Jump to content


Photo

kritika


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
7 replies to this topic

#1 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 30 October 2002 - 05:58

ima li na ovom forumu i jedne jedine osobe koja mozda zeli neshto da nauchi od svojih fellow sagovornika ili je cilj svih ovih diskusija da se sagovornik izvredja i omalovazi?

Gledam ovu Sioran; ne zalazim u njen privatan zivot pa se zato ne pitam odakle joj toliko vremena da postuje i da se nastavlja sa chesto infantilnim sagovornicima. Ima relativno nadobudan stav, komplexne, chesto nerazumljive rechenice, ali i shirok dijapazon interesovanja, analitichki i objektivan um, i nije mi jasno shta ljudima smeta u tome?

nadobudnost?
inteligencija?
i mene x puta neka stvar iznervira ali i x puta prochitam neshto shto mi je u njenom postu interesantno i shto do tada nisam znala.

ona tema o modi se zakuvala do razmera koje postoje u jebenom dechjem vrticu tipa: ja sam njoj samo rekla zato shto je ona meni rekla...itd

onda S. dobije ban od 48h pri chemu je posle nekoliko extremno neinteresantnih postova,tema o modi potpuno presahnula.
Zatim se S. vrati i tema opet ozivi.
shta to znachi?
da vam je samo interesantno da se prepucavate sa nekim bez koga vasha "originalnost" ne moze da dodje do izrazaja te stoga zgasne?

mene sasekoshe na nekoliko diskusija kao da sam im u najmanju ruku pobila pola familije;
kinik na temi o pisanju, gde se postavio kao neprikosnoveni poznavalac ruskog realizma
na drugoj temi, gandalf, kao neprikosnoveni poznavalac istorije, sa opaskama tipa "bitango, evoluiraj iz pacova u choveka" i tako dalje i tako blize

jako je malo konstruktivnih razgovora, skoro svi se osecaju napadnutim chim se tudje mishljenje ne poklapa sa njihovim.

Sioran, jedna od retkih, poseduje dar za vodjenje diskusija, shto je korak u pravom smeru, onom kako bi diskusija trebalo da izgleda.

pozD

#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 30 October 2002 - 06:14

Dunadan (bold moj):

Pitas se: "...ili je cilj ... da se sagovornik izvredja i omalovazi..."

A odmah u sledecem pasusu sama odgovaras: "...da se nastavlja sa chesto infantilnim sagovornicima..."

:?:

PS. Sva podrska Sioran na njenim kvalitetnim postovima sa kojima se skoro nista ne slazem, ali pod uslovom da ne vredja sagovornike i ne vraca ih u osnovnu skolu.

#3 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 30 October 2002 - 08:34

>Sioran, jedna od retkih, poseduje dar za vodjenje diskusija, shto je korak u pravom smeru, onom kako bi diskusija trebalo da izgleda.

ah! ovo cu morati da pohranim u svoju zbirku eulogija.

:oops:

#4 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 30 October 2002 - 09:41

„ima li na ovom forumu i jedne jedine osobe koja mozda zeli neshto da nauchi od svojih fellow sagovornika ili je cilj svih ovih diskusija da se sagovornik izvredja i omalovazi?“

Koliko sam ja primetio ima nas dosta. Jedino je pitanje da li pod ucenjem treba podrazumevati nekriticko prihvatanje svega sto je neko umislio da je istina samo zato sto je zavrsio fakultet (ili dva)? Kad vec govoris o vredjanju i omalozavanju mozes da odes do „Jada mladog osija“ str.4 i da procitas par primera.

“Gledam ovu Sioran; ne zalazim u njen privatan zivot pa se zato ne pitam odakle joj toliko vremena da postuje i da se nastavlja sa chesto infantilnim sagovornicima. Ima relativno nadobudan stav, komplexne, chesto nerazumljive rechenice, ali i shirok dijapazon interesovanja, analitichki i objektivan um, i nije mi jasno shta ljudima smeta u tome?”

Indyjeva primedba stoji – infatilni sagovornici ?! Kako ti nije jasno sta ljudima smeta ? Sigurno im ne smetaju “siroka interesovanja, analiticki i objektivni um” vec “nadobudan stav ...”

”mene sasekoshe na nekoliko diskusija kao da sam im u najmanju ruku pobila pola familije;”

Pa to je valjda neka vrsta tradicije ovde (koja se meni uopste ne svidja, ali sa tim ces vec morati sama da se izboris). Dobrodosla na forum.

”jako je malo konstruktivnih razgovora, skoro svi se osecaju napadnutim chim se tudje mishljenje ne poklapa sa njihovim.”

Slazem se, ali isto tako ovo se nece promeniti tako sto ce nas neko ujediniti u svojem vjeruju pa makar to bilo i na naucnoj osnovi. Pogotovo ako je taj neko isto tako mega ugrozen cim mu neko protivreci.

”Sioran, jedna od retkih, poseduje dar za vodjenje diskusija, shto je korak u pravom smeru, onom kako bi diskusija trebalo da izgleda.”

Vidi pod “Jadi...” str.4 o umetnosti vodjenja dijaloga.

PS
Da me ne bi pogresno shvatila. Ja Sioran zelim isto ono dobro koje i sebi zelim i nije mi cilj niti da se sa njome svadjam, niti da je “pobedim”. Ako svako od nas u tom “dijalogu” nesto nauci ja cu biti veoma zadovoljan.

I jos nesto sam zaboravio. Ako tebi imponuje necija prepotentnost (u skladu sa njenom teorijom) ja bih mogao da se kladim da bi ovde jedna anketa pokazala da 90% ucesnika to smeta. Pa bila ta prepotentnost "opravdana" ili neopravdana.


[ Izmena poruke: Dragan na dan 2002-10-30 11:08 ]

#5 MiraB.

MiraB.
  • Members
  • 225 posts

Posted 30 October 2002 - 11:17

Vec dugo pratim ovaj tzv. dijalog i skoro da mi se dopadaju Draganova "sabrana dela" na str. 4 vec pomenute teme. Ocigledno je da nam je svest jos uvek suzena, ako ne svima, ono vecini, jer dijalog podrazumeva toleranciju u razgovoru, dopustanje da neko ima suprotne stavove od onih koje mi zastupamo. Na zalost, ovde se pojedini ukopavaju u rovove i brane stavove kao dedovinu. U redu je braniti, ali malo elementarne kulture u razgovoru nece nikome naskoditi.Da li neko ima fakultet ili dva iza sebe - manje vazno ako ne ume da kaze dobar dan kad udje u prostoriju. To svi odmah registruju. To je ono sto je meni odmah skrenulo paznju u postovima pomenute osobe - kilometarski postovi u kojima se ponekad i kaze nesto smisleno,ali u kojima prevladava zelja za prezentacijom sopstvenog obrazovanja i bogatstva recnika.Bilo bi zadovoljstvo citati ih, da su receni na malo kulturniji nacin i bez vredjanja sagovornika.
Sve moje simpatije Draganu.

#6 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 30 October 2002 - 11:28

Hvala MiroB.
Ljudi se u principu dive potenciji i ona moze biti inspirativna cak i kada nam bude tesko ako uporedjujemo sebe sa nekim ko je u necemu bolji od nas.
Ono pak sto nikome ne cini dobro je pre-potencija.
Razlika izmedju ovo dvoje je otprilike kao izmedju funkcionalnog i statusnog ega.

#7 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 30 October 2002 - 15:16

ajde da pojasnim ono "infantilni" da ne ispadne da vredjam, shto mi nije bila namera.

infantilnost postoji u svima nama, samo je pitanje kada i kako se ispoljava, da li u postupcima ili u razgovoru.

ja chesto in "real life" popizdim pa kazem neshto shto ne mislim ili demonstrativno odem (ko da neko mari za teatralnost), dok mi je ovde savrsheno svejedno da l ce me neko spustiti ili ne, jer ovo je ipak internet i skoro niko nikog ne poznaje uzivo otud i uvrede kao odlike nechijeg nevaspitanja, ne mogu da me dotaknu.

drugo je kad se ta infantilnost primecuje u pisanoj rechi, u ovom sluchaju na forumu: ako se S. nadoveze na neki post a zatim neko napishe post koji se bavi iskljuchivo njenim psihichkim stanjem pri chemu se uopshte ne bavi tematikom, ne bi se chak ni nadovezao/la na to, onda to smatram infantilnim.

isto tako, infantilno je kachiti se za svaku rech u dijalogu, pogotovo onu koja nema veze sa topicom.
zelja za iritacijom i provokacijom postoji kod svakog, i manifestuje se u manje ili vishe vidljivom obliku
pitanje je kako se postaviti u tom sluchaju.
da li se primiti kao saucheshce pa se nastavljati zbog nekoliko provokacija, kao u osnovnoj shkoli, ili iz celog posta izvuci ono shto ga interesuje i shto je vezano za topic.

infantilnost itekako postoji na ovom forumu, pogle topickoji je my5thnickname postavila, totalno nepotreban i nekonstruktivan.

ne smeta mi nadobudnost.
100x vidim u postu S. nepravilnost ili teznju da se postavi kao neprikosnoveni poznavalac svega, shto je nemoguce, pa opet izvlachim samo one delove na koje zelim da se nadovezem, jer kad bih krenula da analiziram svaku njenu nerazumljivu rechenicu, sedela bih za kompjuterom ceo dan.

Sioran jeste odlichan retor, e sada, retorika se ne koristi iskljuchivo u cilju razmene mishljenja o datoj temi i argumentovanju, vec je cilj da se iz rasprave izadje kao pobednik bez obzira kakva se sredstva koriste.

Dragane, gledam onu stranicu koju si pomenuo, tj ponovo ishchitavam, i jedino shto mi nije jasno jeste, odakle ti toliko zivaca?

odakle bilo kome toliko zivaca za TU temu koja je obradjivana od kako je sveta i veka, neshto kao never ending story, gde na kraju niko ne izadje kao pobednik i niko nikad ne prihvati nijedan argument suprotne strane.

pozD svima


_________________
My bed is pulling me, gravity, Daysleeper...

[ Izmena poruke: DUNADAN na dan 2002-10-30 15:18 ]

#8 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 30 October 2002 - 16:17

niko nikad ne prihvati nijedan argument suprotne strane. "
Dunadan

Ja sam prihvatila Sioranin argument da geni za musko /zenske odnose postoje jer im je smisao produzenje vrste, dok geni za ideologiju ne postoje, nemaju neki slican smisao.