Jump to content


Photo

Femme Fatale - Brian De Palma


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
31 replies to this topic

#31 YC

YC
  • Members
  • 603 posts

Posted 16 November 2002 - 23:24

Kriv sam ! :grin: Ja sam prvi rekao ono : “drugarica” pomenuvsi lepoticu i aenimu. Na moje iznenadjenje aenima mi je odgovorila da pripazim kako ne bih vredjao njeno ljudsko pravo na neka druga prijateljstva, sto me je iznenadilo jer mi je to zvucalo nekorektno, kao nizak udarac. Utoliko pre sto se bas tada pisalo o LU kao mega trolu, sto je posebna prica.

Taj odgovor mi se nikako nije dopao ali ga nisam komentarisao, jer nije moja stvar. Niti sam ga ikada pomenuo. Mozda je nesrecno srocen….

Dalje sledi ono sto smo videli, prepucavanje jovana-aenima, gde Jovana to pominje. Onda aenima odgovara, pa ubacuje gramatiku, ne znam samo zasto mene ali dobro, pa se zatim lepotica uhvati za to, nastane cela drama.

Bio bih vam zahvalan da mene izbacite iz ovoga, stvarno ne vidim svoje mesto. Utvrdjujte ko je sta i kome bez mog pominjanja, kad ste vec toliko dokone i nemate pametnija posla. :grin:

#32 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 18 November 2002 - 20:17

Da se vratimo na temu.

U iscekivanju NSBlood razglednice iz BelleVilea, evo sta o svom filmu kaze Brian DePalma:

Question: Will you talk about the style of Femme Fatale? You use a lot of split-screen, there's a sequence where there's no dialogue for about fifteen minutes...

Brian: (pissed) I am practicing a dying art which is known as telling stories with pictures! You know? You guys want to see character-driven movies, turn on your television sets/:grin:/ They're on every week. If you want to see mysteries, turn on your television sets. They're on every week. They've explored every plot, every emotion that you can absolutely think of. I like to make movies with visual ideas! And I find myself out there all by myself! When I get criticisms about, well, the story doesn't work, the characters...look at the goddamn screen!/:lol:/Look at what's up there! I was stirred by movies that had great visual style. Hitchcock, David Lean, you know, Antonioni, and that's what I am practicing.

Question: You can't deny this is a character-driven story in some ways...

Brian: No!!! It's not as character-driven as some other movies like Carlito's Way or Scarface. No. It's a visually-driven movie.

Question: Who's your biggest influence these days as a director?

Brian: I'm too old to be influenced anymore.

Question: There's a lot of Vertigo in this movie...

Brian: There's a lot of Vertigo in all my movies!!! So what??? I'm 60 now. Please. I made 26 movies.

more...