Jump to content


Photo
- - - - -

Fudbalski golmani


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
221 replies to this topic

Poll: Najbolji golman sveta (86 member(s) have cast votes)

Najbolji golman sveta

  1. Manuel Nojer (Bajern) (18 votes [20.93%])

    Percentage of vote: 20.93%

  2. Roman Vajdenfeler (Dortmund) (1 votes [1.16%])

    Percentage of vote: 1.16%

  3. Tibo Kurtoa (Atletiko Madrid?) (20 votes [23.26%])

    Percentage of vote: 23.26%

  4. Iker Kasiljas (Real M.) (6 votes [6.98%])

    Percentage of vote: 6.98%

  5. Diego Lopez (Real M.) (1 votes [1.16%])

    Percentage of vote: 1.16%

  6. Viktor Valdez (Barselona) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. Dzo Hart (Mancester Siti) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. David De Hea (Mancester Junajted) (2 votes [2.33%])

    Percentage of vote: 2.33%

  9. Petr Ceh (Celzi) (4 votes [4.65%])

    Percentage of vote: 4.65%

  10. Samir Handanovic (Inter) (3 votes [3.49%])

    Percentage of vote: 3.49%

  11. Djanluidji Bufon (Juventus) (19 votes [22.09%])

    Percentage of vote: 22.09%

  12. Salvatore Sirigu (PSZ) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. Vojceh Scesni (Arsenal) (5 votes [5.81%])

    Percentage of vote: 5.81%

  14. Ugo Ljoris (Totenhem) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. Zulio Cezas (QPR) (1 votes [1.16%])

    Percentage of vote: 1.16%

  16. Neko sesnaesti... (5 votes [5.81%])

    Percentage of vote: 5.81%

  17. Simon Minjole (1 votes [1.16%])

    Percentage of vote: 1.16%

Vote Guests cannot vote

#211 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 30 May 2014 - 07:54

Artur Boruc je bio vrlo obecavajuci,..radi se o dobrom golmanu, nažalost upao je i on u neke smešne situacije posebno ono driblanje protiv Arsenala...ali generalno imao je promenljive sezone...jos uvek može da napreduje i sazri u kvalitetnog čuvara mreže ali ne i vrhunskog.

 

Interesantni su golmani sa našeg prostora u svetu, Handanovič, Begović...itd...ima šta da se piše i o njima, naravno...iako je situacija danas drastično lošija posebno za srpske golmane,a nažalost nekad smo izvozili upravo taj kvalitet u svet.

 

Kao što rekoh pre neki post u ovoj temi - obratiti pažnju i na mladog Oblaka, koji je već potvrdio moje reči i sa Benficom ove godine pravio čuda.. Definitivno će prevaziči i Samira Handanovića, ako ga povrede ne zaustave.


Edited by Gogy, 30 May 2014 - 07:55.


#212 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 30 May 2014 - 11:20

.., cuo sam od Slovenaca pre par meseci pricali smo o njemu...pratio sam samo ovu poslednju utakmicu Benfike, sigurno da je perspektivan i u klubu gde moze da ima znacajan udeo u uspesima...



#213 alfamuzjak

alfamuzjak
  • Members
  • 2,226 posts

Posted 03 June 2014 - 13:41

Janne kad stignes baci neki red o ove dve golmanske legende

René Higuita

José Luis Chilavert

specijalno o paragvajcu, za kog mislim da je apsolutno najbolji neevropski golman ikada.


Edited by Jeffrey Jeff Murdock, 03 June 2014 - 13:41.


#214 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 03 June 2014 - 14:00

Chilavertov nastup u Francuskoj '98 :o


To ispadanje Paragvaja od Francuske je jedan od poraza na velikim prvenstvima koji mi je najteže pao. 
Šta je sve tu poskidao Chilavert. 
Ja ne znam da on nekom nije bio omiljen golman u to vreme



#215 Baros

Baros
  • Members
  • 10,602 posts

Posted 03 June 2014 - 14:06

Kao što rekoh pre neki post u ovoj temi - obratiti pažnju i na mladog Oblaka, koji je već potvrdio moje reči i sa Benficom ove godine pravio čuda.. Definitivno će prevaziči i Samira Handanovića, ako ga povrede ne zaustave.

 

Prica se da mu je Benfika vec ponudila novi ugovor po kome bi zaradjivao duplo vise nego do sada.



#216 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 03 June 2014 - 18:03

Janne kad stignes baci neki red o ove dve golmanske legende

René Higuita

José Luis Chilavert

specijalno o paragvajcu, za kog mislim da je apsolutno najbolji neevropski golman ikada.

Svakako ali moramo da nabrojimo i jos neke juznoamericke vedete...npr. Ramon Kiroga, Ubaldo Matildo Filjol...evo uskoro.



#217 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 04 June 2014 - 14:54

Ramon Kiroga (177), peruanski golman argentinskog porekla s nadimkom El loco.

Branio je na Sv.prvenstvima u Argentini i Spaniji i secam ga se upravo iz tih nastupa..Relativno nizak, negde sam nasao podatak da je bio tek 171cm ali pravi predstavnik stare skole, brz, izlazi na otvorene udarce, odlicno skracuje uglove, hvata ili odbija. Parade kod prebacivanja visokih suteva ili u dijagonalama. Koliko znam nije branio u evropskim klubovima.

 

Odlicno je branio  penale i dobro resavao situacije 1 na 1.

 

Ostala je kontraverzna utakmica s Argentinom, gde je primo 6 komada i lose je branio iako nije krivac za vecinu golova,prosto bio je nemocan (aktuelna je bila prica o namestanju) jer je Brazil ispao. Skromno golmansko znanje ali vrlo srcan I hrabar golman, s primerenom agresivnoscu. Meni jako simpatican (uzor mom starijem golmanskom kolegi).

 

Evo male ilustracije, utakmica s Poljskom, Argenitna 78.

 

 

Na YT se mogu naci snimci utakmica protiv Italije, Brazila i Kameruna.

 

 

Ubaldo M. Filjol (181), poznatiji kao el Pato ..patak, branio na tri Sv.prvenstva za Argentinu od `74 do `82, svakako jedan od velikana latinoamerickog fudbala. Meni manje drag od Kiroge ali mozda i uspesniji ne samo zbog priznanja vec i rezultata svoje reprezentacije s kojom je 78.osvojio titulu i kojoj je pomogao kroz kvalifikacije da dodje do Meksika 86, gde je bila prvak..

Branio u brojnim argentinskim i brazilskim klubovima i u Atletiko Madridu a imao je i zvanicna priznanja da je najbolji golman (78. u Argentini) Nosio broj 5 na dresu.

 

 Inace po njemu je i napravljen koeficijent uspesnosti golmana za Klauzuru. Dakle, covek je standard jednom recju.

 

Gradjom, hodom i stilom, podseca na Haralda Sumahera i istice se odlicnom kretnjom u petercu, brani i nogama, nije bio sklon paradama.Bio je dosta tvrd znao je da napravi i dobru paradu ali to bi zavrsavalo i na stomaku ponekad> odlicno je branio niske, poluvisoke i visoke suteve nogom. Nije bio sklon izlasku van peterca ni kod visokih lopti a ni u prostor. Dobacivao bi loptu rukom igracu ali i ispucavao. Moze se reci da je imao odlicnu trenersku skolu i bio vrlo racionalan golman, sto je u to doba bio ozbiljan nivo. Imao je i prilicno dugu karijeru tako da je prolazio kroz vise faza i evoluirao stilom branjenja sredinom osamdesetih…rekao bih da je tu negde izmedju Zofa i Sumahera, potpuno ravnopravno.

 

Dve osnovne greske> ne izlazi iz peterca i ne intervenise sigurno na visoke lopte.

 

Ovaj klip odlicno ilustruje njegovu tehniku i vestinu.

 

Ramon Kiroga                ...obojica su nosila Toper rukavice             FIljol

Attached Files


Edited by Janne240, 04 June 2014 - 15:16.


#218 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 04 June 2014 - 15:18

Svaka cast.



#219 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 05 June 2014 - 16:56

Je l' ovaj prvi imao besane noći u Meksiku ?



#220 Misssa

Misssa
  • Members
  • 4,171 posts

Posted 05 June 2014 - 17:33

Kurtoa, definitivno.. zastrašujuće predispozicije i neverovatna sigurnost za još uvek tako mladog golmana..


Edited by Misssa, 05 June 2014 - 17:34.


#221 Kafanski patriota

Kafanski patriota
  • Banned
  • 2,087 posts

Posted 05 June 2014 - 17:37

Điďi pa tri dimenzije pa ostali

#222 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 05 June 2014 - 23:14

Rene Igita Zapata (175) Kolumbijac, dal treba reci nadimak?…pa El loco, svi oni imaju taj nadimak.

 

Branio jedno vreme i u Real Valjadolidu, ali uglavnom u juznoamerickim klubovima. Poznat je siroj javnosti po akrobatsko-zabavljackoj bravuri zvanoj scorpion kick koju je Igita maestralno i riskantno izveo na utakmici protiv Engleske 1995. Voleo je da dribla i pokazuje igracke sposobnosti vise nego sto je imalo potrebe za tim a ono sto je neverovatno je da je postigao 41 gol tokom golmanske karijere.

 

Dakle, njegova ekscentricnost je ono po cemu je bio poznat, tesko da bi se mogao ubrojati u ozbiljne i kvalitetne golmane da nije bilo tih egzibicija i golova sto realno malo koji golman tezi da postigne. Naravno bas je jednom takvom nepromisljenom greskom izbacio svoju reprezentaciju iz takmicenja na Sv.prvenstvu 90. u Italiji protiv Kameruna.

 

Tehnicki, zaista skromnog golmanskog znanja…utrcavanja u teren i intervencije kao u malom fudbalu, do centra s loptom bile su krajnje pretenciozne i bezmalo potpuno nepotrebne. Definitivno je voleo da ucestvuje u igri po celom terenu, sto svakako nije uloga golmana, posebno ne preduzimanje akcija u bilo kom momentu igre, tako da je s te strane i nedisciplinovan. Izvodio je slobodnjake i davao golove slicno Cilavertu a sutirao je i penale.

 

Iako je pravio te bravure, on je u stvari bio prilicno slabog odraza i cesto losih procena ali nadoknadjivao je to svojom pomenutom lucidnoscu. Bio je  kratak i u visini i u duzini, vecinu suteva je branio u nekim polucucnjevima, poluparadama, nije ni težio da hvata loptu, već da krene u kontru. Ako i kazemo da je igrao treceg beka, sto je postao zahtev za golmane u modernom fudbalu, to je ipak cinio prilicno slobodno  proizvoljno, pritom je gubio loptu ili driblao ali imao je i uspesnih intervencija na taj “cudesan” nacin.

 

Svakako vanredna pojava u svetu golmana ali i neozbiljna da bi se ravnopravno tretirao uz moju najbolju volju, ne vidim ga kao pravog cuvara mreze.

 

Dobar je bio za zabavu i reklamu..kao bacanje preko automobila, driblanje po parku itd.

 

Ima dosta klipova na YT…

 

Hoze Luis Čilavert, (188) Paragvajac, atraktivan golman, čak i u napadačkim ulogama, može se reći prilično dobar. Zaista je imao I predispozicije za odličnog čuvara mreže a možda I za napadača. Nije bio egzibicionista već pravi stasiti golman dobar na svom golu I solidan u igri. Imao je nadimak Buldog.

 

Branio je u Saragosi i Strasburu ali pre svega dosta u latinoameričkim klubovima. Proslavio se u reprezentaciji a postigao čak 67 golova u karijeri,skoro rekord (brazilac Ćeni drži više od 100 golova). Branio je na dva svetska za Paragvaj 1998 i 2002.

 

Može se reći da je znao da bude lider, dominantan, koristan za ekipu…motivator kao golman i dobrim odbranama i sigurnim realizacijama penala i slobodnih udaraca. Tehnički na golu, vrlo solidan, visok korpulentan, siguran na visokim loptama, solidno branio penale i bio dosta pokretljiv za svoju težinu  visinu. U principu, branio je dovoljno dobro i pouzdano, iako je bilo i kikseva - nije bio nepredvidljiv. Dobra koncentracija, procena, dobra kretnja u šesnaestercu. Nije bio sklon intervencijama nogama ali imao je veliki raspon ruku i nogu tako da je lako stizao s jednog na drugi kraj gola da poklopi šuteve.

 

U odnosu na Igitu, bolji golman i to za klasu.

 

U klipu ima par fantastičnih intervencija jedna od njih je skidanje lopte iz devedeset.

 

Svakako jedan od svetskih golmana devedestih godina, profesionalac i zaštitni znak Paragvaja. Izgledom I dinamikom podsecao me na Henri Rolinsa.

 

 

                  Igita                                                                     Čilavert

Attached Files

  • Attached File  rte.jpg   12.45KB   1 downloads
  • Attached File  gyt.jpg   9.63KB   1 downloads
  • Attached File  ddf.jpg   10.34KB   2 downloads

Edited by Janne240, 06 June 2014 - 14:27.