Jump to content


Photo

O dedama i gerilama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#31 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 17 October 2008 - 12:17

Vasic, predali se Vasica komunistima itd.

3. Trojke su kao najmanja vojna formacija bile prisutne ne samo u ravnogorskom, nego i u svim drugim gerilskim pokretima, pa i komunistikom. Razlog je jednostavan: tri je optimalan broj za neprimetno prelazenje u neprijateljsku teritoriju tj. "behind the enemy lines"



Kako bre ''behind enemy lines'' kad je Srbija bila cetnicka po defaultu? Iza CIJIH to linija? Zasto NOCU? Od koga su se stideli, krili? Nema bre veze: trojke su bile ondasnja verzija Audija.... Koja je bila na zlom glasu zbog samovolje, surovosti, svega... Jbt, kritikujes komunisticka jednodnevna sudjenja, a nije ti kontradiktorno izvrsavanje smrtnih kazni na nacin na koji su to trojke radile. I jos KOLJUCI jbt.

#32 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 17 October 2008 - 12:22

Pa nista, i meni je jedan deda bio u partizanima. Niti su svi partizani bili zlocinci, niti su svi cetnici bili heroji.


Magripa, kapa dole: prevaspitao si ga :ph34r: . Vidis kakvi su oni. Za cas se sete da svi nisu bili ovo ili ono, i da sve nije tako prosto. I nadju, iskopaju nekod dedu - izroda koji nije izrod, prema potrebi. A samo im malo pripretis. Istorija se ponavlja :)

Edited by fender_bender, 17 October 2008 - 12:23.


#33 Beograd

Beograd
  • Banned
  • 80 posts

Posted 17 October 2008 - 12:55

Kako bre ''behind enemy lines'' kad je Srbija bila cetnicka po defaultu? Iza CIJIH to linija? Zasto NOCU? Od koga su se stideli, krili? Nema bre veze: trojke su bile ondasnja verzija Audija.... Koja je bila na zlom glasu zbog samovolje, surovosti, svega... Jbt, kritikujes komunisticka jednodnevna sudjenja, a nije ti kontradiktorno izvrsavanje smrtnih kazni na nacin na koji su to trojke radile. I jos KOLJUCI jbt.



Koljuci, nego kako!!! Pa moralo se, da se ne bi pravila buka i alarmirao okupator! A velika vecina ljudi koji su stradali nisu bili nevini... Naravno, u svakom ratu ima i mnogo nevinih zrtava...Ali vecina oni koji su zavrsili pod cetnickom kamom su imali debelu krivicu...

Dok su partizanska ubistva bila :"Ovaj ima lepe cipele, kulak je: ubi"....Posle rata to je cak bilo u obrazlozenju mnogih presuda: "Imovina se konfiskuje, a taj i taj se osudjuje na smrt kao pripadnik pokreta D.M". Tako su osudili i mog pradedu, ne znajuci da je vec poginuo negde na Zelengori...

A ovaj drugi deo "nije sve tako prosto". Pa naravno da nije! Niti su svi cetnici bili junaci, niti svi partizani zlikovci! Bilo je zlocina na svim stranama, bilo je svuda bagre, ali bilo je i pravi heroja i ljudi koji su, bez imalo patetike, dali zivot za svoj narod. Ipak,razlike postoje:

1. U ideologiji: Demokratija/Staljinizam
2.U pocetku ustanka: odmah posle kapitulacije/tek kada je napadnut SSSR
3.U ciljevima: odbrana naroda (pa tek onda zemlje)/nasilna promena drustvenog uredjenja i revolucija
4.U statusu: Jugoslovenska vojska u Otadzbini/paravojna formacija(pre rata zabranjene stranke)
5.U podrsci iz inostranstva: kralj Jugoslavije, demokratske zemlje zapada/ Staljinov SSSR
6.U nacionalnoj pripadnosti: uglavnom Srbi,manjim delom muslimani i Slovenci/ najvecim delom ne-Srbi (znam da zvuci ruzno taj izraz, ali kako da se izrazim drugacije)
7.U verskoj pripadnosti: Hriscani/ateisti


A sto se samih pripadnika tih pokreta tice, pa naravno da su bili manje-vise isti narod, i na jednoj i na drugoj strani je bilo dobrih i losih ljudi, herojskih dela i zlocina...Ne treba generalizovati stvari.

Edited by Beograd, 17 October 2008 - 12:57.


#34 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 17 October 2008 - 13:03

Koljuci, nego kako!!! Pa moralo se, da se ne bi pravila buka i alarmirao okupator! A velika vecina ljudi koji su stradali nisu bili nevini... Naravno, u svakom ratu ima i mnogo nevinih zrtava...Ali vecina oni koji su zavrsili pod cetnickom kamom su imali debelu krivicu...

Ne treba generalizovati stvari.


Ovo KOLJUCI!!! te izdalo... Volite vi to tako malo.... Kama, a. A ima tu i sexa, vidim :ph34r: Stari cika Frojd bi ruke trljao da vidi NEKOG u cekaonici :)

A, pravdoljupce moj, da te pitam: velika vecina ne znaci SVI. I - koji ih je to sud osudio?

Da ne treba generalizovati stvari - ne treba slazem se. Ali zasto stalno generalizujes i zasto si se toga setio tek kad ti je covek podviknuo? :D

#35 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 17 October 2008 - 13:04

Koljuci, nego kako!!! Pa moralo se, da se ne bi pravila buka i alarmirao okupator! A velika vecina ljudi koji su stradali nisu bili nevini... Naravno, u svakom ratu ima i mnogo nevinih zrtava...Ali vecina oni koji su zavrsili pod cetnickom kamom su imali debelu krivicu...
Dok su partizanska ubistva bila :"Ovaj ima lepe cipele, kulak je: ubi"....Posle rata to je cak bilo u obrazlozenju mnogih presuda: "Imovina se konfiskuje, a taj i taj se osudjuje na smrt kao pripadnik pokreta D.M". Tako su osudili i mog pradedu, ne znajuci da je vec poginuo negde na Zelengori...
A ovaj drugi deo "nije sve tako prosto". Pa naravno da nije! Niti su svi cetnici bili junaci, niti svi partizani zlikovci! Bilo je zlocina na svim stranama, bilo je svuda bagre, ali bilo je i pravi heroja i ljudi koji su, bez imalo patetike, dali zivot za svoj narod. Ipak,razlike postoje:
1. U ideologiji: Demokratija/Staljinizam
2.U pocetku ustanka: odmah posle kapitulacije/tek kada je napadnut SSSR
3.U ciljevima: odbrana naroda (pa tek onda zemlje)/nasilna promena drustvenog uredjenja i revolucija
4.U statusu: Jugoslovenska vojska u Otadzbini/paravojna formacija(pre rata zabranjene stranke)
5.U podrsci iz inostranstva: kralj Jugoslavije, demokratske zemlje zapada/ Staljinov SSSR
6.U nacionalnoj pripadnosti: uglavnom Srbi,manjim delom muslimani i Slovenci/ najvecim delom ne-Srbi (znam da zvuci ruzno taj izraz, ali kako da se izrazim drugacije)
7.U verskoj pripadnosti: Hriscani/ateisti

A sto se samih pripadnika tih pokreta tice, pa naravno da su bili manje-vise isti narod, i na jednoj i na drugoj strani je bilo dobrih i losih ljudi, herojskih dela i zlocina...Ne treba generalizovati stvari.

:ph34r:
Mislim da smo ja i ti završili sa daljom komunikacijom. Već sam ti rekao da su mi pradedu zaklali četnici i ovo smatram vrlo ličnim.
A ti si za BAN.....
Zbogom....

#36 Beograd

Beograd
  • Banned
  • 80 posts

Posted 17 October 2008 - 13:06

:ph34r:
Mislim da smo ja i ti završili sa daljom komunikacijom. Već sam ti rekao da su mi pradedu zaklali četnici i ovo smatram vrlo ličnim.
A ti si za BAN.....
Zbogom....



Pa i meni su pradedu ubili partizani. Kakve to veze ima sa mnom? Ja te nisam uvredio na na koji nacin.

p.s. Ja sam u svom izlaganju objasnio zasto se klalo. Znaci, ne da bi se naneli dodatni bol i patnja zrtvi, nego da se ne bi alarmirao okupator. Zato te molim da mene ne okrivljujes za eventualne nepravde od pre 60 godina. Ako mislis da sam rekao nesto sto nije istina, onda zasluzujem ban ODMAH... Ali, ne moze ban samo zato sto sam izneo cinjenice koje se tebi ne svidjaju.

Edited by Beograd, 17 October 2008 - 13:08.


#37 Beograd

Beograd
  • Banned
  • 80 posts

Posted 17 October 2008 - 13:15

Ovo KOLJUCI!!! te izdalo... Volite vi to tako malo.... Kama, a. A ima tu i sexa, vidim :ph34r: Stari cika Frojd bi ruke trljao da vidi NEKOG u cekaonici :)

A, pravdoljupce moj, da te pitam: velika vecina ne znaci SVI. I - koji ih je to sud osudio?

Da ne treba generalizovati stvari - ne treba slazem se. Ali zasto stalno generalizujes i zasto si se toga setio tek kad ti je covek podviknuo? :D



Pa, upravo zato sam i rekao "velika vecina", a ne svi. Sigurno da su i cetnici cinili zlocine. Doduse, najiskrenije sada, ja stvarno ne znam ni za jedan primer da su cetnici pocinili neki masovniji zlocin. Bilo je pojedinacnih zlocina, ali ne mozes sad nadjes cetnicima ni jednu "Srebrenicu" ili "Ovcaru"...

A sto se kame tice, pa objasnio sam, to se radilo da se ne bi alarmirao okupator, a ne iz neke bolesne satisfakcije. A drugo, smatralo se da izdajnici "nisu vredni metka". U Prvom svetskom ratu se za izdaju vesalo. Sad, naravno da je sigurno bilo i ljudi koji su zaklani ni krivi, ni duzni. Ne postoji rat u kome nema zlocina.

Samo postoji razlika u tome da li su zlocini jedne strane praksa ili slucajnost: Kragujevac i Kraljevo, Zelengora i Pasja groblja, to je praksa, to su masovni zlocini sa ciljem. Ili u nase vreme Srebrenica ili Bratunac.

E za takav, masovniji, zlocin JVuO ja jos nisam cuo, sto ne znaci da ga nije bilo.

#38 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 17 October 2008 - 13:16

Sutjeska, brojevi:
Sve cetiri divizije, 1, 2, 3. i 7 (16 brigada) i centralna bolnica.
Glavna operativna grupa imala je 22.148 boraca, od cega 19.265 partizana i 2.883 partizanke. Od tih boraca poginulo je 7.545 partizana, medju kojima 597 partizanki.
U socijalnom pogledu u GOG je bilo najvise zemljoradnika - 13.695, radnika - 5.165, djaka - 1.572, studenata - 377, ucitelja - 97, profesora srednjih skola - 40, univerzitetskih profesora - cetiri, lekara - 52, inzinjera - 25, pravnika - 89, knjizevnika i publicista - 14, novinara i akademskih slikara - osam, oficira bivse jugoslovenske vojske - 57, podoficira - 139, svestenika - 10, itd.
Najvise je bilo boraca iz Hrvatske - 8.925 od cega iz Dalmacije 5.195, zatim Bosne i Hercegovine - 8.293, Crne Gore - 3.337, Srbije - 1.492, Makedonije - 21, Slovenije - 19 i inostranstva - 38.
U nacionalnom pogledu najvise je bilo Srba - 11.851, Hrvata - 5.220, Crnogoraca - 3.295, Muslimana - 866, Jugoslovena - 757, Jevreja - 74, Slovenaca - 21, Makedonaca - cetiri, Albanaca - tri i ostalih nacionalnosti, ukljucujuci i Nemce - 4 i Italijane - 10.
Neki srezovi (opstine) drze apsolutne rekorde i po broju ucesnika i broju poginulih: iz Sibenika je bilo 1.316 boraca, a poginulo je 787, iz Splita 1.091, a poginulo 688, iz Gline 886, a poginulo 599, iz Livna 622, a poginulo 289, iz Niksica 571, a poginulo 190, iz Knina 568 - poginulo 334, iz Dvora na Uni 560, a poginulo 267, iz Drvara 550, a poginulo 203 itd. Na primer, iz 10. hercegovacke brigade poginulo je 305 boraca, od kojih 115 Srba, 94 Muslimana, 93 Hrvata, dva Crnogorca i jedan Jevrej.
Vise od 67 odsto bilo je mladje od 25 godina (14.245 boraca), dok je 48 odsto boraca pripadalo KPJ (6.610) ili SKOJ (4.065).



#39 Beograd

Beograd
  • Banned
  • 80 posts

Posted 17 October 2008 - 15:41

Sutjeska, brojevi



Ciji su to brojevi? KPJ,OZNE ili AVNOJ-a :ph34r:

#40 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 17 October 2008 - 15:50

Dakle, sad je dosta.

Svaki od ljudi gore ima IME I PREZIME.
Ili se smiri, pokusaj ako mozes da postujes slican spisak visokoprofesionalne organizacije poznate po efikasnosti kao sto je bila JVO ili argumentovano ospori gornje brojke sto ti ne ih savetovao.

Mene si konacno uverio, ali u tacnost one Mihnjikove: da su od komunista jedino gori - antikomunisti.

A sada, smatraj da imas 5 licnih, bar sto se tice nase dalje price.
Naravno, uvek mozes da pitas nesto sto ne znas.
Ali - s duznim postovanjem.

#41 Beograd

Beograd
  • Banned
  • 80 posts

Posted 17 October 2008 - 15:55

Dakle, sad je dosta.

Svaki od ljudi gore ima IME I PREZIME.
Ili se smiri, pokusaj ako mozes da postujes slican spisak visokoprofesionalne organizacije poznate po efikasnosti kao sto je bila JVO ili argumentovano ospori gornje brojke sto ti ne ih savetovao.

Mene si konacno uverio, ali u tacnost one Mihnjikove: da su od komunista jedino gori - antikomunisti.

A sada, smatraj da imas 5 licnih, bar sto se tice nase dalje price.
Naravno, uvek mozes da pitas nesto sto ne znas.
Ali - s duznim postovanjem.

Koga da pitam? Tebe :ph34r:?

I sa "duznim" postovanjem kome? Zar dugujem postovanje ljudima koji su napadali Nemce u vreme kada je odmazda za jednog ubijenog Nemca bila 100 Srba, a za jednog ranjenog 50?

Daj, ili se uozbilji, ili da zavrsimo sa ovom diskusijom, jer sto Vuk rece "zlo je ko ne zna, a uciti se ne da".

Ne ocekuj od mene da ti ja popunjavam rupe u znanju ili da ti izbijam iz glave ono sto je, nazalost, od 1945. godine usadjivano. Bojim se da je za to odvec kasno.

#42 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 17 October 2008 - 16:56

Koga da pitam? Tebe :) ?
Daj, ili se uozbilji, ili da zavrsimo sa ovom diskusijom, jer sto Vuk rece "zlo je ko ne zna, a uciti se ne da".


Mene. Jer, eto, da si me lepo pitao ja bih ti lepo odgovorio da to nije rekao Vuk nego Zmaj... Ali, eto.... Ccccc :ph34r: .

A diskusiju ne mozemo da zavrsimo jer iste nije ni bilo. Uspeo si da pokvaris topik koji je covek poceo krajnje dobronamerno, pitajuci prosto sta je bilo sa Kalabicem....

Dakle: 5 licna. Slobodan si.

#43 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 17 October 2008 - 17:01

Pa, upravo zato sam i rekao "velika vecina", a ne svi. Sigurno da su i cetnici cinili zlocine. Doduse, najiskrenije sada, ja stvarno ne znam ni za jedan primer da su cetnici pocinili neki masovniji zlocin. Bilo je pojedinacnih zlocina, ali ne mozes sad nadjes cetnicima ni jednu "Srebrenicu" ili "Ovcaru"...


Koliko ja znam JVuO je odgovoran za zločine u i oko Foče.

#44 Beograd

Beograd
  • Banned
  • 80 posts

Posted 17 October 2008 - 17:01

Mene. Jer, eto, da si me lepo pitao ja bih ti lepo odgovorio da to nije rekao Vuk nego Zmaj... Ali, eto.... Ccccc :ph34r: .

A diskusiju ne mozemo da zavrsimo jer iste nije ni bilo. Uspeo si da pokvaris topik koji je covek poceo krajnje dobronamerno, pitajuci prosto sta je bilo sa Kalabicem....

Dakle: 5 licna. Slobodan si.


Ja sam mu i odgovorio na pitanje, a to sto je on bezobrazan, za to nisam ja kriv, zato je i dobio BAN sa foruma 7 dana.

#45 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 17 October 2008 - 17:23

Pa, to je upravo i razlika."Mi"(ko god da je to) nikada nismo bili ti koji su "istrebljivali" i "svetili se". Upravo "vi" ste ti koji su uvek bili ostrasceni mrznjom.

A "mi", pa mozda je najveca mana, ali istovremeno i najveca snaga "nas", sto smo pravoslavci, sto ne verujemo u nasilje i osvetu, sto prastamo i po milion puta.

Kako inace da objasnis da "vasi" poput Ivice Dacica, Latinke Perovic, Vesne Pesic, Milutina Mrkonjica, Sonje Biserko opet jasu ( samo sam nabrojao nekoliko istaknutih bivsih clanova partije).

Pa evo kako: 1. osvetoljubivost, 2. mrznja, 3.beskrupuloznost

To je nesto sto ni cetnici u Drugom Svetskom ratu, a ni opozicija za vreme Milosevica nisu imali.

Jer, da jesmo, kako ti kazes " obracunali i svetili bismo se" kad je bilo vreme.



Staviti ovo 4 u jedan kos je ili zezanje ili pozdrav sa razumom u stilu slijep je onaj koji odbija da vidi.