi i kakav im je mentalni sklop. S druge strane, postoje mnogi stručni časopisi, literatura, pa i sam internet, na kome se mogu pronaći hiljade i hiljade motiva, vrhunski odrađenih. Na kraju krajeva, ko je malo kreativniji, može svoju ideju da prenese na papir a kasnije na kožu.



Dragi Adame, nisi svestan koliko je sama tehnika tetoviranja napredovala. Koriste se bio boje, bolje igle, mnogo bolji uslovi sterilizacije, razni lokalni anestetici u vidu spreja, nove kreme za održavanje istih. U vreme famozne "JNA '68 - Split" bilo je normalno uzeti običnu iglu za šivenje, mastilo i nažvrljati srce ili ime neke devojke. Sada je to prošlost, ali suština tetovaže je ostala ista.



Kada kritikujem ljude koji se tetoviraju za "leto", jer se tada nosi kratka garderoba, mislim prevashodno da su to tetovaže urađene čisto sezonski, bez razmišljanja da im možda iduće godine ta tetovaža neće odgovarati, ili još gore, smetaće im (pa će navlačiti majice do kolena ili nositi duge rukave da se ne vide). Ali ljudi koju su pristupili tetoviranju ozbiljno i promišljeno se NIKADA neće stideti svojih tetovaža. 


Evo, ja priznajem, ja sam ponosna na sve moje tetovaže, i nijednog momenta se nisam pokajala što sam ih uradila. Već imam ideju u glavi za narednu, samo još da je prenesem na papir.

Glupo je porediti čoveka koji se napije u kafani pa ga ortak iscrta, te se ovaj ujutro, posle preležanog mamurluka, čudom ne može načuditi odakle mu to na njemu. Na tetoviranje se ide čiste glave i zdrave svesti. Tetovaže se rade planski i smišljeno, a ne u pijanom ili euforičnom stanju.

Svoje tetovaže sam okačila već na prvoj strani, btw, ali evo nekih koje sam uštekala u komp, a koje mi se jako dodaju:

http://gaygamer.net/...th-tattoo-1.jpg



http://www.i2k.com/~...es/tattoo-1.jpg



http://www.tattoopic...n-tattoo-01.jpg





and so on, and so on...

Bless!

#52 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 07 December 2008 - 13:23

Kada kritikujem ljude koji se tetoviraju za "leto", jer se tada nosi kratka garderoba, mislim prevashodno da su to tetovaže urađene čisto sezonski, bez razmišljanja da im možda iduće godine ta tetovaža neće odgovarati, ili još gore, smetaće im (pa će navlačiti majice do kolena ili nositi duge rukave da se ne vide). Ali ljudi koju su pristupili tetoviranju ozbiljno i promišljeno se NIKADA neće stideti svojih tetovaža.

Evo, ja priznajem, ja sam ponosna na sve moje tetovaže, i nijednog momenta se nisam pokajala što sam ih uradila. Već imam ideju u glavi za narednu, samo još da je prenesem na papir.

Glupo je porediti čoveka koji se napije u kafani pa ga ortak iscrta, te se ovaj ujutro, posle preležanog mamurluka, čudom ne može načuditi odakle mu to na njemu. Na tetoviranje se ide čiste glave i zdrave svesti. Tetovaže se rade planski i smišljeno, a ne u pijanom ili euforičnom stanju.


ja bih voleo da sam tako siguran u sebe kao ti ali usudio bih se reci da je zivot ipak malo drugaciji. ja ne bih bas izricito tvrdio da neko ko je tetovazi prisao ozbiljno i promisljeno ne moze svoj stav posle nekog vremena promeniti. nema garancija...

opet, moze se lako desiti da se neko napije i iscrta pa se ujutro probudi i jako mu se dopadne to sto je napravio i postane, bas zahvaljujuci tom nepromisljenom aktu, najiskreniji pobornik tetovaza.

ono sto mi se u ovoj prici ne dopada je to sto su neki pobornici tetovaze (a ti si, sudeci po tvom pisanju ovde medju njima) daleko veci kriticari tetoviranja nego posmatraci poput mene. nije valjda da smatras da si na 'zlom glasu' jer se kriminalci tetoviraju? sta se tebe ticu kriminalci? ti imas svoje razloge, oni svoje. nemate dodirnih tacaka - osim ako se ti ne branis pa ih uspostavis. na kraju, ako imas problem sa sredinom onda mozda nije bas bilo pravo vreme da se tetoviras.

tetovaza najbolje izgleda kad se nosi s gustom i nikom se ne pravda! kakva god da je i sta god da je - ako je nosis od srca i uspomena iz JNA postaje kul.

#53 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 07 December 2008 - 13:44

Adame, sto ne pises cesce, svaka ti je k'a u Njegosa (ako je jos politicki korektno da se to kaze :ph34r:)

Nego, kakvi crni kriminalci, gde vi ljudi u zivite (u Srbiji pretpostavljam, vecinom). Tetovira se ko god pozeli, cele noge, ruke, oslikane... ljudi koji predaju po univerzitetima, uspesni biznismeni (ne bizMismeni). Ma, hajde, opustite se.

#54 tarantulica

tarantulica
  • Members
  • 61 posts

Posted 07 December 2008 - 13:51

ja bih voleo da sam tako siguran u sebe kao ti ali usudio bih se reci da je zivot ipak malo drugaciji. ja ne bih bas izricito tvrdio da neko ko je tetovazi prisao ozbiljno i promisljeno ne moze svoj stav posle nekog vremena promeniti. nema garancija...

opet, moze se lako desiti da se neko napije i iscrta pa se ujutro probudi i jako mu se dopadne to sto je napravio i postane, bas zahvaljujuci tom nepromisljenom aktu, najiskreniji pobornik tetovaza.

ono sto mi se u ovoj prici ne dopada je to sto su neki pobornici tetovaze (a ti si, sudeci po tvom pisanju ovde medju njima) daleko veci kriticari tetoviranja nego posmatraci poput mene. nije valjda da smatras da si na 'zlom glasu' jer se kriminalci tetoviraju? sta se tebe ticu kriminalci? ti imas svoje razloge, oni svoje. nemate dodirnih tacaka - osim ako se ti ne branis pa ih uspostavis. na kraju, ako imas problem sa sredinom onda mozda nije bas bilo pravo vreme da se tetoviras.

tetovaza najbolje izgleda kad se nosi s gustom i nikom se ne pravda! kakva god da je i sta god da je - ako je nosis od srca i uspomena iz JNA postaje kul.

Naravno da ne postoji garancija da jednog dana čovek ne promeni svoje stavove /samo budale ne menjaju stavove/, ali ono osnovno, iskonski ostaje u nama do kraja.


Mala je verovatnoća da neko pijan uradi tattoo i da se ujutro probudi oduševljen učinjenim...znam dosta prijatelja sa sličnim iskustvom i svi su svoje "pijane" tattoe preradili.

Ja svoje tattooe nosim sa ponosom, nemam nameru nikom da se pravdam, samo je poenta ove teme bila da li se tetovirati mode radi ili iz ljubavi prema toj i takvoj vrsti umetnosti.

#55 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 07 December 2008 - 14:08

Adame, sto ne pises cesce, svaka ti je k'a u Njegosa (ako je jos politicki korektno da se to kaze :))

Nego, kakvi crni kriminalci, gde vi ljudi u zivite (u Srbiji pretpostavljam, vecinom). Tetovira se ko god pozeli, cele noge, ruke, oslikane... ljudi koji predaju po univerzitetima, uspesni biznismeni (ne bizMismeni). Ma, hajde, opustite se.


hvala, hvala... bilo puno posla al' evo sad malo popusta... bice me nadam se...

p.s. tetovaze su sjajne, osobito na zgodnim tetama... kad vidim andzelinu, kristijan je zadnje na sta bih pomislio. drugo mi je na pameti... :ph34r:

#56 tarantulica

tarantulica
  • Members
  • 61 posts

Posted 07 December 2008 - 17:34

Ok...to je zdravo razmišljanje :ph34r:

#57 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 07 December 2008 - 19:13

Nego, kakvi crni kriminalci, gde vi ljudi u zivite (u Srbiji pretpostavljam, vecinom). Tetovira se ko god pozeli, cele noge, ruke, oslikane... ljudi koji predaju po univerzitetima, uspesni biznismeni (ne bizMismeni). Ma, hajde, opustite se.


isto sam pomislila bacivsi pogled na ovaj topic. kakve predrasude, pa odavno je tetovaza prestala da bude egzotika, valjda :ph34r: .
pretpostavljam da zbog toga niko nije ni otvarao topic na tu temu.

#58 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 07 December 2008 - 21:04

jedan kool blacklight/UV tattoo...
Posted Image

i jena lepa henna tattoo...
Posted Image

#59 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 December 2008 - 22:37

...

Poznato je da istorija tetovaze ima najmanje 4000 godina.
Dokazi za to postoje na egipatskim mumijama. Crtezi se lepo razaznaju na kozi. Doduse, tetoviranje se pojavilo mnogo ranije, verovatno jos u doba pecinskih ljudi. Verovatno je to u pocetku bila slucajnost - usled povreda koze, petljanja sa prirodnim bojama i dr. Kasnije je bila ne samo ukras, vec i znak pripadnja nekom rodu, totemu, svedocila o socijalnoj pripadnosti vlasnika, ili joj se pridavala neka magijska sila.

Interesantna je geografija tetovaze.
Skoro nema plemena, gde se nije praktikovala: Evropa, Azija, Severna i Juzna Amerika, Okeanija.
Tetovaze medju plemenima Indonezije i Polinezije su najbolji antropoloski dokaz socijalnog znacaja tetovaze. Tetoviranje lica (moko) kod Maora.
Zene japanskog naroda Ajnu su tetovirale lice, usne, - sto je svedocilo o njihovom socijalnom statusu - udata, koliko dece i dr.

Bilo je i krajnosti, na atolu Nukuroa, deca koju su radjale netetovirane zene su ubijana.
Tetovaza je vezana sa obredima "prelaza" - bilo da je to inicijacija, ili prelazak sa ovog na "onaj" svet.
Dajaci sa Bornea su verovali da u lokalnom raju "Apo-Kezio" sve dobija novi kvalitet, suprotno od zemaljskih: svetlo postaje tamno, gorko - slatko i td.
Zato su se tetovirali u tamne boje. Posle smrti, boja se menjala, postajala svetla i te "svetline" je bilo sasvim dovoljno da prenese vlasnika tetovaze u "Apo-Kezio".
Osim toga, razni narodi su tetovazi pridavali razlicite magijske osobine: deca su tetovirana protiv zlih duhova, odrasli da se zastite u borbi i lovu, stariji - protiv bolesti.
Engleski mornari u XVIII-XIX veku su tetovirali velika raspeca na ledjima, kao zastitu od sibanja; Arapi su tetovirali izreke iz Kurana ...
Ponegde je tetoviranje bilo kazna.
U Japanu, u epohi Edo, bi za prvi prestup istetovirali jednu liniju na celu, za drugi - poluovalnu, za treci - jos jednu poluovalnu liniju - to je bio hijeroglif "inu" - "pseto".
I u staroj Kini je tetoviranje lica bilo klasicna kazna. To su radili i stari Grci i Rimljani, spanski konkistadori.
Tokom Prvog svetskog rata Englezi su dezerterima tetovirali slovo "D"; u nacistickoj Nemackoj su tetovirali zatvorenike u konclogorima, ali i vojnike i oficire elitnih SS jedinica ...

U staroj Evropi tetovirali su se Grci, Gali, Briti, Trakijci. Germani i Sloveni.
Stari Sloveni su se tetovirali uz pomoc glinenih pecata.
Citavo telo istetovirano sarom romba i meandra bilo je ulaznica za rituale drevnog kulta plodnosti.

Sa sirenjem hriscanstva obicaj tetoviranja je bio zabranjem kao deo paganskih obreda.
Tim pre, sto je i u Starom Zavetu postojala zabrana. Bila je toliko stroga da se Evropljani nisu tetovirali do XVIII veka.

Kapetan Dzems Kuk je dao najveci doprinos renesansi tetovaze. Kada se vratio iz plovidbe 1769. godine doneo je sa Tahitija ne samo tec "tattoo", vec i dovezao sa sobom Velikog Omai-ja, potpuno istetoviranog Polinezanina, koji je bio prva hodajuca galerija tetovaze. Uskoro se nije mogao zamisliti vasar ili lutajuci cirkus bez "divljaka znatnoga roda".

Ali, vec krajem XIX veka - njihovo mesto su zauzeli Evropljani. Pa, iako su obicni gradjani voleli da pogledaju tetovirane ljude (neka "ledi" Viola je imala istetoviranih 6 predsednika SAD, C. Caplina i mnoge druge "znamenitosti") - tetoviranje je bilo privilegija mornara, rudara, i ostalog "radnog naroda", za koje je tetoviranje bilo simbol pripadanja "bratstvu" ili "sindikatu", ili znak solidarnosti, postovanja tradicija.


Medjutim krajem XIX, pocetkom XX veka (bez obzira sto je Amerikanac O' Rajli izmislio elektricnu masinicu za tetoviranje) skoro se iscrpeo osnovni izbor motiva, glupkastih sentimentalnih poruka, a tehnicki i umetnicki kvalitet je bio skoro nikakav.

Tuzno je, ali istinito: civilizacija je drevnu umetnost svela do nivoa kica.
Tek je 50-60 godina proslog veka "rok-kultura" dala tetovazi novi impuls. Pojavili su se novi netradicionalni majstori, nove boje, oplemenjeni su stari motivi iz Azije i Okeanije, tako da se moze smatrati da je tattoo ponovo krenuo putem umetnosti.

Interesantno je to, da su se i u nasim krajevima, kroz istoriju, ljudi tetovirali u raznim oblicima i sa razlicitim ciljevima.
I muskarci i zene!
I to u tri oblika: tetoviranje, skarifikacija (pravljenje oziljaka) i kauterizacija (oziljci paljenjem).
Tetovirali su se Tracka i Ilirska plemena (prema svedocenju grckih i rimskih analista). Herodot kaze za stare Tracane: "Bockanje je kod njih znak plemstva, onaj ko nije izbockan potice iz prostoga staleza".

Obicaj tetoviranja (bockanje - unosenje boje iglom pod kozu, ili usivanje obojenog konca pod kozu) i stigmatizacije (cirkatizacija i skarifikacija - nanosenje trajnih brazgotina i oziljaka na kozu; kauterizacija - paljenje koze pomocu nekog upaljenog drvenog predmeta / kod nas upaljenim trudom / - opisani su kod nas kao pojava medju stanovnistvom Bosne i Hrvatske.

Sad, zasto se ljudi tetoviraju?
Pa neka to tumace strucnjaci. Oni su vlasnici mnogih knjiga Jedninog Ipravnog Ucenja.

Tetoviranje, kao bilo koji drugi oblik ljudske pasije imalo je i uzlete i padove, koristilo se u ritualne i druge svrhe, imalo duboki smisao i bilo besmisleno, - bilo, jednostavno, moda. Motivi tetovaza su svedocili o plemenitom poreklu ili bezrodnosti tetoviranog, njegovom prestizu ili izopstenosti, kao i pripadnosti odredjenoj socijalnoj grupi. Tetovaza je u drevna vremena davala dovoljno opsirnu informaciju i imala duboki smisao.
Danas (u razvijenom drustvu) nema neki poseban smisao, vise svedoci o kulturnim i umetnickim preferencijama tetoviranog.

Onima koji bi da se tetoviraju Axel Rouz savetuje - "Think before you ink".
Jer, ono sto je danas "in", sutra moze biti banalno i neukusno.
Zato - opredelite se za nepostojane boje.

Zamislite danas veliku tetovazu na muskim grudima:
izbledeli grb SFRJ sa bakljama, ispod njega velikim slovima:
JNA, Osijek 1971.

...

#60 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 07 December 2008 - 23:04

Sta li ce sutra uraditi ljubitelji vajarstva ? Cekic u ruke pa ostavi poruku na sebi/drugom ? Ja to gledm nekako drukcije - bog nam je dao to jedno telo i zivot na koriscenje i to je valjda ono sto treba cuvati. Svako to koriscenje tumaci na svoj nacin, neko vozi na zidu smrti, neko se krije od hladnoce, neko se bavi sportom do iznemoglosti, pusi ili se drogira ili je vegetarijanac. Tako je i sa tetovazom, telo moze sluziti i kao slikarsko platno, ko voli. Ne mogu da zamislim , ipak, baku sa unucetom na plazi sa iscrtanim leptiricima u regionu celulita