Jump to content


Photo

Biljana Srbljanović


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
168 replies to this topic

#31 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 19 November 2008 - 13:19

Mislis, miraz? :ph34r:
Btw, ono sto BS fali je autenticnost i sto komade radi bez autenticnosti tako sto zeli da se dodvori publici sa Zapada, umesto da pise autenticno o problemima Srbije iz ugla pisca, a ne iz ugla politicarke.


Ne moze se biti autentican iz perspektive vecera po boljim kucama...

A sto se tice odnosa intelektualca prema vremenu u kome zive i rade, vise bi znacilo njeno odbijanje da joj se predstave igraju pod Milosevicem, nego bilo kakva deklaracija ili izjasnjavanje za opoziciju. Ovako, poruka koja se slala gradjanima Srbije bila je ''sve je samo biznis''. Intelektualci na to nemaju prava.

Edited by fender_bender, 19 November 2008 - 13:23.


#32 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 19 November 2008 - 13:20

A šta, ovi tvoji autori se ne dodvoravaju Zapadu, ne koriste njihovo slabo poznavanje drugih kultura da bi ih upoznavali s njima i na tome zgrtali nagrade i pare?

Oni su, za razliku od BS, autenticni.
To treba umeti biti, jbg.
Arundati Roj je, npr, za BS, pojam knjizevnice, jbg,pored trojice nabrojanih.
Kao sto je to i Orhan Pamuk.
BS ne daje nista originalno iz Srbije, vec se trudi da kopira Zapad.
Njih petoro daju originalno iz svojih sredina i to je ono sto ih cini umetnicima.
I nesto nisam video da se bilo ko od njih, sem Orhana Pamuka, kome prete smrcu zbog zalaganja za tursko priznanje genocida nad Jermenima, trti da se bavi politikom. :ph34r:

jeste od BS. Možda još Marina Abramović ali to je već druga priča.

Goran Markovic "Srbija godine nulte", npr.





Žao mi je što ti danas(!) smetaju slike licemerja, nepotizma, dubokog konzervativizma i sveopšte zaostalosti. U vreme Slobe ti nije smetalo da bacaš bombe (na forumu) po srpskim gradovima i selima jer su oni zbog svega pomenutog to zaslužili.

Meni smetaju licemerje, nepotizam, duboki konzervativizam vs.liberalizam kao sam sebi cilj radi dopadanja drugima i sveopsta zaostalost en general, jbg.
A da je Srbija zasluzila da je se 1999.bombarduje, jeste.
Samo sto ja to nikada, za razliku od BS, u cijim tekstovima to provejava, necu reci u inostranstvu, tamo cu se boriti protiv predrasuda o ljudima u Srbiji.
Govoricu samo u Srbiji, onima, koji nisu spremni da se suoce sa tim da je Srbija kriva za 4 rata devedesetih godina. :)
I, btw, gledao sam Ameriku II od BS i smorio se najstrashnije, FYI.
Edit: BS pisanija me najstrashnije podsecaju na PC JustJack pomije iz Will & Grace. :D
Edit 2:ima toliko boljih pisaca od nje i, takodje veoma iritantnog, Vladimira Arsenijevica-Sanja Domazet, Ugljesa Sajtinac, Igor Marojevic...Samo sto se BS za razliku od svih njih dobro udala, jbg, i izigrava salonsku parisku levicarku!

Edited by uros_s78, 19 November 2008 - 13:41.


#33 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 19 November 2008 - 13:28

Šta god mislio o BS lično, niko od naših vajnih umetnika nije toliko istinitije predstavio situaciju u Srbiji kakva jeste od BS. Možda još Marina Abramović ali to je već druga priča.


Mozda, iz perspektive vecera u boljim kucama, kao sto rekoh.


Situaciju u Srbiji, koja je osim Beograda, jos toliko toga, ona i njoj slicni su prepustili - radikalima i ostalima.

Bitka za zaludjenog i dezorijentisanog srpskog glasaca se danas bije i ispred seoskih prodavnica, sa sve ispijanjem (valjevskog) piva. Lako je u Beogradu biti fancy dramski pisac. I intelektualac. Treba se po svim Svilajncima Srbije suprotstaviti - svim Bidzama Srbije. A to je vec malo teze. Ne donosi poene, a ni popularnost.

#34 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 19 November 2008 - 13:30

Ne moze se biti autentican iz perspektive vecera po boljim kucama...

A sto se tice odnosa intelektualca prema vremenu u kome zive i rade, vise bi znacilo njeno odbijanje da joj se predstave igraju pod Milosevicem, nego bilo kakva deklaracija ili izjasnjavanje za opoziciju. Ovako, poruka koja se slala gradjanima Srbije bila je ''sve je samo biznis''. Intelektualci na to nemaju prava.

Potpis.

#35 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 19 November 2008 - 14:00

Urose, kad god pomislim da ne mozes da padnes nize ti me demantujes...

#36 Frankie Wilde

Frankie Wilde
  • Members
  • 650 posts

Posted 19 November 2008 - 14:01

...

A sto se tice odnosa intelektualca prema vremenu u kome zive i rade, vise bi znacilo njeno odbijanje da joj se predstave igraju pod Milosevicem, nego bilo kakva deklaracija ili izjasnjavanje za opoziciju. Ovako, poruka koja se slala gradjanima Srbije bila je ''sve je samo biznis''. Intelektualci na to nemaju prava.


Zasto onda uopste pisati, zasto slikati, zasto komponovati ako to niko nece videti i cuti? Zarad ocuvanja sopstvenog dusevnog mira? Po tvojoj analogiji Pablo je trebao da spali "Guernicu" u inat Franku? Intelektualci nemaju prava da velicaju zlocine i pozivaju na iste, a koliko se secam nije Srbljanovicka pozivala na iste, vec se borila protiv rezima koji je sprovodio te zlocine (pa i svojim dramskim delima)...kao i protiv "intelektualaca" koji itekako vise zasluzuju da se prica o njihovom "bavljenju" politikom, i koji su mnogo vise doprineli svemu ovome sto nam se desava od nje...



Bla, bla...
BS ne daje nista originalno iz Srbije, vec se trudi da kopira Zapad.
Bla, bla...


Umetnost je odavno prestala da bude lokalna, a posebno sad u eri tehnoloskih komunikacija...
Da neces Picasso-a da optuzis da besramno kopira Afriku, ili Matissa da kopira Alzir?

#37 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 19 November 2008 - 14:01

Oni su, za razliku od BS, autenticni.
To treba umeti biti, jbg.
Arundati Roj je, npr, za BS, pojam knjizevnice, jbg,pored trojice nabrojanih.
Kao sto je to i Orhan Pamuk.
BS ne daje nista originalno iz Srbije, vec se trudi da kopira Zapad.
Njih petoro daju originalno iz svojih sredina i to je ono sto ih cini umetnicima.
I nesto nisam video da se bilo ko od njih, sem Orhana Pamuka, kome prete smrcu zbog zalaganja za tursko priznanje genocida nad Jermenima, trti da se bavi politikom. :ph34r:


Konačno neko da kopira Zapad, u zanatskom smislu reči. Ovo što se ovde radi na polju pozorišta i filma je sve za promućkaj i prospi (da ne grešim dušu, imali smo mi u filmskoj umetnosti i jednog Živojina Pavlovića i Želimira Žilnika ali su takvi bili prokazani u svoje vreme od mediokriteta poput tebe koji nemaju pojma o čemu pričaju, niti se razumeju u struku o kojoj pričaju, ali zato njihov stav mora da se čuje).

Goran Markovic "Srbija godine nulte", npr.


Nemaš pojma. "Variola vera", "Tajvanska kanasta" i eventualno "Tito i ja"; sve ostalo je za jedno gledanje i brzo zaboravljanje.

Meni smetaju licemerje, nepotizam, duboki konzervativizam vs.liberalizam kao sam sebi cilj radi dopadanja drugima i sveopsta zaostalost en general, jbg.
A da je Srbija zasluzila da je se 1999.bombarduje, jeste.
Samo sto ja to nikada, za razliku od BS, u cijim tekstovima to provejava, necu reci u inostranstvu, tamo cu se boriti protiv predrasuda o ljudima u Srbiji.
Govoricu samo u Srbiji, onima, koji nisu spremni da se suoce sa tim da je Srbija kriva za 4 rata devedesetih godina. :D
I, btw, gledao sam Ameriku II od BS i smorio se najstrashnije, FYI.
Edit: BS pisanija me najstrashnije podsecaju na PC JustJack pomije iz Will & Grace. :D
Edit 2:ima toliko boljih pisaca od nje i, takodje veoma iritantnog, Vladimira Arsenijevica-Sanja Domazet, Ugljesa Sajtinac, Igor Marojevic...Samo sto se BS za razliku od svih njih dobro udala, jbg, i izigrava salonsku parisku levicarku!


Zar nije licemerje da jedno misliš i pričaš ovde a nešto sasvim suprotno na nekom drugom mestu (nekom drugom forumu, drugoj zemlji...)? :)

Mozda, iz perspektive vecera u boljim kucama, kao sto rekoh.


Situaciju u Srbiji, koja je osim Beograda, jos toliko toga, ona i njoj slicni su prepustili - radikalima i ostalima.

Bitka za zaludjenog i dezorijentisanog srpskog glasaca se danas bije i ispred seoskih prodavnica, sa sve ispijanjem (valjevskog) piva. Lako je u Beogradu biti fancy dramski pisac. I intelektualac. Treba se po svim Svilajncima Srbije suprotstaviti - svim Bidzama Srbije. A to je vec malo teze. Ne donosi poene, a ni popularnost.


Jeste, ona to sve zbog para. Nikad joj dosta. Da bar malo manje uzima 'leba vama neotkrivenim talentima.

#38 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 19 November 2008 - 14:17

@ Zagor-ma da, nisko su pali i Nenad Canak, Goran Petrovic i Vladan Batic, a, uskoro, nadam se, i Zarko Korac.:ph34r::
@ melankolic-treba da kopira Zapad u smislu metoda, a ne i u smislu sadrzaja.Sadrzaj joj je potpuno izdvojen od sredine iz koje je.Sto se kosi sa njenim pricama o ljubavi prema Beogradu.Docim ovo na RTS-u i Pinku ne zelim da komentarisem, to je 1 dno dna.
I, ne, nije licemerje, s obzirom da ovde treba da ukazujes na fasizam koji dolazi odavde i da ovde jebes majku fasistickoj stoci u Srbiji,a tamo da se boris protiv fasizma koji dolazi kao rezultat generalizacije prema tvojoj zemlji i ljudima u njoj.
Shvatas?

#39 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 19 November 2008 - 14:34

@ melankolic-treba da kopira Zapad u smislu metoda, a ne i u smislu sadrzaja.Sadrzaj joj je potpuno izdvojen od sredine iz koje je.Sto se kosi sa njenim pricama o ljubavi prema Beogradu.Docim ovo na RTS-u i Pinku ne zelim da komentarisem, to je 1 dno dna.
I, ne, nije licemerje, s obzirom da ovde treba da ukazujes na fasizam koji dolazi odavde i da ovde jebes majku fasistickoj stoci u Srbiji,a tamo da se boris protiv fasizma koji dolazi kao rezultat generalizacije prema tvojoj zemlji i ljudima u njoj.
Shvatas?


Tebe razumem.
Em što nemaš pojma o književnosti (pa i o umetnosti, generalno; nije dovoljno samo izbaciti neka imena i reći "ovo je dobro, a ovo me smara"; pametni i obrazovani ljudi bi samo za jednog autora utrošili više forumskih strana) jer si sve svoje stavove formirao na osnovu predubeđenja a ne na osnovu prethodne edukacije, em si glasan, kao i ljudi slični tebi koji svetski cenjenim umetnicima u već pomenutim vremenima nisu dali da dođu do reči. O delima i samopromociji (ne treba biti lažno skroman ako ima vrednost to što radiš) da ne pričam.
Nego, što onda Orhan Pamuk ne ostane u Turskoj i tamo ne vrišti, kao što ti činiš u Srbiji? I da li je generalizacija optuživati zemlju, odnosno ljude koji je vode, za genocid prema drugom/ drugim narodu/ narodima?
Hajde nam još malo pričaj o vrištanju u zemlji a ćutanju van nje. Kreni od npr. Tomasa Mana.

#40 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 19 November 2008 - 14:34

Zasto onda uopste pisati, zasto slikati, zasto komponovati ako to niko nece videti i cuti? Zarad ocuvanja sopstvenog dusevnog mira? Po tvojoj analogiji Pablo je trebao da spali "Guernicu" u inat Franku? Intelektualci nemaju prava da velicaju zlocine i pozivaju na iste, a koliko se secam nije Srbljanovicka pozivala na iste, vec se borila protiv rezima koji je sprovodio te zlocine (pa i svojim dramskim delima)...kao i protiv "intelektualaca" koji itekako vise zasluzuju da se prica o njihovom "bavljenju" politikom, i koji su mnogo vise doprineli svemu ovome sto nam se desava od nje...


Ima jedna anegdota, istinita, kazu, koja se dogodila kad je Nedicev rezim zahtevao od beogradske intelektualne elite tog vremena, pritajene u nastojanjima da prezivi nimalo laku okupaciju, da potpise peticiju kojom se osudjuju, cini mi se (ako neko ima pri ruci precizne podatke, molim da ih iznese) borci protiv nemacke okupacije. Jedan profesor Muzicke akademije je, ubedjujuci Milosa Djurica, takodje profesora, ali etike, upotrebio argument tipa ''ma potpisi, glava je u pitanju, a to je samo komad papira...'' Djuric je odgovorio, otprilike: ''Ti mozes da potpises, ja ne - ja predajem etiku...''. Zeleci time verovatno da kaze da javno delovanje podrazumeva i neke obaveze... Kako sutra predavati etiku, moral nekim drugim ljudima?


Naravno da Pikaso nije trebalo da spali Gerniku. Ali - on je nije izlagao u Frankovoj Spaniji. A boriti se protiv rezima pristajuci da ti se dela igraju u, kao sto rekoh, elitnim prestonickim pozoristima je, kao sto rekoh - slika, obrazac ponasanja srpske inteligencije pod svim rezimima. Ja se slazem da je Biljana Srbljanovic dala doprinos borbi protiv rezima, i ne bih zeleo da se ovaj topik pretvori u pljuvanje po njoj, o delu nekog umetnika ipak sud daje istorija, ali - i ona pripada intelektualcima. I - kao takva, ''obaveznija'' je od obicnog gradjanina. Koji u nju gleda, i treba da gleda kao na - normu. Kakva norma - takvi rezultati. A ne obrnuto.

Ja ne znam sta bi bio angazman intelektualca ili umetnika u Milosevicevo vreme. Uostalom, bilo je umetnika i intelektualaca i na njegovoj strani. I nemamo preva da svima osporavamo moralni integritet. Ali - zar iko misli da Milosevicev rezim ne bi znao ili smeo da se obracuna ili zapusi usta bilo kome koga smatra - opasnim?

Biljanu Srbljanovic ocigledno - nije.

Ali je, zato, svaka njena drama, igrana ovde ili napolju - bila poen za - nju. Ne za gradjane Srbije. Oni su i bez nje znali koliko je sati, obaska sto pozoriste bas i ne spada u omiljena mesta za izlazak.

A politicki angazman je nesto drugo: u njemu se prljaju ruke. I - nema se prava na reakciju zvanu ''necu vise da se igram''. 



Note: anegdotu o profesoru Djuricu sam naveo po secanju i izvinjavam se zbog nepreciznosti. Ako je neko ima izvorno, bilo bi dobro da je postavi. Bila bi odlican prilog raspravama na ovu temu.

#41 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 19 November 2008 - 14:37

....svetski cenjenim umetnicima u već pomenutim Kreni od npr. Tomasa Mana.


Za vreme kog rata? Prvog ili Drugog svetskog??????


Neznanje te ne opravdava.

Edited by fender_bender, 19 November 2008 - 14:41.


#42 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 19 November 2008 - 14:39

@ melankolic-Glede samopromocije-zar ne mislis da je BSin cilj upravo to?
Kao i vecine u LDP-u, uostalom.
Ja sam rekao sta sam imao, ako nisi shvatio, tvoja stvar.:ph34r:

#43 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 19 November 2008 - 14:51

A boriti se protiv rezima pristajuci da ti se dela igraju u, kao sto rekoh, elitnim prestonickim pozoristima je, kao sto rekoh - slika, obrazac ponasanja srpske inteligencije pod svim rezimima.


Gradska pozorista su jos i mogla biti pozornice benignog opozicionog delovanja, ali tadasnja rezimska TV zasigurno ne.

#44 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 19 November 2008 - 14:52

Za vreme kog rata? Prvog ili Drugog svetskog??????


Neznanje te ne opravdava.


Ma ja to pravim mali vremenski random.

PoJenta, svaka čas'!

@ melankolic-Glede samopromocije-zar ne mislis da je BSin cilj upravo to?
Kao i vecine u LDP-u, uostalom.
Ja sam rekao sta sam imao, ako nisi shvatio, tvoja stvar.:ph34r:


I ja bih voleo da se demonopolizuje Srbija, pa i u političkom smislu. Da glasam, konačno, za prave soc- demokrate a ne nekakve liberale.
Kome smeta LDP nek' glasa za ove komedijaše ili neka se dive DS "sveCko a naše" fenserima. Stvar slobodne volje.

Tvoj problem je što iza tih okrećućih očiju teško šta čovek može naći. Vrati se ti lepo pravu. Tu imaš ponešto da kažeš a ne ispadneš smešan.

Edited by melankolic, 19 November 2008 - 14:53.


#45 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 November 2008 - 15:03

... ako ćeš mi dahtati za vratom, svaki put kad nešto napišem ...


Nemoj preterivat' i ne laskaj si.
Ja sam mozda po prvi put reagovao na neko tvoje pisanije.

Ja nisam kacio moje slicke na pers_pic, pa kad ih neko kaci - a sto da se ne oskvrnem?
Ja nisam govorio ni o pivu, u cemu nema neceg loseg osim sto Valjevsko pivo - ne valja.

Ovi pristojni 4umasi koji pokusavaju da izvuku temu iz malogradjansko_provincijske domacicko_alapacarske musavosti trude se uzalud.
Nije tebe uopste interesovalo neko znanje, neka dilema - umetnik/ca - politicar/ka, neka pozorista estetika ili teorija.
Pa kad si videla kako ljudi pisu, cenim, skoro si osetila panicnu potrebu da pobegnes sa sopstvenog treda.
Zgranula si se.

Jer tebe je samo interesovao jos jedan hejterski kutak o BS.
Prosto je neverovatno koliko ima ispraznih likova / likusa sto bi samo "da ga silje" na temama o nekoliko zena koje u svakom, ali apsolutno svakom pogledu - cine cast ovoj sjebanoj Srbiji.

Za takvo pisanije i one velekovrtljaje isprazno_nadutih misli u osnovnoj skoli bi ti rekli da si promasila temu.
Zar da ponovo citiram?

A mene slobodno stavi na IL. Nemamo mi o cemu da razgovaramo.
Sasvim su ti dovoljni ovi likovi koji u jednoj recenici obznanjuju svoj podrigujuci hejt o BS.
Sto mu dodje kao neki dodatak uz Valjevsko.

...