Jump to content


Photo

evo ovde se mozete posvetiti analizama seriozne emili, ako v


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 my5thnickname

my5thnickname
  • Members
  • 397 posts

Posted 28 October 2002 - 05:31

uvodno predavanje : copy / paste sa tropika Tema za razmisljanje




yossarian
Cˇlan od: May 06, 2002
Poruke: 94
Lokacija: Holandija Poruka poslata: 2002-07-02 03:27   
------------------------------------------------------------------------
Citat:
------------------------------------------------------------------------


Pa poenta nije u tome sta cestica zna,
vec sta mi uopste, ikada, mozemo saznati.
------------------------------------------------------------------------


Tesko je cesticu i zamisliti, jer je nas mozak naviknut na makroskopski svet i obilje
informacija. Kada pogledas olovku na stolu, ona te zasipa nebrojenim milijardama fotona i tvoje
oci mogu sasvim pasivno da je vide. Nas razum je nastao i razvio se u svetu koji te zasipa
podacima o svom postojanju.

Jedna usamljena cestica se nikom "ne javlja". Gde je? Koliko brzo ide? Kako "izgleda?"

Kao sto je Dragan vec rekao,
to mozes da otkrijes samo ako aktivno probas da je pogodis drugom cesticom pa gledas sta je
rezultat njihove interakcije.


Posledica ovoga je da sto preciznije saznas brzinu manje znas gde se to desilo --- a za
preciznije odredjivanje polozaja ti treba gadjanje brzzom cesticom --- sto ti jos vise pokvari
znanje o brzini gadjane cestice.

Zato je cestice najbolje opisivati kao talase, jer su i oni "razmazani" u prostoru. Sto su
lokalizovaniji (tj sto je pocetak grupe talasica blizi njenom kraju) to im je frekvencija
neodredjenija.





Vratimo se na temu o znanju: - nismo toga svesni, ali mi ne registrujemo stvari po sebi vec
iskljucivo INTERAKCIJE izmedju stvari. To, zapravo, vazi i za onu olovku sa kojom sam poceo:
nase oci beleze fotone koji su rezultat milijardi INTERAKCIJA izmedju fotona iz lampe (ili
sunca) i elektrona na povrsinskim atomima olovke. Mi o tome ne razmisljamo, vec mislimo da nam
se olovka "sama" javlja. To mozemo da apstrahujemo i na ideju jedne olovke koja postoji sama
samcita u jednom praznom svemiru i takva pomisao nam logocki gledano izgleda prihvatljivo...

Tek kada pocnemo da govorimo o "jednoj cestici" (ako to uopste ima smisla), naletimo na
probleme, jer i od nje ocekujemo da nas kao ta olovka besomucno zasipa podacima o sebi.
Pokusavamo da primenimo koncepte makroskopskog sveta u kome se nase razmisljanje formiralo na
oblasti u kojima ti koncepti vise ne vaze.

Postoje li uopste stvari "za sebe" ili je sve interakcija? Da li je ideja zasebnih entiteta samo nasa iluzija , koja nam olaksava misaoni proces i logiku?

_________________
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.
[ Izmena poruke: yossarian na dan 2002-07-02 03:37 ]


_________________
Posted Image imam misa. pravog. sta da radim ?

[ Izmena poruke: my5thnickname na dan 2002-10-28 05:34 ]

#2 my5thnickname

my5thnickname
  • Members
  • 397 posts

Posted 28 October 2002 - 05:52

Setila sam se jos i kako je Indy na temi da li nas hoce nazad na Apatridima, izsimulirao citavu svadju oko povratka univerzitetskog kadra, da bi na kraju pomirljivo izjavio da ne govori o svom povratku nego o povratku neke svoje poznanice - psihologa, po mom secanju, odem na tu temu da proverim, i setim se da je Indy IZBRISAO blagovremeno sve svoje postove.

Indy - osobo B. , da li je ta osoba mozda Emili B. ?

#3 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 October 2002 - 06:15

[ Izmena poruke: Indy na dan 2002-10-28 07:10 ]

#4 my5thnickname

my5thnickname
  • Members
  • 397 posts

Posted 28 October 2002 - 06:22

Setice se jos neko.

#5 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 October 2002 - 06:26

[ Izmena poruke: Indy na dan 2002-10-28 07:09 ]

#6 my5thnickname

my5thnickname
  • Members
  • 397 posts

Posted 28 October 2002 - 06:41

Pa stvarno ne znam ko ima veci problem sa sobom - Siorana ili ti. Obadvoje imate bolesnu potrebu da saopstite svima na netu da neko juri za vama.

Upisacu se na kurs umetnickog psovanja na N2.

#7 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 28 October 2002 - 07:30

>Obadvoje imate bolesnu potrebu da saopstite svima na netu da neko juri za vama.

e sad pogledaj naslov ove teme, i postavljaca teme, pa se zapitaj ko je ovde bolestan. btw, uspela si da upropastis i jedinu bar potencijalno zanimljivu temu koju si zapocela.

#8 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 28 October 2002 - 07:44

Potpuno podrzavam Sioran. Ovo sto radi Nicky zaista je prevrsilo svaku meru dobrog ukusa.

#9 my5thnickname

my5thnickname
  • Members
  • 397 posts

Posted 28 October 2002 - 09:52

Kao sto je Dragan vec rekao, 
to mozes da otkrijes samo ako aktivno probas da je pogodis drugom cesticom pa gledas sta je 
rezultat njihove interakcije.
 


Trebalo je da pise upozorenje velikim bolidnim slovima za nadri-naucnicu Emiliju D O N T T R Y T H I S I N F O R U M

I da zakljucim, za sve je kriv Dragan, zvani Osi. :grin:

#10 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 28 October 2002 - 10:21

Svidja mi se:
- zato sto je neposredna
- zato sto je zestoka
- ... umetnica
- ... slobodna
- ... protiv sitnih ljudskih slabosti i vestackih lista popularnosti
- ... protiv podela na bate i seke (like a condor)
- ... ima dara za psihologiju, posebno musku
- ... obitava u nepoznatim dimenzijama univerzuma
- ... nosi zelene cipelice i lila masnu u kosi, a ulicom se krece iskljucivo poskakujuci na jednoj nozi (naizmenicno)
- ... zato sto nema tajne njoj skrivene
- ... zbog njene umerenosti

Jedino sto mi se pomalo ne svidja su megabajtovski copy postovi na raznim topicima i ... sto ponekad ne napise i nesto ozbiljno.

#11 Moderator

Moderator

    Moderator

  • Members
  • 132 posts

Posted 28 October 2002 - 23:29

Podsecamo ucesnike Foruma da napadi na licnost drugih ucesnika nisu dozvoljeni i da kontinualno bavljenje licnoscu drugih korisnika moze zavrsiti iskljucivanjem sa Foruma. Posto je iskljuciva namena ovog topika bavljenje licnoscu, topik ce biti zakljucan a vremenom i uklonjen.