Jump to content


Photo
- - - - -

Subotica


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
50 replies to this topic

#1 tarantulica

tarantulica
  • Members
  • 61 posts

Posted 29 November 2008 - 23:04

Posted Image   Subotica. Grad šarolik i po nacijama i po običajima, kulturi, arhitekturi i samom načinu života. Grad sam za sebe.

Bespotrebno gurnut u zapaćak, nepravedno šutnut od strane Beograda, ali nikao zaboravljen. Uz sve poštovanje Beograđanima, Subotica je grad sa dušom, koji odoleva zubu vremena i nekim novim trendovima, grad u kome je zamrznuta istorija, ali u nekom novom ruhu.

Grad koji svedoči o istoriji, koja je gotovo ostala netaknuta stotinak godina, sa svim svojim arhitektonskim čarolijama, koje se brižno čuvaju i neguju i služe za ponos svakom onom ko se može nazvati Subotičaninom.

Ko je god bio u Subotici, zna o čemu pričam. 

Zarobljena u vremenu, sa svim svojim artefaktima koji svedoče o nekom davno prohujalom vremenu, koje je retko gde u Srbiji sačuvano, a čuva se i dalje, čisto da se ne zaboravi.

A evo i par sličica, čisto da znate o čemu pričam. 

I naravno, ukoliko ima Subotičana, bilo bi lepo da se jave i prodube ovo moje pisanije.

Do tada, ona poznata...SLIKA GOVORI VIŠE OD HILJADU REČI. :ph34r: Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

#2 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 29 November 2008 - 23:25

wow :ph34r: ,lepe slike,pozdrav forumašima iz subotice !

#3 tarantulica

tarantulica
  • Members
  • 61 posts

Posted 29 November 2008 - 23:44

wow :ph34r: ,lepe slike,pozdrav forumašima iz subotice !




Ima li nas?

#4 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 29 November 2008 - 23:47

Ima li nas?

aha :ph34r:

#5 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 29 November 2008 - 23:48

wow :ph34r: ,lepe slike,pozdrav forumašima iz subotice !



Zaista izuzetno lepe fotografije.

Što se grada tiče... Iako nisam iz Subotice i nikada tamo nisam živeo, često sam je posećivao zbog mnogobrojnih veza. Jako lep grad, a i jako prijatan.

To mi zaista pada u oči. Ljudi se zaista trude da svaki kontakt, svaka interakcija bude obostrano prijatna, bilo da kupuješ cigarete u trafici, pitaš za ulicu, ili si im prijatelj pa zajedno pijete pivce... Zapanjujuća ljubaznost, koja nije veštačka, već ljudi jednostavno žele da i tebi i njima bude lepo. Na dugo ili na kratko, nema veze, ljudi smo i zašto da jedni drugima kvarimo dan tako što smo narogušeni ili osorni, ako sve može i da se obavi lepo i prijatno, pa nam je oboma/obema/obojici dan lepši...

To primećujem kod svih; kod Mađara, Srba, Hrvata, Bosanaca, Krajišnika, Crnogoraca, bez obzira na to da li su tamo vekovima ili su se nedavno (dobrovoljno ili zbog nesreće) doselili.
Zaista fascinanatan grad.

Kako je tamo živeti - ne znam. Imam jednu lepu turističku monografiju u kojoj piše da su Subotičani svoj grad još pre sto godina iz šale nazivali velikim selom, u kome je vreme stalo. Ja baš i nemam takav utisak, za mene, kao gosta, to je očigledno grad koji je itekako u toku sa vremenom, otvoren svemu novom. Uopšte nemam utisak da je vreme stalo, nego je baš suprotno. No, kao neko ko samo s vremena na vreme dolazi u posetu, nisam tako relevantan da dajem svoje mišljenje o gradu kao neko ko tamo živi i radi...

Edited by yossarian, 29 November 2008 - 23:57.


#6 tarantulica

tarantulica
  • Members
  • 61 posts

Posted 29 November 2008 - 23:51

aha :ph34r:



A iz kog dela si?

#7 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 30 November 2008 - 00:03

Zaista izuzetno lepe fotografije.

Što se grada tiče... Iako nisam iz Subotice i nikada tamo nisam živeo, često sam je posećivao zbog mnogobrojnih veza. Jako lep grad, a i jako prijatan.

To mi zaista pada u oči. Ljudi se zaista trude da svaki kontakt, svaka interakcija bude obostrano prijatna, bilo da kupuješ cigarete u trafici, pitaš za ulicu, ili si im prijatelj pa zajedno pijete pivce... Zapanjujuća ljubaznost, koja nije veštačka, već ljudi jednostavno žele da i tebi i njima bude lepo. Na dugo ili na kratko, nema veze, ljudi smo i zašto da jedni drugima kvarimo dan tako što smo narogušeni ili osorni, ako sve može i da se obavi lepo i prijatno, pa nam je oboma/obema/obojici dan lepši...

To primećujem kod svih; kod Mađara, Srba, Hrvata, Bosanaca, Krajišnika, Crnogoraca, bez obzira na to da li su tamo vekovima ili su se nedavno (dobrovoljno ili zbog nesreće) doselili.
Zaista fascinanatan grad.

Kako je tamo živeti - ne znam. Imam jednu lepu turističku monografiju u kojoj piše da su Subotičani svoj grad još pre sto godina iz šale nazivali velikim selom, u kome je vreme stalo. Ja baš i nemam takav utisak, za mene, kao gosta, to je očigledno grad koji je itekako u toku sa vremenom, otvoren svemu novom. Uopšte nemam utisak da je vreme stalo, nego je baš suprotno. No, kao neko ko samo s vremena na vreme dolazi u posetu, nisam tako relevantan da dajem svoje mišljenje o gradu kao neko ko tamo živi i radi...

Ovo bi mogao biti izazov da mi subotičani ponudimo forumašima još lepih fotografija i zanimljivosti vezano oko našeg grada, :ph34r:

A iz kog dela si?


To možemo raspravit na kafi negde u gradu.(tb) :)

#8 tarantulica

tarantulica
  • Members
  • 61 posts

Posted 30 November 2008 - 00:10

aha :ph34r:

Upravo sama činjenica da u SU živi toliki broj različitih nacija doprinosi da je Subotica jedan on onih gradova u kojima se poštuje različitost.

Bez obzira na razne informacija kojima nas bombarduju mediji, međunacionalni sukobi su veoma retki, moglu slobodno reći da ih skoro i nema, ali politička propaganda čini svoje. 


Ja lično nikada nisam doživela u svom gradu da me bilo ko neprijatno pogleda. Ovde se podjednako slave i pravoslavni i katolički praznici, ljudi se međusobno posećuju, tako da ne treba verovati političkim i medijskim huškačima, koji bi ovaj naš lep grad želeli da opogane i naprave krizu tamo gde je nema.

Subotica je grad otvoren za sve, naraod je ovde ovde operisan od bilo kakvog neprijateljstva i netrpeljistvo, i svako ko pokuša da ukalja takav način života uskoro bude na neki način "satanizovan".

Ko voli Suboticu i živi ovde, znaće o čemu pričam, tačnije pišem.

Subotica je grad za sve ljude, nacionalne slobode su na visokom nivou i nadam se da će tako i ostati.

Topao pozdrav iz Subotice :)

#9 tarantulica

tarantulica
  • Members
  • 61 posts

Posted 30 November 2008 - 00:39

A iz kog dela si?




Pitam te, od kud znam...možda smo komšije... :ph34r:

#10 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 30 November 2008 - 00:45

Pitam te, od kud znam...možda smo komšije... :)

:ph34r:

#11 tarantulica

tarantulica
  • Members
  • 61 posts

Posted 30 November 2008 - 01:11

:ph34r: ...hmm, interesting...čovek rešio da ostane tajnovit... :)

#12 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 30 November 2008 - 05:59

Jedna je Szabadka.

Moj izbor: Mlecna pijaca(tešig-izvolite), park kod Velike crkve, Engelsova popodne i Duzijanca . I bunjevacki rucak nedeljom u podne.

#13 tarantulica

tarantulica
  • Members
  • 61 posts

Posted 30 November 2008 - 11:12

Malo smo se ponovili.

Ko kaže da u Srbiji ne postoje bajke?

Posted Image



...ili...

Posted Image

#14 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 01 December 2008 - 19:32

Subotica je mnogo lep grad i apsolutno u vrhu liste TOP 5 gradova u Vojvodini za život. Po mom skromnom mišljenju, visoko 2. mesto :) Mnogo mi je drago mesto i uvek ga rado posećujem... Šandor naročito :ph34r:

#15 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 20 December 2008 - 11:25

Pogodite krov...

Attached Files