Jump to content

Photo
- - - - -

Industrijska arheologija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#1 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 16 October 2008 - 02:44

1. T-34
2. B-17
3. Jeep
4. Bf-109
5. Liberty (Cargo Ship)
6. Nemacki slem, ako neko zna oznaku modela, tip moli se da...
7. Kapija Aushwitz-a sa natpisom Arbeit Mach Frei
8. SS uniforma, crna, paradna
9. Vojnicka cipela (cokula); preferiram rusku, sa obojcima (ako neko jos uvek zna sta su obojci, ako ne zna, predlazem topic Moda)
10. DH Mosquito

Redosled NIJE po vaznosti; ako vam se tema svidi, predlazem da je posmatrate kao neku vrstu Malro-ovog Imaginarnog muzeja. Ili, odgovor na pitanje sta bi ste postavili u muzej WW2 ogranicen na 10 predmeta, najkarakteristicnijih po vasem misljenju, a koji bi ljudima za, recimo, 1000 godina najbolje priblizili...

Sledece je, naravno, pitanje o 10 predmeta koji su obelezili period od 1945 do 1990. Ovo neka bude zagrevanje. Ionako je tehnolosko ishodiste.

Edited by fender_bender, 16 October 2008 - 02:46.

#2 Wintermute

Wintermute
  • Members
  • 58 posts

Posted 16 October 2008 - 07:48

A gdje je Kaćuša?

Uz T34 vjerovatno najpoznatije oružje s istočnog fronta. Rusi bi ih naštancali po deset na jednom mjestu pa onda istovremeno iz svih raspalili po Nijemcima. Gdje ćeš boljeg prizora od toga.

Izbaci Mosquitoa ili SS uniformu, ona ide zajedno s njemačkim šljemom pa ubaci Kaćušu.

#3 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 16 October 2008 - 07:55

A gdje je Kaćuša?

Uz T34 vjerovatno najpoznatije oružje s istočnog fronta. Rusi bi ih naštancali po deset na jednom mjestu pa onda istovremeno iz svih raspalili po Nijemcima. Gdje ćeš boljeg prizora od toga.

Izbaci Mosquitoa ili SS uniformu, ona ide zajedno s njemačkim šljemom pa ubaci Kaćušu.

Izem ti zemlju :ph34r: u kojoj PROMPTNO uzmu da dele savete umesto da lepo zadaju sebi truda i NAPRAVE SAMI SVOJ spisak. Izvoli.
BTW, slem NE ide sa uniformom, o lepotama prizora koje pominjes - necu pa ma ih priredjivali i Rusi glavom. Em nisu tema, em ako je za vajdu dosta ruskih glava, em onima koji su na obe strane sedeli u tim tenkovima sigurno nije bilo lepo. Adrenalin na stranu, posto su ekstremni sportovi nesto drugo.

#4 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 17 October 2008 - 21:53

Mach Frei
8. SS uniforma, crna, paradna

Američka vojna odeća... Dok ta SS uniforma izgleda lepo za fetišiste da se u njoj fotografišu, na terenu je beskorisna, neugodna i uštogljena, a tako crna i upadljiva pravi izvrsnu metu.
Američka razgaćena uniforma, sa milion džepova da se unjih smesti sve i svašta i komotna za puzanje, spavanje i gacanje po blatu, predstavlja pravu malu pokretnu kućicu, u kojoj se osećaš kako-tako komotno i ne moraš da se brineš da joj ne narušiš lepotu, jer je već iz fabrike stigla naskroz nikakva sa modne tačke gledišta. :ph34r: Ako poglkedamo vojske u XXI veku, niko više vojnicima ne deli uniforme u fazonu SS, ali skoro sve vojske imaju te praktične, bezoblične i dobro kamuflirane modele koje su u II sv. ratu uveli Amerikanci.

Od ostalih arheoloških artefakta II svetskog rata, koji su obeležili dalju istoriju čovečanstva, izdvajaju se

Atomsko oružje
Balističke rakete velikog dometa
mlazni avioni
Kompjuteri
Radar

Eto, ja bih ove stvari stavio u taj muzej koji si predložio kao mali misaoni eksperiment.

Naravno, postavio bih i slike SS-uniformi, masovnih parada i marširajućih vojnika, tek da se vide i dodatne slabe tačke strane koja je izgubila.

Najvažnije je da treba treba postaviti i fotografije japanskih kamikaza... U trenutku kada tvoja fabrika jedan avion proizvede za čas posla, a za dobrog pilota ti treba 20 godina osnovnog i srednjeg školovanja (a za one bolje i neka viša škola ili fakultet), kao i dugotrajna obuka i časovi naleta na tipu aviona na kome će da lete, monstrumi odluče da dečurliju nauče kako da uzlete i čuvaju stabilnost leta dok se ne survaju na protivnički brod... Ovo je najvažnije za potomstvo, situacija u kojoj suvoparni predmeti (avioni), masovno proizvođeni na fabričkim trakama, zajedno sa neostvarljivim ratnim ciljevima, postaju važniji od života sopstvene omladine.

#5 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 17 October 2008 - 22:13

Američka vojna odeća... Dok ta SS uniforma izgleda lepo za fetišiste da se u njoj fotografišu, na terenu je beskorisna, neugodna i uštogljena, a tako crna i upadljiva pravi izvrsnu metu.
Američka razgaćena uniforma, sa milion džepova da se unjih smesti sve i svašta i komotna za puzanje, spavanje i gacanje po blatu, predstavlja pravu malu pokretnu kućicu, u kojoj se osećaš kako-tako komotno i ne moraš da se brineš da joj ne narušiš lepotu, jer je već iz fabrike stigla naskroz nikakva sa modne tačke gledišta. :D Ako poglkedamo vojske u XXI veku, niko više vojnicima ne deli uniforme u fazonu SS, ali skoro sve vojske imaju te praktične, bezoblične i dobro kamuflirane modele koje su u II sv. ratu uveli Amerikanci.

Od ostalih arheoloških artefakta II svetskog rata, koji su obeležili dalju istoriju čovečanstva, izdvajaju se

Atomsko oružje
Balističke rakete velikog dometa
mlazni avioni
Kompjuteri
Radar

Eto, ja bih ove stvari stavio u taj muzej koji si predložio kao mali misaoni eksperiment.

Naravno, postavio bih i slike SS-uniformi, masovnih parada i marširajućih vojnika, tek da se vide i dodatne slabe tačke strane koja je izgubila.

Najvažnije je da treba treba postaviti i fotografije japanskih kamikaza... U trenutku kada tvoja fabrika jedan avion proizvede za čas posla, a za dobrog pilota ti treba 20 godina osnovnog i srednjeg školovanja (a za one bolje i neka viša škola ili fakultet), kao i dugotrajna obuka i časovi naleta na tipu aviona na kome će da lete, monstrumi odluče da dečurliju nauče kako da uzlete i čuvaju stabilnost leta dok se ne survaju na protivnički brod... Ovo je najvažnije za potomstvo, situacija u kojoj suvoparni predmeti (avioni), masovno proizvođeni na fabričkim trakama, zajedno sa neostvarljivim ratnim ciljevima, postaju važniji od života sopstvene omladine.

Jao, jao, jao :ph34r:
Ili se nismo razumeli ili sam ja kilavo definisao ''zahtev'':
trazenih 10 predmeta bi trebali da imaginarno, nekad i nekom predoce, daju predstavu, ocima sastavljaca spiska O WW2. Nijedno od oruzja ili sredstava, osim mozda radara, nije oruzje Drugog svetskog rata: to su onda bila oruzja za neki drugi, buduci rat. Naravno, o ukusima se ne raspravlja.
Isto vazi i za uniformu: uzmimo da su opste poznate prednosti americkog Battledress-a M-ovaj ili onaj, SS uniforma je nesto drugo, bar po mom misljenju: znas, da na ulici sretnem tipove u americkim borbenim uniformama mnogo manje bih se sokirao nego da sretnem tipove u SS uniformama. Cak i u sred Bagdada :) . Danas. Kulturoloske razlike, sta ces.
Sto se kamikaza tice - ne slazem se. Ako te zanima odlicna knjiga o istima, izdata 2007, i pisana na osnovu secanja prvaka Japana u jedrilicarstvu, izvoli na privatni.
I 'ajde :D bre: skuckaj(te) tu sopstvenu listu.
Dakle: NISTA o uticaju na buduci razvoj covecanstva. Samo slika, dojam, utisak, impresija, poruka - o WW2. Vidjena, koliko god je to moguce, ocima savremenika.

#6 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 25 October 2008 - 21:37

Ako smo kod Nemaca, Cindap s prikolicom, Luger. Ili Bizmark, najmoćniji brod u tom ratu ( u istoj klasi je i Grof fon Špe), na dnu okeana. Nemci su u stvari u drugi rat uneli najviše inovacija, i hteli, ne hteli, njihovi izumi ma kako u nečemu bili odvratni, moraju se pomenuti najčeže u ovoj anketi. Primer, svi znamo šta znači kad kažemo Ciklon_B, na žalost.

#7 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 25 October 2008 - 23:55

Ako smo kod Nemaca, Cindap s prikolicom, Luger. Ili Bizmark, najmoćniji brod u tom ratu ( u istoj klasi je i Grof fon Špe), na dnu okeana. Nemci su u stvari u drugi rat uneli najviše inovacija, i hteli, ne hteli, njihovi izumi ma kako u nečemu bili odvratni, moraju se pomenuti najčeže u ovoj anketi. Primer, svi znamo šta znači kad kažemo Ciklon_B, na žalost.

:ph34r:  Za Cindapa posebno. Sa sve prikolicom. Slazem se. Mislim da u mom spisku i pretezu, mada nisam vodio racuna o tome. Onako sam, prema raspolozenju.

I, moram da te ispravim: Bizmark i Graf Spee nisu ista klasa. Nikako. Nije da sitnicarim, ali... :)

#8 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 26 October 2008 - 10:02

Imas pravo. nadam se da ovaj put ne gresim, ali to je valjda Tirpic

#9 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 October 2008 - 17:32

Luger je obelezio WWI a ne WWII u kojem je bio prisutan samo kao ostatak iz proslog rata.Bismarc i Tirpiz su bili najmocniji u Evropi ali su zaostajali za Yamato class ili Missouri class.
Nemci su napravili prvu automatsku pusku u MP-44 a i laki mitraljez MG-43 koji je i danas uz odredjene modifikacje u upotrebi.

#10 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 27 October 2008 - 18:02

Luger je obelezio WWI a ne WWII u kojem je bio prisutan samo kao ostatak iz proslog rata.Bismarc i Tirpiz su bili najmocniji u Evropi ali su zaostajali za Yamato class ili Missouri class.
Nemci su napravili prvu automatsku pusku u MP-44 a i laki mitraljez MG-43 koji je i danas uz odredjene modifikacje u upotrebi.

Ne budi mi zamereno: laki mitraljez, u SH terminologiji puskomitraljez, je MG-42, naslednik ipak malo tipicnijeg kada je tema topika u pitanju, MG-34. Poznat kao ''sarac'', ponegde ''brzi sarac'', itd, itd...

MP-44, jos jedan nemacki doprinos koji je CCCP ''kreativno kopirao'', genijalno doduse, da bismo na taj nacin dobili AK-47. MP-44 nije prva automatska puska, ali jeste prva kod koje je primenjena do danas moderna filozofija takozvane jurisne puske: skraceni metak standardne puske (takozvani 7.92 K).

I - kao kuriozitet: MP-44 su padobranske jedinice bivse nam JNA koristile do pocetka 70-ih godina proslog veka.

A za Luger, mislim da je Magripa u pravu, on jeste oruzje WW1, ali muzejski, asocijativno, onaj Mauzer sa magazinom ispred obaraca nekako vise pripada WW1.

#11 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 October 2008 - 19:47

Ne budi mi zamereno: laki mitraljez, u SH terminologiji puskomitraljez, je MG-42, naslednik ipak malo tipicnijeg kada je tema topika u pitanju, MG-34. Poznat kao ''sarac'', ponegde ''brzi sarac'', itd, itd...

MP-44, jos jedan nemacki doprinos koji je CCCP ''kreativno kopirao'', genijalno doduse, da bismo na taj nacin dobili AK-47. MP-44 nije prva automatska puska, ali jeste prva kod koje je primenjena do danas moderna filozofija takozvane jurisne puske: skraceni metak standardne puske (takozvani 7.92 K).

I - kao kuriozitet: MP-44 su padobranske jedinice bivse nam JNA koristile do pocetka 70-ih godina proslog veka.

A za Luger, mislim da je Magripa u pravu, on jeste oruzje WW1, ali muzejski, asocijativno, onaj Mauzer sa magazinom ispred obaraca nekako vise pripada WW1.

Pa MG42 je laki mitraljez jer moze da ga nosi pesadija za razliky od recimo M2HB.
MP-44 je prvo oruzije koje je koristilo skraceni metak kao danasnje moderne AP.Pre toga su nemci imali FG-42 ali se ona tesko moze porediti sa danasnjim AP .
Zapravo AK osim slicnosti u izgledu se u svemu ostalome razlikuje od MP-44.
Mauzer K96 se zapravo i nije koristio mnogo u WWI jer nije usvojen u naoruzanje nijedne zemlje.
Sto se liste sa pocetka tice nije mi jasno zasto si izabrao cizme jer su one postojale mnogo pre WWII u slicnom obliku.Zapravo Nemci su i WWI proveli u istim cizmama.
Umesto njih bih definitivno stavio nosac aviona
Isto DH Mosquito.Zamenio bih ga sa P51 Mustang koji je dominirao nebom Evrope.
Da rascistimo oko crnih SS unifrmi.To je bila partijska uniforma a modifikovanu verziju je imala Hitlerova garda.Waffen SS je imao uniforme sive boje slicno Wehrmachtovoj samo sa drugacijim oznakama.Pred kraj rata uveli su i maskirne uniforme koje su po dizajnu bile slicne onim GI

Edited by MAGRIPA65, 27 October 2008 - 19:58.

#12 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 27 October 2008 - 21:02

Srbija je dala gibanicu...

#13 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 27 October 2008 - 21:44

Pa MG42 je laki mitraljez jer moze da ga nosi pesadija za razliky od recimo M2HB.

Ma ne, samo mi se ucinilo da si umesto MG42 napisao MG43. Tacnosti radi. Sto se terminologije tice, anglosaksonska i nemacka se razlikuju, a kod nas izraz masinska puska vec zvuci anahrono.

MP-44 je prvo oruzije koje je koristilo skraceni metak kao danasnje moderne AP.Pre toga su nemci imali FG-42 ali se ona tesko moze porediti sa danasnjim AP .Zapravo AK osim slicnosti u izgledu se u svemu ostalome razlikuje od MP-44.Mauzer K96 se zapravo i nije koristio mnogo u WWI jer nije usvojen u naoruzanje nijedne zemlje.

Opet ispravka, ovog puta moja: govoreci o nemackom metku 7.92 i jesam imao na umu Kurz verziju metka puske M98 i na skracenju metka zasnovanu ''filozofiju'' moderne jurisne puske.

Samo, CCCP je metkom 7.62 x 62 (koji se i danas koristi, mislim da je oznaka M43) prvi zapoceo ''skracivanje'', mislim.

Sto se MP-44 i AK-47 tice: ne tvrdim, a i ne bi korektno bilo da je AK-47 kopija. I da jeste, genijalna je i naravno da se razlikuju, nema spora. Ali tesko je verovati da konstruktori AK-47 nisu imali pred sobom i primenili ono sto cini sustinu kod oba oruzja: pozajmica gasova, klip. AK-47 je izbegao sve nedostatke savrseno (i skupo) napravljene puske MP-44 i postao ono sto je postao. Zasluzeno. 

Sto se liste sa pocetka tice nije mi jasno zasto si izabrao cizme jer su one postojale mnogo pre WWII u slicnom obliku.Zapravo Nemci su i WWI proveli u istim cizmama.

Umesto njih bih definitivno stavio nosac aviona

To je bila i moja dilema. Nisam ovo zamislio, ako sam uopste zamisljao kao ''tehnicku'' diskusiju. Prosto, zapitao sam se cime bi to najbolje predstavio WW2 nekome, nekada: obicna vojnicka cizma sa obojcima mi se ucinila dobrom slikom tog rata za koji ne vazi samo i toliko da je bio rat motora. 

Isto DH Mosquito.Zamenio bih ga sa P51 Mustang koji je dominirao nebom Evrope.

Ovde se ne slazem, definitivno. Iako ''avionski'' najbolji, P-51 je, bez omalovazavanja americkog ratnog napora i doprinosa, stigao ''na gotovo''. A Mosquito? Pa mozda moja slabost prema britanskim konstrukcijama. Ali, da se vratim na P-51: ako je do imaginarnog muzeja, onako kako sam ga ja zamislio (naravno, svako ima prava na svoj), onda je P-47 u neku ruku bolja slika americke moci: sav, od glave do pete ''americki'', sa zvezdastim motorom, tezak i veliki, nekako bolje odslikava americko prisustvo, amerikanizam u onom smislu u kome je pojava belih tragova na nebu Evrope znacila da Luftwaffe vise nema. Naravno, svakom svoja impresija.

Da rascistimo oko crnih SS unifrmi.To je bila partijska uniforma a modifikovanu verziju je imala Hitlerova garda.Waffen SS je imao uniforme sive boje slicno Wehrmachtovoj samo sa drugacijim oznakama.Pred kraj rata uveli su i maskirne uniforme koje su po dizajnu bile slicne onim GI

Nema potrebe da rasciscavamo: samo kao simbol. Bila partijska ili bas zato sto je partijska. U jednom od postova na ovom topiku sam to pokusao da objasnim, karikirano malo: da sretnes bilo gde dva tipa u americkoj (naj)borbenijoj uniformi, naoruzana do zuba, osecaj bi bio kudikamo drugaciji nego da sretnes dvojicu u crnim SS uniformama.

I da: pomenuo si klasu Iowa kao protivtezu Bismarck-u. Cini mi se da se i podosta Amerikanaca slaze da je klasa South Dakota bila uravnotezenija konstrukcija od Iowe. U svakom slucaju vise ''bojnobrodovska'' (ne zameri mi na rogobatnoj terminologiji). Iowa je vec bila samo platforma za PA i ploveca baterija. Iako savrsena. 

Yamato? Pa, klasa vise, novi krug u spirali: njegov pravi protivnik bi bila klasa Montana. Ali - nestade ih.

Sto mi, naravno ne smeta da Alaska klasu smatram najlepsim brodovima WW2. Iako potpuno beskorisnim.

I - zasto jos neko ne napravi spisak? Svi samo kritikuju  :ph34r:

#14 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 October 2008 - 22:19

Ma ne, samo mi se ucinilo da si umesto MG42 napisao MG43. Tacnosti radi. Sto se terminologije tice, anglosaksonska i nemacka se razlikuju, a kod nas izraz masinska puska vec zvuci anahrono.

Anglosaksonci danas barem koriste izraz assault rifle

Opet ispravka, ovog puta moja: govoreci o nemackom metku 7.92 i jesam imao na umu Kurz verziju metka puske M98 i na skracenju metka zasnovanu ''filozofiju'' moderne jurisne puske.
Samo, CCCP je metkom 7.62 x 62 (koji se i danas koristi, mislim da je oznaka M43) prvi zapoceo ''skracivanje'', mislim.
Sto se MP-44 i AK-47 tice: ne tvrdim, a i ne bi korektno bilo da je AK-47 kopija. I da jeste, genijalna je i naravno da se razlikuju, nema spora. Ali tesko je verovati da konstruktori AK-47 nisu imali pred sobom i primenili ono sto cini sustinu kod oba oruzja: pozajmica gasova, klip. AK-47 je izbegao sve nedostatke savrseno (i skupo) napravljene puske MP-44 i postao ono sto je postao. Zasluzeno. 

Pa Nemci su zapravo prvi skratili puscani metak 7.92x57 na 7.92x33 za potrebe MP-44.Zato je ta puska i usla u legendu kao prva a sve ostale nakon toga su se zapravo vrtele oko te iste ideje.Drugi kalibar ili sistem ali sve u svemu osnovna ideja je ista.Inace za ono oko JNA si u pravu.Bile su u upotrebi do pocetka 80tih kada su povucene a postojala je i pozamasna zaliha municije koju je pravio Prvi partizan.Te su puske poklonjene Libiji (preko 20000 komada) a ako covek uzme u obzir da jedna danas u SAD kosta preko $10K vidi se koliko su mozga imali generali JNA.
Uzgred AK koristi 7.62x39

Ovde se ne slazem, definitivno. Iako ''avionski'' najbolji, P-51 je, bez omalovazavanja americkog ratnog napora i doprinosa, stigao ''na gotovo''. A Mosquito? Pa mozda moja slabost prema britanskim konstrukcijama. Ali, da se vratim na P-51: ako je do imaginarnog muzeja, onako kako sam ga ja zamislio (naravno, svako ima prava na svoj), onda je P-47 u neku ruku bolja slika americke moci: sav, od glave do pete ''americki'', sa zvezdastim motorom, tezak i veliki, nekako bolje odslikava americko prisustvo, amerikanizam u onom smislu u kome je pojava belih tragova na nebu Evrope znacila da Luftwaffe vise nema. Naravno, svakom svoja impresija.

Ja ne govorim o izgledu vec uticaju koji je na rat imao Mosquito i P51.Izgled je definitivno na strani britanskog dizajna ali je P51 obelezio WWII u Evropi jer je taj avio sahranio Luftwaffe.
Sto se liste tice1. T-34
2. B-17
3. Jeep
4. Bf-109
5. Liberty (Cargo Ship)
6. Nosaci aviona
8. MP-44
9. A bomb
10. P-51

I da: pomenuo si klasu Iowa kao protivtezu Bismarck-u. Cini mi se da se i podosta Amerikanaca slaze da je klasa South Dakota bila uravnotezenija konstrukcija od Iowe. U svakom slucaju vise ''bojnobrodovska'' (ne zameri mi na rogobatnoj terminologiji). Iowa je vec bila samo platforma za PA i ploveca baterija. Iako savrsena. 

Yamato? Pa, klasa vise, novi krug u spirali: njegov pravi protivnik bi bila klasa Montana. Ali - nestade ih.

Sto mi, naravno ne smeta da Alaska klasu smatram najlepsim brodovima WW2. Iako potpuno beskorisnim.

I - zasto jos neko ne napravi spisak? Svi samo kritikuju  :ph34r:

Nisam pomenuo kao protivtezu nego sam samo naveo da Bismarc nije bio najveci bojni brod na svetu vec u Evropi.
Sto se liste tice
1. T-34
2. B-17
3. Jeep
4. Bf-109
5. Liberty (Cargo Ship)
6. Nosaci aviona
8. MP-44
9. A bomb
10. P-51

Edited by MAGRIPA65, 27 October 2008 - 22:19.

#15 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 27 October 2008 - 22:46

Anglosaksonci danas barem koriste izraz assault rifle

Uzgred AK koristi 7.62x39

Ja ne govorim o izgledu vec uticaju koji je na rat imao Mosquito i P51.Izgled je definitivno na strani britanskog dizajna ali je P51 obelezio WWII u Evropi jer je taj avio sahranio Luftwaffe.

9. A bomb

Mislio sam na LMG, GPMG, MG... Ne na puske. Ali nema veze, tu se bar sa terminologijom ne oskudeva  :ph34r:

Koristi, greska u kucanju.  :D Mislim na oznaku metka.

Sto se Mosquita i P-51 tice ni ja nisam imao izgled na umu: Mustang uostalom ne odstupa mnogo.

A da je bas ON sahranio Luftwaffe... Ostavicemo to po strani. Do prve prilike  :)

Za bombu nisam ni ja bio siguran. Jeste simbol, itekakav, ali mislim da pripada nekom drugom vremenu. Cini mi se da je neko rekao nesto slicno za B-29. Avion za neki drugi rat. Mada, lista je lista. 

Vise dileme sam imao oko toga sto nisam nasao mesta ni za jedan nemacki tenk, recimo. Nesto bas nemacko. Panzer.