Jump to content


Photo
- - - - -

Majstori fotografije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
78 replies to this topic

#1 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 20 September 2008 - 03:35

ne mogu da nadjem stari topic, a hteo bih da stavim nesto. rec je o Nuri Bilge Ceylan-u koji me je iznenadio s svojom fotografijom. znao sam da je dobar reziser, i da se bavi fotografijom ali nisam znao da je toliko dobar. neke stvari:

interesantno je da su mu fotografije uglavnom u stilu panorama, i da se bave uglavnom turskim temama.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image


za vise, kliknite ovde: Nuri Bilge Ceylan

#2 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 20 September 2008 - 11:25

ne mogu da nadjem stari topic, a hteo bih da stavim nesto. rec je o Nuri Bilge Ceylan-u koji me je iznenadio s svojom fotografijom. znao sam da je dobar reziser, i da se bavi fotografijom ali nisam znao da je toliko dobar. neke stvari:

interesantno je da su mu fotografije uglavnom u stilu panorama, i da se bave uglavnom turskim temama.

Pogledala sam i ostale, ima zaista dobrih. Serija fotografija posvecenih ocu mu je najbolja. I moram da zapazim da su sve u duhu Istambula kako ga opisuje Pamuk. Fotografije zivota, paralela , otisaka vremena i nostalgije, mozda i melanholije. Hvala ti za link.

#3 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 12 October 2008 - 06:25

hej, nema na cemu. i meni se previse svidjaju fotografije njegovog oca.



Robert Frank, The Americans.


Posted Image

Posted Image

Posted Image


i hierarkia

Posted Image

#4 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 21 October 2008 - 23:59

Covek se zvao Walker Evans. Davno.

Attached File  Walker_Evans_Girl_in_Fulton_Street_New_York_1929.jpg   20.15KB   78 downloads

#5 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 11 December 2008 - 07:53

majstor se zove Lee Jeffries, opste poznat kao LJ.

Posted Image

Posted Image

Posted Image



http://www.ljlifephotography.com/

#6 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 11 December 2008 - 10:16

Ovaj majstor se zove Josef Koudelka. Irska i Engleska, sedamdesetih proslog veka.

Attached File  Josef_Koudelka_England_1976.jpg   111.92KB   54 downloads

Attached File  Josef_Koudelka_Ireland_1972.jpg   100.16KB   58 downloads

Attached File  Josef_Koudelka_Ireland_1976.jpg   90.56KB   59 downloads

#7 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 December 2008 - 21:15


Moje naselje netom poslije rata. Radio jedan fotograf amater. S desne strane stadion Grbavica.

Edited by Rotterdamac, 11 December 2008 - 21:16.


#8 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 12 January 2009 - 06:40

Gary Isaac

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#9 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 02 February 2009 - 21:20

Erdal KINACI

http://erdalkinaci.d.../#_featured--14

#10 Oya

Oya
  • Members
  • 778 posts

Posted 04 February 2009 - 22:11

Erdal KINACI

http://erdalkinaci.d.../#_featured--14

Čula da će uskoro izlagati u Sarajevu. Unaprijed se radujem.

#11 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 05 February 2009 - 00:06

Čula da će uskoro izlagati u Sarajevu. Unaprijed se radujem.

Na ovom sajtu je pre izvesnog vremena bio serijal fotografija iz turskog bordela, prosto fenomenalno! Sada to ne vidim a hteo sam da postavim ovde ........

#12 Oya

Oya
  • Members
  • 778 posts

Posted 05 February 2009 - 00:39

Na ovom sajtu je pre izvesnog vremena bio serijal fotografija iz turskog bordela, prosto fenomenalno! Sada to ne vidim a hteo sam da postavim ovde ........

Izgleda da neko vrijeme nećeš naći te fotografije! Tražeći ih, otkrijem da se zbog njih digla velika prašina - tuže ga da je na prevaru uslikao ljude koji su mu pozirali za taj serijal (navodno, riječ je o ljudima na ivici bijede kao i mentalno zaostalima osobama - samo ne znam kako su se sad opametili da ga tuže!), proces još traje. On negira sve navode, ima veliku podršku od svojih kolega. Mediji uzdržani, čekaju rasplet...

Počinjem da sumnjam da će uopšte doći u Sarajevo. :ph34r: A baš bi nam fino legla jedna kontroverza.

#13 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 05 February 2009 - 19:32

Izgleda da neko vrijeme nećeš naći te fotografije! Tražeći ih, otkrijem da se zbog njih digla velika prašina - tuže ga da je na prevaru uslikao ljude koji su mu pozirali za taj serijal (navodno, riječ je o ljudima na ivici bijede kao i mentalno zaostalima osobama - samo ne znam kako su se sad opametili da ga tuže!), proces još traje. On negira sve navode, ima veliku podršku od svojih kolega. Mediji uzdržani, čekaju rasplet...

Počinjem da sumnjam da će uopšte doći u Sarajevo. :ph34r: A baš bi nam fino legla jedna kontroverza.


A to je znaci razlog......... ja se ubih trazeci taj serijal fotografija koji prosto otkida kako je dobar.
Kakval glupost, tuze ga za sta? Ne znam kakav je zakon u Turskoj ali koliko sam upoznat, ne postoje autorska prava za objavljenje dokumentarne fotografije , samo u slucaju komercijalnih se mora traziti saglasnost doticne osobe sa fotografije.
To sto su ti ljudi bolesni ili siromasni ne menja na stvari ...........

#14 Oya

Oya
  • Members
  • 778 posts

Posted 05 February 2009 - 21:38

A to je znaci razlog......... ja se ubih trazeci taj serijal fotografija koji prosto otkida kako je dobar.
Kakval glupost, tuze ga za sta? Ne znam kakav je zakon u Turskoj ali koliko sam upoznat, ne postoje autorska prava za objavljenje dokumentarne fotografije , samo u slucaju komercijalnih se mora traziti saglasnost doticne osobe sa fotografije.
To sto su ti ljudi bolesni ili siromasni ne menja na stvari ...........

Stvar je, izgleda, maksimalno zamršena. Ne poznajem uopšte pravnu regulativu oko dokumentarnih fotografija, ni ovdje ni u svijetu. Izgleda da se ne radi o autorskim pravima već o pristanku ljudi da budu fotografisani u određenim prilikama i situacijama. Da li se takva saglasnost mora dobiti pismeno? Tipa, dobiti saglasnost porodilje da je se uslika u trenutku poroda? Uglavnom, njega tuži devetoro ljudi koji su se našli na fotografijama iz tog serijala po raznim osnovama - od toga da im je obećao novac pa nije platio, do toga da je ove bolesne zloupotrijebio i naveo da mu poziraju (odnosno, da nema govora o nekom dokumentarizmu)... Da stvar bude gora, on je po profesiji ljekar pa tužitelji i to koriste kao argument protiv njega - navodno im se tako predstavio i zadobio njihovo povjerenje i ne znam šta sve ne još. A tu su i neke fotografije za koje on odlučno tvrdi da nisu njegove te da ih je neko ubacio na njegov sajt... Petljancija prava. Kolege ga brane, optužbe smatraju apsurdnima. Ja sam nešto našla, pretpostavljam da je to serijal o kojem govoriš.

#15 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 05 February 2009 - 23:43

Stvar je, izgleda, maksimalno zamršena. Ne poznajem uopšte pravnu regulativu oko dokumentarnih fotografija, ni ovdje ni u svijetu. Izgleda da se ne radi o autorskim pravima već o pristanku ljudi da budu fotografisani u određenim prilikama i situacijama. Da li se takva saglasnost mora dobiti pismeno? Tipa, dobiti saglasnost porodilje da je se uslika u trenutku poroda? Uglavnom, njega tuži devetoro ljudi koji su se našli na fotografijama iz tog serijala po raznim osnovama - od toga da im je obećao novac pa nije platio, do toga da je ove bolesne zloupotrijebio i naveo da mu poziraju (odnosno, da nema govora o nekom dokumentarizmu)... Da stvar bude gora, on je po profesiji ljekar pa tužitelji i to koriste kao argument protiv njega - navodno im se tako predstavio i zadobio njihovo povjerenje i ne znam šta sve ne još. A tu su i neke fotografije za koje on odlučno tvrdi da nisu njegove te da ih je neko ubacio na njegov sajt... Petljancija prava. Kolege ga brane, optužbe smatraju apsurdnima. Ja sam nešto našla, pretpostavljam da je to serijal o kojem govoriš.


Cim se ne trazi salglasnost osobe za objavljivanje dokumentarne fotografije ne vidim zasto bi se trazila dozvola za samo fotografisanje. Doduse, kulturno je pitati osobu da li se moze fotografisati ali za to nije potreban nikakav pismeni pristanak.

Mislim da je tu u pitanju fora da se uzme novac na kvarnjaka, stara prica, kada je u trenutku nastanka fotografija covek bio poptuni anonimus, nikom nista, kada se culo za njega, e `ajde da ga oderemo na sudu pa onda izmisljaju kojekakve gluposti tipa, obacao nam je novac i tome slicno. Licno ne verujem u te optuzbe ni najmanje.

Sto se tice ovog linka, nisam siguran da je to to.......... znam da su sve njegove fotografije iz pomenutog serijala B&W.

Nisam znao da je bio uhapsen u julu prosle godine ......... sada videh na wikipediji.....

Edited by Klika, 05 February 2009 - 23:47.