Jump to content


Photo

Kako funkcionise berza?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4 replies to this topic

#1 Franz

Franz
  • Members
  • 270 posts

Posted 07 November 2002 - 12:34

Da li ima ovde neko da mi lepo i polako objasni kako zaista funkcionise berza. Ja non-stop pratim DAX (s obzirom da je tu firma u kojoj radim) i poznate su mi sve generalne stvari tipa: ponuda, potraznja, investitori (banke, osiguranja, fondovi, brokerske kuce itd.), procene kretanja trzista itd. Ono sto me najvise interesuje je kako se konkretno formira cena vrednosnih papira neke firme i, konkretno, kako se kupuju i kako se prodaju akcije.

#2 sonja

sonja
  • Members
  • 683 posts

Posted 08 November 2002 - 00:10

Objasnjenje s ove strane bare...

How Stocks and the Stock Market Work

http://www.howstuffworks.com/stock.htm

#3 Franz

Franz
  • Members
  • 270 posts

Posted 08 November 2002 - 10:36

Sonja, hvala. Iskreno nisam imao pojma da na How Stuff Works ima i o berzi (ja sam tamo pre neku godinu isao da vidim kako radi mobilna telefonija). Nego, ono sto mene bas konkretno interesuje je sledece: na primer, u jednom minutu se jave tri kupca i dva prodavca odredjenih akcija. To znaci da bi cena tih akcija trebalo da blago skoci, zar ne? E, sad, kako se odredjuje (i ko odredjuje) koliko ce tacno skoci i da li to znaci da ta nova cena vazi za sledece kupce i prodavce, ili za ove sadasnje? Ja, kada gledam filmove ("Kolo srece":wink: ili na TV-u, vidim samo guzvu i dranje.

#4 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 November 2002 - 02:35

2 Franz
........

>>Kako funkcionise berza?<<

Lepo.

[ Izmena poruke: Kinik na dan 2002-11-09 02:36 ]

#5 Franz

Franz
  • Members
  • 270 posts

Posted 09 November 2002 - 23:45

Kinik:
Lepo.

<!--message edited --><font size=-1>[ Izmena poruke: Kinik na dan 2002-11-09 02:36 ]</font>

I za ovu jednu rec si morao da izvrsis izmenu poruke. Ha!