Jump to content


Photo

Biljana Srbljanović


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
168 replies to this topic

#1 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 18 November 2008 - 23:05

Počela bih ovu temu skromnim SVOJIM mišljenjem, ne mišljenjem zatrovanim od propagande i sličnog. Čisto da se ogradim od onih kojima je BS idol... :ph34r:

Čim imaš SVOJE mišljenje, salva kamenja se sruči na tebe od raznih zatrovanih likova, koji ne podnose činjenicu kako neko ne može da poštuje "lik" i delo ove dramske spisateljice. Poštujem ja svako drugačije razmišljanje. Ali zar nije tolerancija i poštovanje? Ako ćete ovde da strastveno dahćete o ovome, i da vređate neistomišljenike, molila bih vas, da to radite sa malo manje strasti. :D


Ove godine na Sterijinom pozorju, imala sam priliku da pogledam predstavu "Barbelo o psima i deci."
Nisam ništa ukapirala.Izmorila me. Niti mi se dopala.Ujedno govori o samoubistvu,mrtvima,i sve se to stavlja iz pozicije žena.Nekomunikativan i nemušt tekst same spisateljice.Jedini utisak ostavio je na mene reditelj Dejan Mijač, pošto je privatno imao nesreću i naježila sam se od pomisli kako je mogao sve to da proživljava. I to je ceo spektar utiska. Sam tekst,gluma, i predugo traje. A onda sam shvatila, u čemu je poenta.
Poenta je u tome, da što više pozorišta pošto-poto želi da na repertoaru ima neki Biljanin tekst, jer se zna koliko napaljenika i njenih fanova ima. Pa će to da im puni kasu. Iako su u strastvenoj vezi sa njom u mašti, ne kontajući, o čemu se tu radi.
Zarađuju se pare na račun njenog pljuvanja po vlasti, i Srbiji i popularnosti. Ima topic ovde "Da li volite Srbiju". Da volim je, sa svim prirodnim bogatsvima, i ostalim načinom života. Ne može meni neko da govori kako je ovo mesto koje treba izbegavati. Niko od nas normalnih, običnih smrtnika nije kriv. Krivi su svi oni. Svi političari, koji nam truju glavu, o idealnoj Srbiji za par godina. :D

Biljana Srbljanović je nekada pisala dobre tekstove, imala je par odličnih momenata, počev od TV serije "Otvorena vrata"
Ja sam bila klinka u vreme borbe protiv SM-a, i ali znam kakva je to borba bila. Serija sa dozom humora, prikladan za takve situacije. Da skrene misli od situacija svakodnevnih.Lucidna i dosta simpatična.
Ona zatim svaki svoj tekst, upriliči sa političkom situacijom, i paranojom sopstvene okoline. Izgleda tripujući da je ona neki novi Beket. E sestro, daleko si ti od Beketa. Njena kritika dok je ovde, pravično prosuđuje o trenutnim pojavama u Srbiji. Političkim. Poštujem. Imala je i neke svoje ispade,tipa serija "Lisice" c/p one četiri veštice iz Njujorka. :D Itd, itd, mogu do sutra ovako. Zanimljive su mi one deklaracije da je umetnik. Ima dosta talentovanijih umetnika koji se bave običnim osećajima ljudi, i njihovim malenim životima, i koji toliko ne bodu oči svojom umetnošću. To je srž umetnosti. Buni se ti protiv trenutne ekonomske krize, zašto nema tolerancije prema homoseksulcima,ali to radi na kulturan način. Ne svakodnevno prepucavanje po medijima, kako je ona-ovo,ono... i sl.Samo potvrđuje moje navode o tome da je ona zapravo kvazi umetnik. Odeš na TV, rekneš ono što svi žele da čuje, i odma si miljenik. To se pravilno iskorišćava.
I zna se kako sve one divne nagrade pokupila. :)

Umetnica, dakle, obožava da histerično se ograđuje i napada svoje političke neistomišljenike. Ima ovde dosta primera, tih istih Biljana, kojima ne možeš lepo reći: "Ne mogu svi imati isto mišljenje ko ti! Čekaj, zamisli se, kretenčino jedna šta pričaš!"
- Ona je ponos i dika protiv Miloševićeve vlasti!
Zar nismo svi mi dakle, ponos i jedna snaga te borbe? Obični ljudi.

#2 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 18 November 2008 - 23:11

Umetnica, dakle, obožava da histerično se ograđuje i napada svoje političke neistomišljenike. Ima ovde dosta primera, tih istih Biljana, kojima ne možeš lepo reći: "Ne mogu svi imati isto mišljenje ko ti! Čekaj, zamisli se, kretenčino jedna šta pričaš!"
- Ona je ponos i dika protiv Miloševićeve vlasti!
Zar nismo svi mi dakle, ponos i jedna snaga te borbe? Obični ljudi.

Nikada nisam razumeo umetnike koji se politicki angazuju. U momentu kada to ucine oni za mene prestaju da budu umetnici. O Srbljanovicevoj sam cuo anegdotu od jedne blogerke sa b92 bloga koja joj se obratila na PM za neku informaciju.
Srbljanoviceva joj je tu informaciju dala dosta skuceno a potom je blokirala kako ova ne bi vise mogla da joj se obrati zbog eventualnih nejasnoca informacije. Mislim.... kako bi podnosila obracanje gradjana a da je nekim slucajem postala gradonacelnica? :ph34r:
E, da, jos je na blogu b92 izjavljivala kako ''poslednji put glasa za BT'' a kandidovala se za gradonacelnicu LDP-a. :)

Edited by Giacomo, 18 November 2008 - 23:13.


#3 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 18 November 2008 - 23:14

Nikada nisam razumeo umetnike koji se politicki angazuju. U momentu kada to ucine oni za mene prestaju da budu umetnici. O Srbljanovicevoj sam cuo anegdotu od jedne blogerke sa b92 bloga koja joj se obratila na PM za neku informaciju.
Srbljanoviceva joj je tu informaciju dala dosta skuceno a potom je blokirala kako ova ne bi vise mogla da joj se obrati zbog eventualnih nejasnoca informacije. Mislim.... kako bi podnosila obracanje gradjana a da je nekim slucajem postala gradonacelnica? :ph34r:

:)
E to je upravo što sam htela da kažem.
Ako ti sad nešto kažeš onako oštro, istog trenutka nećeš biti umetnik taj i taj, nego ćeš biti neko ko je to rek`o!
Bavi se time za šta si školovan i mani se politike. :D

#4 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 19 November 2008 - 00:05

 
- Ona je ponos i dika protiv Miloševićeve vlasti!


Jeste. Tolika dika i perjanica da su joj se predstave igrale u elitnim prestonickim pozoristima u sred srede najmracnijeg perioda vladavine tog lika... I da je ime kao dramska spisateljica stekla - tada. Sve prkoseci silnim zabranama. 


I koja je, sve vecerajuci u dobrim kucama, konacno postigla da se - dobro uda.

http://forum.b92.net...4...t&p=2166931

#5 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 19 November 2008 - 00:08

.sariste nista nije razumelo


hbg ga bRe kinik, ako neko nesto ne razume, red je da mu se objasni. Ili bar pokusa. Samo, sariste rece ono ''car je go'' imam utisak.

#6 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 19 November 2008 - 00:43

Imali smo mi mnoge umetnike koji su krenuli malo da se bave politikom, i trpela je i umetnost i politika. za umetnost je potrebna cista iskrena dusa, a politika trazi odsustvo iste

#7 crazy milojko

crazy milojko
  • Members
  • 565 posts

Posted 19 November 2008 - 01:38

biljana srbljanovic je sasvim ok politicar
samo ima jedna stvar
narod ne moz' da je prati
jednostvano nije na tom nivou
proteci ce jos mnogo vode dunavom/savom dok ne pocnu da je kapiraju ...
ali
bice jednog dana

#8 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 19 November 2008 - 01:57

biljana srbljanovic je sasvim ok politicar
samo ima jedna stvar
narod ne moz' da je prati
jednostvano nije na tom nivou
proteci ce jos mnogo vode dunavom/savom dok ne pocnu da je kapiraju ...
ali
bice jednog dana


Onda je sve OK. Nabavicemo joj neki bolji narod. Ovaj koji ne moze da je prati je bio dobar dok je tretirao kao mladog perspektivnog dramskog pisca. I nije pitao nista.

#9 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 19 November 2008 - 02:01

E to je upravo što sam htela da kažem.
Ako ti sad nešto kažeš onako oštro, istog trenutka nećeš biti umetnik taj i taj, nego ćeš biti neko ko je to rek`o!
Bavi se time za šta si školovan i mani se politike. :)



Ne razumem zasto neko ne bi mogao ili smeo da kaze ista ostro, politicki, samo zato sto je umetnik... :ph34r:
Pa princip politike i drustva je da SVI gradjani mogu da kazu bilo sta, a N A R O C I T O umetnici.
Zasto bi neko (IKO) trebalo da se "mane politike"???

Pola umetnosti je u stvari politika, toliko ima knjiga, pesama, muzike, predstava... koji su politicki obojeni... Pa sta? To je i cilj.

#10 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 November 2008 - 02:38

Jedini utisak ostavio je na mene reditelj Dejan Mijač, pošto je privatno imao nesreću i naježila sam se od pomisli kako je mogao sve to da proživljava.
I to je ceo spektar utiska.


Da parafraziram (ako Moderacija dozvoli):

Jedini utisak na mene je ostavio Bred Pit, posto je privatno imao nesrecu i najezio sam se od pomisli kako je mogao sve to da prozivljava.
I to je ceo spektar utiska.


Jadna, jadna Angelina Jolie!

Srecom, - ona ne pije "valjevsku pivu".
Pretpostavljam, - ni BS.

I sad ce svaka nemusta i polu_pismena provincijska sakaluda, okacivsi na 4umskom pers_picu sebe u crveno_bordovskoj halji od "vestacke svile" / rayon_a, tj. - viskoze (tj. jednog od proizoda "celulozne drvenjace" - umislja da je upravo ona ta koja treba da privede BS - "istini"?
Da ne govorim o tome da nista ne razume / nista ne zna - a naprdjivala bi o BS?
Mili bogo!

Hvala, - ne!

Mislim, - ima beskrajna kolicina teoretskih knjiga o Pozoristu.
Jedna od mojih omiljenih je knjiga je "Sociologija pozorista" /kolektivne senke/ od Zana Divinjoa (Jean Divignaud).
Original iz 1973, prevedeno kod nas u BIGZu 1978. Urednik P. Zivadinovic.

Mislim, - "valjevsko pivo" je lose pivo.
Dopustam da postoje razliciti ukusi, - pa i o pozoristu.
No, povrsno, neuko i analfabetsko drombuljanje o BS, a sve pod "skromnim sariskim misljenjem" - upravo ostaje takvo.

Skromno, skromno - do podsmeha.

>> ... Iako su u strastvenoj vezi sa njom u mašti, ne kontajući, o čemu se tu radi ... <<

Ne kontajuci?

"Nebojse".
Tebi to nikako ne preti.

PS.
Bole je da se vratis na "ћит_ћат".

...

#11 Spotter

Spotter
  • Members
  • 180 posts

Posted 19 November 2008 - 02:52

I zna se kako sve one divne nagrade pokupila. :ph34r:

Evo ja ne znam. Budi ljubazna i objasni ovu svoju tvrdnju - kako je BS osvajala nagrade?

Edited by Spotter, 19 November 2008 - 02:54.


#12 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 19 November 2008 - 07:19

Da parafraziram (ako Moderacija dozvoli):

Jedini utisak na mene je ostavio Bred Pit, posto je privatno imao nesrecu i najezio sam se od pomisli kako je mogao sve to da prozivljava.
I to je ceo spektar utiska.


Jadna, jadna Angelina Jolie!

Srecom, - ona ne pije "valjevsku pivu".
Pretpostavljam, - ni BS.

I sad ce svaka nemusta i polu_pismena provincijska sakaluda, okacivsi na 4umskom pers_picu sebe u crveno_bordovskoj halji od "vestacke svile" / rayon_a, tj. - viskoze (tj. jednog od proizoda "celulozne drvenjace" - umislja da je upravo ona ta koja treba da privede BS - "istini"?
Da ne govorim o tome da nista ne razume / nista ne zna - a naprdjivala bi o BS?
Mili bogo!

Hvala, - ne!

Mislim, - ima beskrajna kolicina teoretskih knjiga o Pozoristu.
Jedna od mojih omiljenih je knjiga je "Sociologija pozorista" /kolektivne senke/ od Zana Divinjoa (Jean Divignaud).
Original iz 1973, prevedeno kod nas u BIGZu 1978. Urednik P. Zivadinovic.

Mislim, - "valjevsko pivo" je lose pivo.
Dopustam da postoje razliciti ukusi, - pa i o pozoristu.
No, povrsno, neuko i analfabetsko drombuljanje o BS, a sve pod "skromnim sariskim misljenjem" - upravo ostaje takvo.

Skromno, skromno - do podsmeha.

>> ... Iako su u strastvenoj vezi sa njom u mašti, ne kontajući, o čemu se tu radi ... <<

Ne kontajuci?

"Nebojse".
Tebi to nikako ne preti.

PS.
Bole je da se vratis na "ћит_ћат".

...

kiniče, nisi niti duhovit niti nešto još od toga. ako ćeš mi dahtati za vratom, svaki put kad nešto napišem, ja ću kulturno da te stavim na IL. right now.
Pozdrav.

#13 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 19 November 2008 - 09:06

Ne razumem zasto neko ne bi mogao ili smeo da kaze ista ostro, politicki, samo zato sto je umetnik... :ph34r:
Pa princip politike i drustva je da SVI gradjani mogu da kazu bilo sta, a N A R O C I T O umetnici.
Zasto bi neko (IKO) trebalo da se "mane politike"???

Pola umetnosti je u stvari politika, toliko ima knjiga, pesama, muzike, predstava... koji su politicki obojeni... Pa sta? To je i cilj.

Naravno da SVI gradjani mogu da kazu ne bas bilo sta nego ono sto treba da se kaze ali umetnici su ti koji svojim radom usmeravaju gradjane.
Cak se ni Sartre kao (politicki) pisac nije politicki angazovao u Francuskoj nego je pisao kriticke knjige preko kojih je usmeravao Francuze.
Nigde ni u jednoj zemlji u svetu nikada nisi mogao da vidis citavu umetnicku bulumentu na politickim binama kad je u pitanju politika osim kod nas.
Zalim slucaj, Srbljanovicka je mozda dobar dramski pisac ali ne mora da znaci i da je dobar politicar niti bi to bas ona trebala da bude.
Sticem utisak da se kod nas cak i ''umetnici'' profiliraju preko politike (radio je to i Balasevic, i Beckovic (on pogotovo), i ko sve jos.
Svi se dobro secaju i Zdravka Colica dok je pevao ''Druze Tito mi ti se kunemo'' i on jos uvek traje jer kod nas niko ne zna da zasvira i da za pojas zadene.
Iznenadjuje me da se i on nije politicki angazovao. :)
A kad smo vec kod toga pa kod nas je se politicki angazovala i nasa serBska estradna umetnica (sic!) Ceca Arkanovic i sad je njen partner iz stranke sa radikalima uz Nikolica & Co. :D

Ono sto meni smeta je kad vidim poznate licnosti, nasu serBsku umetnicku elitu (sic!) koja se gura oko politicara i stavlja se na njihovu stranu.
Imamo mi jos jednu gospodzu iz Pariza, cerku pesnikinje Mire Aleckovic koja je se gurala oko Kostunice, sad se gura oko Tadica. :D

E sad, sve ovo ja ne bi smeo da kazem da li zbog toga sto je Srbljanovicka IN a ona je IN zato sto je mlada i zgodna ili sta? Svasta!

Edited by Giacomo, 19 November 2008 - 09:14.


#14 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 19 November 2008 - 10:01

to kinik

Kinik apsolutno nema potrebe sa ovakvim načinom obraćanja.Svi mi imamo pravo na mišljenje, ma kakvo ono bilo i ma koliko se to nekom drugom svidelo ili ne. Ako devojka ima ovakvo mišljenje o BS to je njena privatna stvar, a spuštati raspravu na lični nivo i pri tom vređati je zaista najblaže rečeno ružno, a zaista nema ni traga humora u tome što pričaš. Take it easy.......

#15 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 19 November 2008 - 10:35

Ja na primer mislim da je naslov teme pogresan. Trebalo je temu nasloviti ''Umetnici i politika'' a podnaslov ''Da li umetnici treba da se bave politikom'' ili tome slicno posto Srbljanovicka nije jedina umetnica koja se bavi(la) politikom. :ph34r: