Jump to content


Photo
- - - - -

Priče o psima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
171 replies to this topic

#166 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 15 May 2015 - 19:02

Kao prvo bila je trenutno vezana dok su joj kucica i boks bili u procesu izgradnje.

 

Kao drugo znate li vi bilo koga ko se bavi lovom, pa mozete tako nesto da kazete?

 

Da znate, zanli biste da se lovce ne bave samo odstrelom , vec i zimi prehranjuju zivotinje kako bi prezivele, znali bi ste da su oni veci ljubitelji zivotinja od mnogih, znali biste da imaju ogranicen broj koji smeju da love i da nije toga doslo bi do prenamnozavanja grabljivica, znali biste da  je zakon po pitanju lova ostar i da se moraju striktno pridrzavati svega, kao i da su kazne u suprotnom prevelike, znali biste da spasavaju ugorzene vrste od krivolovaca ( krivokradica).

 

Kao trece, morala je biti vezana dok nije dobila svoju kucicu i boks jer je svaki put isla za tim istim lovcem sve do stanice...

 

Kao cetvrto procitajete celu pricu jos jednom posto nista niste ni razumeli, taj "svirepi lovac" kako ste ga nazvali je pazio tog psa i cuvao ga kao niko i danima plakao kad je uginuo...

 

Ali ima takvih ljudi gde u svemu vide samo nesto ruzno... 

 

 

Meni ovakve logicke konstrukcije nikada, ali nikada nece biti jasne. 

Ja dolazim iz manjeg mesta, oboje roditelja su mi iz sela pa posledicno poznajem dosta lovaca i naslusao sam se takvih prica kako su lovci ljubitelji zivotinja. Znaci ako se grabljivice prenamnoze, jedini i apsolutno jedini nacin smanjivanja njihovog broja je odstrel? 

Odgovorno mogu da kazem da su klanice, koliko god strasno zvucale, mnogo ..humanije'' mesto za ubijanje zivotinja od samog lova. U klanici, zivotinje prvo prolaze kroz proces omamljivanja, elektricnog, hemijskog ili mehanickog, dok u lovu kad zivotinju pogodi sacma, desi se da je ne ubije odmah, pa onda kada se priblize lovacki psi, pa ako ,,majstor'' jos  treba i da prikolje ako zivotinja nije umrla.

Moj otac je veterinar, sporedno radi kao sudski vestak i pricao mi je kako je imao slucaj da je gde je srna pogodjena sacmom ali i da je dodatno prekoljena jer nije odmah uginula. Mogu samo da zamislim kroz kakav je stres prosla dok joj humani lovac nije skratio muke!



#167 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 22 July 2015 - 10:49

Dirljiva fotografija spasila psima život
Fotografija dva zagrljena psa koji zagrljeni iza rešetaka skloništa čekaju na eutanaziju proširila se internetom nakon što ju je jedna dobrotvorna grupa postavila na Fejsbuk i time ih spasila sigurne smrti.
 
IZVOR: RT.COM SREDA, 22.07.2015. | 10:25
39679646555af544544be4554008465_w640.jpg
“Tačno 2 sata i 6 minuta. Toliko je trebalo dobrotvornornoj organizaciji za spašavanje životinja ‘Angels Among Us’ da spasi živote ova dva pseća prijatelja”, izjavili su pripadnici grupe koja je iz azila za pse u severnoj Džordžiji spasila ovaj srećan par. 
 
Na fotografiji su prikazani Kala (desno) i Kira (levo), koji u ponedeljak nisu uspavani zahvaljujući donacijama razneženih korisnika, a uskoro je isledila je i fotografija sa njihovim novim vlasnikom.
Grupa je izjavila da su psi sada bezbedni, u kolima vlasnika, i na putu ka veterinaru. “Pogledajte samo ovo dvoje!!! Evo zašto se bavimo spasavanjem pasa. Vrlo je bitno da vlasnici shvate da je sterilizacija neophodna, kao i to da posedovanje životinja zahteva doživotnu posvećenost”, glasilo je saopštenje grupe.
 
 


#168 Goca_64

Goca_64
  • Members
  • 312 posts

Posted 22 July 2015 - 14:20

Dirljiva fotografija spasila psima život...

 

Lepo, ali to jos uvek nije nikakva uteha za poslednju seriju objava iz Loznickog azila, gde psi od gladi jedu jedni druge ili iz shabackog prihvatilista iz koga svakog petka izadje na gomile (ne zna se tacan broj) ubijenih pasa koji idu na spaljivanje, a mi im i pored najbolje volje ne mozemo mnogo pomoci, ma koliko da smo azurni aktivisti :(
Da se ne prisecam sinteraja iz Pozege i slicnih... 


Edited by Goca_64, 22 July 2015 - 14:21.


#169 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 23 July 2015 - 07:47

Trebali bi ti ljudi da dođu u Vrbas i vide kako funkcioniše jedan dobro organizovani azil. 

 

Grad je imao ogroman problem, čopori su trčali ulicama, napadali se međusobno, grizli ljude, grad plaćao odštete. Onda je napravljen azil i sve je rešeno. Preuređen je jedan stari salaš u blizini grada, uslovi su dosta dobri jer su psi smešteni u "boksove" velike površine, a ovi manji standardni boksevi se koriste samo za odvajanje onih agresivnih. 

 

Što se hrane tiče, pored finansiranja od strane grada, postoje još ugovori sa nekoliko fabrika tipa Carnex, koji isporučuju veći deo hrane za pse, uglavnom neiskorišćena hrana iz menze, itd. To se može svugde organizovati, najlakše je samo čekati da grad/opština kupe gotovu hranu.

 

Uz to, traje konstantna akcija udomljavanja pasa i to im jako dobro ide. Ljudi uglavnom uzimaju mlađe pse, ali desi se da se neko "na prvi pogled" zaljubi u nekog starijeg psa i odvede ga kući.

 

 

Jasno je da je taj azil svojevremeno služio za kupljenje političkih podova, verovatno i neka ugrađivanja kada je rađen, za zapošljavanje stranačkog kadra. Al mene kao neutralnog građanina briga za to, dokle god funkcioniše i služi svojoj svrsi.


Edited by realno *W, 23 July 2015 - 07:49.


#170 Goca_64

Goca_64
  • Members
  • 312 posts

Posted 23 July 2015 - 12:18

Trebali bi ti ljudi da dođu u Vrbas i vide kako funkcioniše jedan dobro organizovani azil.

Poznato mi je i to, kao sto mi je poznato da i Vrsac ima dobar azil za zivotinje, a i Pirot. Medjutim, to je svega nekoliko gradova u Srbiji. Dobre uslove takodje imaju i azili koji su finansirani od strane dobrotvornih organizacija tipa Fondacija Brizit Bardo, kao i neki od privatnih azila koji se izdrzavaju donacijama nas gradjana. Slika vrsackog azila, prednje dvoriste...10269410_615730421878320_500789013613408


Edited by Goca_64, 23 July 2015 - 12:20.


#171 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 23 July 2015 - 13:59

Vrsacki azil ima mali kapacitet ali je svakako i to bolje nego da ga nema.Na ulicama ima sterilisanih pasa koji su proshli kroz azil i to je jko dobro. Nedostaje edukcija gradjana, prvenstveno mladih, o odgovornom vlasnishtvu jer i dalje ima povredjivanja gradjana od strane pasa ali vlasnickih. Vlasnici ne poshtuju propise o noshenju korpe i drzanju psa na povodcu, izlaze sa njima na prostore za shetnju i to u najfrekvenatnije vreme pa sam, nedavno, bil svedok kako vlasnicki pas davi malu skitnicu u 20h, na shetlishtu punom dece i odrslih. Vlsnik nije uspevo da otme malog psa iz celjusti svog psa, nije imao nikakvu kontrolu nad njim.
U opshtinskoj kasi ima sredstava za proshirenje azila i povecavanje njegove efikasnosti ali je velika nesloga medju grupama koje se bave zastitom zivotinja, kolac je veliki i svi bi da dodju do njega.
Zalosno je sto niko ne spominje populaciju macka koja je u gradu ogromna i u loshem stanju. Macke ne ujedaju, verovatno su zato izvan vidokruga i vlasti i gradjna.

Edited by highlanderka, 23 July 2015 - 14:01.


#172 Goca_64

Goca_64
  • Members
  • 312 posts

Posted 23 July 2015 - 16:49

 Zalosno je sto niko ne spominje populaciju macka koja je u gradu ogromna i u loshem stanju. Macke ne ujedaju, verovatno su zato izvan vidokruga i vlasti i gradjna.

 

Na zalost, u pravu ste glede macaka. Znam iz prve ruke, jer moja dobra prijateljica, a takodje i moja rodjaka su u stalnoj brizi za macke kojih zaista ima puno. Bezmalo svakodnevno se negde u gradu, a najcesce po kontejnerima, mogu naci legla izbacenih macica :(. Trebalo bi pokrenuti inicijativu o besplatnoj sterilizaciji macaka, ali opet i to treba pokrenuti i izganjati sredstva za takvo sto. A, najteza stvar je, zna se, obezbediti sredstva, makar da dobra volja postoji.