Jump to content


Photo

Tetovaže


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
107 replies to this topic

#31 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 02 December 2008 - 10:07

m?


m-m

#32 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 02 December 2008 - 11:01

:ph34r: pa devojka baš pokušava da rezonuje kao stabilna i formirana ličnost. i stoji iza onoga što je uradila.


OK

vidiš, naprotiv, "stabilan" i "formiran" su svršeni oblici izvedeni od glagola i znače nešto postojano i konačno uobličeno. ako se menja i prilagođava onda ovo nisu primereni pridevi.
ako je tetovaža stabilna i formirana, ako je ličnost stabilna i formirana, njena zrelost se ogleda baš u tome
m?


Jes, samo što ne pričamo o glagolima nego o ljudima.
"Stabilan" i "formiran" se "održava" promenama i prilagođavanjima.

Oni neboderi od 100 spratova su stabilni zato što se ljuljaju, da su potpuno kruti srušili bi se.

m?

#33 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 02 December 2008 - 11:14

:ph34r: pridevima nastalim od glagola možemo da opišemo ljudske osobine
teško mogu da prihvatim poređenje sa zgradom.

ali da se vratimo na temu..
ljudski um se veoma dobro snalazi u tumačenju znakova i njihovog značenja. zato i inače postoje "brendovi" i znakovima pokušavaju da komuniciraju sa ljudima. mnogi psiho testovi se zasnivaju na vizuelnom tumačenju znakova ili crteža. ta jednostavnost, predstaviti sebe kroz par crteža ima lični doživljaj subjekta i nikako nije objekat.
čak i kada je pomodarstvo u pitanju, ili tribali, isto. opisuje ličnost koja koristi crtež kao deo imidža i potencira ordinarnu ljudsku grozotu svakodnevice. tetoviram se zbog pevačice, glumice, drugarice, dečka...
tako da za mene opet dođemo na isto..
kako inače tumačite svoju (ne)simpatiju kada vidite kako neko izgleda? priznajte da ipak formirate neko mišljenje na osnovu toga u kakvoj ljušturi ga vidite?

#34 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 December 2008 - 11:35

Youtube Video ->Original Video


#35 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 02 December 2008 - 11:48

Da tet nije komunikacija neke poruke drugima, onda ne bi bio vizualizovan na koži već bi se čuvao kao slikica u nekoj tajnoj kutiji, skrivenoj među ličnim stvarima. Man'te tih priča o tome kako se to radi "zbog sebe". Šta je sad, blam je ako je zbog drugih? Drugog, druge, nebitno da li se radi o jednoj osobi, dve ili čitavoj gomili.
Uostalom, kako to neko sebe određuje u socijalnom vakuumu? I na kraju, to što je prikazano na tetovaži, taj simbol, nije li i to socijalni proizvod?

#36 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 02 December 2008 - 12:31

oh da.. socijalni. pokušaj da sažeto iskažeš odnos prema sebi i prema ostalom svetu.
i nije poenta u skrivanju. mislim, pa ne može se sakriti, neko nekad mora da vidi :ph34r:
a jeste zbog sebe. ako razmisliš, samo za tebe ostaje večno tu. možda ne izgleda tako na prvi pogled, ali jeste.
a kako to misliš.. odrediti sebe u socijalnom vakuumu? meni to kao pleonazam... socijalni.. vakuum?

#37 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 02 December 2008 - 12:44

oh da.. socijalni. pokušaj da sažeto iskažeš odnos prema sebi i prema ostalom svetu.

Evo ovako: odakle se preuzimaju simboli? Oni se mogu prelamati kroz pojedinu ličnost, može im se pridodati, oduzeti ili promeniti značenje, ali jesu preuzeti iz spoljašnjosti, to jest iz konsenzusa manje ili veće grupe ljudi. Samim tim oni jesu komunikativni sa drugima.

a jeste zbog sebe. ako razmisliš, samo za tebe ostaje večno tu. možda ne izgleda tako na prvi pogled, ali jeste.

Pa jeste zbog sebe - u odnosu sa drugima. :ph34r: Ti u odnosu sa drugima. Posmatraj to kao celinu.

a kako to misliš.. odrediti sebe u socijalnom vakuumu? meni to kao pleonazam... socijalni.. vakuum?

Nije pleonazam, više je oksimoron. Htela sam reći da mi ne deluje moguće odrediti se izvan društva, ostalih ljudi.

#38 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 02 December 2008 - 13:08

za ukus je moguce da se nece promeniti, al ne moz da tvrdis da nece, za telo vec nije pitanje dal oce il nece, nego je samo pitanje kad ce i koliko ce.

da. to je prvi razlog zashto se nisam istetovirala. slike tetovaza koje imamo prilike da vidimo su obichno na mladim telima kad je koza zategnuta i kad ta tetovaza na neshto lichi. shta se deshava sa tom tetovazom kad imash 70 godina, ne zelim ni da zamislim. pretpostavljam da svaka pochinje da lichi na Scream, Edvarda Munch-a.

drugi razlog je strah od bolesti. ne znam kako se sad rade tetovaze, sa kakvim iglama, da li se igle posle menjaju ili se sterilishu (shto nije dovoljno za, recimo HepB) i da li mogu da se kontaminiraju drugi delovi opreme, recimo rezervoar sa bojom koji je povezan sa iglom. ovo pishem laichki jer pojma nemam kako to shljaka.

treci razlog je bol. shta cu, mrzim ga.

chetvrti razlog je to shto sve shto chesto gledash dosadi. no, postoji i reshenje toga, opalish tetovazu na ledja i mirna Bachka.

chak i kad sam razmishljala o tome shta bih stavljala na sebe, jedino za shta bih se odluchila je ova Kalvinova slika sa mog avatara. kad sam prvi put prochitala kaish sa ovom slikom, smejala sam se pet minuta i od tada nikad nije prestao da me zasmejava.

Ja sam davno jednom u JNA istetovirao nesto na dupetu (da prostite) kao u fazonu u znak nekog protesta. Elem, volio bih da nisam. Nekad mi kod doktora bas bude nezgodno.

:ph34r:
shta si istetovirao? :)
nemoj samo reci da je neshto tipa JNA '68

#39 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 02 December 2008 - 13:13

ali ja se slažem sa tobom! čak bih se usudila da kažem da više nijedan ne može biti izmišljen, već samo modifikovan ili kombinovan od postojećih. zato jeste socijalni. ako zanemarimo razloge.. zašto se neko odluči za tetoviranje, nego samo posmatramo tetovažu kao "hoću nešto da kažem!" (sebi i drugima)
pomenula sam gore brendove i znakove.. to je to.
a sad.. pitanje je šta je čija celina.. ja deo društva i društvo deo mene. razmena je obostrana.
setite se tetovaža "uspomena iz jna" i sličnih.
ljudi se tetoviraju milenijumima, a čini mi se nikad većih predrasuda...

#40 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 02 December 2008 - 13:42

meni nije jasno zasto vecina vas koji imate tetovaze ima potrebu da se brani - kao to je za sebe, to je deo licnosti, to ima dublje znacenje... tim nastupom sami diskvalifikujete ljude koji se, recimo, tetoviraju iz cisto estetskih ili trendovskih razloga tipa - dopada mi se, lepo izgleda, moderno je... ako tako gledamo onda je tetovaza 'I love mum' daleko bitnija od nekog interesantnog crteza koji prati liniju tela i ima iskljucivo estetski karakter. ja se ne bih usudio da tvrdim da jeste. ne vidim zasto bi bilo za osudu ako se neko tetovira jer voli da se eksponira. cesto su bas tetovaze za pokazivanje, osobitno na mladjanim telima, nama posmatracima najlepse.

na kraju... cini mi se da je malo nelogicno spolja crtati bilo sta sto se dozivljava kao intimno i unutarnje... al' ajde, nisam ja tu da negiram bilo cije subjektivne dozivljaje...

#41 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 December 2008 - 13:56

:ph34r:
shta si istetovirao? :)
nemoj samo reci da je neshto tipa JNA '68

Pa bash tol'ki papak nisam. Jedino lijepo sto me podsjeca na JNA je par super momaka s kojima sam se druzio. Taj dan sam po n-ti put bio nesto kaznjen pa sam tako iskazao frustraciju. Barem sam tako mislio. Otprilike u prevodu da me poljubi JNA u "karakteristicno" mjesto.

#42 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 02 December 2008 - 14:01

ne vidim zasto bi bilo za osudu ako se neko tetovira jer voli da se eksponira.

Baš to. Ni ja ne vidim ništa loše u tome.

da. to je prvi razlog zashto se nisam istetovirala. slike tetovaza koje imamo prilike da vidimo su obichno na mladim telima kad je koza zategnuta i kad ta tetovaza na neshto lichi. shta se deshava sa tom tetovazom kad imash 70 godina, ne zelim ni da zamislim. pretpostavljam da svaka pochinje da lichi na Scream, Edvarda Munch-a.

:ph34r:
Pa, sa 70 godina pokriješ to, šetaš debele grilonke (boje kože), zakopčaš košulju, navučeš preko pupka....boli te uvo....

#43 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 02 December 2008 - 14:19

:ph34r:
shta si istetovirao? :D
nemoj samo reci da je neshto tipa JNA '68


znas li ti koji je to bio "problem" kod nas 1990-tih :)

Pa bash tol'ki papak nisam. Jedino lijepo sto me podsjeca na JNA je par super momaka s kojima sam se druzio. Taj dan sam po n-ti put bio nesto kaznjen pa sam tako iskazao frustraciju. Barem sam tako mislio. Otprilike u prevodu da me poljubi JNA u "karakteristicno" mjesto.


hehehehe, znao sam ja da si ti odmalena bio anti-autoritetski nastrojen :D

#44 tarantulica

tarantulica
  • Members
  • 61 posts

Posted 02 December 2008 - 17:39

Elem, da i ja kažem koju u svoju "odbranu".

Sa tetoviranjem sa počela u 25. godini, znači, nisam bila nezrela klinka koja je želela da se ukrasi kojekakvim motivom. Tetovažu smatram simbolom nekih perioda svog života, događaja, osećanja i stava. Mogla sam da istetoviram neki tribal bez ikakvog značenja ili neki sanskrit, koji sam pronašla na netu, ali nisam, iz prostog razloga što mi niko ne može garantovati šta to u stvari znači. Primer: moja sestra koja ima 17 godina je na dnu leđa uradila neki kineski znak. Kada sam je pitala šta to znači (slabo divanim kineski), odgovorila mi je da je to videla na nekoj glumici i da joj je se dopalo, a značenje ionako nije bitno. Evo je sada, sa 20 i kusur godina ide na skidanje iste, jer joj je došlo do mozga da je napravila glupost. Ok, mladost-ludost, ali to je nešto što te obeležava za čitav život, pa čak i ako je odstraniš, ožiljak ostaje, kao podsetnik na svoju glupost.

Nikada nisam želela da stavim tattoo kao što ima A. Jolly ili neka druga javna ličnost. Tu se autentičnost gubi. Više volim da uzmem hartiju i olovku, sama nacrtam ono što želim da bude ovekovečeno na mojoj koži, nešto što je SAMO MOJE i samo ja znam šta znači i šta simbolizuje.

Nažalost, tetovaže su postale modni hit, neka vrsta dokazivanja tipa "eto, ja sam to uradio/la, jaka sam, izdržala sam bol", sve dok posle određenog vremena ne shvate da su pogrešili i da im taj crtež ne znači ama baš ništa. Kao i garderoba, jedne sezone je in, sledeće je passe.

Smatram sebe stabilnom ličnošću (možda neko misli drugačije, ali to je njegovo pravo), tačno znam šta želim i kako želim, s toga nemam problema niti se kajem što sam se "išarala".

Svaki pravi ljubitelj tetoviranja će me razumeti, jer zna koliko je odlučnosti, zrelosti i stabilnosti potrebno da bi se uradila tetovaža za stalno.

Kao što sam ranije napisala, oni koji žele da imaju tattoo jedno leto, postoje privremene tetovaže, kana...traje dokle traje, ispere se i nema je više.

Glupo je razmišljanje "kako ću izgledati za 30 godina"...tetovaža nije estetika, tetovaža je deo tela, ma kako to suludo zvučalo. I kad budem ostarela, one će biti tu i biće svojevrstan podsetnik na neke davne dane i sve ono što su oni nosili sa sobom.

A slike tetovaža nisam postavila radi selfpromotion-a, nego kao attachment za uvodni post...kako tetovaža treba da se nosi i kako je ja doživljavam.

Bless Ya  :ph34r:

#45 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 02 December 2008 - 18:57

Nažalost, tetovaže su postale modni hit, neka vrsta dokazivanja tipa "eto, ja sam to uradio/la, jaka sam, izdržala sam bol", sve dok posle određenog vremena ne shvate da su pogrešili i da im taj crtež ne znači ama baš ništa. Kao i garderoba, jedne sezone je in, sledeće je passe.

Svaki pravi ljubitelj tetoviranja će me razumeti, jer zna koliko je odlučnosti, zrelosti i stabilnosti potrebno da bi se uradila tetovaža za stalno.

Kao što sam ranije napisala, oni koji žele da imaju tattoo jedno leto, postoje privremene tetovaže, kana...traje dokle traje, ispere se i nema je više.


upravo to ne razumem... zasto je problem sto su tetovaze postale modni hit? ako cemo pravo - da nisu i da su i dalje samo uspomene iz JNA i s robije, ti se najverovatnije nikad ne bi tetovirala.

ne vidim da bi trebao biti problem ako se neko tetovira iz cistog hira. ako sledece ili bilo koje druge sezone tetovaza bude passe, lako je ukloniti. a oziljak? toliki ljudi imaju oziljke pa zive zdravo i veselo bez obzira na to da li je oziljak od tetovaze il' od vruceg mleka.

a nesto ne vidim ni da treba zrelosti i stabilnosti za stalnu tetovazu. nekima je dovoljno da se napiju i prodju pored radnje. nekima da zaglave robiju. nekima da im se dopadne neki simbol, neki da dokazu da nisu kukavice, neki da utaze neku unutarnju zelju... i svi vole - bas kao i ti.

jos nesto treba naglasiti - niko ko ode da se tetovira ne zeli sezonsku vec trajnu tetovazu. oni koji zele sezonsku farbaju se kanom. dobro, neki se posle predomisle a neki ne. ko tebi garantuje da se neces predomisliti u buducnosti? niko.

na kraju, ti sama kritikujes ljude koji se tetoviraju (kao, ne rade to iz pravih razloga) a bunis se kad si meta kritike. ako imas neke interesantne tetovaze za pokazati, kaci slike. pricaj o tome sta volis, razvijaj temu ka kreativnosti... kad ti vec smeta sto tetovaza nije prihvacena na pravi nacin, potrudi se da je priblizis ljudima. to je daleko bolje nego kritikovati one koji ne dele tvoje misljenje.