Jump to content


Photo
- - - - -

Industrijska arheologija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#76 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 01 November 2008 - 01:20

Ne nisam se dobro izrazio. Usporedjivao je kolicinu celika, bakra, uglja... koji su Njemacka i SSSR uspjeli da proizvedu.
To sa tenkovima je dobro pitanje i pokusacu da dam neke od mogucih odgovora (ovo su samo moja razmisljanja):

...

To da su kasno uveli ratnu privredu je kapitalna greška. Ali brzi rast proizvodnje '44 može se objasniti upravo time. A da nije bilo bombardovanja rast bi bio još brži.
Što se sirovina tiče, nemačka je proizvela najviše uglja za vreme rata (link) a svega ostalog višestruko manje od saveznika. Već je spomenuto da su najveći problem imali sa pojedinim retkim materijalima zbog čije nestašice je padao kvalitet, recimo, čelika za tenkove ili su morali da troše vreme i resurse da razviju i proizvode zamene kao sintetički benzin ili guma.
Za tenkove, slažem se da je haos oko gomile tipova i gubljenje vremena na razvoj uticao da su proizveli manje nego što su mogli da su uradili kao USA ili SSSR ali nije to jedini faktor. Definitivno su proizveli duplo manje od SSSR, samohodna artiljerija i lovci tenkova included (vidi isti link). Ako se uračunaju i USA i UK onda je odnos 1:4 za saveznike. Ne znam da li se to može objasniti samo većom raznolikošću tipova.
To da su Nemci često preterivali u opisu "masa" tenkova i svega ostalog je već prihvaćena činjenica. Delom je to bilo opravdanje za izgubljene bitke a delom stvarni utisak koji je morao imati neko ko se suočio sa 5 ili 10 puta brojnijim protivnikom na svom sektoru fronta. U drugoj polovini rata Rusi su postali majstori koncentracije snaga ii koristili tu veštinu uspešno i često. Tom mitu (o ruskim "masama") su doprineli i sami Rusi koji su zatvorili arhivu kao i hladni rat kada su Nemci opet prekomandovani ako ne u dobre onda u korisne momke a Rusi bili glavni neprijatelj. Dok sam intenzivno pratio teme o dr. sv. ratu na raznim forumima stekao sam utisak da ovo sada priznaju i dosta stručnih ljudi sa zapada. Ipak sve to ne menja brojke date na onom linku. SSSR je proizveo duplo više tenkova od Nemačke za vreme rata.

#77 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 01 November 2008 - 02:17

Nemci nisu uspeli da preteknu SSSR u proizvodnji tenkova i pored toga sto su bili na daleko vecem tehnoloskom nivou samo iz jednog razloga:
proizvodili su istovremeno 5 razlicitih tenkova a SSSR je sve do pred kraj rata zamrznuo proizvodnju svih ostalih modela osim T34.Takodje trosili su vreme i novac na neke grandiozne projekte tipa Heavy Gustav koji su ispalili 50tak granata za ceo rat a kostali citavo bogatstvo

Ovde oprezno: tehnoloski nivo meren danasnjim merilima je jedno, ondasnjim sasvim drugo. Pored Kristijevog doprinosa, a Sovjeti su ga jedini prepoznali i primenili, sto govori za sebe, prilicno drugih cinjenica govori u prilog ne tako veliko tehnoloskom jazu izmedju Nemacke i CCCP-a: diesel motor, zavarena konstrukcija, liveni materijali, su sve tehnologije koje Nemci, a ni Saveznici nisu savladali do kraja rata. Bar kad su tenkovi u pitanju. Sovjetske teskoce su pocinjale POSLE ''silaska'' u proizvodnju: potreba da se proizvodi masovno, sa nekvalifikovanom ili priucenom radnom snagom, odsustvo svake danasnjim jezikom recemo kontrole kvaliteta, veoma teski uslovi proizvodnje. Konstrukcije su morale da budu jednostavne, kako za proizvodnju, tako i za ''rukovanje''. Neka od inzenjerskih dostinuca u tom pravcu su antologijska. A filozofija koja se iz toga rodila je Sovjetima istovremeno donosila i prednosti i skupo ih kostala. U ljudskim zivotima posebno. Skoro nedopustivo pojednostavljeno: zasto proizvoditi avionski motor normama i postupcima jednog Daimler Benz-a, sa resursom od cca 1000 sati (proizvoljna brojka) kad je mnogo lakse, jeftinije i izvodljivije proizvesti avionski motor sa resursom od cca 200 sati. Avion ionako, po stopama gubitaka koje ima nece duze da traje. Pilotu kako bude. 

Osim toga, jedno od oruzja/orudja vrednih one liste s pocetka, top ZIS-75 je jednom Krupp-u, koji je znao kako se prave topovi - ostao nedostizan. I kao resenje i ''proizvodno''. Primera ima koliko se hoce: PPSh ''protiv'' MP38 - perfekcija protiv jednostavnosti i - pouzdanosti. I - masovna proizvodnja nevidjenih razmera. A Nemci jesu na kraju bili zatrpani materijalom. Koji je kuljao iz fabrika, kakvih takvih, ali - fabrika. Moralisanju ovde nema mesta: kad se bori za zivot, i to sa neprijateljem kakav je Hitler - koristi se sto se ima. I sto se mora.

#78 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 November 2008 - 03:16

...


1. Nylon carape
2. Cokolada
3. Cigarete (Lucky / Camel / Pall Mall)
4. Prezervativi
5. "Rejbanke"
6. "Montgomery" trenckot / engleske vojnicke gojzerice / americke visoke cipele na sniranje
7. Belo brasno / Sitnjena govedina u konzervi / "Trumanova jaja" / "Americki puter"
8. "Teksas" odeca
9. Jazz / Filmovi
10. Stripovi

...

#79 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 01 November 2008 - 03:45

...

1. Nylon carape
2. Cokolada
3. Cigarete (Lucky / Camel / Pall Mall) 3 stavke! Zadnja otpada!
4. Prezervativi
5. "Rejbanke"
6. "Montgomery" trenckot / engleske vojnicke gojzerice / americke visoke cipele na sniranje
7. Belo brasno / Sitnjena govedina u konzervi / "Trumanova jaja" / "Americki puter"
8. "Teksas" odeca
9. Jazz / Filmovi
10. Stripovi

...


3. 3 stavke! Zadnja otpada! Ne zadovoljava kriterijume galerije onako kako ju je topic-starter zamislio  :ph34r: , mada Chesterfield...


6. Duffle Coat (Royal Navy) umesto Trenchcoat-a. Ovaj drugi ide u Trenches. I ponovo 3 stavke?!

7. Samo SPAM, ostalo je PostWW2art. Steta za Trumanova yaya, a onakvog putera ionako vise nema.

8. ?

9. Filmovi

10. Yank Magazin, Sad Sack, Bill Mauldin? Tematski, mislim na WW2? Ili? 

Sta je sa 2 UNRA ruke?

Edited by fender_bender, 01 November 2008 - 03:47.


#80 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 01 November 2008 - 11:07

...


1. Nylon carape
2. Cokolada
3. Cigarete (Lucky / Camel / Pall Mall)
4. Prezervativi
5. "Rejbanke"
6. "Montgomery" trenckot / engleske vojnicke gojzerice / americke visoke cipele na sniranje
7. Belo brasno / Sitnjena govedina u konzervi / "Trumanova jaja" / "Americki puter"
8. "Teksas" odeca
9. Jazz / Filmovi
10. Stripovi

...

ovo malo ide u postratne stvari, a zaista su simboli tog perioda koji pamte gladni i zeljni, kad bi pricali o tom vremenu, sa dolaskom oslobodilaca. U tom slucaju dodao bih zvake na zapadu, i votku-rucni rad, na istoku

#81 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 November 2008 - 15:05

Ovde oprezno: tehnoloski nivo meren danasnjim merilima je jedno, ondasnjim sasvim drugo.

Ja sam govorio o industrijskoj razvijenosti Nemacke i SSSR-a.Ne sumnjam da je SSSR imao neke proizvode koji su bili bolji od Nemackih ali je Nemacka u to vreme bila druga industrijska sila na svetu i imala je jako modernu industriju za razliku od SSSR-a.Nemci su razvili radar kada i Britanci ali su ga uveli u upotrebu znatno kasnije iz nekog ludog razloga.Sa druge strane mornarica ga je imala na svim vecim brodovima jos 30tih godina.
U ostatku posta samo potvrdjujes ono sto sam rekao.Nemcima je osnovni problem bio to sto sve sto su proizvodili je bilo vrhunskog kvaliteta ali nije bilo prilagodjeno masovnoj proizvodnji.Taj MP-40 se moze jos smatrati za izuzetak jer su koristili presovani metal.Pogledaj samo Nemacku proizvodnju pistolja.U naoruzanju su imali 20tak modela a ni jedan nije bio prilagodjen jeftinoj i brzoj proizvodnji poput T-33.
Da ne govorim o tome sto su koristili citav niz razlicitih kalibara sto je nocna mora za logistiku a i proizvodnju.Sovjeti su standardizovali 7.62 sto im je omogucilo da u proizvodnji koriste iste masine za raslicite tipove naoruzanja.

#82 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 03 November 2008 - 16:36

Ja sam govorio o industrijskoj razvijenosti Nemacke i SSSR-a.Ne sumnjam da je SSSR imao neke proizvode koji su bili bolji od Nemackih ali je Nemacka u to vreme bila druga industrijska sila na svetu i imala je jako modernu industriju za razliku od SSSR-a.Nemci su razvili radar kada i Britanci ali su ga uveli u upotrebu znatno kasnije iz nekog ludog razloga.Sa druge strane mornarica ga je imala na svim vecim brodovima jos 30tih godina.
U ostatku posta samo potvrdjujes ono sto sam rekao.Nemcima je osnovni problem bio to sto sve sto su proizvodili je bilo vrhunskog kvaliteta ali nije bilo prilagodjeno masovnoj proizvodnji.Taj MP-40 se moze jos smatrati za izuzetak jer su koristili presovani metal.Pogledaj samo Nemacku proizvodnju pistolja.U naoruzanju su imali 20tak modela a ni jedan nije bio prilagodjen jeftinoj i brzoj proizvodnji poput T-33.
Da ne govorim o tome sto su koristili citav niz razlicitih kalibara sto je nocna mora za logistiku a i proizvodnju.Sovjeti su standardizovali 7.62 sto im je omogucilo da u proizvodnji koriste iste masine za raslicite tipove naoruzanja.


Imam utisak da ti imas utisak  :ph34r: da se mi ovde sporimo. Ja ne, ako mene pitas. Ne sporim se, mislim. Bolji i gori proiszvodi ne znace nista ili vrlo malo, narocito u stvarima kao sto je vodjenje ratova. U rat se ide sa onim sto se ima. Beskrajne diskusije na temu koji je avion bolji, slozili smo se, ne znace bas nista. U skoru, sto se kaze.


Sto se CCCP-a tice: pogresice ko zaboravi, previdi ili porekne da je i organizacija industrije uspeh. Tehnoloski. I da su Nemci tu nadigrani. Pored sve svoje poslovicne pameti. I pogresne politicke odluke su - strategija.

Drago mi je da si pomenuo radar. Stvoren je utisak, medijski, pa ako hoces i istorijski, da je radar izmisljen i dobio Bitku za Britaniju. To nas vraca na, ako se dobro secam, jednu pricu sa jednog drugog topika, u kojoj sam pokusao da objasnim da ratno vazduhoplovstvo nisu avioni, nego da je SISTEM. Radar je jos bolji primer: imali su ga ili mu bili blizu mnogi, ali tek organizovan sistem PVO (sto bi se nekad reklo) u kome radari cine samo deo, vrlo vazan naravno, je u stvari - dobio Bitku za Britaniju. Duplo vise i duplo boljih radara, instaliranih pojedinacno, od kojih bi svaki besprekorno mogao da prati situaciju u vazduhu - ne bi znacio nista. Tek mreza, procedure, obucenost, veze, i da ne nabrajam - daju rezultat. 

#83 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 03 November 2008 - 16:48

...


1. Nylon carape
2. Cokolada
3. Cigarete (Lucky / Camel / Pall Mall)
4. Prezervativi
5. "Rejbanke"
6. "Montgomery" trenckot / engleske vojnicke gojzerice / americke visoke cipele na sniranje
7. Belo brasno / Sitnjena govedina u konzervi / "Trumanova jaja" / "Americki puter"
8. "Teksas" odeca
9. Jazz / Filmovi
10. Stripovi

...

3. Plus oni cool Zippo upaljači, koji su i danas vrlo tražen collectors item.

5. Yeah! :ph34r: Do danas neprevaziđeni odnos funkcionalnost/lepota u svojoj oblasti (mada su drške prvobitnog modela bile ne baš praktične). Ali za mene ipak jedan od vrhova industrijskog dizajna.

8. Tako rano, već u 40-im? Zar se to nije pojavilo kasnije (ili je barem u Evropi krenula moda) tek početkom 60-ih, s filmovima Džejmsa Dina i ranim Marlonom Brandom?

#84 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 03 November 2008 - 16:59

...To nas vraca na, ako se dobro secam, jednu pricu sa jednog drugog topika, u kojoj sam pokusao da objasnim da ratno vazduhoplovstvo nisu avioni, nego da je SISTEM.

Avioni su samo najvidljiviji deo SISTEMA. Za mnoge najlepši, najimpresivniji i - jedini. Kao što mnogi ne mogu da svare podatak da na jednog vojnika u borbi dolazi više pozadinaca koji rade možda ne baš slavne i impresivne poslove, ali bez kojih bi onaj na frontu brzo ili poginuo ili ostao bez municije, goriva, rezervnih delova, hrane i/ili odeće.

Radar je jos bolji primer: imali su ga ili mu bili blizu mnogi, ali tek organizovan sistem PVO (sto bi se nekad reklo) u kome radari cine samo deo, vrlo vazan naravno, je u stvari - dobio Bitku za Britaniju. Duplo vise i duplo boljih radara, instaliranih pojedinacno, od kojih bi svaki besprekorno mogao da prati situaciju u vazduhu - ne bi znacio nista. Tek mreza, procedure, obucenost, veze, i da ne nabrajam - daju rezultat. 

Davno sam čitao sam da su u Pearl Harboru Amerikanci imali radarsko osmatranje, ali su ondašnji radarski sistemi bili toliko primitivni i nepouzdani da, iako su primetili japanske avione na radaru, stvar nisu shvatili dovoljno ozbiljno. Verovatno nisu očekivali toliki broj aviona u napadu pa su smatrali da je radar pobrljavio i pokazuje nešto što ne postoji, pa su ignorisali očitavanje, s poznatim rezultatima

#85 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 03 November 2008 - 17:04

3. Plus oni cool Zippo upaljači, koji su i danas vrlo tražen collectors item.

8. Tako rano, već u 40-im? Zar se to nije pojavilo kasnije (ili je barem u Evropi krenula moda) tek početkom 60-ih, s filmovima Džejmsa Dina i ranim Marlonom Brandom?


Za Zippo svaka cast.


A denim, teksas, debela pamucna tkanina indigo boje je zasluzila topik. Kao materijal od koga se izradjivala radna odeca star je podosta, mislim da su L&S negde 1860 i neka, mrzi me sad da se gledam odpozadi  :ph34r: . US Navy ga je koristila za radne kombinezone, isto tako i robijasnice, dungarees, overall-i, jakne... Ostalo je - istorija  :) , a kao jeans jeste usao sa Dzems Dinom i Brandoom. Tu negde su poceli da ga nose i u vesternima, mislim na rane 50. PRAVI kauboji, Dzon Vejn, Dzems Stjuart i ostali ga nisu nosili  :D . Ako neko zna vise ili ga ne mrzi da kopa.... Za industrijsku arheologiju je interesantno, recimo, kako se ovde rodio izraz FARMERKE. Jeste da se radilo prvenstveno radnoj odeci, ali asocijacije bioskopske publike 50-ih, ovde, nisu bile farmerske. 

Edited by fender_bender, 03 November 2008 - 17:06.


#86 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 04 November 2008 - 14:04

A denim, teksas, debela pamucna tkanina indigo boje je zasluzila topik.

Jeste, svakako. Kao i patike ili T-shirt. Džins, T-shirt i patike su jedine prave promene i osveženja muške mode od sredine XIX veka do danas.

Kao materijal od koga se izradjivala radna odeca star je podosta, mislim da su L&S negde 1860 i neka, mrzi me sad da se gledam odpozadi  :ph34r: .

Priča kaže da su posle američkog građanskog rata L&S jeftino došli do ogromnih količina platna koje je bilo namenjeno za izradu cerada za kola sa arnjevima. Pošto je rat bio završen, potražnja za tom vrstom kola je naglo opala i pitali su se šta bi mogli da urade s tim platnom, dok jedan od njih nije došao na genijalnu ideju da pravi radne pantalone. Prvi model je bio s velikim štitnikom za grudi i naramenicama i najviše su ga kupovali farmeri. Možda otuda naziv "farmerke", mada ih tako samo kod nas zovu, koliko ja znam.

Što se indigo boje tiče, ne znam da li je to bila originalna boja ili je to još jedna genijalna ideja L&S da se sakrije prvobitna namena platna. Verovatno nije bila originalna boja, jer što bi neko postavljao na kola ceradu bilo koje boje, osim možda, ako to nije bilo namenjeno za kola severnjačke vojske koja je imala indigo plave uniforme.

PRAVI kauboji, Dzon Vejn, Dzems Stjuart i ostali ga nisu nosili  :) .

Nisu ga nosili ni pravi kauboji (ne filmski, nego oni što zaista rade s rogatom stokom) jer nije ni bilo naročite potrebe. Pravi kravari su nosili (a pretpostavljam da još uvek nose) one dugačke kožne štitnike ispod kojih nema potrebe da čovek oblači nešto ekstra jako jer koža vrlo dobro štiti od cepanja dok jurca za kravama kroz trnje i boce, ili kad ljosne s konja u trnje i boce.

#87 solanik

solanik
  • Members
  • 586 posts

Posted 07 November 2008 - 11:00

Davno sam čitao sam da su u Pearl Harboru Amerikanci imali radarsko osmatranje, ali su ondašnji radarski sistemi bili toliko primitivni i nepouzdani da, iako su primetili japanske avione na radaru, stvar nisu shvatili dovoljno ozbiljno. Verovatno nisu očekivali toliki broj aviona u napadu pa su smatrali da je radar pobrljavio i pokazuje nešto što ne postoji, pa su ignorisali očitavanje, s poznatim rezultatima


Mada ipak je malo cudno to da su svoje nosace aviona sve do jednog na vrijeme povukli iz Perl Harbour-a. Ostali su samo manje vrijedni bojni brodovi kojima je isticao "rok upotrebe". Onda, gle cuda, nekoliko sati prije napada potope mini podmornicu koja se uvukla u luku a ne daju opstu uzbunu.
Nisam pristalica teorija "zakulisnih igara", ali u ovo slucaju nesto smrdi. Pogledajmo sta je Amerika dobila napadom na Perl Harbour:

-Razlog za opstu mobilizaciju drustva i stupanje u rat sa Japanom

- Japan koji je dovoljno slab da bi ga se bez veceg napora moglo pocistiti sa Pacifickog bojista a opet dovoljno jak da on prije toga protjera britanske "saveznike" i takmace u Jugoistocnoj Aziji, To se i desilo. Japanska carska armija je unistila gotovo citavu britansku
kolonijalnu flotu i istjerala ih sve do Indije. Blago Americi, koja je ,smrc smrc, morala jeli sada da zamijeni Britaniju i njenu ulogu u Aziji.

Uzme li se uz to da su SAD drzale Japan pod embargom i samim tim ga stavili prakticno pred svrsen cin, da su ovi morali da napadnu , onda je tesko ne povjerovati, da je Establishment bio bas toliko iznenadjen napadom. Na kraju krajeva, kada im je trebalo bili su sasvim dobro informisani (vidi Midway).

#88 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 07 November 2008 - 11:44

Mada ipak je malo cudno to da su svoje nosace aviona sve do jednog na vrijeme povukli iz Perl Harbour-a. Ostali su samo manje vrijedni bojni brodovi kojima je isticao "rok upotrebe". Onda, gle cuda, nekoliko sati prije napada potope mini podmornicu koja se uvukla u luku a ne daju opstu uzbunu.
Nisam pristalica teorija "zakulisnih igara", ali u ovo slucaju nesto smrdi. Pogledajmo sta je Amerika dobila napadom na Perl Harbour:

-Razlog za opstu mobilizaciju drustva i stupanje u rat sa Japanom

- Japan koji je dovoljno slab da bi ga se bez veceg napora moglo pocistiti sa Pacifickog bojista a opet dovoljno jak da on prije toga protjera britanske "saveznike" i takmace u Jugoistocnoj Aziji, To se i desilo. Japanska carska armija je unistila gotovo citavu britansku
kolonijalnu flotu i istjerala ih sve do Indije. Blago Americi, koja je ,smrc smrc, morala jeli sada da zamijeni Britaniju i njenu ulogu u Aziji.

Uzme li se uz to da su SAD drzale Japan pod embargom i samim tim ga stavili prakticno pred svrsen cin, da su ovi morali da napadnu , onda je tesko ne povjerovati, da je Establishment bio bas toliko iznenadjen napadom. Na kraju krajeva, kada im je trebalo bili su sasvim dobro informisani (vidi Midway).


Da predlozim: ne bismo ovde trebali o teorijama zavere. Japan nije imao drugog izbora, nego da pod embargom na naftu, ili krene u rat, sto je jedini izlaz za militaristicke rezime ili se okrene sebi, sto u takvim rezimima (a i nekim drugim, slicnim) nije bas popularno. Americi nije trebalo da oruzjem isteruje bilo koga; privredno nadmocna kakva je bila, dominaciju bi postigla na druge nacine. Bas kao sto se Coca-Cola pokazala jacom od svih ICBM-a. A sa tom nedovoljno jakom carskom armijom i flotom, moralo se bas pomuciti, pa do pojave A-bombe, cak i podilaziti savezniku kakav je bio tadasnji CCCP. 

#89 solanik

solanik
  • Members
  • 586 posts

Posted 07 November 2008 - 12:22

Da predlozim: ne bismo ovde trebali o teorijama zavere. Japan nije imao drugog izbora, nego da pod embargom na naftu, ili krene u rat, sto je jedini izlaz za militaristicke rezime ili se okrene sebi, sto u takvim rezimima (a i nekim drugim, slicnim) nije bas popularno. Americi nije trebalo da oruzjem isteruje bilo koga; privredno nadmocna kakva je bila, dominaciju bi postigla na druge nacine. Bas kao sto se Coca-Cola pokazala jacom od svih ICBM-a. A sa tom nedovoljno jakom carskom armijom i flotom, moralo se bas pomuciti, pa do pojave A-bombe, cak i podilaziti savezniku kakav je bio tadasnji CCCP.


Mozda si u pravu. Ovo samo moja neka razmisljanja. Mada ja ne bih bas rekao da se Amerika posebno namucila sa Japanom. Od 1942 je bilo jasno da je za Japan rat izgubljen (Midway, Guadalcanal...). Nisu li Amerikanci i sami teziste ratnih napora od pocetka skoncentrisali na fron u Evropi.
Bar sto se gubitaka tice, rat u Pacifiku je i za Amerikance bio sporedno zariste u usporedbi sa bitkama u Evropi i Sjevernoj Africi.

#90 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 07 November 2008 - 12:34

Mozda si u pravu. Ovo samo moja neka razmisljanja. Mada ja ne bih bas rekao da se Amerika posebno namucila sa Japanom. Od 1942 je bilo jasno da je za Japan rat izgubljen (Midway, Guadalcanal...). Nisu li Amerikanci i sami teziste ratnih napora od pocetka skoncentrisali na fron u Evropi.
Bar sto se gubitaka tice, rat u Pacifiku je i za Amerikance bio sporedno zariste u usporedbi sa bitkama u Evropi i Sjevernoj Africi.


Slazem se: i plod jedne od najvecih strateskih odluka ikad donetih. Da se Amerika, koja je tog trenutka napadnuta od Japana, okrene Nemackoj. Mogu Ruzvelta da vole ili ne, i onda i sada da ponovo pisu istoriju WW2, ali zaboravljaju njegove velike drzavicke sposobnosti i zaboravljaju, neopravdano, plejadu velikih ljudi - Harija Hopkinsa i ostale, koji su uveli Ameriku u svetsku diplomatiju, i - ma koliko to danas zvucalo cudno - ucili je za vreme WW2. Pa Amerika je prvu pravu obavestajnu sluzbu napravila tek za vreme WW2. I - usla u rat sa kopnenom vojskom snage jedne prosecne evropske drzavice.


Jeste bilo jasno da je rat izgubljen. Cak i Japanu. Ali, em se trebalo vratiti preko celog Tihog okeana, em sacekati da do izrazaja dodje puna proizvodnja Amerike. I - ono najvaznije: sacuvati zivote. 

Osim toga, voditi rat na moru nije jednostavno. Mozes da imas milione vojnika negde na kopnu, ali ako nemas cime da ih prevezes i iskrcas na neku obalu, ako ne kontrolises more kojim putujes do tamo - nista. Gvozdurija.

Da se razumemo: ne popujem, samo kazem  :ph34r:

Edited by fender_bender, 07 November 2008 - 12:35.