Jump to content


Photo
- - - - -

Odakle uci u neku zemlju, grad...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3 replies to this topic

#1 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 27 November 2008 - 04:34

Svako je nekad dolazio negde po prvi put, vracao se, svakom je kao uspomena na neko mesto ostajalo nesto po cemu ga pamti, dobro ili lose. Negde raspolozenje, uslovi i prilike pod kojima je putovao, ponekad i samo miris podseti na neko mesto u kome ste bili, u koje biste da se vratite ili bi da ga vase oci vise nikad ne vide. I - kako biste nekome ko se sprema na put, ili vas samo zapitkuje o mestima na kojima ste bili - rekli, preporucili. Odakle da dodje, kako, sa koje strane?

Ovako, na primer: ja tvrdim da je u Italiju najlepse doci preko Brenera, i to ujutro, ne mora mnogo rano, proci kroz Insbruck, videti Alpe, osetiti i u sred leta hladan planinski vazduh, u sred grada dici pogled i ugledati alpske vodopade, pa se onda, posle samo pedesetak kilometara voznje odjednom naci - na Mediteranu skoro. Voziti se pored Garde, ka dolini Poa i Lombardiji. Meni se cini da tek tada stranac moze da shvati sta je Italija mogla da znaci svim onim severnjacima koji su hiljadama godina upravo odatle ulazili, upadali u obecanu zemlju, u kojoj je, dalje na jugu, lezao Rim. A svi putevi, zna se, vode u - Rim.

#2 Zlica

Zlica
  • Banned
  • 118 posts

Posted 27 November 2008 - 08:43

Dobro. Lepa tema, ali mislim da ne mora nuzno da bude tako 'globalna'. Moze da se primeni i na 'mikro' nivou.

Prema tome:
Ja tvrdim da je u Belanovicu (za neupucene: varosica pored Ljiga, u Sumadiji, Srbija) najlepse uci preko Arandjelovca. Uzverati se na Bukulju, videti Garasko jezero dok zalazi sunce (verovatno je jos bolje kad izlazi, ali toliko vredna nisam nikad bila), uzivati u pogledu, a onda se spustiti u dolinu, proci krivudavim strmoglavim putem kroz gustu sumu i, kad se najmanje nadas, izaci direktno u centar varosi.

#3 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 27 November 2008 - 09:55

@ Zlica

Tako sam i zamislio temu: svako mesto, svaki utisak...

Za Belanovicu nisam siguran, meni je pravac od Ibarske magistrale nekako... Ako se dolazi leti, bez zurbe. Ali - svako ima svoje. 

Inace, mesto koje si pomenula pokazuje koliko moderni (ako je Ibarska magistrala moderna) putevi menjaju geografiju iz generacije u generaciju. Nekad napredna i relativno velika varosica je, izgradnjom Ibarske magistrale, dvadesetak kilometara dalje - zamrla, i samo starije kuce svedoce da je nekada glavno mesto bilo tu.

Osim ako ne racunas dr VK. On bese tamo ima vikendicu? Ako ima, nije neka atrakcija, ni turisticka, a ni sire  :ph34r:

#4 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 29 November 2008 - 16:58

Ako vec nece niko da se oproba, ima ko je to znao da radi...

[attachment=56183:Hafiz_s.jpg]

Zuko Dzumhur, Pisma iz Azije, izdanje Oslobodjenje public, Sarajevo 1991.