Jump to content


Photo
- - - - -

Uvoz polovnog automobila


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
47 replies to this topic

#1 fancy

fancy
  • Members
  • 7,551 posts

Posted 02 November 2008 - 10:25

Ukratko... zbog dejstva više sile sam trenutno bez automobila, ali planiram da za, recimo, 3-4 meseca uvezem polovan (do 3 godine star) automobil iz Evrope (spisak potencijalnih zemalja je povelik - od Holandije preko Češke do Španije). Uvezao bih potpuno regularan auto koji spada u zakonski dozvoljene ('05-'06 godište...). Ima li nekoga ko bi podelio iskustvo sa mnom ili ovde na topiku ili u PM..? Da li moram da se obratim tzv. uvoznicima ili mogu nekako da ih zaobiđem i sve odradim sam..?

Sva iskustva s uvozom su dobrodošla. :ph34r:

#2 Anadion

Anadion
  • Members
  • 481 posts

Posted 02 November 2008 - 12:46

U svakom slucaju zaobidji autoplaceve. Tamo je stelovanje kilomeraze i krpez standardna pojava.

#3 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 02 November 2008 - 17:55

Ne znam za stale zemlje , ali ako budes hteo iz Holandije da uvozis auto , da bi bio siguran u njegovu kilometrazu samo obrati paznju da li autoplac ili privatno lice koje ga prodaje uz auto daje i NAP. To je Nationale Autopas i znaci da mu je kilometraza koja je napisana i zagarantovana jer se ovde u glavnom svi automobili "prate" od prvog dana da bi se sprecile prevare i vracanje kilometraze.
Svaki nov auto odmah ulazi u kompjuter i prilikom svakog servisiranja upisuje se trenutna kilometraza. Ljudi cesto pre prodaje kola traze izdavanje NAP sertifikata koji prilazu uz automobil , a o podmicivanju i mahinacijama nema ni govora. Holandjani su vrlo ozbiljni sto se tice tih stvari.

Evo ti link njihovog sajta da vidis kako izgleda. Steta sto nema prevod na Engleski ,ali cisto da vidis o cemu se radi. Pocetak teksta pisan podebljanim slovima je sustina NAP sertifikata.

http://www.nationale...a...sion=&mode=

A evo ti i link za najveci Holandski sajt za oglasavanje Marktplaats. Nije na engleskom , ali lako je da se snadjes. Samo izaberi rubriku automobili i videces vec. Mozes da biras marku , model , godiste...

http://www.marktplaats.nl/

I za kraj da ti kazem da su automobili u Holandiji u izuzetno dobrom stanju. Takva je kultura jednostavno , putevi su savrseni , gorivo i rezervni delovi takodje. Odrzavanje je redovno , a tehnicki pregled...takozvani APK je rigorozan. Taj APK se radi jednom godisnje kao i kod nas i dovoljno je samo da vidis da je auto nedavno prosao APK i da ima taj NAP sertifikat i nemas vise o cemu da brines. Posto vidim da te zanimaju kola koja su 2005-2006 godiste , ukoliko budes kupio kola ovde u NL iznenadices se u kakvom je stanju , kao da je juce iz salona izasao.
Puno srece i pozdrav iz Amsterdama :ph34r:

#4 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 November 2008 - 18:20

Amsterdamer, slozio bih se s tobom skoro 100%, da nije onoga ali. Kad udjes u seme i ides po garazama i upoznajes i dobre majstore i onako neki polusvijet vidis da nije bas sve tako idealno. To za tehnicki pregled je tacno, ali sam ja recimo skoro uradio tehnicki (APK) na poprilicno neispravnom autu, a da ga nisu ni pogledali. Nema vecih ajkula u Holandiji od auto dilera. Sto nikako ne znaci da se ne moze naci dobro i relativno jeftin auto.

#5 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 02 November 2008 - 18:32

Ja sam relativno kratko ovde , mozda jos nisam upoznao taj divlji svet. Verovatno si u pravu jer imas vise iskustva od mene , ali opet s druge strane mislim da ovde moze lakse da se nadje dobar i pouzdan auto. Cuo sam do duse da moze APk da se uradi na divljaka , ali da to rade ljudi sa dosta starijim automobilima. Ne znam koliko je to cest slucaj sa kolima koja su stara 2-3 godine.
NAP sertifikat mi deluje veoma ozbiljno , ne znam kako tu mogu da iskombinuju neku prevaru. Ali u svakom slucaju slazemo se da su ovde automobili daleko bolji nego kod nas , a cak i u odnosu na neke druge zemlje Evrope.
Ato koji je po Holandskim putevima presao 100.000 km i isti takav koji je tu kilometrazu stekao po nasim rupama , su nebo i zemlja. Kod nas sve u kolima pocne da skripi posle 20-30.000 , a ovi ovde su utegnuti maksimalno.

#6 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 November 2008 - 18:39

Ma da, odnosilo se na starije aute. Ako ti zatreba samo reci :) Sto se APK (tehnickog) tice mislim da se na novim autima pocinje raditi tek nakon navrsene 3 godine starosti. NAP je dosta pouzdan narocito na ovim godistima koje je naveo(la) fancy. Medjutim vidjet ces, ako vec nisi da je trgovina autima i te kako jak i unosan biznis. E, a da bi zaradili nema cime se ne bave. Da sad ne zatrpavam ovu temu primjerima (imam ih koliko hoces) gdje su ljudi izvarani na "gospodski" nacin. Stari su to gusari. :ph34r:

#7 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 02 November 2008 - 20:15

I ja planiram da uvezem nesh u fancy-jevom rangu mada koliko ja znam sve sto je euro 3 spada u legalno, te da nije ograniceno na >'05 godista :). Ako nije tako onda cu morati da snizavam standarde jerbo za keshovinu koju sam spreman da izdvojim i modele koje imam u vidu '05-'06 je vec out-of-range. '03-'04 fits the bill.

U svakom slucaju, i mene interesuje proces samo-uvozenja, posto a) ne verujem uvoznicima i b) za ono sto urade mislim da deru. S druge strane, nije bas jednostavno pronaci the right car ovako na daljinu, mislim sve je to lepo na sajtovima, al' i na tramvaju pise Beo Banka pa ne ulazis u njega da podignes pare. Ne znam koliko bih izdvojio 10k+ za kupovinu neceg 'na nevidjeno', ma kakve da papire ima. A opet, za pregledati sve sto udje u uzi izbor treba prilicno vremena a bo'me i novca (vize i ostale minor inconveniences ne racunam). Dakle, je l' zna neko how to do it right? Hustle free po mogucstvu :ph34r:

Btw. bacio pogled na http://www.marktplaats.nl/, i cene su primetno do drasticno vece za iste modele/godista/kilometraze u odnosu na http://www.mobile.de . Any particular reason?

#8 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 02 November 2008 - 21:02

Btw. bacio pogled na http://www.marktplaats.nl/, i cene su primetno do drasticno vece za iste modele/godista/kilometraze u odnosu na http://www.mobile.de . Any particular reason?
[/quote]

Pa kao sto znamo , u Nemackoj su Nemacki automobili domaci :ph34r: . Ljudi tamo kupuju Audi , VW , Opel , BMW... bez placanja carine , pa su samim tim i cene polovnih nize. Mislim da je to glavni razlog , ali ima i toga da je Nemacka mnogo veca zemlja od NL , pa je veca i konkurencija sto se tice prodaje.
Video sam mnogo automobila koje su nasi ljudi uvozili iz Nemacke i Italije i nekako mi se ipak cini da su kola u Holandiji mnogo bolje ocuvana , pojma nemam zasto....mozda sam se nesto istripovao :)

Evo jos jednog linka , u pitanju je autoplac u Holandiji koji prodaje Audi i VW. Kada se stranica otvori , samo treba kliknuti na rec OCCASIONS sa leve strane i izlistace se cela ponuda.

http://www.janvanveenautos.nl/

P.S. Cene na placevima su ovde isto prilicno vece nego kad kupis auto od nekog vlasnika.

Edited by Amsterdamer, 02 November 2008 - 21:04.


#9 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 02 November 2008 - 21:28

Pa bilo bi objasnjivo za Nemce, da ja uopste hocu da kupim nemacki automobil (a necu! - VW, BMW i Opel iz principa i predrasuda; Audi i Mercedes zbog prevelike konzervativnosti). Gledao sam Amere, Korejance i Japance - u proseku bar 10% vise cene na tom holandskom nego na nemackom mobile-u. A sto se carine tice, zar ista nije 0% unutar EU ili...?

Evo cistog poredjenja (daleko od prvog izbora al' mi upade u ochi da ima dva priblizno ista i na mobile.de i na marktplaats-u) recimo isti model Hyndai Coupe-a:

mobile.de - 13k jura, 30k km predjeno, prva registracija novembar 2006-e, 2.7 V6 motor, full oprema
marktplaats.nl - 20k jura, 15k km predjeno, prva registracija februar 2007-e, 2.0 motor, dynamic oprema

3 meseca 'mladji' i 15k kilometara manje predjeno ne opravdava 7k visu cenu, narocito uzevsi u obzir da potonji ima primetno slabiji motor i daleko manje opreme. Sad da l' je do konkurencije il' chega vec, tek cene zaista deluju drasticno vise na tom holandskom nego na mobile.de-u...

#10 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 02 November 2008 - 21:29

Ukratko... zbog dejstva više sile sam trenutno bez automobila, ali planiram da za, recimo, 3-4 meseca uvezem polovan (do 3 godine star) automobil iz Evrope (spisak potencijalnih zemalja je povelik - od Holandije preko Češke do Španije). Uvezao bih potpuno regularan auto koji spada u zakonski dozvoljene ('05-'06 godište...). Ima li nekoga ko bi podelio iskustvo sa mnom ili ovde na topiku ili u PM..? Da li moram da se obratim tzv. uvoznicima ili mogu nekako da ih zaobiđem i sve odradim sam..?

Sva iskustva s uvozom su dobrodošla. :ph34r:



Odličan portal.

Kupio sam ove godine dva automobila koja sam našao ovde. Preporučujem.

#11 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 02 November 2008 - 21:43

Odličan portal.

Kupio sam ove godine dva automobila koja sam našao ovde. Preporučujem.


Kako su sve sanse da cu i ja eventualno pokupiti neki sa mobile.de-a, je l' mozes malo podrobnije da opises proces? Jesi isao preko posrednika il' direktno? Kupio na slepo ili isao da prvo vidis svojim ocima (i eventualno ocima majstora od poverenja)? I tako te fore... Za uzvrat dajem instrukcije kako se jeftino snabdevati dobrom elektronikom iz Amerike, za onlajn kupovinu automobila sam ipak duduk :ph34r:

P.S. Cenim posto ti stoji da zivis u CZ od tebe ne mozemo pokupiti informacije o samom procesu uvozenja u Srbiju, al' bar onaj deo dok se stigne do granica Srbije bi bio quite helpfull...

Edited by incognito, 02 November 2008 - 21:44.


#12 fancy

fancy
  • Members
  • 7,551 posts

Posted 02 November 2008 - 21:50

Odličan portal.

Kupio sam ove godine dva automobila koja sam našao ovde. Preporučujem.

O, zaboga, pa mobile.de rabim preko nekoliko godina :)
Kao i Autoscout24... a gledao sam i holandski autoweek.nl jer mi ga je neko preporučio.

Kod mene se inače zna, biće to Ford, samo još da odlučim da li Mondeo (na koji sam već navikao :ph34r: ) ili C-Max za šta navija gospođa :D

Mislio sam i da mi je kao motor fixiran TDCi, ali me je malo uplašilo to što dizelaši uglavnom imaju značajnu kilometražu iza sebe... Nađoh nekoliko zanimljivih Mondyja u Holandiji dok je jedini zanimljiv C-Max koji sam video - nećeš verovati - iz Praga :D

Sve vreme pokušavam da saznam kako to izgleda kad se kupuje auto... pa da onda odlučim da li da ulazim sam u celu tu priču ili da se predam i prepustim uvoz nekom od "proverenih" tzv. uvoznika.

#13 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 02 November 2008 - 22:06

Slajt off-topic - bezi od C-Max-a, ima ga moj ortak, dzigericu mu je pojeo... Sad ne mora da znaci da su svi problematicni, al' kako mi je ovo jedino iskustvo sa doticnim, ne bih ga ni za dzaba uzeo :ph34r:

#14 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 02 November 2008 - 22:13

Kako su sve sanse da cu i ja eventualno pokupiti neki sa mobile.de-a, je l' mozes malo podrobnije da opises proces? Jesi isao preko posrednika il' direktno? Kupio na slepo ili isao da prvo vidis svojim ocima (i eventualno ocima majstora od poverenja)? I tako te fore... Za uzvrat dajem instrukcije kako se jeftino snabdevati dobrom elektronikom iz Amerike, za onlajn kupovinu automobila sam ipak duduk :ph34r:


Jedan sam kupio potpuno nov, regularno iz autosalona (Mondeo), tu nema šta da se proverava, pare u džep, probni krug i regularna celoevropska garancija. Okrenuo sam na njemu od juna 11k, auto ide kao pismo, null problemo.

Drugi je bio Taunus, skoro oldtimer (26 godina, Nemci to zovu youngtimer), tamo sam išao po auto koji je izgledao izvrsno na slikama, ali nisam znao da li ću da se vratim kući na točkovima ili na sajli (a bilo mi je to svejedno u tom slučaju).

U principu, auta 2 ili 3 godine stara su uglavnom u dobrom stanju, za svaki slučaj, ako podješ u neki veći grad, izaberi dva ili tri auta u blizini, kao rezervu, ako to što ti se svidja u stvarnosti nije dobro. Da otkažeš kupovinu uvek možeš.

#15 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 02 November 2008 - 22:18

O, zaboga, pa mobile.de rabim preko nekoliko godina :)
Kao i Autoscout24... a gledao sam i holandski autoweek.nl jer mi ga je neko preporučio.

Kod mene se inače zna, biće to Ford, samo još da odlučim da li Mondeo (na koji sam već navikao :ph34r: ) ili C-Max za šta navija gospođa :D

Mislio sam i da mi je kao motor fixiran TDCi, ali me je malo uplašilo to što dizelaši uglavnom imaju značajnu kilometražu iza sebe... Nađoh nekoliko zanimljivih Mondyja u Holandiji dok je jedini zanimljiv C-Max koji sam video - nećeš verovati - iz Praga :D

Sve vreme pokušavam da saznam kako to izgleda kad se kupuje auto... pa da onda odlučim da li da ulazim sam u celu tu priču ili da se predam i prepustim uvoz nekom od "proverenih" tzv. uvoznika.



Idi sam, nemoj da te pljačkaju tzv. uvoznici za džabe.

I ako mogu, još jedan savet, Mondeo Mk III je danas zahvaljujući Mk IV skoro džabe, poslednju seriju (sa lepim štraftama na zadnjim svetlima možeš da nadješ za 10k EUR), C-Max je auto naduvan iz Focusa, koji je naravno izuzetno dobar auto, ali za klasu ispod Mondea.

Moj savet, Mondeo. (a novi isto nije nešto preterano skup, video si šta sam ja kupio za manje od 20k)