Jump to content


Photo
- - - - -

Tepanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
38 replies to this topic

#1 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 16 October 2008 - 01:14

:ph34r: da li tepate kada govorite sa svojom (malom) decom, ili govorite normalno? nemam dete, ali niti to radim sa tudjom malom decom niti mislim da cu raditi sa svojom kad ih budem imala. razlog, osim toga sto me nervira, je u tome sto ne verujem da dete ista dobija takvim ophodjenjem, a odrasla osoba pravi budalu od sebe.* a normalnim nacinom govora u njegovom prisustvu se moze samo podsticati da i samo nauci sto pre da govori tako.
ovo je anti-tepajuci topik, ali ako neko ne misli da stoje tih par stvari koje sam navela neka kaze kako on gleda na to.


* mislim pre svega na nacin komunikacije s detetom, a ne na povremene napade i izlive neznosti

Edited by BeatrisDal, 16 October 2008 - 15:00.


#2 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 16 October 2008 - 15:11

:ph34r: da li tepate kada govorite sa svojom (malom) decom, ili govorite normalno? nemam dete, ali niti to radim sa tudjom malom decom niti mislim da cu raditi sa svojom kad ih budem imala. razlog, osim toga sto me nervira, je u tome sto ne verujem da dete ista dobija takvim ophodjenjem, a odrasla osoba pravi budalu od sebe.* a normalnim nacinom govora u njegovom prisustvu se moze samo podsticati da i samo nauci sto pre da govori tako.
ovo je anti-tepajuci topik, ali ako neko ne misli da stoje tih par stvari koje sam navela neka kaze kako on gleda na to.


* mislim pre svega na nacin komunikacije s detetom, a ne na povremene napade i izlive neznosti

Pa sta da ti kazem, naravno da tepam, i naravno da ne mislim da je idiotski :) Ne stalno, naravno u odredjenim situacijama, kad se salimo, kad se mazimo. Ne idem ulicom sigurno i ne pricam sa njim sve vreme tepajucim jezikom, prvo zato sto jos jako malo prica, pre bi se reklo pokusava, a drugo zato sto i nije neki sagovornik :D Odgovori su mu kratki, da, ne, vazi i to je to.
Kad mu nesto objasnjavam ili zabranjujem ili kad sam ozbiljna, pricam kao sa odraslom osobom. Ne plasim se da ce pravilno nauciti da prica, svi smo veoma reciti u njegovoj okolini.

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 17 October 2008 - 13:57

sigurno BD nije mislila na potpuno odsustvo tepanja vec na pojavu, dosta chestu kod roditelja, da se deci uvek obracaju u tom tonu, umekshavajuci samoglasnike pa dete na kraju pochne tako da govori. klinac kod mene u komshiluku ima 5 godina a josh uvek govori iskvareno.
kad god idem kod brata, uvek sa njegovim klincima (Sofija ima 3, Luka 6 godina) pricham normalnim jezikom. ok je i igranje i zajebancija ali jezik mora da bude ispravan. kako drugachije da nauche...

#4 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 28 October 2008 - 15:12

Glupo mi je to, mnogo.
Može se sasvim "klinački" pričati i bez tih fora <"cad cemo da vidimo sta je bilo, ocemo da pojedemo cad salgalepicu", itd, itd :ph34r: >

#5 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 28 October 2008 - 20:54

<"cad cemo da vidimo sta je bilo, ocemo da pojedemo cad salgalepicu", itd, itd :ph34r: >

Ja bih roditeljima koji tako razgovaraju sa svojom decom oduzeo istu... plus im zabranio da se ubuduce razmnozavaju.

#6 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 28 October 2008 - 22:53

Ja bih roditeljima koji tako razgovaraju sa svojom decom oduzeo istu... plus im zabranio da se ubuduce razmnozavaju.


"no no...nema jopa-cupa u krevecu dok ne naucis da plicas kao veiki"

#7 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 31 October 2008 - 00:15

Super ste, svi ste tako kul i opasni.
Gledala sam kod Roberta Vinstona da je bejbitok instinkt, orudje koje deci pomaze da bolje primete i razumeju sta im govorite.

#8 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 31 October 2008 - 01:09

"no no...nema jopa-cupa u krevecu dok ne naucis da plicas kao veiki"

:ph34r: :)
to bi ih definitivno zaustavilo

#9 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 31 October 2008 - 11:07

Gledala sam kod Roberta Vinstona da je bejbitok instinkt, orudje koje deci pomaze da bolje primete i razumeju sta im govorite.


Ma kako da ne.

Deca odlično razumeju normalan jezik, a govore kako govore prosto i jednostavno zato što još uvek ne umeju da sve izgovore kao odrasli.

Sve u svemu, "bejbitok" ( :ph34r: ) je glupost teška.

#10 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 31 October 2008 - 19:10

Ma kako da ne.

Deca odlično razumeju normalan jezik, a govore kako govore prosto i jednostavno zato što još uvek ne umeju da sve izgovore kao odrasli.

Sve u svemu, "bejbitok" ( :ph34r: ) je glupost teška.

Upravo.

A i tom Robertu bih oduzeo decu i zabranio mu da se dalje razmnozava... ko god da je.

Kad sam vec tu - da li je stvarno moguce da jos uvek postoje roditelji moroni koji tako razgovaraju sa svojom decom ?

#11 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 01 November 2008 - 09:29

Super ste, svi ste tako kul i opasni.
Gledala sam kod Roberta Vinstona da je bejbitok instinkt, orudje koje deci pomaze da bolje primete i razumeju sta im govorite.


Mislis (tj. Vinston) da deca bolje razumeju kada roditelji koriste bejbitok?

#12 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 22 November 2008 - 19:00

http://www.guardian....olution.science

Evo, iskopala sam ovo na brzinu, za pocetak. Da se nasi preci nisu kreveljili i tepali deci, ne bismo bili tu gde smo. Trazite dalje sami, vi ljudi od kamena. Ne mogu da verujem da s decom razgovarate ko s kolegama. Ili ko na forumu :ph34r: Neverovatno. Mora da vam je uzasno tesko da se suzdrzite. Ili ste stvarno vrece kostiju bez emocija...

Robert Vinston je radio seriju impresivnih dokumentaraca za BBC o ljudskom telu end zivotu. Potrazite, pogledajte. Dosta je to sve poucno i razotkrivajuce.

#13 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 22 November 2008 - 19:46

Ne mogu da verujem da s decom razgovarate ko s kolegama. Ili ko na forumu

Niko nije rekao da sa decom prica ko sa odraslima, vec bez kreveljenja i pravljenja majmuna od sebe jer svaki iole normalan roditelj nece da tretira svoje dete kao debila.

#14 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 22 November 2008 - 20:08

Sta je pravljenje majmuna od sebe?

#15 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 22 November 2008 - 20:25

Sta je pravljenje majmuna od sebe?

Kreveljenje i tepanje pred normalnim i zdravim detetom. Najgora stvar na svetu je potceniti sopstveno dete i tretirati ga kao morona.