Jump to content


Photo

Prolece u Beogradu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#1 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 11 November 2002 - 12:23

Sunce je nad gradom, skoro bez i jednog oblacka, ljubazni kondukter i prodavacica sendvica, zabrinuta, potistena lica ljudi i tu i tamo, posebno kod mladjih, iskra u ocima i stidljivi osmeh, tetkice i bakice rasprostrle svoje vezove i heklarska remek dela, deca jure golubove, mala veverica skace sa grane na granu, vetar lagano njise preostale listove i travu, u daljini se cuje buka saobracaja sa mosta, dve reke lenjo zure svom susretu, vecnom, neumitnom, nesvesne da ih neko posmatra, i teci ce tako dalje i kada mene ne bude ovde da ih posmatram, zaljubljeni parovi setaju drzeci se za ruke, osecam mir i ljubav za ovaj grad, za ove ljude, za ovo nebo i secam se reci "kakav radostan dan ptice pevaju aleluja", toplo je na klupi ustajem i prolazim Knez Mihajlovom u kojoj trudna ciganka okruzena buljukom dece prosi, prolazim pored filozofskog ispred koga hrpa mrtvog znanja i iskustava ceka da je neko kupi i usvoji, ulazim u Plato, sedam i pisem vam zeleci vam ovako jedan lep dan ma gde bili.

#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 November 2002 - 12:50

Izgleda ta tvoja meditacija mnogo dobra stvar kad ti Beograd tako izgleda. Nista slicno onom sto sam ja video. A lutajuci Peruanci?

#3 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 11 November 2002 - 12:56

Bili su sinoc tu. Beograd by night. :wink:

#4 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 12 November 2002 - 10:38

Bas optimisticki opis Beograda. Svaka cast! Ustvari sve zavisi iz kog ugla gledas stvari.
Ja ne umem tacno da odredim moj, al sve mi uvek nekako deluje crno...eh moj Beograd, nema ga vise :sad:

#5 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 12 November 2002 - 11:21

Pa evo i mog vidjenja situacije :smile:

Hajde da zamislimo to prolece i sunce, mada,
bolje ne, jer kad ima sunca onda zamaskira pravu istinu i ljudi su, prirodno, skloni da se prepuste pozitivnim i laganim razmisljanjima i da zaborave na surovu i zazastrasujucu stvarnost. :wink:

Ljudi po ulici namrgodjeni, naravno, kako i ne bi bili, izmucena lica koja su prezivela svasta. Prepuni problema, i dalje samo kukaju i umesto da iskoriste jedinu sansu da i sami doprinesu tome da se krene napred oni opet po starom, inertni, opet niko ne valja, ne izlaze na izbore, ej! Pa sta dalje reci!

Posebna prica su lica mladih, potpuno izgubljena, bez ikakve nade i tracka svetlosti. Ubijena mladost Beograda...

Na Kalemegdanu, sirote bakice i dalje pokusavaju da prodaju vezove da bi prezivele, ali niko to ne kupuje.

Jedino deca, onako bas mala, koja jos ne shvataju gde su rodjena su razdragana te trckaraju naokolo.
Ustvari, vevericama je najbolje i njima ce uvek biti dobro, one zaista nista ne kapiraju (deca vec hoce, cim malo odrastu!) te veselo skacu sa grane na granu.(grana je grana, ma gde bila!)

Na momenat, pogled na reku i daljinu zavara, te se prepustim pomisli kako je Beograd u sustini jedan bas lep grad i koliko ga u sutini volim i kako je bas tuzno sto ne mogu vise da zivim u njemu...
I onda krenem prema Knez Mihajlovoj, koja nekad bese lepa ulica, a sada sve i svasta...

Ispred filozofskog, po zemlji naredjane stare knjige, ruglo...

I na kraju utekoh u Plato, gde ipak i dalje se oseca neki beogradski duh...

#6 MiraB.

MiraB.
  • Members
  • 225 posts

Posted 12 November 2002 - 12:45

To Dragan:
Beograd je ovih dana upravo takav :smile: ljudima koji nisu prazni i optereceni samo politikom i dnevnim dogadjajima. Dragan, kao i uvek u harmoniji sa sobom,pa shodno tome i sa vevericama, cigankom, zaljubljenim parovima...Posted Image
To Indy:
Vecito u koliziji sa rest of the world? :smile:Indy, Indy, otislo se odavno,pa se zaboravilo da je i to Beograd? :smile:
To sta dalje:
Pogled na svet, pa i na nas Beograd, dolazi iznutra. Mnogo mi zvucis mracno i depresivno.
Cheer up! :grin:: Nije Beograd samo to.
Zamisli kada bi mi ovde rasmisljali o svom gradu na taj nacin, da li bi ovde uopste bilo nekog da kupuje mrtva znanja, pravi buljuk dece, zaljubljenih parova? Ili bi ovo bio grad duhova? Meni sasvim sigurno to nije.:smile: Mislim da mnogi moji sugradjani dele moje misljenje.
Pozdrav iz suncanog (bukvalno i literarno) Beograda. Posted Image

#7 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 November 2002 - 12:51

MiraB.:
Vecito u koliziji sa rest of the world? :smile:Indy, Indy, otislo se odavno,pa se zaboravilo da je i to Beograd? :smile:

Kolizija, nego sta. Sto bi rek'o moj idol Trajkovic Momcilo - deda Moma: "Ako se nekome ne cita i ne mora ali kritike ne priznajem" :lol:

Elem, nisam zaboravio, relativno cesto dolazim u Beograd (s obzirom koliko daleko zivim) i uopste mi nije tako izgledao kao Draganu. Ne znam, navikao sam valjda na sirinu, prostor, cistocu. Beograd mi je postao skucen i zapanjujuce mali. O cistoci i novovalnoj brdsko-planinskoj "arhitekturi" koja prozdire ulicu po ulicu Vracara, Vozdovca... necu ovaj put. Bilo je nesto na topiku "Beogradski psi i ljudi lutalice". Av av. Posted Image

[ Izmena poruke: Indy na dan 2002-11-12 12:57 ]

#8 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 12 November 2002 - 13:20

MiraB.:
To sta dalje:
Pogled na svet, pa i na nas Beograd, dolazi iznutra. Mnogo mi zvucis mracno i depresivno.
Cheer up! :grin:: 


Ne dolazi samo iznutra vec i od spolja itekako :smile:

Malo mi je suvise nekog ocenjivati mracnim, a tek depresivnim na osnovu izjava na forumu.
Kritike takve vrste ne prihvatam!
Argumenti bi vec bili nesto drugo.. :smile:

Zamisli kada bi mi ovde rasmisljali o svom gradu na taj nacin...


Pa, kolko znam, mnogi bas i razmisljaju na taj nacin. Ja jos i sa nostalgijom :wink: gledam na Bg...

#9 MiraB.

MiraB.
  • Members
  • 225 posts

Posted 12 November 2002 - 13:26

To Indy
Uh, ovog puta sam dobro prosla. :smile: Mogao si i da rezis, sto bi, obzirom na reputaciju bilo za ocekivati. Posted Image
Pa, zar ni dobronamerne? :grin::

[ Izmena poruke: MiraB. na dan 2002-11-12 13:28 ]

#10 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 November 2002 - 13:32

MiraB.:
Mogao si i da rezis, sto bi, obzirom na reputaciju bilo za ocekivati. 

Miro, pa to je bio veseli lavez! Zar nisi videla mahanje repom?
Posted Image

#11 sand

sand
  • Members
  • 176 posts

Posted 12 November 2002 - 15:04

i meni se beograd ucinio letos prilicno tuznim, nesto mi je nedostajalo sve vreme mada sam bila srecna da budem ponovo medju dragim ljudima.
profa sa fakulteta, nemac je bio u septembru u bgd.i njemu se cini da se vidi napredak i da se u novom sadu vise desava nego u beogradu, bar na univerzitetu!

#12 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 12 November 2002 - 15:15

MiraB.:
Mislim da mnogi moji sugradjani dele moje misljenje.
Pozdrav iz suncanog (bukvalno i literarno) Beograda.


Ova sugradjanka definitivno deli tvoje mišljenje. :smile:

#13 MiraB.

MiraB.
  • Members
  • 225 posts

Posted 12 November 2002 - 15:46

Ma, ljudi, da se razumemo, meni je savrseno jasno o cemu vi govorite,ne hodam ja kroz grad zatvorenih ociju. Samo sam se nadovezala na Draganov post i htela da kazem da je Beograd i ono sto on vidi, a ne samo slika koju ste vi poneli sa sobom.
Sa druge strane, zar ne vidite da je covek nazvao temu 'Prolece u Beogradu'? Tesko da je omanuo za pola godine! Ali avaj, uvek mora da se nadje dezurni (ko je rekao Indy? ucinilo mi se:smile:) ko ce da ispravlja. 'No,no, Dragane, tamo je sad siva jesen!' Ako covek hoce da ponese tu sliku sa sobom, zasto da ne? I to je Beograd.
To sta dalje:
Mozda se nisam lepo izrazila, nikako mi nije bila namera da ocenjujem bilo koga. :smile: Tvoj pogled na Bgd mi je izgledao mracno, nisam tu da procenjujem ko je kakva licnost na osnovu jednog posta.
To Indy:
Mora da mi sa monitorom nesto nije u redu, uz najbolju volju nigde ne vidim repic koji mase. U svakom slucaju..Posted Image

[ Izmena poruke: MiraB. na dan 2002-11-12 15:47 ]

#14 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 12 November 2002 - 17:56

To sta dalje:
Mozda se nisam lepo izrazila, nikako mi nije bila namera da ocenjujem bilo koga. :smile: Tvoj pogled na Bgd mi je izgledao mracno, nisam tu da procenjujem ko je kakva licnost na osnovu jednog posta.


Ma O.K. :smile: Ukapirala sam!
Moj pogled na Bgd jeste mracan sto sam i sama gore rekla (crn ili tako nesto..).
Nego i mene je podstakla Draganova pricica (bila mi nekako suvise pesnicka) pa se i ja nadovezala sa mojom, bas sam bila inspirisana, tj. htedoh reci sve to isto se moze videti i iz drugog ugla.
A naravno da je lepse, ko uspeva, gledati sve kao Dragan!
Samo meni nesto ne ide :smile:

#15 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 November 2002 - 21:49

MiraB.:
Sa druge strane, zar ne vidite da je covek nazvao temu 'Prolece u Beogradu'? Tesko da je omanuo za pola godine! Ali avaj, uvek mora da se nadje dezurni (ko je rekao Indy? ucinilo mi se) ko ce da ispravlja. 'No,no, Dragane, tamo je sad siva jesen!'

Miro, nismo se razumeli. Nista ja nisam ispravljao Dragana, niti imam ista protiv njegovog poetskog shvatanja godisnjih doba. Meni licno je Beograd ostavio jasno i nedvosmisleno tuzan utisak i - to je sve. Siguran sam da je ponekom i lep, posebno ako je mlad i zaljubljen kao Dragan. :grin: