Jump to content


Photo
- - - - -

Industrijska arheologija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#16 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 27 October 2008 - 23:05

11. fau 1. i 2.

#17 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 27 October 2008 - 23:11

11. fau 1. i 2.


E, pa ne moze!  :ph34r: Rekli smo 10.


Mada, u pravu si, donekle, ONE jesu obelezile, itekako. 

Uostalom, pravi listu. Svoju.  :)

#18 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 27 October 2008 - 23:37

Uostalom, pravi listu. Svoju.  :ph34r:


1.Bismarck
2.Cindap sa prikolicom
3.tabla na Aušvicu
4 T 34
5. Kaćuša
6. Pas Reks
7. B-29
8. Čerčilovi plutajući dokovi
9. Fau 1. i 2.
10. Atomska bomba

#19 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 27 October 2008 - 23:48

1.Bismarck
2.Cindap sa prikolicom
3.tabla na Aušvicu
4 T 34
5. Kaćuša
6. Pas Reks
7. B-29
8. Čerčilovi plutajući dokovi
9. Fau 1. i 2.
10. Atomska bomba


Dooobra  :ph34r: , mislim svidja mi se izbor, ako to nesto znaci. O A-bombi i B-29 sam napisao u jednom od prethodnih postova. Ali - svakom svoj imaginarni muzej. Hvala  :)

A, ipak si prosvercovao V1 i V2!!! To je 2 artefakta pod jednim rednim brojem, ukupno vise od 10  :D

Edited by fender_bender, 27 October 2008 - 23:50.


#20 solanik

solanik
  • Members
  • 586 posts

Posted 28 October 2008 - 15:47

Ajde i ja da predlozim:

1. Tigar
2. T-34
3. Katjusha
4. Shpagin PPSh 41
5. konjska zaprega
6. B-17
7. Spitfire
8. Nosac Aviona
9. desantni camac
10. Ju-87

#21 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 28 October 2008 - 19:23

Ajde i ja da predlozim:

1. Tigar
2. T-34
3. Katjusha
4. Shpagin PPSh 41
5. konjska zaprega
6. B-17
7. Spitfire
8. Nosac Aviona
9. desantni camac
10. Ju-87

Nema predlaganja  :ph34r: : ova lista je TVOJA. Kome se ne svidja, neka pravi svoju  :)

#22 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 28 October 2008 - 19:56

1. T-34
2. B-17
3. Gasna komora i krematorijum kao celina
4. Atomska bomba
5. Tigar I
6. Nemačka podmornica
7. Nosač aviona
8. Džip
9. V-2
10.Liberty teretni brod

van konkurencije pošto je lista ograničena na 10 "artefakata": Spitfajer (nije ni najbolji ni najvažniji ali se meni najviše sviđa)

#23 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 28 October 2008 - 20:21

1. T-34
2. B-17
3. Gasna komora i krematorijum kao celina
4. Atomska bomba
5. Tigar I
6. Nemačka podmornica
7. Nosač aviona
8. Džip
9. V-2
10.Liberty teretni brod

van konkurencije pošto je lista ograničena na 10 "artefakata": Spitfajer (nije ni najbolji ni najvažniji ali se meni najviše sviđa)
I meni ga je ''zao''. Spada sigurno u, da tako kazem NAJsimbolicnije. Obaska sto se i meni svidja.



#24 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 28 October 2008 - 20:25

1. SS uniforma, crna, paradna
2. Organizovano prikupljanje, transportovanje i masovno ubijanje miliona ljudi pogrešne neodgovarajuće i nacije.
3. Masovna bombardovanja i uništavanje gradova
4. Liberty Ships
5. Desant u Normandiji
6. Kapija Aushwitz-a sa natpisom Arbeit Mach Frei
7. Štuka (nemački bombarder)
8. Hitlerova ludačka urlanja za govornicom pred desetinama hiljada besprekorno postrojenih uniformisanih robota.
9. Nemačke podmornice
10. Jeep

Naravno, ovo nisu sve artefakti, ovde sam nabrojao mojih 10 najjačih asocijacija na pojam "II Svetski rat".

#25 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 28 October 2008 - 20:35

1. SS uniforma, crna, paradna
2. Organizovano prikupljanje, transportovanje i masovno ubijanje miliona ljudi pogrešne neodgovarajuće i nacije.
3. Masovna bombardovanja i uništavanje gradova
4. Liberty Ships
5. Desant u Normandiji
6. Kapija Aushwitz-a sa natpisom Arbeit Mach Frei
7. Štuka (nemački bombarder)
8. Hitlerova ludačka urlanja za govornicom pred desetinama hiljada besprekorno postrojenih uniformisanih robota.
9. Nemačke podmornice
10. Jeep

Naravno, ovo nisu sve artefakti, ovde sam nabrojao mojih 10 najjačih asocijacija na pojam "II Svetski rat".


Shvatio sam  :ph34r: . Samo, mislis li da vredi pokusati da se artefaktima ''prikazu'' neke od tvojih asocijacija. Za trasnsporte smrti, na primer, obican dvoosovinski teretni vagon (pazi, ovo je moja asocijacija)....


I, pomalo mi cudno i iznenadjujuce da se Liberty ponavlja iz liste u listu. Iskreno, nije za ocekivati u jednoj kontinentalnoj zemlji. Koja cak nema vise ni izlaz na more.

#26 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 28 October 2008 - 20:48

...

I, pomalo mi cudno i iznenadjujuce da se Liberty ponavlja iz liste u listu. Iskreno, nije za ocekivati u jednoj kontinentalnoj zemlji. Koja cak nema vise ni izlaz na more.

Valjda zato što na ovakvoj temi pišu uglavnom frikovi koji ipak znaju više o WW II od onog što ima u Bulajićevim filmovima.

#27 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 28 October 2008 - 21:08

Shvatio sam  :ph34r: . Samo, mislis li da vredi pokusati da se artefaktima ''prikazu'' neke od tvojih asocijacija. Za trasnsporte smrti, na primer, obican dvoosovinski teretni vagon (pazi, ovo je moja asocijacija)....

Nisam mislio samo na transport, nego na celu organizaciju, od "prikupljanja subjekata" i njihovog prevoza, pa sve do "konačnog rešenja", koje je uključivalo čak i rešavanje problema s kojim se susreće svaki ubica: kako se se otarasiti leševa. Više miliona njih.
Cela ideja istrebljenja velikog broja ljudi predstavlja ogroman logistički problem, dotad neviđen i nepoznat u istoriji. Ali nemačka genijalnost je našla rešenje, a disciplina ga sprevela u život (tačnije, smrt). Recimo, čudno da se ama baš nijedan transport nije "zagubio" od, na primer, Francuske do Aušvica. A mogao je vrlo lako, samo da je neki ćata na železnici to poželeo. Rat svuda, loše komunikacije, prohodnost pruga neizvesna, pa ništa lakše da cela kompozicija prosto "nestane". Ali Švaba je takav, "befel ist befel" i kad to jedan Hitler zloupotrebi, rezultati su nezamislivi.

I, pomalo mi cudno i iznenadjujuce da se Liberty ponavlja iz liste u listu. Iskreno, nije za ocekivati u jednoj kontinentalnoj zemlji. Koja cak nema vise ni izlaz na more.

Ne znam za ostale, ali meni je Liberty poznat jer sam se svojevremeno veoma mnogo zanimao za brodogradnju jer sam nameravao da sagradim jedrilicu. Čitao sam sve što do čega sam mogao da dođem u vezi s brodogradnjom pa sam tako naleteo i na Liberty Ships čiji me je koncept oduševio. Liberty Ships su bili Ford T transportne mornarice. Neko je došao na fantastičnu ideju "pošto ne možemo da se efikasno branimo od nemačkh podmornica, brzo ćemo napraviti toliko brodova da one ne mogu potopiti onoliko koliko mi možemo da napravimo". Gradnja broda nije kao izrada bilo kog drugog industrijskog proizvoda, mnogo je bliža gradnji kuće. Ali Ameri su prvi put uveli pojam broda kao jeftine potrošne robe serijske izrade.

Liberty Ships su odigrali ključnu ulogu u snabdevanju Evrope za vreme WWII, ali i posle toga. Ne znam koliko je poznato, ali deo svog bogatsva Onazis je stekao jer je u pravo vreme veoma jeftino kupio gomilu praktično novih LS-a koji su američkoj mornarici postali višak i nisu znali šta će s njima. Pametni Grk je shvatio da zbog brzog rasta industrijske proizvodnje posle rata vrlo brzo će biti potrebni ransportni kapaciteti da se ti proizvodi prevezu do kupaca. Ostalo je istorija.

#28 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 28 October 2008 - 21:12

I, pomalo mi cudno i iznenadjujuce da se Liberty ponavlja iz liste u listu. Iskreno, nije za ocekivati u jednoj kontinentalnoj zemlji. Koja cak nema vise ni izlaz na more.

Verovatno jer su odigrali jako vaznu ulogu u tom ratu kao i nakon rata kada su ih koristili za transport hrane ili izbeglica.
Nije mi jasno zbog cega neko misli da je Tigar recimo obelezio taj rat?Bez obzira na svoju velicinu i moc pokazao se kao zivi promasaj jer je najveci deo napusten od posada zbog kvarova a proizvodnja je uvek bila u mrvicama pa nikada i nije mogao da ima neku odlucujucu ulogu

#29 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 28 October 2008 - 21:19

Verovatno jer su odigrali jako vaznu ulogu u tom ratu kao i nakon rata kada su ih koristili za transport hrane ili izbeglica.
Nije mi jasno zbog cega neko misli da je Tigar recimo obelezio taj rat?Bez obzira na svoju velicinu i moc pokazao se kao zivi promasaj jer je najveci deo napusten od posada zbog kvarova a proizvodnja je uvek bila u mrvicama pa nikada i nije mogao da ima neku odlucujucu ulogu

Prema mišljenjima nekih istoričara, Tigar je slika (i žrtva) nemačkog perfekcionizma. Odličan koncept, jak kao tvrđava, moćno naoružan, ali vrlo komplikovan za proizvodnju, a još komplikovaniji za održavanje u ratnim uslovima, pa se strašno mnogo kvario, tako da nije ispunio očekivanja.

#30 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 28 October 2008 - 21:33

Prema mišljenjima nekih istoričara, Tigar je slika (i žrtva) nemačkog perfekcionizma. Odličan koncept, jak kao tvrđava, moćno naoružan, ali vrlo komplikovan za proizvodnju, a još komplikovaniji za održavanje u ratnim uslovima, pa se strašno mnogo kvario, tako da nije ispunio očekivanja.

Pa ja se slazem sa tim misljenjem o perfekcionizmu ali sam mislio da se ovde radi o stvarima koje su obelezile taj period.Tigar I ili II definitivno nisu jer je ukupno proizvedeno nekih 1800 komada i samim tim nisu imali neku odlucujucu ulogu.Imali su Nemci citav niz perfekcija koje su zavrsile kao cist promasaj ukljucujuci i Me 262